podmíněné zastavení trestního stíhání

Forum Fóra Trestní právo Trestní řízení podmíněné zastavení trestního stíhání

Zvolené téma obsahuje celkem 13 odpovědí. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  Chris a poslední změna je stará 1 rok, 5 měsíců.

• Autor

H. O.

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jaké vyplývají důsledky z podmíněného zastavení trestního stíhání.Má v té zkušební době má takový člověk záznam v trestním rejstříku se všemi důsledky, které ze záznamu v TR vyplývají? Tedy např. pokud bude někde potřebovat výpis z rejstříku, nebude "čistý"? Může také kvůli tomu přijít o živnostenský list nebo mu to může bránit v tom, aby se stal jednatelem firmy?

Používá se podmíněné zastavení u obvinění z TČ zpronevěry?

Přizná se tím ona osoba spáchání ÚMYSLNÉHO trestného činu? A kdyby pak došlo k obnovení řízení, nebude jí přitěžovat skutečnost, že se k činu přiznala??

Děkuji

• #53693 Reply

Petr Petr

O podmíněném zastavení trestního řízení může rozhodnout již v přípravném řízení státní zástupce nebo po podání obžaloby soud.

Jedná se zde pouze o podmíněné zastavení trestního stíhání , tzn. že orgán rozhodující o podmíněném zastavení zároveň stanoví zkušební dobu. Pokud se v této zkušební době osvědčíte je rozhodnuto o tom, že se osvědčil, a celé trestní stíhání tím definitivně končí.

Z toho plyne, že v rejstříku trestů se nic neobjeví (ani ve zkušební době ani později).

• #53694 Reply

Zdenka Stará

Dobrý den, zajímá mě, kdo podává pokyn k zastavení trestního stíhání. Škodu námi způsobenou (4 572,-) jsme uhradili (viz. spoluúčast na krádeži) a všeho velmi litujeme. Jsem v kontaktu s tou firmou, kde mi zdělili, že oni na nás trestní oznámení nepodávali. Můžete mi prosím poradit? Jsem z toho zoufalá. Nevím co mám dělat abych vše napravila. V životě jsem se nikdy ničeho takového nedopustila, k tomuto obvinění jsem přišla "jako slepá k houslím".Už nevím jak dál. Velmi mi záleží na tom, abych měla trestní rejstřík čistý (s ohledem na zaměstnání). Předem děkuji za Vaší "jakoukoliv" radu.

Z. Stará

• #53695 Reply

Petr Petr

Jak je níže uvedeno o podmíněném zastavení trestního řízení může rozhodnout již v přípravném řízení státní zástupce nebo po podání obžaloby následně soud.

Obraťte se na policejní orgán který celou věc prověřuje kde zjistíte kdo podmět, tedy trestní oznámení podal a v jakém stádiu se nachází (zda byly zahájeny úkony trestního řízení atd.). Zjistěte si pro jaký trestný čin policejní orgán řízení vede, neboť vzhledem ke škodě, která není ani nepatrná, tedy nedosahuje částky 5 tis. by se mohlo jednat i jen o přestupek.

Pokud by se již jednalo o trestný čin, v úvahu přichází vzhledem ke škodě např. úvěrový podvod, škodu jak píšete jste uhradila a máte tzv., čistý rejstřík trestů, může policejní orgán podle § 307 TŘ příslušnému státnímu zastupitelství podat návrh na podmíněné zastavení trestního stíhání. Následně by Vám byla stanovena zkušební doba a pokud by jste tzv. odvědčila celá věc by pro Vás tímto skončila a ani v rejstříku trestů by se Vám nikdy nic neobjevilo.

• #53696 Reply

Zdenka Stará

Děkuji moc, zařídím se podle Vaší rady a doufám jen, že to dobře dopadne. Ještě jednou DĚKUJI.

z. Stará

• #53697 Reply

Michaela Nevrklová

DObrý den,11.4.2008 jsme měli autonehodu. Paní nám nedala přednost na halvní silnici, převrátila nás na dvě kola a pak jsme se točili do struhy. Vyvýzli jsme s lehkými zraněními. Mě odvezli do nemocnice a tam přišli dopravní policisté, podepsala jsem jim souhlas o nahlížení do mé zdravotní karty, tím jsem dala souhlas k restnímu stíhaní té paní. Chtěla bych se zeptat lze ten souhlas stáhnout? A v případě, že ne může až teď 2 měsíce po nehodě můj přitel podat ten souhlas? A mělo by to nějaký vliv na její trest? Děkuji. Na shledanou

• #53698 Reply

Petr Petr

Jesli podezřelá není s váma v bližším příbuzenském poměru (manželka, druh, sourozenec apod.) nemůžete "věc stáhnout".

• #53699 Reply

Tomáš Topr

Dobrý den,měl jsem před půl rokem autonehu,kterou jsem neumyslně zavinil.Bylo tam i lehké zranění a paní byla 10 dní na pozorování v nemocnici.Mám podmínečné zastavení trestního řízení.Vše sem vyřešil i pojištovna zaplatila celou úhradu za rozbité auto.Nabídl jsem jí finanční častku za způsobené problémy ke které se nevyjádřila a až za tři měsíce si vzpoměla,že bych jí mohl zaslat ten obnos,ale větší?že je to málo.Finančně si takovou částku nemůžu dovolit.Může mě zažalovat za to když jí tuto částku nezaplatím ? Podotýkám,že pojištovna jí uhradila celou částku.Děkuji

• #53700 Reply

Marcela Fofová

Prosím o radu, zda udělám dobře když uznám svou vinu, což je jedna z podmínek podmíneč.zastav.trest stíhání.Dávala jsem přednost na přechodu pro chodce a po té,co přešla skupinka lidí,jsem se začala rozjíždět a v tom mi tam vkročila paní a já ji srazila. Paní byla v léčení 1 měsíc,náraz byl malý, ale zlomila si lícní kost.Bylo mi sděleno obvinění od kriminání policie a já teď nevím jesti mám raději uznat svou vinu a žádat o podmíneč.zastavení tr. stíhání nebo jít k soudu a tam obhajovat svou verzi, že paní musela na přechod vkročit na červenou. Je to tvrzení proti tvrzení,ona říká, že byla zelená.Obávám se,že jakmile uznám svou vinu, může se stát, že mi nebude trest.stíhání podmín. zastaveno a já se u soudu už neobhájím tak, abych vyvázla "se zdravou kůží". Mockrát děkuji za radu.

• #53701 Reply

Marta Hruba

Dobrý den,mám prosbu ohledně vyrozumnění, které přišlo švagrovi. Byl odsouzen k podminenemu trestu odneti svoboty v trvani 8 mesicu, jehoz vykon byl odlozen na zkusebni dobu v trvani 18mesicu. Ve zkusebni dobe se osvedcil a nyni mu prislo rozhodnuti samosoudce o tom, ze se na nej hledi jako by odsouzen nebyl. Otazkou je nyni vymaz z rejstriku trestu. Ma svagr sam pozadat o vymaz ci se tak stane automaticky.Pokud ano, kdy tomu bude.

Moc dekuji za odpoved,

• #53702 Reply

Martin Weinfurter

Chtěl bych poprosit o vzor, jak by měla vypadat žádost pro státního zástupce.

Doposud jsem nikdy se zákonem problémy neměl anebyl jsem nikdy trestán až do 30.01.2009, kdy jsem způsobil dopravní nehodu, bez zranění, vznikla pouze škoda na vozidle a majetku druhé osoby(plot), ovšem řídil jsem pod vlivem alkoholu a bylo vzneseno proti mě obviněn podle § 201 TŘ, Škodu na plotě bude hradit pojišťovna. Za jakoukoliv odpověď předem Děkuji

• #53703 Reply

Nickkk

Dobry den chtel sem se prosim zeptat pokud mam podminecne zastaveni trestniho stihani a vjeho lhute sem jel na kole na cervenou a pochodniku a dostal sem pokutu 1000kc muze se kvuli tomu obnovit trestni stihani nebo to stim nesouvisi dekuji za odpoved

• #105334 Reply

Lukáš

Zdravim, chtel bych se zeptat zda muzu ridit, kdyz jsem byl odsouzen a byl mi uznan paragraf 307 trestniho zakonika o podminenem zastaveni trestniho stihani ridicak mi zustal a tak newim zda mohu nebo ne.

• #107517 Reply

Chris

Dobry den chtel bych se zeptat co se stane a jaky trest mi muze hrozit kdyz mam podminecne zastavene trestni stihani a ve zkusebni dobe jsem spachal trestny cin rizeni v opilosti. Dekuji

Odpověď na téma: podmíněné zastavení trestního stíhání
Informace o uživateli: