podílové spoluvlastnictví

Forum Fóra Občanské právo Nemovitosti podílové spoluvlastnictví

Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 9 let, 2 měsíce.

 • Autor
  Příspěvky
 • #66585 Reply

  Martina Lošťáková

  Dobrý den,

  žiji v činžovním domě se šesti byty a jsme podílovými spoluvlastníky. Jeden podílový spoluvlastník s podílem na domě 20,4% se před lety odpojil od společného přívodu teplé vody a topení a má vlastní vytápení a ohřev vody plynem (kotel). V současné době je nutná výměna rozvodů teplé vody ve společných prostorách (tedy společných rozvodů teplé vody) a podílový spoluvlastník, který je odpojen od tohoto přívodu teplé vody se nechce podílet na peněžité úhradě za výměnu rozvodů, protože tuto vodu nevyužívá. Myslím si, že navzdory tomu, že tuto vodu nevyužívá, rozvody (tj. trubky a ventily) vlastní podílem 20,4% a měl by se tedy na jejich výměně finančně podílet. Můžete mi prosím odpovědět, jak je to tedy správně? Zda se uvedený spoluvlastník má finančně podílet na opravě či nikoliv?

  Děkuji.

 • #66587 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jste spoluvlastníky nejen prostor, ale i technického zařízení budovy. Jako spoluvlastníci se pak musíte podílet na údržbě a opravách. Ovšem co a v jakém rozsahu spoluvlastníci užívají také hraje svoji roli při určování povinnosti přispívat na údržbu. Je faktem, že on v tomto ohledu svá práva nevyužívá zcela a část společných rozvodů vůbec nepoužívá. Podstatné je i to, že na prvním místě vždy stojí dohoda spoluvlastníků o všech záležitostech spojených s domem. Jestliže nejsou schopni se dohodnout, pak se musí se svými spory obrátit na soud, teprve ten závazně rozhodne.

Odpověď na téma: podílové spoluvlastnictví
Informace o uživateli: