Pozemek

Forum Fóra Občanské právo Nemovitosti Pozemek

Zvolené téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  Zdenek a poslední změna je stará 8 měsíců, 2 týdny.

 • Autor
  Příspěvky
 • #68289 Reply

  Jiří

  Před 30 lety stavěli bratři dvojdomek na sousedících pozemcích. Po postavení dvojdomku postavili plot mezi pozemky. Dnes se zjistilo na katastrálním úřadě(po přeměření), že drojdomek nebyl správně postaven. Části dvojdomku neleží na místech, kde by měli. Tedy že jedna část dvojdomku je posunuta o 2 metry na pozemek druhého bratra. Tudíž jeden bratr využívá 30 let neoprávněně pozemek druhého bratra. Bratr, který používá neoprávněně pozemek se ho nechce vzdát. Existuje tu něco, co by ho donutilo si pozemek od bratra odkoupit? Mohl by tu vzniknout nějaký problém, pokud by bratr, který má nyní menší pozemek, chtěl prodat svojí část dvojdomku(+ pozemek) nebo ho na někoho přepsat? Komu by patřila ta část pozemku po prodeji? Existuje tu nějaké rozumné řešení této situace?

 • #68291 Reply

  Notářská poradna

  V případě, že stavba přesahuje na okolní pozemky, vlastnictví k nim lze nabýt jako k přestavku – tedy pokud přesahuje pouze malá část stavby na malou část cizího pozemku a pokud byl majitel stavby v dobré víře, stane se jejím vlastníkem, když zaplatí původnímu majiteli za jeho část pozemku cenu v místě obvyklou.

  Citováno z článku:

  http://bydleni.idnes.cz/novy-obcansky-zakonik-06a-/stavba.aspx?c=A140317_114747_stavba_web

 • #68292 Reply

  Jiří

  A jak se mám zachovat pokud nabízený pozemek bratr odmítá odkoupit a nadále ho hodlá používat neoprávněně.

 • #68293 Reply

  Notářská poradna

  Vlastník pozemku může po stavebníkovi požadovat, aby od něj pozemek koupil. Nebude-li dosaženo dohody, vlastník pozemku se může s návrhem, aby byl pozemek do vlastnictví stavebníka přikázán, obrátit na soud. Ten pak rozhodne i o výši náhrady, kterou bude stavebník povinen vlastníku pozemku za pozemek zaplatit.

  Více k této problematice:

  http://www.ksb.cz/cs/novinky-publikace/clanky/2399_jak-se-diva-novy-obcansky-zakonik-na-stavbu-na-cizim-pozemku

 • #150271 Reply

  Zdenek

  Dobry den koupil sem dvojdomek na spolecnem pozemku.Chtel bych rozdelit pozemek mezi dvojdomky ale soused najednou nechce.Co mam delat mam psi a nechci aby oni chodili k nemu a jeho deti zase ke me ! Dekuji za info

 • #150272 Reply

  Zdenek

  Omlouvam se spatne sem to napsal …Rozdelit pozemek plotem .

Odpověď na téma: Pozemek
Informace o uživateli: