podpora na úřadu práce

Forum Fóra Pracovní právo Různé podpora na úřadu práce

Zvolené téma obsahuje celkem 26 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  ivzez a poslední změna je stará 4 roky, 10 měsíců.

• Autor

Jaroslava Zatřepálková

Dobrý den, jsem vedena na úřadu práce a nemohu sehnat zaměstnání. Nyní beru poslední měsíc podporu a chtěla bych jít alespoň na brigádu. Vím, že když nedoberu podporu, skončím na ÚP a budu pracovat na DPČ, po skončení podporu doberu. Mám následující dotazy:

1. Platí výše uvedené, i když nastoupím na brigádu v půlce posledního měsíce podpory?

2. Jestliže odpracuji 3 měsíce, měla bych nárok znovu na podporu (v posl. 3 letech jsem 12 měs. odpracovala), platí to také když nastoupím v půlce posledního měsíce podpory?

3. Abych znovu brala podporu je možné 3 měsíce odpracovat u různých zaměstnavatelů?

4. Musí být 3 měsíce práce vcelku? (práce u různých zaměstnavatelů musí navazovat?

Děkuji moc za odpověď. Zatřepálková

• #38360 Reply

Jaroslava Zatřepálková

Dobrý den,

chci se zeptat, jestliže jsem na podpoře, ale už nejsem v ochranné lhůtě, nemohu tedy pobírat nemocenskou, co se děje při neschopence, pobírám dál podporu, nebo se přeruší?

A jak se postupuje jestliže omarodím v době vedení na úřadu práce, kdy už neberu podporu? Prodlužuje se mi alespoň doba vedení na úřadu práce bez podpory? (ta je 3 roky).

Děkuji.

• #38361 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, píšete, že jste evidovaná na úřadu práce, takže si Vaše dotazy nechte zodpovědět přímo od úředníka, který Vám byl přidělen. Je tam od toho.

• #38362 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, platí totéž, co je uvedeno níže. Proč nevyužíváte práce úředníků na ÚP, kde jste vedena? Jinak v době evidence na ÚP se Vám žádná nemocenská nevyplácí, protože za Vás nemocenské pojištění nikdo neplatí (pokud si ho tedy nehradíte dobrovolně sama, o čemž pochybuji). To, že onemocníte, by nemělo ovlivnit běh evidence na ÚP.

• #38363 Reply

Gabriela Babincová

Dobrý den,

v současné době jsem na rodičovské dovolené, která mi v brzké době skončí (2 měsíce). Zároveň již vyhledávám vhodné zaměstnání, a tak bych se chtěla zeptat, zda se již nyní mohu přihlásit na ÚP jako žadatel o zaměstnání (tedy asi předčasně ukončit rodičovskou dovolenou) a v jaké výši mi bude vyplácena podpora v nezaměstnanosti, když jsem pracovala do konce března 2004, pak nastoupila na MD a pracovní poměr u zaměstnavatele mi skončil 31.7.2007 z organizačních důvodů.

Děkuji za odpověď.

• #38364 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, rodičovský příspěvek a podpora v nezaměstnanosti (pokud o ni požádáte) mohou být poskytovány současně. Zaregistrovat se můžete již teď v době RD, ale musíte s ÚP spolupracovat a chodit na pravidelné konzultace. Výše podpory se vypočítá z čistého příjmu v posledním zaměstnání (píšete, že skončilo 31.7.2007) v posledních 3 letech před registrací. Z takto zjištěného příjmu budete dostávat 50% první 3 měsíce a dalších 45% další 3 měsíce. Pokud ovšem do 6 měsíců neseženete práci, skončí Vám podpora a Vy budete odkázaná jen na dávky v hmotné nouzi a jiné sociální dávky. Tak rozvažte od kdy o podporu požádáte. Více informací a formuláře si vyžádejte na příslušném úřadu práce.

• #38365 Reply

jiří HOLZER

Dobrý den,

mám běžné zaměstnání a k tomu ještě podnikání. Když oboje /stejný den/ ukončím – z čeho se podpora vypočítá? Ze zaměstnání, podnikání, obojího…? Dále – ze zaměstnání dostanu doklad o příjmech, ale co mám příp. donést z podnikání? Děkuji!

• #38366 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, podpora pro OSVČ se stanoví procentní sazbou z posledního vyměřovacího základu v rozhodném období přepočteného na 1 kalendářní měsíc (je to tedy odvozeno od vyměřovacího základu pro sociální pojištění). V dalším se obraťte na ÚP, jsou tam právě od toho, aby takové informace podávali.

• #38367 Reply

Lukáš Valka

Dobrý den pracuji ve firme, která ted masivně propouští. Dává zaměstnancům vypovědi dohodou, i kdyz je to z nadbytečnosti a samozřejmě bez odstupného. Kdzž jsem se ozval, že chci odstupné dle práva, bylo mi nabídnuto pouze 2 měsíční a to navíc pouze ze základu. (základ 20000,-) ,ale pri provizním systému který u nás panuje to je jen zlomek celkové mzdy. Chtěl bych vědět jak dále postupovat. O vyšším odstupném se mnou odmítají jednat. Pomůže v tomhle právník?? Děkuji mnohokrát Lukáš

• #38368 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

hrozba právníkem by měla být účinná, zvláště když sama firma zcela jistě dobře ví, že máte nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku. Požadujte, aby dohoda obsahovala ustanovení o tom, že je uzavírána právě z důvodu nadbytečnosti – když to neuvedou, nepodepisujte.

• #38369 Reply

Ljudmyla Golda

Dobrý den,

Chci se zeptat, jsem na podpoře, v ochranné lhůtě.

Marodím. Jak počita nemocenske?

Děkuji.

• #38370 Reply

Ivan Müller

Dobrý den.Chtěl bych se zeptat, za jakých podmínek a jestli vůbec vzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti pro cizího státního příslušníka.

• #38371 Reply

jiří HOLZER

Děkuji, máte pravdu, ale než jsem Vám napsal, volal jsem na 3 různé ÚP, byl jsem 3x přepojen a nic jsem se nedozvěděl, tak prosím ještě jednu: jestliže je možné přivydělat si k podpoře navíc v zaměstnání 4000,-, je možno v rámci přivýdělku místo toho podnikat? Já myslím, že je snad jedno, jestli jsem zaměstnán nebo podnikám a když "si dám pozor", abych nevydělal víc než ty 4000,-., tak…? Děkuji.

• #38372 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Pokud má příslušné povolení k pobytu a splní předpoklady pro přiznání podpory, pak na ni nárok má.

• #38373 Reply

Anna Zuzíková

Jsem občanka SR a pracovala jsem více než 4 roky v ČR.Nyní jsem se vrátila zpět do SR a přihlásila se na ÚP.Slovenský ÚP mi zdělil,že podporu mi má platit ČR a ČR mi tvrdí že když jsem občan SR,má mi podporu platit SR.Již více než 5měsíců marně čekám na vysvětlení jedné či druhé strany,ale bohužel mě oba posílají k tomu druhému.Můžete mi prosím pomoci Vy a sdělit,která republika mi má tedy Podporu v nezaměstnanosti platit nebo na který úřad se mohu obrátit?Velice děkuji

• #38374 Reply

David Kubeš

Dobrý den,

jsem po ukončení střední a jazykové školy a od září jsem veden na úřadu práce. Práci si sháním,ale zatím sem nic nenašel. Jelikož nemám nárok na podporu, musí mě živit rodina. Zajímalo by mě,jestli mám nárok alespoň na životní minimum. Nebo co bych musel splňovat abych ho mohl dostat. Děkuji

• #38375 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud jste splnila podmínky pro přiznání podpory v ČR, pak byste ji mohla dostávat v ČR. Ovšem na základě smluv mezi ČR a SR by Vám výplatu podpory měli umožnit i doma (v SR), přičemž za splnění podmínek a odpracované doby se uznává výkon práce v ČR (a naopak).

Proč žádný z úřadů nehodlá věc řešit ve Váš prospěch, i když by mohl, není jasné. Nejspíš si jen chtějí ulehčit práci. Vyzvěte slovenský ÚP k nápravě s tím, že jinak podáte stížnost k vyšším instancím (např. Ministerstvo práce, sociálních věcí a rodiny SR).

• #38376 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, na sociální dávky v hmotné nouzi by Vám nárok vzniknout mohl. To si však musíte vyřídit na sociálním odboru městského úřadu, kde si podáte žádost a jeho zaměstnanci posoudí, jestli splňujete podmínky pro přiznání těchto (popř. jiných) dávek.

• #38377 Reply

Ludmila Sofimrova

Dobry den.Som obcianka SR, pracovala som vyse 5 rokov v Anglicku.Vlastnim nehnutelnost v Ceskej republike/ nikde inde/,som evidovana na UP v Ceskej republike, lebo tu chcem zit.Na Slovensku som odhlasena zo vsetkych institucii.V dlzke 4 mesiacov poberam podporu z Anglicka/transfer/, po tuto dobu budem aj zdravotne poistena. Na urade prace mi povedali, ze na dobu, ktora mi v mojom veku patri/mam 54 rokov/ nebudem dostavat ziadnu podporu v Ceskej republike a ked nebudem zamestnana, tak ma ani neprihlasia do zdravotnej poistovne.Je toto vobec mozne?…Som obcan EU a aj CR je clenom EU.Dakujem za odpoved. Sofimrova

• #38378 Reply

ivzez

Nárok na podporu v nezaměstnanosti se neodvíjí od toho, zda jste občanem státu EU, ale od toho, jestli splníte podmínky pro její přiznání (účast na důchodovém pojištění v délce minimálně 12 měsíců v posledních 3 letech – nebo od ledna 2012 v posledních 2 letech).

Pokud jste pracovala v cizině, byla jste zřejmě pojištěna tam. Tzn., že byste o podporu měla požádat v zemi, v níž jste splnila podmínky pro přiznání podpory a nechat si podporu zasílat sem (zpravidla bývá podpora ze zahraničí i vyšší než u nás).

• #38379 Reply

Marie

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat zdali mi nemocenská bude ještě dále vyplácena stejně od sociálky, když jsme v práci ukončili pracovní poměr, který byl ve zkušební době, ale neschopenka mě stále ještě trvá. Marodím už přes dva měsíce.

Od května se jdu nahlásit na ÚP a chtěla bych zažádat o podporu, je to možné?

Děkuji

• #38380 Reply

ivzez

Úřad práce registruje pouze ty, kdo mohou třeba hned druhý den nastoupit do zprostředkovaného zaměstnání, nezaregistruje člověka v pracovní neschopnosti.

• #38381 Reply

Michal Vondr

Dobrý den,prosím Vás,potrebuji poradit.Přišel jsem o práci.Od 01.01.2012 uz nezamestnán az do ted.01.05.2012 uz opet pracuji,po pracovnim uradu jsem chtel nejake dávky na zivotni minimum a náklady na bydledí,byt mám vlastni.Pracovni urad mi pred 3mi dny teprve poslal za mesic duben nejaké 3 000,- prispevek na zivobyditi,v unoru jsem podaval zádost, a za unor a za brezen nic neprislo,ani prispevek na zivobydi ani na bydleni a nevim co stim.

• #38382 Reply

ivzez

Informujte se na úřadu práce, tam by Vám měli vysvětlit, co Vám přiznali.

• #38383 Reply

Veronika Ž.

Dobrý den,

po ukončení RD jsem nastoupila na pár dnů zpět do původního zaměstnání a rozvázala pracovní poměr dohodou z důvodu péče o dítě do 4 let.Původní zaměstnání bylo 50km od domova, syn nastoupil do MŠ a tudíž už se dojíždění na 6h ranní nedalo nijak skloubit.

Obratem jsem se zaregistrovala na ÚP, doložila veškeré písemnosti z práce + pravděpodobný měsíční výdělek za daný měsíc.

Ještě před rozhodnutím dávek si teď začali zjišťovat u původního zaměstnavatele zda-li jsem u nich přeci jen nemohla dál pracovat…neměla např.možnost dojíždět autem, hlídání ze strany babiček, jiného autobusového spoje, jaká je otevírací doba školky apod., což už samozřejmě zaměstnavatele nezajímá!

Já teď musím doložit na ÚP písemně navíc veškeré další důvody a prohlášení proč bych nemohla dál pracovat.

Proto bych se chtěla zeptat je-li tento postup "normální".

Děkuji.

• #38384 Reply

ivzez

Není.

Žádná školka nemá takovou otvírací dobu, abyste po odvedení dítěte do MŠ stihla dojíždět 50 km na 6 hodin ráno.

• #38385 Reply

ivzez

Doporučuji písemnou stížnost vedení oddělení zprostředkování práce, případně vedení pobočky ÚP.

Odpověď na téma: podpora na úřadu práce
Informace o uživateli: