Porady

Forum Fóra Pracovní právo Různé Porady

Zvolené téma obsahuje celkem 11 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Karel Dlouhý a poslední změna je stará 7 let, 8 měsíců.

• Autor

Lucie Kováčová

Dobrý den, pracuji jako recepční v malém penzionu v Praze – Žižkov, mám dva dotazy:

1) je v pořádku 14-ti hodinová pracovní doba?

2) Přibližně dva měsíce po mém nástupu do práce, si můj zaměstnavatel vymyslel pravidelné týdenní pracovní porady, vždy v den, kdy mám volno, prý je to pracovní doba a za nedostavení se na poradu mi hrozí neomluvená absence. Chci se zeptat jestli se to smí nebo ne. V pracovní smlouvě o možných poradách nebyla ani zmínka.

Předem děkuji za vaši odpověď

• #38677 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, velmi pravděpodobně budete mít nepravidelně rozvrženou pracovní dobu. Ani v tom případě však pracovní doba nesmí přesáhnout 12 hodin. Tuto dobu lze překročit pouze formou práce přesčas, který by však měl být proplacen. Pokud jde o porady není nutné výslovně je ve smlouvě uvádět, to by se tam musela psát každá maličkost. Jste recepční, ale nikdo Vám ve smlouvě nerozepisuje, že musíte kontrolovat pasy, zadávat údaje do PC, vydávat klíče atd. Porady jsou v rámci výkonu práce běžné. To, jak a kdy je zaměstnavatel plánuje záleží na něm.

• #38678 Reply

Václav Hladík

Zaměstnavatel tvrdí,že pracovní doba na 12 hodin je od

6,00 – 19,00,protože si musíme 1,00 hodinu nadělat na přestávky na oběd a svačinu,je to pravda?Jinak pracujeme od 6,00-14,30 nebo 10,30 – 19,00.Jak to vlastně je?

Děkuji za odpověď.

• #38679 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, přestávka se poskytuje nejdéle po 6 hodinách, takže při 12-hodinové směně, to skutečně činí celkem 1 hodinu přestávek. A přestávky se do pracovní doby nezapočítávají.

• #38680 Reply

Václav Hladík

Mně je jasné,že se mi ta hodina do směny nezapočítává,ale jestli mohu dělat těch 13hodin?Jsem kuchař a děláme ve dvou(1 kuchař+1 pomocná síla) 120 snídaní,svačin,odpol.svačin,večeří, 180 obědů a 35 druhých večeří(všechno denně)Na volno sice máme nárok,ale to ve skutečnosti nejde(pravidelné vydávání jídel v domově důchodců)někdy to je opravdu honička,nestěžuji si jen se ptám díky.

• #38681 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, směna by neměla přesáhnout 12 hodin, ale jak tohle reálně řešit není vůbec jednoduché. To už by se museli zvážit dvě směny.

• #38682 Reply

Jiří Hubáček

Dobrý den. Pracuji jako asistent pedagoga v DDŠ. Zaměstnavatel nám asistentům, ukládá povinnou účast na poradách, které jsou dvakrát do měsíce a ještě si k tomu vymyslel další poradu jednou v měsíci, jenom nás asistentů. Dohromady jsou to tři porady v měsíci, zhruba 6 hodin k normální pracovní době navíc. Dvakrát do roka se ještě musíme účastnit pedagogických porad. Toto vše se nám neproplácí. Chci se zeptat, jestli mám nárok na úhradu za účast na těchto poradách, protože člověk se tam musí ještě k tomu nějak dopravit a ještě je defacto v práci. Pro zajímavost, vychovatele si můžou tuto účast, vykázat do mzdového výkazu, jako nepřímou práci. Je to normální ve státním sektoru? Snad je dotaz srozumitelný. Děkuji předem za odpověď. S pozdravem Hubáček

• #38683 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, každá činnost, kterou se plní pracovní úkoly anebo to s tímto plněním přímo souvisí, by měla být odměněna. Porady jsou zcela jistě konány v souvislosti s Vaší prací a proto čas, který jim věnujete, by měl být časem odpracovaným a tudíž zaplaceným. Jestli to nehodlají akceptovat, pak kontaktujte inspektorát práce.

• #38684 Reply

Jiří Hubáček

Dobrý den. Děkuji za odpověď, ale stejně jsem nepochodil. Samozřejmě si náš vedoucí vychovatel našel výmluvu!! Prý jsme speciální zařízení, pro které platí jiné předpisy. Nevěřím tomu, ale nevím co mu na to mám přesně odpovědět. Ptal jsem se na to ještě nezávisle jednoho právníka (souseda) a ten mi řekl to samé co vy. Prostě jsem tam pracovně a hotovo. Nám ten naš vedoucí vychovatel tvrdí, že jelikož nemáme nepřímou práci, tak se nám to nebude proplácet. Nejhorší na tom je, že člověk tomu pořádně nerozumí a hlavně neví, co mu má přesně odpověď. Nechci taky hned volat na inspektorát práce. Je tedy nějaká výjimka pro nás asistenty pedagoga, nebo přímo pro naší instituci, což je dětský domov se školou? Ještě pro upřesnění, aby to bylo úplně jasné, pracuji jen v noci od 20:00 do 08:00 + dvě tři služby přes den a to od 07:00 do 12:00. Děkuju předem za odpověď. S pozdravem Hubáček

• #38685 Reply

Mgr. Oldřich Topka

1) Nic Vám nebrání se na inspektorátu práce pouze informovat, pořádat o stanovisko, nemusíte hned podávat podnět.

2) Můžete se obrátit i na zřizovatele Vašeho zařízení.

3) Je pravda, že v pedagogice je několik odlišností díky zvláštnímu charakteru práce, ale v tomhle žádná speciální pravidla neplatí. Ať Vám vedoucí sdělí, o jaké zákony a jaké konkrétní paragrafy své názory opírá.

• #38686 Reply

Zdenek Plachý

Obec se rozhodla provest rekonstrukci stavavajici kanalizace a pozaduje uhradu casti nakladu na rekonstrukci verejne casti pripojky od obcanu ulice.

Ma na to pravo?Stocne jsme radne platili.

Dekukuji za radu.

• #38687 Reply

Karel Dlouhý

Právo na to nejspíš nemá.

Odpověď na téma: Porady
Informace o uživateli: