Práce projektanta na OSVČ a odpovědnost za škodu

Forum Fóra Pracovní právo Způsobení škody Práce projektanta na OSVČ a odpovědnost za škodu

Zvolené téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  ivzez a poslední změna je stará 3 roky, 11 měsíců.

• Autor

Michael Stern

Spolupracoval jsem jako OSVČ rok a půl s projekčním ateliérem na mnoha stavebních projektech ve funkci "zodpovědný projektant" nebo "hlavní inženýr projektu". Bohužel se občas v projektu vyskytne nesprávně či nepřesně uvedený údaj apod., který má za následek prodražení stavby, nutnost projekt dořešit apod. Ateliér nyní nárokuje náhradu škod po mně, případně požaduje odstraňování chyb, doplňování projektů. To již bohužel z časových důvodů nejsem schopen zvládat. Chci se zeptat, zda může ateliér po mně vymáhat škodu, nebo si měl projekty při převzetí zkontrolovat a odpovědnost je nyní na něm.

S ateliérem jsem nikdy neměl uzavřenou žádnou smlouvu, ve které by byl specifikován rozsah mé práce, fakturoval jsem vždy "projekční práce" a po ústní dohodě jsem byl placen "na hodinu", ne od provedeného díla. Z hlediska živ. listu vykonávám "Přípravu a vypracování technických návrhů, grafické a kresličské práce". Nátlak ze strany ateliéru je již i psychicky vysilující, děkuji za jakoukoliv odpověď

• #57442 Reply

právník

Z hlediska odpovědnosti za škodu dle zákoníku práce postupovat ateliér nemůže…rozsah odpovědnosti za škodu bude vymezen především Vaší vzájemnou smlouvou (jestli chápu správně, žádná nebyla) a obchodním zákoníkem…

Dal bych si ve Vašem případě pozor, zda se nejednalo o nelegální zaměstnáván(švarcsystém).

Jednoduše odmítejte jakoukoliv odpovědnost. Nechá-li se ateliér právně zastoupit, doporučuji vyhledat rovněž právní zastoupení pro posouzení relevantnosti jejich nároků.

V případě zájmu mne můžete kontaktovat na pravnik012@seznam.cz

• #57443 Reply

ivzez

"Placení od hodiny" podle mne napovídá, že šlo o Švarc systém. V takovém případě mohou vzniknout problémy oběma stranám – projektantovi může být vyměřena pokuta od cca 10.000 do 100.000 Kč, "zaměstnavateli" od 250.000 do 10.000.000 Kč.

Z toho bych vycházela a doporučila bych se s ateliérem dohodnout na nějakém rozumném kompromisu.

Odpověď na téma: Práce projektanta na OSVČ a odpovědnost za škodu
Informace o uživateli: