prace-skola-alimenty

Forum Fóra Rodinné právo Různé prace-skola-alimenty

Zvolené téma obsahuje celkem 23 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Ludek Rukales a poslední změna je stará 7 let, 9 měsíců.

• Autor

Katka

Tento mesic sem opustila skolu a mamce chodi alimenty a i prispevek na dite. Jenze ted bych chtela jit na prazdniny do prace na hlavni pracovni pomer. Po prazdninach bych chtela zase nastoupit do skoly. Jelikoz ted uz nejsem student nebudou chodit mamce penize, ale zajimalo by me az po prazdninych nastoupim zas do nove skoly jestli mamce ty prispevky znovu zacnou chodit. Je mi 21 let. Predem dekuji K.

• #31536 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

na to se informujte na příslušné OSSZ.

• #31537 Reply

simona linhartová

Dobrý den, během rodičovské dovolené jsem se rozvedla, obě děti jsou v mé péči, manžel platí pravidelně 1700,- a 1300,- kč měsíčně výživné. Koncem dubna mi rod.dovolená končí a já, jelikož jsem byla zaměstnána u bývalé tchyně, jsem podala výpoved´dohodou. Od května se musím hlásit na pú,kde budu pobírat 3500kč měsíčně, proto se chci zeptat jestli lze podat žádost o výživné na manželku nebo aspoň zvýšit výživné pro děti, alespoň na dobu přechodnou než si práci najdu.Podotýkám, že manžel nemá zájem hradit nic nad rámec pro vyjímečné potřeby dětí. Manžel je OSVČ, tudíž přiznává minimální nutné příjmy, než ve skutečnosti má. Děkuji

• #31538 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, výživné na rozvedeného manžela možné požadovat pouze v případě, že není schopen se sám živit. To, že jste evidovaná na ÚP neznamená, že nejste schopna samostatné obživy. Takže s návrhem na výživné pro sebe neuspějete. Pokud jde o výživné na děti, tak se jde klasickou cestou návrhu na zvýšení výživného. Budete však muset prokázat, že od posledního rozhodnutí o výživném došlo k podstatným a trvalým změnám, které odůvodňují zvýšení výživného. Jestli soud ke zvýšení přistoupí nebo ne, není možné předem odhadnout.

• #31539 Reply

Sylva Rimanova

Dobrý den,můj bývalý manžel má exekuci na plat za dluh na výživnem. Je víc než půl roku na nemocenské takže mi posílali jen běžné výživne, teď mi neposílají ani toto.Prý mu nezůstává minimum, mají na to právo? Děkuji za odpověď.

• #31540 Reply

marcela sedlackova

Dobrý den,jsem již půl roku rozvedená a máme s mým ex manželem společný dům.Ten je kvůli majetko právnímu vyrovnání v prodeji.Ex manžel má trvalé bydliště jinde a ani se nepodílí na součastné údržbě domu.Dům dokud nebude prodán mám k dyspozici já a mé dvě nezletilé děti.Chtěla bych se proto zeptat,jestli jde aby dům zůstal nám bez nároků vyplacení ex manželovi v mém vlastnicví.Děkuji předem za odpověd Marcela

• #31541 Reply

Petr Petr

Ano mají, neboť i dlužníkovi musí zústat tzv. nezabavitelná částka (tato na samotného povinného dlužníka činí 4.187,33,-Kč.).

• #31542 Reply

Petr Petr

Jelikož je dům ve SJM budete se muset s exmanželem nějak vypořádat. Pokud na to přistoupí mohl by svoji polovinu domu dětem třeba darovat.

• #31543 Reply

vlada centrum

Dobrý den. Asi před rokem mi byly soudem určeny alimenty na mou 12 letou dceru ve výši 4500,- Kč. Můj čistý příjem byl 22000,- Kč. Dříve jsem manželce dával peníze i bokem čehož nyní lituji, neb nemám důkaz. Dceři taktéž dávám peníze bez nějakého potvrzení. Nyní na mě manželka žádá zvýšení alimentů (částku ještě nevím). V současné době mám příjem o 1000,- Kč nižší. Všecen majetek jsem nechal manželce. Nyní bydlím v podnájmu, jelikož v nájemním bytě nebylo možné soužití. Byt si koupit nemohu, jelikož nedosáhnu u hypotéky na odpovýdající částku. Má exmanželka úspěch na zvýšení alimentů. Každý mi sděluje, že platím vysoké alimenty. Tomu nasvědčují i různé sdělení známých (rozvedených), články v tisku a na webu. Taky nevím jak vypořádat bydlení, kdy v nájemním bytě mám trvalé bydliště, ale společné soužití není možný (manželka tam má svého přítele) a odnesla by to i dcera. Děkuji za odpověď

• #31544 Reply

Petr Petr

Na výpočet výše výživného žádné tabulky neexistují, protože každý případ je jiný. Soud tedy zhodnotí vaše celkové majetkové poměry a podle toho o výši výživného rozhodne. Soudu doložte veškeré doklady (pokud nemáte uveďte svědky), které se týkají vložených finančních prostředků ve vztahu k dceři nad rámec běžného výživného, tak aby bylo zřejmé, že se na výživě dcery podílíte i jiným způsobem, než jen placením stanoveného běžného výživného.

Samotné trvalé bydliště nemá na nic vliv, jedná se jen o evidenční údaj. Jelikož zaniklo SJM je potřeba provést jeho vypořádání a pokud je tedy byt ve SJM musíte se s exmanželkou nějak společně vypořádat (dohodou, nebo soudní cestou).

• #31545 Reply

Veronika Falatková

Prajem príjemný deň,

mám 20 rokov a rodičia sa pred rokom rozviedli, teraz žijem s matkou. Vyživovaciu povinnosť má na mňa otec vo výške 2500,–. Ale moja otázka znie ako postupovať, aby som sa mohla osamostatniť t.j., keďže výživné od otca mám ako postupovať pri vymáhaní výživného od matky a následných detských prídavkov? existujú nejaké tlačivá, ktoré treba vyplníť, alebo treba postupovať rovnakým spôsobom ako pri vymáhaní výživného od otca?

Vopred vám ďakujem za všetky odpovede.

• #31546 Reply

Petr Petr

Za předpokladu, že máte na výživné jako plnoletý ještě pořád nárok a chcete se osamostatnit (odstěhování se atd.), máte na výživné nárok a to od obou rodičů.

Jednoduše řečeno dokud budete studovat, resp. připravovat se na své budoucí povolání pak nejste považován za dítě, které je schopné se živit samo a nárok na výživné nadále trvá. Tzn. že máte nárok požadovat plnění vyživovací povinnosti od obou rodičů, které za předpokladu že se s rodiči na výživném (dobrovolně) nedohodnete, budete toto muset cestou soudní žaloby jako plnoletý již vymáhat sám.

• #31547 Reply

Veronika Falatková

Dakujem za odpoveď, ale ešte stále neviem ako postupovať, keď s matkou sme o výživnom už dohodnuté, teda to nemusí ísť súdnou cestou? ako mám teraz postupovať? Aké tlačivá treba pri tejto náležitosti vyplniť? Hľadala som to cez internetový portál, ale neviem názov týchto dokumentov.

Vrelá vďaka za odpoveď

• #31548 Reply

Daniela Řezníková

Dobrý den, bývalý manžel dluží výživné na dceru v částce 35.000.-Kč,běžné výživné v současné době platí.Požádala jsem o exekuci na majetek, která nebyla úspěšná,protože žije s družkou a všechno je její, jsou nějaké jiné možnosti?Děkuji za odpověď.

• #31549 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

požádala jste tedy o soudní výkon rozhodnutí. Jestliže znáte jeho zaměstnavatele, můžete podat návrh na výkon rozhodnutí srážkami ze mzdy anebo můžete přímo oslovit nějakého exekutora a ten si již způsob vymáhání zvolí sám s ohledem na majetek, který zjistí.

• #31550 Reply

Daniela Řezníková

Děkuji za odpověď, přeji hezký den.

• #31551 Reply

Eva Bábíková

Dobrý den, žiji pouze s matkou, kdy otec má platit výživné ve výši 2500Kč/měsíčně. Ovšem už 2 roky nezaplatil, matka to dala k soudu a nic se s tím neděje a to už není poprvé. dá se to řešit nějak přes exekuci? Chci se ovšem odstěhovat i od matky a zajímalo by mě zda mám nárok dostávat od otce výživné a zažádat si o příspěvek od matky??

Děkuji předem za odpověď.

• #31552 Reply

Michal Karol

Dobrý den, chci se zeptat podle čeho se bude určovat výše výživného? Je to do budoucna jelikož dítě se ještě nenarodilo a předběžná dohoda není ani možná kvůli rodičům přítelkyně…

PS.: nebyly jsme k sobě v žádném poměru ( manželství )

předem děkuji za brzkou odpověď

• #31553 Reply

VĚRA

Můj bývalý manžel mi od roku 2005 neplatí výživné,podala jsem trestní oznámení na policii,pak i k soudu,ale zjistila jsem že nemám žádné východisko domoci se práva.Všechen svůj majetek přepsal,prý nemá peníze,policie mu zdělila obvinění dostal podmínku a tím to skončilo.Neplatí dál a stačí když jednou za půl roku pošle jenom malou částku a je to vše vpořádku.Do dnes mi dluží 150000,-Kč a nikoho to nezajímá nevím co mám dělat dále.Bylo mi řečeno že mám podávat dále trestní oznámení,ale že s tím nic jinného nemůžou dělat.

• #31554 Reply

Michaela Beníčková

Dobrý den,

mám dotaz ohledně zvýšení alimentů.Manžel byl před 10roky na základě DNA uznám biologickým otcem,soudem mu byli vyměřeny alimenty a fin.pomoc na výbavičku…vše uhradil i zpětně,s matkou dítěte(12let) nikdy nežil a s dítětem nemá žádný vztah,alimenty vždy hradí.Jsme manželé 9let a máme spolu dvě dcery(8a3roky),před 4roky si matka dítěte dala žádost na zvýšení alimentu,soud rozhodl o zvýšení 800kčna1300kč,doté doby ona ani manžel na žádném vztahu nelpěli,ale když se vdala a porodila dítě,začala manžela uhánět at přidá nato a ono a když né dá manžela k soudu.U soudu manžela dost napadala jak se o dítě nestará a nejeví zájem.Dnes si po uplynutí 3let znovu zažádala o navýšení.Hodnotí soud i finance domácnosti matky dítěte nebo jen naší když stanovuje výši alimentů a jaká měřítka jsou dána(počítá se hypotéka či leasing na auto) ?Mánžel nás živí já jsem na MD poslední rok a dá se nějak rozumě bránit proti výpadům matky dítěte.Děkuji za váš čas

• #31555 Reply

Klára Poštolková

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na přispívání otce na vzdělávání dětí.Mám dvě dcery 6a8let jsou hudebně nadané a dochází do umělecké školy za kterou platím.Požádala jsem otce dětí aby mě přispěl,ale on mě řekl že mám alimenty a že víc mi nedá.Má na to právo neměl by se podílet na vzdělání svých dcer?A ještě dotaz ohledně táborů a jiných školních výletů např.škola v přírodě jak je to s přispíváním.Otec se prakticky o děti nezajímá bere si je nepravidelně a to jen ze soboty na neděly a nic nad rámec výživného jim nekupuje.Odkazuje mě na to že když děti docházejí do základní um.školy je to nadstandart a že to není důleté otcovi byly uložené alimemty ve výši 1600kč a 1500kč.Děkuji za odpověd"

• #31556 Reply

Klára Poštolková

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na přispívání otce na vzdělávání dětí.Mám dvě dcery 6a8let jsou hudebně nadané a dochází do umělecké školy za kterou platím.Požádala jsem otce dětí aby mě přispěl,ale on mě řekl že mám alimenty a že víc mi nedá.Má na to právo neměl by se podílet na vzdělání svých dcer?A ještě dotaz ohledně táborů a jiných školních výletů např.škola v přírodě jak je to s přispíváním.Otec se prakticky o děti nezajímá bere si je nepravidelně a to jen ze soboty na neděly a nic nad rámec výživného jim nekupuje.Odkazuje mě na to že když děti docházejí do základní um.školy je to nadstandart a že to není důleté otcovi byly uložené alimemty ve výši 1600kč a 1500kč.Děkuji za odpověd"

• #31557 Reply

Petra Pfeiferová

Dobrý den,

přítel má adoptivní dceru, které je dnes 21 let je vyučená a před 9-ti lety byla dána do pěstounské péče jinému páru. Bylo mu řečeno, že i poté co je vyučena a sama se živí, musí platit pěstounskou péči.

Připadá mi to nemožné, vyživovací povinost normálně končí při dosažení 18-ti let nebo podobu studií. Ani jedno nesplňuje. Můžete mi poradit jak je to s pravdou?

Díky P.P.

• #31558 Reply

Ludek Rukales

Zdravím dostal sem se do situace kdy už nejsem s přítelkyni a nedavno mi oznamila že je v 7měsíci.Takže ja o ni už nestojím mam v planu odcestovat do zahraničí.Po dohodě sme se domluvily že budu v rodnem listě jako otec protože si to přeje stím že mi podepiše papir že se zbavuje všech možnych naroku na dítě je to možne nějak sepsat.Take bych potřeboval vědět jestli musím byt v rodnem listě jako otec když tak byt nechci děkuju za odpovědi

Odpověď na téma: prace-skola-alimenty
Informace o uživateli: