podílové spoluvlatnictví

Forum Fóra Rodinné právo Různé podílové spoluvlatnictví

Zvolené téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Lucie Jindrová, advokát a poslední změna je stará 9 let, 4 měsíce.

• Autor

Eva Macku

Dobrý den.Vlastním s druhem RD. Začali jsme stavět dvougaráž. Na stavebním povolení jsme oba, není dosud zkolaudováno.Nyní se rozcházíme a on mi nechce přiznat žádný podíl z této dvougaráže. Žijeme spolu 11 let.Existuje tak jako v manželství společná domácnost i ve vztahu druh-družka? On tvrdí, že jsem mu na garáž nic nepřispěla. já jsem vedla domácnost a starala se o jídlo, on platil elektro a plyn. já platím vysokou hypotéku na RD a on že vydělané peníze bude dávat do stavby garáže.Taková byla naše dohoda. Nyní vše popírá. RD je v realitní kanceláři na prodej a druh si na garáž udělal smlouvu zvlášť. Teď nevím, jak se mám zachovat.Je v tomto případě smlouva z realitní kanceláří platná? Pokud ne, tak jak se mám postupovat, Děkuji

• #31448 Reply

Eva Macku

Dobrý den.Obracím se na Vás s prosbou. Vlastním s druhem RD, každý 1/2 podílu. Již dlouhou dobu mi brání v užívání nemovitosti tím, že mi vypíná el. proud, plyn, fyzicky i slovně mne napadá. Každý měsíc mu přispívám 1/2 nákladů na el. proud a plyn. Došlo to tak daleko, že jsem se musela odstěhovat. Na RD platím hypotéku 7.000kč měsíčně, RD nyní nemohu užívat. Abychom se nějak vypořádali,je RD v prodeji. Ptám se tedy, jestli mohu chtít nějakou náhradu za to, že platím hypotéku a nemohu RD užívat? Spoléhá se na to, že pracuji ve státní sféře a nebudu si nikde na něj ztěžovat.Jinak mi vždy vše snědl,k vypil a co mohl, znehodnotil, ovšem své věci si pečlivě schovává.Zatajoval mi i poštu.Vím, že je toto velice zjednodušené, ale prosím o radu. Děkuji

• #31449 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

předně, pokud dům chcete prodat, musíte jej prodávat oba, ledaže byste prodávala pouze svůj podíl.

Co se týče oné garáže, měla byste RK upozornit, že jste oba uvedeni na stavebním povolení. Ve vztahu druh-družka neexistuje nic podobného jako v manželství. Každý je vlastníkem toho, co pořídil, koupil; případně spoluvlastníkem, jestliže věc koupili oba.

• #31450 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Fakt, že platíte hypoteční splátky pouze Vy, by opravdu měl být zohledněn. Je však otázka, nakolik jste schopni se domluvit. Sečtetě si všechny Vámi uhrazené splátky a mějte od toho doklady. To, že nemůžete dům užívat a druh tak užívá i Vaší polovinu znamená, že by Vám měl platit určité "nájemné", platby za užívání i Vašeho podílu.

Pokud se však nedohodnete na nějakém rozumném řešení, budete muset věc řešit soudní cestou.

Odpověď na téma: podílové spoluvlatnictví
Informace o uživateli: