poradit

Forum Fóra Pracovní právo Různé poradit

Zvolené téma obsahuje celkem 11 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 9 let, 2 měsíce.

• Autor

milan řeháček

dobry den , mam problem s byvajicí šefovou ktera mě vyhrožuje protože po ní požeduji 19 000 kč za odvedenou praci , oco jde při nastupu do prace jak šefová tak její přitel vyděli že mam živnost na zamečníka a ja vykonaval praci jako zedník, nyní mě chce žalovat uřadům za to že jsem vykonaval jinou činost naž na ŽIV.LISTĚ .požaduje vracení peněz za 3 měsíce ,nemam od ní ani smlouvu o dile , 10 let jsem takto pracoval a nikomu to nevadilo daně platim včas a v pořádku , prosím o info jak se mohu branit a co mě čeká za sankce pokud mě da na ůřady , předem děkuji za info nashledanou MILAN

• #38102 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, nejlépe uděláte, když se obrátíte na právníka a zvážíte s ním možnost podání trestního oznámení na toho, kdo Vás vydírá, popřípadě nastavit další postup. Vám naopak hrozí pokuta za přestupek neoprávněného podnikání. Jde-li o řemeslnou živnost pak může pokuta dosáhnout až do výše 100.000,-Kč. Při větším rozsahu by se mohlo jednat i o trestný čin, to by se Vám ovšem muselo prokazovat. I na druhou stranu by to mohlo mít negativní dopad, jelikož s tím vědomě souhlasila a celou situaci akceptovala. Vina je na obou stranách.

• #38103 Reply

Štěpán Kacafírek

Dobry den, je mi 18 let a hraju fotbal. Jelikoz sebou nechci nechat zametat, obracim se na Vas. Mam podepsanou profesionalni smlouvu s jednim nasim prvoligovym tymem. Smlouva byla na 3 roky. Prvni rok probehlo vse v poradku. Chodilo mi 12000,- bez premii, proste tak, jak to bylo ve smlouve. Dal mam ve smlouve, ze kazdy zapocaty rok se plat o 3000,- navysi, to znamena, ze bych mel ted, druhym rokem brat minimalne 15000,-

Oni me pred pul rokem poslali na hostovani. Klub, ve kterem jsem hostoval, mi rekl, ze vic jak 9000,- mi dat nemuzou. Souhlasil jsem, protoze jsem chtel hlavne hrat(ted si myslim, ze jsem mel zadat celou castku, kterou mam ve smlouve, tzn.12000,- a kdo mi to bude platit se mely asi kluby dohodnout mezi sebou) Nevim, jestli by se to pripadne dalo nejak pravne zpetne vymahat?

Hostovani mi skoncilo a ja cely leden trenoval s tymem, se kterym mam platnou smlouvu. Ted 10.unora mi mela prijit vyplata, podle smlouvy 15000,- Neprislo mi zatim nic a bylo mi receno, ze se kluby dohodly, ze leden mi zaplati jeste klub, ve kterym jsem hostoval. (coz je nesmysl, kdyz jsem prisel zpet uz vic nez pred mesicem ) Nemluvim ani o tom, ze mi byly za tento mesic ustne prislibeny "cestaky". To znamena, ze jsem se mylne domnival, ze mi cesty proplati a prisel tak o dalsich asi 5000,-, ale jak rikam, to byla bohuzel ustni domluva a bylo mi to pouze prislibeno.

Klub me ted opet poslal na hostovani. Nechtel bych opakovat stejne chyby a proto bych chtel poradit, co mam delat, abych opet neprisel o peníze. Popripade jestli mam udelat nejake pravni kroky, protoze to byl normalni podvod a bojim se, ze pokud se neozvu, tak ze me dalsi hostovani dopadne podobne. Predem moc dekuji za odpoved Kacafirek

• #38104 Reply

Jozef Jurinyi

dobry den,chci se zeptat,jak mam postupovat,kdyz vykonam praci,konkretne ridic kamionu-jizdu do zahranici,a zamestnavatel mi neposkitne ani prac,smlouvu,ani dohodu o vykon.prace a samozrejme ani vyplatu?jsem zoufalej,nechci brat spravedlnost do vlastnich rukou,mam rodinu,ale asi mi nic jineho nezbyva.dekuju za vasi pomoc.Jurinyi Jozef

• #38105 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, neznám podrobnosti Vaší smlouvy, ale patrně nejde o pracovněprávní spor, ale o smlouvu o sportovní činnosti. Záleží na tom, jaké je znění smlouvy a co máte ujednáno. Jestliže jste byl poslán na hostování, pak jste měl být informován o tom, že se Vám změní výše odměny. Chcete-li však jednoznačné posouzení Vašeho případu, vezměte smlouvu a nechte si ji posoudit u právníka. Ten by Vám měl navrhnout i další postup ve věci.

• #38106 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, především jste vůbec neměl práci za takových podmínek přijímat. Tohle budete muset řešit s pomocí právníka, protože sám o sobě se pravděpodobně ničeho nedomůžete. Jestli jste vše dělal jen na dobré slovo, bez jakýchkoliv písemných podkladů (zj. pracovní smlouvy), tak se bude obtížně prokazovat, na co všechno Vám vznikl nárok a co Vám dluží. Jestli totiž nezaplatí dobrovolně, budete muset k soudu.

• #38107 Reply

Ladislav Kabrhel

Dotaz:jsme tři zaměstnanci u státní správy, provádíme stejný typ práce, každý ale v 1/3 okresu, nezávisle na sobě, v pracovní smlouvě máme každý jen obecný název

funkce.

S kolegou jsme opět obdrželi od zaměstnavatele práci i za nemocného kolegu,který byl letos 2 měsíce v pracov- ní neschopnosti, je téměř každoročně 2 – 4 měsíce nemocen a jeho stav se nezlepší /záda, nohy/. Nového zaměstnance zaměstanavatel nepřijme, dá se tento problém nějak řešit, máme vůbec nějakou šanci na zlepšení. My si musíme svoji práci provést, snažíme

se, aby nebyly průtazy a k čemu to je, když někomu to je jedno a ještě na něho doplácíme.

Musíme pracovat i za nemocného kolegu, pokud bychom odmítli jeho práci provést z důvodu, že se naše práce zpomalí, dopustíme se nějakého porušení.

Po jaké době se příp. určuje náhradní pracovník.

Děkuji za odpověď.

• #38108 Reply

ivka černohradská

Dobrý den,

pracuji ve velké firmě nad 25 zaměstnanců. Pracuji v oddělení HOME OFFICE. Toto oddělení funguje tak, že zaměstnanci pracují z domova( připojování PC vzdálenou plochou na pracoviště). Zaměstnavatel nám odmítá proplácet propustky a matkám s dětma takz. paragraf!!! Prý si můžeme pracovní dobu rozvrhnout tak nemáme nárok. Na druhou stranu to platí i pro ty, kteří se musejí z nějakého důvodu do práce přihlašovat povinně od 8.00 – 16.00.Hod. Má na to zaměstnavatel právo??? P.S. v pracovních sml. máme psáno – prac. doba pružná. Děkuji za odpověď.

• #38109 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, žádná doba pro "určení náhradního pracovníka" stanovena není. Práci určuje, organizuje, řídí a kontroluje zaměstnavatel. Pokud to vyžadují provozní potřeby, pak se musí řídit podle nich. Vám z časté nemocnosti kolegy žádné zvláštní nároky neplynou. Zaměstnavatel by však měl respektovat, že výkon jeho práce působí negativně na vaše vlastní úkoly.

• #38110 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, problém těchto flexibilních forem zaměstnávání je v tom, že je stávající úprava nijak zásadně neupravuje. Ale obecně platí, že vzhledem k volné pracovní době jim nenáleží některá práva jako zaměstnancům na stálých pracovištích, tj. náhrada mzdy při osobních překážkách apod. Takže se při tom vychází ze zásady, že co není zakázáno, je dovoleno a je možno si sjednat cokoli, co neodporuje zákonům. Eventuálně kontaktujte oblastní inspektorát práce.

• #38111 Reply

Jitka Klostermannová

Ufirmy New Shadows pracuji 7 let,2 roky si vozím práci domů,nabídl mi ji zaměstnavatel. Poslední 4 měsíce mi ji nechce zaplatit. Jsem samoživitelka, tak si přivydělávám.Na koho se mám obrátit, prosím poradte. Děkuji

• #38112 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, podejte stížnost na inspektorát práce. Ale peníze si musíte vymáhat sama, to za Vás nikdo jiný dělat nebude. Takže musíte podat na okresní soud žalobu o zaplacení.

Odpověď na téma: poradit
Informace o uživateli: