pracovní smlouva na dobu určitou

Forum Fóra Pracovní právo Pracovní smlouvy a dohody pracovní smlouva na dobu určitou

Zvolené téma obsahuje celkem 117 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  ivzez a poslední změna je stará 4 roky, 2 měsíce.

• Autor

Petra Grézlová

Dobrý den,

mám sjednanou PS od 1.3.2007 po dobu mateřské a rodičovské dovolené jedné kolegyně.Z výplatnice za leden 2008 jsem zjistila, že mám nárok na dovolenou 12,5 dne. Na můj tel. dotaz mi personalistka řekla "čemu se divím", že pr.poměr jsem měla nejprve do 31.12.2007 a teď ho mám do 30.6.2008. Je postup zaměstnavatele v souladu se ZP?Jde mi o to, že v PS nemám konkrétní data a o tom, že pr.poměr mám do 30.6.2008 jsem zjistila podle nároku na dovolenou.

Děkuji.Petra G.

• #54820 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, jestli Vám správně vypočítali dovolenou, to Vám zde neposoudím, to je dotaz pro mzdové účetní. Jestli máte v textu smlouvy uvedeno, že jde o náhradu za zaměstnankyni na rodičovské a poměr trvá do jejího návratu, tak se doba trvání řídí podle toho. Rodičovská končí dosažením 3 let dítěte. Účetní tedy ví, kdy by mělo k jejímu návratu dojít a podle toho Vám dovolenou počítají.

• #54821 Reply

Leona Kalná

Dobrý den, v následujících dnech bych si měla prodlužovat smlouvu na dobu určitou u současného zaměstnavatele. Mohu si do smlouvy o prodloužení dát dodatek, že výpovědní doba z této smlouvy je místo 2 měsíců pouze 1 měsíc?A mohu to samozřejmě i následně použít, pokud si najdu vhodnějšího zaměstnavatele a chci do 1měsíce současnou firmu opustit?Děkuji za odpověď.

• #54822 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, podle §51 ZP činí délka výpovědní doby NEJMÉNĚ 2 měsíce. Je jasné, že nikdo nemůže tuto dobu zkrátit. Takže takové ujednání by bylo neplatné a výpovědní doba bude činit 2 měsíce bez ohledu na Vaše přání.

• #54823 Reply

Daniela Schonfelderova

Dobrý den,

po rodičovské dovolené mám znovu nastoupit do práce. Nabídli mi jinou pozici, s tím souhlasím, ale trvají na nové smlouvě, která bude na dobu určitou (pul roku). V případě, že budou obě strany spokojené, smlouva se automaticky prodlouží. Nejedná se o sezonní práci.

Stávající prac.smlouvu mám na dobu neurčitou. Je tento postup zákonný? Jak se můžu bránit?

Děkuji za odpověď. Schonfelderová

• #54824 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, zatím Vám pouze učinili návrh, na tom není nic nezákonného. Jestli návrh přijmete nebo ne, záleží na Vás. Zaměstnavatel je povinen přidělovat Vám práci podle pracovní smlouvy. Buď Vám ji tedy přidělí. A když ji pro Vás mít nebude, jedná se o překážku na jeho straně a musí to řešit. Když uzavřete smlouvu na dobu určitou je tu samozřejmě riziko, že Vám smlouva nebude po 6 měsících prodloužena (když by jste např. otěhotněla).

• #54825 Reply

Marta Seifertová

Dobrý den,pracuji na základě pracovní smouvy. Pracovní poměr byl uzavřen od 25.8.2003 do 30.6.2005. Následně byl pracovní poměr prodloužen do 30.6.2008. je možné tento pracovní poměr opět prodloužit,, V kladném případě, na jak dlouho. Děkuji za vaši odpověď.

• #54826 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, prodloužení PP nezáleží na zákoníku práce, ale na tom, jestli bude zaměstnavatel chtít zaměstnávat Vás i nadále. Protože jste uzavřela pracovní poměr ještě za účinnosti starého zákoníku práce (a to před 1.3.2004, od té doby totiž platí omezení PP na dobu určitou u stejného zaměstnavatele nejdéle na 2 roky), může zaměstnavatel prodlužovat Váš PP i nadále, podle toho, jak sám uzná za vhodné, aniž by při tom jednal v rozporu se zákony.

• #54827 Reply

Pavla Peňáková

chtěla bych se zeptat jak je to s uzavíráním pracovní smlouvy s důchodci po l.l.2008,zda zaměstnavatel odvádí SP a ZP, ohlašovací povinost na SSZ a ZP. děkuji

• #54828 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, u zaměstnanců – starobních důchodců platí stejné povinnosti jako u ostatních zaměstnanců, včetně veškerých odvodů na daních a pojistném. Důležitou výjimkou však je, že PP s důchodcem je nutné sjednat pouze na dobu určitou a to nejdéle na jeden rok. Po uplynutí této doby s ním lze opakovaně uzavřít novou smlouvu, opět nejdéle na rok. Takže PP se musí každý rok obnovovat. Jestliže je totiž poměr sjednán na dobu delší, ztrácí nárok na výplatu důchodu.

• #54829 Reply

Karin Dlouhá

Dobrý večer,mám nebo spíš měla jsem pracovní smlouvu na dobu určitou do 11.4. Jenomže od 9.4 jsem na neschopence.

Chtěla bych se zeptat zda pracovní poměr skončil 11.4 nebo až dnem kdy budu uschopněna. Známí mi říkali, že by snad měla být sjednána nová pracovní smlouva, s novým datumem výpovědi neboť jsem toto přerušila nemocenskou a tudíž tato smlouva nebo spíš skončení PP neplatí.Děkuji

• #54830 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, uzavřela jste smlouvu na dobu určitou. Její platnost skončí dnem, který byl sjednán bez ohledu na Vaši pracovní neschopnost. K žádnému "přerušení" nedošlo, zaměstnavatel není povinen s Vámi uzavírat nějakou novou smlouvu a dávat Vám "novou" výpověď. Takže Váš pracovní poměr skončil uplynutím dne 11.4. Proto se to také nazývá pracovní poměr na dobu určitou.

• #54831 Reply

Jana Kováčíková

Dobrý den.

Mám pracovní smlouvu sepsanou na dobu určitou do 31.7.2008.Zajímá mě,jak dlouho dopředu musím sdělit zaměstnavateli,že nemám zájem dále smlouvu prodlužovat,protože v této firmě se tyto smlouvy automaticky prodlužují.

Dále pak bych si chtěla před ukončením této smlouvy vybrat dovolenou-9 dní,na kterou mám nárok.Jak mám tedy při tomto postupovat?Chci totiž jeětě před skončením smlouvy odjed na dovolenou do zahraničí.Jak by to v tomto případě probíhalo.

Děkuji moc.

• #54832 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, Vy žádnou takovou povinnost nemáte. To zaměstnavatel by Vás na to měl upozornit alespoň 3 dny předem. Vy po skončení PP prostě přestanete chodit do práce a tudíž ani nedojde k automatickému "přechodu" PP na dobu neurčitou. A pokud jde o dovolenou, tak její čerpání nezáleží na tom, že si ji chcete vybrat, ale na tom, jestli Vám její čerpání umožní zaměstnavatel. Pokud ne, tak na dovolenou nepojedete. Pak je však povinen Vám ji po skončení PP proplatit.

• #54833 Reply

Karin Dlouhá

Dobrý den, moje švagrová by se chtěla zeptat jak je to s pracovní smlouvou na dobu určitou. Sedmý rok je zaměstnaná u firmy a vlastně nemá pracovní smlouvu na dobu neurčitou.má stále na dobu určitou,pokaždé ji to prodlouží o tři měsíce.Je to správné jednání?

Děkuji a přeji hezký den

• #54834 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, to zcela zásadně odporuje zákoníku práce. PP u stejného zaměstnavatele nelze uzavřít na více jak 2 roky. Pak již musí být pracovní poměr (až na výjimky) na dobu neurčitou.

• #54835 Reply

Kristyna Baborská

Dobrý den chtěla jsem se zeptat teď 30.6.2008 mi končí pracovní smlouva ale od 28.4.2008 jsem na rizikovém těhotenství!V práci mi bylo oznámeno že smlouvu mi neprodlouží to chápu ale chtěla jsem se zeptat jetsli je možné aby snanovili nějaké papíry k tomu že to nebude prodlouženo abych to podepisovala!Protože jsou schopný na mě udělat nějaký švindl!Tak kdyby se tak stalo můžu s tím něco ješte udělat děkuji za odpověď

• #54836 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, k tomu žádné "papíry" nejsou třeba, PP skončí uplynutím sjednané doby sám o osobě. Nejdéle 3 dny před skončením PP by Vás o tom měli informovat, ale povinné to není.

• #54837 Reply

Gabriela Kociánová

Dobrý den,

prosím o zodpovězení následujícího dotazu. Za zaměstnankyni, která je na mateřské a rodičovské dovolené byla do pracovního poměru přijata zaměstnankyně na dobu určitou. Pracovní poměr byl sjednán na dobu určitou, a to po dobu mateřské dovolené, dovolené a rodičovské dovolené konkrétní zaměstnankyně. Tato žena v průběhu rodičovské dovolené znovu otěhotněla a nastoupila na druhou mateřskou dovolenou, dovolenou a následně na rodičovskou dovolenou. Prosím o stanovisko, zda je nutné vyhotovit pro zaměstnankyni, která ji zastupuje novou pracovní smlouvu (změnu pracovní slouvy), když žena na mateřské dovolené bude na MD a RD celkem 6 let?

Děkuji za odpověď.

• #54838 Reply

Karel Dlouhý

Dotazy je třeba vkládat samostatně, ne jako reakci na odpověď k jinému dotazu. K dotazu: nevím, co byste chtěla na pracovní smlouvě měnit – pořád je to "po dobu mateřské dovolené, dovolené a rodičovské dovolené zaměstnankyně X.Y.".

V naší firmě se řídíme jedním výkladem a v pracovní smlouvu v těchto případech uzavíráme na: "po dobu mateřské dovolené, dovolené a rodičovské dovolené zaměstnankyně X.Y., nejdéle do …".(uvedeno konkrétní datum 3 let od pravděpodobného termínu porodu).

• #54839 Reply

Renáta Ľachká

Dobrý den,

jsem třetím rokem zaměstnána ve firmě,na počátku zaměstnání mi byla sepsána smlouva na sedm měsíců s tříměsíční zkuš.lhůtou,poté mi byla smlouva prodloužena o rok a pak ještě jednou.Nyní mi v prosinci smlouva vyprší…Chci se zeptat,jestli mohu počítat opět s prodloužením na dobu určitou nebo už mi zaměstnavatel bude povinen vystavit smlouvu na dobu neurčitou.Děkuji

• #54840 Reply

Michal Sezimovský

Dobry den,

po nekolika letech jsem delal kopii sve pracovni smlouvy pro overovaci ucely, a zjistil jsem ze je uzavrena od 1.10.2004 do 30.9.2005 na dobu urcitou. Po tomto datu ale zadnou dalsi smlouvu se zamestnavatelem nemam podepsanou. Presto je to jiz dalsi 3 roky co jsem zamestnan nadale a zamestnavatel za me radne plati zdravotni i socialni pojisteni (dostavam kazdy rok duchodovy list na konci). Moje otazka tedy zni, musim mit se zamestnavatelem podepsany nejaky prodlozovaci dodatek, nebo je smlouva timto automaticky prodlouzena? Jde mi t to overeni, aby si instituce pro ktere overeni potrebuji, nemyslela ze je to nejaka stara pracovni smlouva (napr. lze-li bez dodatku dolozit delku trvani kopii duchodoveho listu nebo tak neco) ?

Dekuji predem za odpoved.

• #54841 Reply

Jana Havlová

Dobry den,

Smlouvu podepsala jsem na jeden rok v 24.9.2007.

Kde mi to konci ? Jaké je posledni pracovní den ?

Předem děkuji za odpověď

• #54842 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pracovní smlouvu lze jednou nebo opakovaně uzavřít na dobu určitou jen do dosažení doby 2 let. Pokračuje-li zaměstnanec v práci i po uplynutí této doby s vědomím zaměstnavatele, platí, že se PP změní na PP na dobu neurčitou. To platí dnes a platilo to i ve starém zákoníku práce (65/1965 Sb.), ve znění, kdy jste do práce nastoupila.

Buď Váš zaměstnavatel nezná zákoník práce anebo "Vás vodí za nos".

• #54843 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pak jste po celou dobu od 30.9.2005 pracoval bez platné pracovní smlouvy. Jde o tzv. faktický PP, kdy je práce konána bez platné smlouvy. Tuhle věc by jste samozřejmě měli neprodleně uvést do pořádku.

• #54844 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pracovní poměr skončí uplynutím 24.09.2008, a to je právě dnes. Takže od zítra jste nezaměstnaná, pokud ovšem již nemáte zajištěné prodloužení PP nebo jinou práci.

• #54845 Reply

Miroslava Václavková

Zaměstnavatel uzavřel prac.smlouvu na dobu určitou do 30.4.2008. Smlouva prodloužena nebyla, zaměstnankyně pracuje s jeho vědomím i nadále, ale není žádný písemný dokument. Trvá pracovní poměr do současnosti a jak to mám se zaměstnavatelem řešit. Někdo tvrdí, že pracuji bez právního podkladu a že PP fakticky neexistuje, jiný mi radí, že nemusím dělat nic, že PP je automaticky na dobu neurčitou. Děkuji za odpověď.

• #54846 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

správně je druhá možnost – dle § 65 odst. 2 zákoníku práce platí, že pokračuje-li zaměstnanec i po skončení určené doby s vědomím zaměstnavatele dále v konání práce, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou. Není tedy nutný žádný písemný podklad a ze zákona pracujete na dobu neurčitou.

• #54847 Reply

pavlina smutna

Dobrý den, jsem zaměstnaná na dobu určitou do konce roku a pobírám i důchod.Chtěla bych se zeptat, jestli je možné, aby mi zaměstnavatel řekl, že nemá práci a musím si vzít povinné neplacené volno?Děkuji Smutná

• #54848 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud nemá práci, pak je to jeho problém a jde o překážku na jeho straně. Zaměstnanci pak v závislosti na důvodech nepřidělování práce přísluší náhrada mzdy, přestože práci nevykoná. Řešit to tím, že někomu nařídí neplacené volno nebo ho nutí vyčerpat si dovolenou, není v souladu se ZP.

• #54849 Reply

Soňa Floriánová

Dobrý den.

U zaměstnavatele mám smlouvu na dobu určitou (do 31.12.2008).Firma bude zřejmě zaměstnance propouštět,jsem mezi "kandidáty", proto mě zajímá:

1)Když mě propustí do 31.12.2008-mám právo na tří měsíční odstupné?

2)Pokud mě propustí PO 31.12.2008-udělá mi zaměstnavatel smlouvu na dobu neurčitou nebo co dělat?

Děkuji mnohokrát

• #54850 Reply

Karel Dlouhý

Dělat nemusíte nic.

Máte smlouvu na dobu určitou do 31.12.2008, proto nechápu dotaz č. 2 – po 31. 12. 2008 už přece nebudete jejich zaměstnancem!

Ostatním zaměstnancům mohou dát v listopadu výpověď s výpovědní lhůtou 2 měsíce (tedy prac. poměr skončí 31. 1. 2009) a tříměsíčním odstupným – tu Vám nedají, když stejně Váš pracovní poměr skončí 31. 12. 2008.

Nebo s nimi mohou skončit pracovní poměr dohodou k dřívějšímu datu – ale pochybuji, že by to navrhli Vám – neboť i kdyby Vám řekli, ať do konce prosince nechodíte do práce a budete pobírat mzdu, tak to firmu stojí mzdu za 2 měsíce místo odstupného za 3 měsíce.

• #54851 Reply

Martin Šrámek

Dobrý den.Mám sepsanou smlovu o dílo na výměnu oken ze dne 13,10 2006 ! s dodací lhůtou 8 týdnů.Okna namontována 16,2 2007 s nedostatky a nekvalitně.I přes

telefonické urgence jsou stále nedodělána.Nyní se firma

ozvala s tím ,že nedostatky odstraní a požaduje doplacení sjednané částky (80%předem 20% po PŘEDÁNÍ).

Dosud není sepsaný předávací protokol.Mohu odstoupit od smlouvy a nenechat práce dodělat a nebo požadovat slevu z prodlení?

• #54852 Reply

Grigory Faikyn

Dobry Den, mam dlouhovodby pobyt v CR a jsem zamestnancem jedne spolecnosti podle smlouvy na dobu neurcitou do 15/03/09. V dnesni dobe spolecnost prochazi zmenami a vyhazuji lidi. Rad bych vedel jake naroky mam jako cizinec v CR. Podle zakona po domluve o odchodu existuje 2mesice + 3 mesice odstupnych; nebo ihned 5 mesicu odstupnych.

• #54853 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

jestliže máte uzavřenu pracovní smlouvu a pracujete jako zaměstnanec, je zaměstnavatel povinen v případě, že ke skončení prac. poměru došlo z důvodu organizačních změn, zaplatit zaměstnanci odstupné ve výši trojnásobku průměrné mzdy. To platí jak pro dohodu o skončení pracovního poměru, tak i pro výpověď po uplynutí dvouměsíční výpovědní lhůty.

• #54854 Reply

Pavlína A.

Myslím si, že jste tazateli neodpověděl správně!!!Dle §65 odst.2 ZP platí, že pokračuje-li zaměstnanec i po skončení určené doby s vědomím zaměstnavatele dále v konání práce, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou. Není tedy nutný žádný písemný podklad a ze zákona pracuje na dobu neurčitou.

Sice nejsem žádný odborník v tomto směru, ale ZP jsem četla. Nyní jsem potřebovala s něčím poradit a nejsem si jistá, jestli se mohu spolehnout na odpovědi uvedené na těchto stránkách.

Příjemný den. Pavlína Andrlíková

• #54855 Reply

Monika Zumrová

Dobrý večer,mám dotaz.Do nového zaměstnání jsem nastoupila 1.4.2008 pracovní poměr nadobu určitou do 31.10.2008 s tříměsíční zkušební dobou.Nyní jsem dostala novou pracovní smlouvu na dobu určitou do 30.4.2009,ale opět je v ní tříměsíční zkušební doba,ikdyž budu vykonávat stejnou práci.Má na to zaměstnavatel právo mi znovu dát zkušební dobu???Děkuji za vysvětlení.

• #54856 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, ano, má. Není na tom nic, co by bylo v rozporu se ZP.

• #54857 Reply

Tomáš Novotný

Dobrý den,

chystám se odejít z nejmenované firmy z důvodu nízkého ohodnocení. Smlouvu na dobu určitou jsem uzavřel do konce roku s tříměsíční zkušební dobou. Zkušební dobu mám již více jak měsíc za sebou.

Dnes za mnou přišel zaměstnavatel s tím, že mi smlouva končí a zda-li ji chci obnovit a pracovat v této firmě i příští rok.

*Chtěl bych se tedy zeptat, jestli když řeknu zaměstnavateli, že již dále u nich pracovat nechci a že chci skončit svou docházku do zaměstnání uplynutím smlouvy na dobu určitou, tak jestli budu moci ještě pracovat do konce roku (19.12.08) a mít tak i právo na placenou dovolenou, která je o svátcích a příští rok pak již do práce dále nenastoupit.

*A nebo jestli se může stát, že mi to zaměstnavatel znepříjemní, např. tím, že mi řekne ať ve firmě ještě zůstanu, popřípadě mi dá výpověď nebo něco podobného.

Chtěl bych se tedy zeptat na to, jak to v takovém případě chodí a na co má zaměstnavatel právo.

Děkuji mockrát za odpověď.

• #54858 Reply

Karel Dlouhý

"A nebo jestli se může stát, že mi to zaměstnavatel znepříjemní, např. tím, že mi řekne ať ve firmě ještě zůstanu, popřípadě mi dá výpověď nebo něco podobného.

"

Myslím, že by Vám výpověď nedal – když stejně končíte.

Prostě mu na dotaz řekněte, že nechcete pokračovat, Váš pracovní poměr skončí 31. 12. 2008,

• #54859 Reply

Věra Pečenková

Dobrý den.Nastoupila jsem do zaměstnání kde se mnou byla sepsána pracovní smlouva s nástupem 14.10.2008 a to na dobu do 31.3.2009 se zkušební dobou 3 měsíce.Je nutné po tomto časovém období sepsat novou smlouvu třeba na dobu neurčitou?Někdo říká,že smlouva automaticky přechází na dobu neurčitou.Můžete mně to vysvětlit?Byla bych ráda,kdybych pracovní smlouvu na dobu neurčitou měla sepsanou písemně jako tu smlouvu předešlou.Mám na to právo?Děkuji za odpověď Pečenková

• #54860 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

pracovní smlouva na dobu určitou prostě znamená, že 31. 3. 2009 Váš pracovní poměr skončí. A tím skončí Vaše vzájemné povinnosti a práva vůči zaměstnavateli.

Tedy nic automaticky nepřechází, není třeba sepsat novou smlouvu – prostě vy si od 1. 4. musíte najít nové zaměstnání.

Je možné (ale to NENÍ žádný nárok), že zaměstnavatel bude mít zájem, abyste u něho pracovala i po 31. 3. 2008. Pokud budete mít zájem i Vy, není třeba sepsat novou smlouvu, ale sepíše se dodatek k dosavadní smlouvě – buď že se doba určitá prodlužuje do … (určité datum, nejdéle 2 roky, pokud nejde např. o zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou) nebo že se mění na dobu neurčitou.

• #54861 Reply

Alena

Dobrý den, mám dotaz ohledně smlouvy na dobu určitou, je zde nějaké zákonné omezení týkající se zkušební doby? Tj. pokud uzavírám smlouvu na 6 měsíců může v ní být sjednána zkušební doba 3 měsíce? Děkuji

• #54862 Reply

Monika Zumrová

Dobrý den,řešila jsem podobný problém,ale není to nic proti zákoníku práce,ani když další prodloužení po půl roce bude opět na 6 měsíců a znovu se tam oběví zkušební doba,ikdyž budete vykonávat stejnou práci

• #54863 Reply

Michal Borůvka

Dobrý den,

1.6.2007 jsem uzavřel pracovní smlouvu na dobu určitou, po dobu nepřítomnosti paní X na rodičovské dovolené. Zajímalo by mě zda mi smlouva bude automaticky prodloužena na dobu neurčitou, nebo mám žádat o tuto změnu sám zažádat či mi nic jiného nezbývá než čekat až se dotyčná vrátí?

Děkuji za odpověď.

• #54864 Reply

Karel Dlouhý

"zda mi smlouva bude automaticky prodloužena na dobu neurčitou" – nebude

"mám žádat o tuto změnu sám zažádat" – žádat můžete, ale je to nejspíš zbytečné

"čekat až se dotyčná vrátí" – na co čekat?

Prostě máte pracovní smlouvu na dobu určitou. Uplynutím sjednané doby skončí pracovní poměr (bez nějaké výpovědi).

• #54865 Reply

Petr Konečný

Dobrý den

Dnem 20.2.2008 jsem nastoupil do zaměstnání na dobu určitou do 31.7.2008.Po skončení doby určité jsem nadále pracoval u této firmy,měl jsem podepsat smlouvu na dobu neurčitou,ale nestalo se tak z důvodu zapomění.Po preložení na jiné pracoviště u stejného zaměstnavatele mi byla ke dni 30.10.2008 předložena smlouva DOHODA O ZMĚNĚ PRACOVNÍ SMLOUVY

že se po vzajemné dohodě prodlužuje platnost mé PS na DU do 30.4.2009,kterou jsem podepsal,čož byla chyba!

Po ukončení DU mě dle ZP vznikla smlouva na dobu neurčitou,což jsem nevěděl a dotaz zní-má zaměstnavatel právo mě vyzvat k podpisu smlouvy na DU,když už jsem v 2.měsíce v DN???K vzájemný dohodě mi bylo akorát řečeno,že zaměst.zakázal prodlužovat smlouvy na DN kvůli celosvětové krizi,jenomže jsem v té DN už byl.Mohu se nějak bránit i když už jsem z nevědomosti podepsal DU???Děkuji mockrát za Vaši odpověd

• #54866 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

Vy jste neměl ke dni 30.10.2008 podepisovat uvedenou změnu pracovní smlouvy.

Měl jste se odvolat na to, že máte pracovní poměr na dobu neurčitou podle:

§65 (2) Pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby (§ 48 odst. 2) s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou.

"Mohu se nějak bránit?" – před čím?

Můžete to zkusit poradit se u advokáta, jak je smlouva a dodatek formulován.

Ale dohoda byla projev Vaí vůle – šance moc nedávám.

• #54867 Reply

Petr S.

Dobrý den, nastoupil jsem do společnosti k 1.9.2008 na HPP – dobu neurčitou s 3 měsíční zkušební dobou. Dne 28.11.2008, tedy tři dny před uplynutím zkušební doby, mi byl mým nadřízeným předložen dodatek o změně pracovní smlouvy na dobu neurčitou v trvání tří měsíců, což mi přímo sám odůvodnil jako jisté prodloužení zkušební doby. Celkově mi pouze vrtá hlavou, jestli je takové umělé prodloužení zkušební doby vůbec platné ?

• #54868 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

napsal jste:

"dodatek o změně pracovní smlouvy na dobu neurčitou v trvání tří měsíců".

Nemá to být:

"dodatek o změně pracovní smlouvy na dobu určitou v trvání tří měsíců"?

Anebo je uvedeno: "se mění na dobu určitou do 28. 2. 2009"?

O žádné zkušební době se tam nepíše.

Pokud je to takto, tak za týden skončí Váš pracovní poměr (pokud za Vámi nepřijdou s dalším dodatkem a pokud ho budete chtít podepsat).

§35 (1) Je-li sjednána zkušební doba, nesmí být delší než 3 měsíce po sobě jdoucí ode dne vzniku pracovního poměru. Sjednaná zkušební doba nemůže být dodatečně prodlužována, není-li dále stanoveno jinak. Zkušební dobu je možné sjednat nejpozději v den, který byl sjednán jako den nástupu do práce. Zkušební dobu není možné sjednat, jestliže pracovní poměr již vznikl.

§35 (2) O dobu překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, se zkušební doba prodlužuje.

• #54869 Reply

Táňa Ševčíková

Dobrý den.Jsem v plném invalidním důchodu.Nyní nastupuji do práce na poloviční úvazek.Chci se zeptat,zda se mnou může zaměstnavatel uzavřít smlouvu na dobu neurčitou.Před rokem,kdy jsem zaměstnání z důvodu operace ukončila,jsem byla u stejného zaměstnavatela zaměstnaná taky na dobu neurčitou.Chci jen vědět,zda se něco od té doby nezměnilo.Děkuji za radu.

• #54870 Reply

Miloš Moc

Dobrý den

Již několik let jako starobní důchodce pracuji jako zaměstnanec se smlouvou na dobu určitou, pravidelně prodlužovanou. Předchozí smlouva končila 31.12.2008 a na ni navazuje smlouva nová od 1.1.2009 do 31.12.2009, u téhož zaměstnavatele.

Od 16.12.2008 do 23.12.2008 jsem byl hospitalizován a následně pokračoval v pracovní neschopnosti do 28.2.2009. Přestože § 10 odst.4 zákona 187/2006 Sb. neupozorňuje, že by se nevztahoval na důchodce, zaměstnavatel tvrdí, že pracovní poměr skončil a tím i pracovní neschopnost. Tím nemám od 1.1.2009 nárok na nemocenské dávky. Má zaměstnavatel pravdu?

S pozdravem

Miloš Moc

• #54871 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

předokládám, že smlouva od 1.1.2009 do 31.12.2009 byla již podepsána.

§ 28 zákona 187/2006 :

(1) Nemocenské se poživateli starobního důchodu vyplácí od 15. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti po dobu nejvýše 70 kalendářních dnů, nejdéle však do dne, jímž skončilo zaměstnání, jde-li o zaměstnance. Při více dočasných pracovních neschopnostech v jednom kalendářním roce se nemocenské vyplácí v tomto roce nejvýše po dobu uvedenou ve větě první. Byla-li podpůrčí doba podle věty první a druhé vyčerpána v jednom kalendářním roce, nevzniká nárok na výplatu nemocenského od 1. ledna následujícího kalendářního roku, pokračuje-li dočasná pracovní neschopnost nebo karanténa v tomto následujícím kalendářním roce. Nemocenské podle věty první a druhé však nelze vyplácet déle, než by se vyplácelo podle § 26.

Předpokládám, že jste 70 kal. dnů v roce 2008 nevyčerpal.

Zkuste se zeptat na OSSZ.

• #54872 Reply

Renata Halamíčková

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, pracovní poměr mě končí 30.4.2009, můj zaměstnavatel mi dal podepsat dodatek o změně pracovní smlouvy do 30.6.2009já to podepsala a dostala jsem lepší finanční nabídku od 1.5.2009, dá se s tím ještě něco udělat?Děkuji Halamíčková

• #54873 Reply

Petra Urbanová

Dobrý den,

známá se na mne dnes obrátila s těmito dotazy:

1) její přítel je zaměstnán od 20.8.2007 v jisté společnosti. Tato společnost s ním dne 20.8.2007 uzavřela pracovní smlouvu na dobu určitou do 30.6.2008. Během této doby se dohodli na pokračování prac. poměru a uzavřeli další pracovní smlouvu na dobu určitou od 1.7.2008 do 30.6.2009…

Nyní zaměstnavatel jejímu příteli předložil opět další (třetí) smlouvu na dobu určitou, která by platila do 31.12.2009…

Je možné, že stále zaměstnavatel stále předkládá smlouvu na dobu určitou? Ze zákoníku práce jsem pochopila, že se může smlouva na dobu určitou prodlužovat max po dobu 2 let, takže ta poslední by mohla být max do 20.8.2009…?????Pak by musela být půl roku pauza….JE TO TAK?

2) A zároveň se známá ptá, zda jestli podepíše tuto třetí smlouvu, tak se automaticky prodlužuje na dobu neurčitou (ale to jsem nikde nevyčetla)???

• #54874 Reply

Zuzana Stefanová

dobrý den,

můj partner uzavřel smlouvu 1.7.2009 na dobu určitou do 31.12.2009, ta mu byla k 1.1.2010 prodloužena do 30.6.2010. v únoru byl povýšen a podepsal dohodu o změně pracovní smlouvy kde se jednalo jen o změnu pracovní pozice ale ostatní články smlouvy zůstávají beze změny. ted mu prodloužili znovu smlouvu na dobu určitou a já se tedy ptám, zda na toto mají právo. vymlouvají se že nemůžou smlouvu prodloužit na dobu neurčitou protože ta dohoda prý byla jako nová smlouva.

• #54875 Reply

Eva Novakova

Dobrý den,

mám dotaz týkající se prodlužování smlouvy na doby určitou. Nastoupila jsem do zaměstnání 1.7.2009 na dobu určitou – 1 rok, následující rok (1.7.2010) jsem podepsala opětovně smlouvu na 1 rok a v roce 2011 jsem to samé. Jak mám postupovat při prodlužování smlouvy (nic nenasvědčuje tomu, že bych měla odejít z práce)?

• #54876 Reply

ivzez

Škoda, že jste se nezeptala před koncem roku 2011, tehdy jste mohla (v případě, že nešlo o dlouhodobý zástup kmenového zaměstnance) zaměstnavateli sdělit, že se pracovní poměr po uplynutí 2 let změnil v pracovní poměr na dobu neurčitou a trvat na dalším zaměstnávání.

Od 1. 1. 2012 může zaměstnavatel s tímtéž zaměstnancem sjednat pracovní poměr na dobu určitou v rozsahu max. 3 let, a tento ještě dvakrát prodloužit (celkem tedy může jít až o 9 let).

Takže záleží na Vás. Chcete-li pro tohoto zaměstnavatele pracovat dále, klidně podepiště PP na dobu určitou.

• #54877 Reply

Petra Štérová

Dobrý den mělůa bych k Vám dotaz pracovala jsem 2 roky v jedné firmě která mi po měsíci prodlužovala pracovní smlouvu, v listopadu 2011 mě propustili.V lednu 2012 jsem nastoupila do stejného podniku ale zaměstnali mě přes pracovní agenturu kde jsem měla od ledna do konce března zkušební dou a minulý týden jsem dostala dodatek k pracovní smlouvě a opět mi prodloužili smlouvu jen na měsíc!Chci se tedy zeptat smí se to??Děkuji za odpověď

• #54878 Reply

ivzez

Do listopadu 2011 jste byla zaměstnankyní zmíněného podniku, od ledna 2012 jste zaměstnankyní zmíněné agentury.

Od ledna 2012 s Vámi může agentura uzavřít pracovní poměr na dobu určitou a tento ještě dvakrát prodloužit. Doba trvání je omezena na max. roky, minimální rozsah zákoník práce nestanovuje.

Odpracujete-li pro tuto agenturu třikrát jeden měsíc na základě pracovní smlouvy na dobu určitou, bude další pracovní poměr pro tutéž agenturu možný až po uplynutí 3 let.

• #54879 Reply

ivzez

Vypadla mi číslovka:

Doba trvání jedné smlouvy je omezena na max. 3 roky.

• #54880 Reply

Roman Kubičík

Dobrý den

chtěl bych požádat touto cestou o radu.

jsem zamestnan od 1.2.2011 a mám smlouvu prodlouženou již po čtvrté a to do 30.7.2012

po jaké době mám,bych měl dostat pracovní

smlouvu na neurčito.

děkuji za odpověď

Kubičík

• #54881 Reply

ivzez

Žádný "nárok na pracovní smlouvu na dobu neurčitou" neexistuje. Uzavření pracovní smlouvy je vždy dobrovolným oboustranným právním krokem. Nevyhovuje-li Vám pracovní smlouva na dobu určitou, nemusíte ji uzavírat.

Od 1. 1. 2012 platí nová úprava pro sjednávání pracovních poměrů na dobu určitou. Po skončení současné smlouvy s Vámi může zaměstnavatel uzavřít ještě další dvě smlouvy na dobu určitou (případně stávající smlouvu ještě dvakrát prodloužit), a to pokaždé na max. 3 roky.

Potom je možné (nejde o žádnou povinnost) uzavřít pracovní poměr na dobu neurčitou. Další pracovní poměr na dobu určitou mezi týmiž účastníky lze uzavřít až po uplynutí 3 let.

Neznám žádný způsob, jak zaměstnavatele, který nechce uzavírat smlouvy na dobu neurčitou k takovému kroku přimět.

• #54882 Reply

Monika Gutlerova

Dobrý den chtěla bych se prosím zeptat ohledně prodloužení smlouvy na dobu neurčitou.

U firmy jsem snastoupila13.2.2009,stále mi byla prodlužována smlouva po půl roce na doby určité.Dne 14.12 2011 jsem měla vážný uraz kotníku,operace a potom neschopnost doma,zaměstnavatel mi potom neprodloužil smlouvu a ta byla k datu 14.8.2012.Stále jsem byla v neschopnosti.Dne 14.11.2012 jsem nastoupila k té samé firmě na tu samou pozici,dostala jsem opět smlouvu na dobu určitou 6 měsíců s 3měsíční zkušební dobou.Smlouva mi končila 13.5.2012,dne 15.5.2012 mi přišla emailem smlouva prodloužena na 2měsíce ,myslím si ,že v tomto případě mi spáda již na dobu neurčitou pokud mi zaměstnavatel dává úkoly atd další dny po vypršení daného data.Napsala jsem ,že tu smlouvu na dva měsíce nechápu ,že mám nárok na dobu neurčitou a bylo mi odpovězeno,že tovypadá že v červnu končíme a tudíž mi nemůže dát na dobu neurčitou.Mám právo na dobu neurčitou nebo ne?Velice Děkuji za odpověd.Monika Gutlerova.

• #54883 Reply

ivzez

Jestli jste 14. května pracovala se souhlasem zaměstnavatele (případně s jeho vědomím), a nepodepsala-li jste další pracovní smlouvu nebo dodatek o prodloužení, změnil se pracovní poměr na dobu neručitou. Pokud jste ale s prodloužením souhlasila (podepsala jste je), platí to, co jste v dodatku podepsala.

[Od 1. 1. 2012 platí pro pracovní poměry na dobu určitou nová úprava. Zaměstnavatel může po skončení PP přesahujícího z dřívějška PP ještě dvakrát prodloužit, pokaždé max. na 3 měsíce.]

ZP, skončení pracovního poměru na dobu určitou (§ 65, odst. 2):

http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/cast2h4.aspx

• #54884 Reply

Monika Gutlerova

Velice Vám děkuji za odpověd.

• #54885 Reply

Aja Ba

Dobrý den.

Mám dotazy..v říjnu 2011 jsem podepsala smlouvu na dobu určitou na zkušební dobu tři měsíce, tudíž mne tahle smlouva vypršela posledním dnem roku 2011. V zaměstnání doposud dale pokračují a jak sem se dočetla na ruzných diskuzích automaticky bych mela být převedena na dobu neurčitou i když to nemám nijak písemně doloženo, je to tak? Taky by me zajímalo jak by to bylo v případě, že bych se rozhodla mít dítě, přeci jen nemám v rukou nic doloženého, že tam pracuji, nebo kdybych se rozhodla pro výpověď, musím dodržet 2 měs. lhůtu?

Děkuji za odpověd

• #54886 Reply

ivzez

Jestliže po uplynutí sjednané doby dále pro zaměstnavatele pracujete s jeho souhlasem či vědomím, změnila se Vaše smlouva v pracovní smlouvu na dobu neurčitou.

Přestože není potřeba nic dalšího sepisovat, můžete zaměstnavateli navrhnout sepsání dodatku k původní pracovní smlouvě o změně. Nedoporučuji podepisovat novou pracovní smlouvu s "novou zkušební dobou".

• #54887 Reply

lenka m

Dobrý den,

u nynějšího zaměstnavatele jsem zaměstnána od 1.11.2011, kdy byla smlouva na dobu určitou do 1.5.2012, ihned poté jsem dostala novou smlouvu od 1.5.2012 do 30.11.2012 (tato již bez zkušební doby). Nyní bych chtěla čerpat 8 dní dovolené a zaměstnavatel mi tvrdí, že na ni nemám nárok (6 dní dovolené jsem čerpala již v lednu), neboť nemám odpracováno dost dní.. je tomu skutečně tak? Měla jsem za to, že pokud mám ročně nárok na 20 dní dovolené a již od listopadu u zaměstnavatele pracuji, je jedno, kdy si kolik dní dovolené vyberu.

Děkuji za odpověď.

S pozdravem

LM

• #54888 Reply

Karla

Dobrý den,

3.8. 2009 jsem nastoupila do nového zaměstnání, smlouva byla sjednaná na dobu určitou za mateřskou dovolenou, nejdéle do 22.12.2010( zkušební doba 3 měsíce) 1.12.2010 jsem dostala novou smlouvu, zase na dobu určitou, do 31.12.2011, tato dohota je nedílnou součástí smlouvy ze dne 3.8.2009

.Další smlouvu jsem dostala na dobu určitou s platností do 22.11.2012.

3.8.2012 budu v zaměstnání tři roky, proč nemám smlouvu na dobu neurčitou?

Děkuji za radu

• #54889 Reply

ivzez

Dovolená se vztahuje vždy ke kalendářnímu roku.

Jestli jste v roce 2011 odpracovala všechny pracovní dny, vznikl Vám nárok na dovolenou za odpracované dny (na jednu dvanáctinu roční výměry za každých 21 odpracovaných směn), tedy max. na 3,5 dne dovolené.

Po odpracování 60 pracovní směn v kalendářním roce vzniká nárok na dovolenou za kalendářní rok, případně (jako u Vás) na poměrnou část dovolené – za každý celý měsíc na jednu dvanáctinu dovolené.

Za letošní rok byste tedy měla mít nárok na jedenáct dvanáctin dovolené (max. 18,5 dne).

Podle zákoníku práce určuje čerpání dovolené zaměstnavatel. Zaměstnavatel může (není to jeho povinnost) určit čerpání dovolené, i když na ni zatím nevznikl nárok, za předpokladu, že zaměstnanec podmínku splní do konce kalendářního roku nebo do konce pracovního poměru. Záleží tedy na tom, jak se se zaměstnavatelem dohodnete.

• #54890 Reply

Lenka

Dobrý den,

u firmy jsem nastoupila 1. 9. 2011, kde jsem dostala smlouvu na dobu určitou do 29. 2. 2012, poté jsem od března znovu dostala smlouvu na dobu určitou do 31. 8. 2012. Ráda bych se zeptala kolikrát ještě mi zaměstnavatel může pracovní smlouvu uzavírat jen na dobu určitou.

Děkuji Lenka

• #54891 Reply

ivzez

Pracovní smlouvu na dobu určitou jste "nedostala", ale dobrovolně ji se zaměstnavatelem uzavřela.

Sjednání pracovního poměru na dobu určitou nezavazuje ani jednu ze stran k jakémukoliv pokračování.

Budete-li chtít s tímto zaměstnavatelem uzavřít další pracovní smlouvu na dobu určitou, je to možné ještě dvakrát, pokaždé na max. 3 roky (celkem tedy 6 let).

• #54892 Reply

ivzez

Promiňte, přehlédla jsem se:

Budete-li (obě strany) chtít pokračovat, můžete uzavřít už jenom jednu smlouvu na dobu určitou na maximálně 3 roky.

A zdůrazňuji, že Vám zaměstnavatel "nic neuzavírá". Uzavření pracovní smlouvy je vždycky dobrovolný oboustranný právní krok.

• #54893 Reply

Lenka Ambrosova

Děkuji za Vaši odpověď.

Ráda bych ještě věděla co když nebudu chtít podepsat další smlouvu na dobu určitou. Můžu žádat o smlouvu na dobu neurčitou?

• #54894 Reply

Radek B

Dobrý den,

mám dotaz ohledně formy změny prac. smlouvy dle odst. 2 §65 ZP a zkusím posat situaci následovně:

od 28.3.2011 mám pracovní smlouvu na dobu určitou do 28.9.2011 (středa). V den konce smlouvy jsem nadřízeného upozornil na konec platnosti mojí pracovní slouvy a jestli mám následující den přijít. Vyjádření bylo kladné a já dopracoval konec týdne. V pondělí 3.10.2011 jsem (antidatovaně k 1.10.2011) podepsal prodloužení smlouvy.

30.9.2012 vyprší prodloužení prac. smlouvy o kterém se domnívám že je neplatné, protože jsem splnil podmínky odst. 2 §65 ZP.

Prosím o info, zda mé domění o změně pr. sml. na dobu neurčitou má větší argumentační sílu než podepsané prodloužení, resp. jestli ono podepsání prodloužení neanulovalo podmínky odst. 2 §65 ZP.

Děkuji za odpověď, příp. info na který úřad se obrátit. Radek B.

• #54895 Reply

ivzez

Váš pracovní poměr se sice 29. 9. 2011 změnil v pracovní poměr na dobu neurčitou, ovšem po této změně jste se dobrovolně se zaměstnavatelem dohodl na dalším pracovním poměru na dobu určitou (platí poslední právní úkon).

Váš pracovní poměr skončí 30. 9. uplynutím sjednané doby, pokud se nedohodnete se zaměstnavatelem jinak.

• #54896 Reply

ivzez

Nebudete-li chtít další smlouvu podepsat, nevznikne další pracovní poměr.

Neznám způsob, jak zaměstnavatele, který chce uzyvřít pracovní poměr na dobu určitou, přesvědčit, aby místo něj uzavřel pracovní poměr na dobu neurčitou.

Tzn., žádat můžete, zaměstnavatel není povinen Vám vyhovět.

• #54897 Reply

Ja se ptám

Dobrý den, mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou s tím, že dostávám dodatek, kde mám sjednanou dobu na dobu určitou. Pokud mě bude chtít zaměstnavatel propustit je to dle něj tak, že mi neprodlouží dodatek a mám odejít a na nic nemám nárok. Tedy pokud bych chtěla odejít ze zaměstnání k datumu skončení smlouvy na dobu určitou musím mít také 2. měsíční výpovědní lhůtu? Nebo nemusím další den již přijít, pokud nepodepíši nový dodatek? Děkuji

• #54898 Reply

Lenka Zapletalová

Dobrý den,

mám dotaz ohledně zkušební doby, mam v současné době smlouvu na HPP na dobu určitou s platností do 11.10.2012 a je mi nabídnuta smlouva na dobu neurčitou od 12.10.2012 s tím že budu mít s platností nové smlouvy opět tříměsíční zkušební dobu. Je možné u jednoho zaměstnavatele mít s každou smlouvou opět zkušební dobu? V nové smlouvě se mění tedy jen platnost a zůstávají zachovány všechny náležitosti, které jsou ve smlouvě na dobu určitou (tj. pracovní zařazení, doba, mzda atd.)

• #54899 Reply

ivzez

Dodatek k pracovní smlouvě se změnou na dobu určitou "nedostáváte", ale uzavíráte jej dobrovolně (nejste povinna na návrh zaměstnavatele přistoupit).

Přiznám se, že nerozumím tomu, proč chcete výhodnější pracovní smlouvu (doba neurčitá) dobrovolně převést na nevýhodnou (a dobou určitou).

Pracovní poměr sjednaný na dobu určitou končí uplynutím sješdnané doby. Výpověď se nedává (ledaže byste chtěla skončit dříve).

• #54900 Reply

ivzez

V nové pracovní smlouvě lze sjednat novou zkušební dobu.

• #54901 Reply

Lili

Dobrý den,

mám smlouvu na dobu určitou od 16.12.2011 do 15.12.2012. Nyní jsem ve 14 týdnu těhotenství, plánovaný termín porodu je 6.4.2012. Nejsem si jistá, zda by mi zaměstnavatel smlouvu prodloužil – a pokud ano, pravděpodobně opět na rok, doba určitá, je to standart ve firmě. Mám se zkusit domluvit alespoň na prodloužení na 3 měsíce? Na MD a RD ani v tomto případě mít nárok nebudu? Když by mi smlouvu neprodloužili, mám si raději hledat novou práci nebo jít rovnou na ÚP? V případě ÚP, bych pobírala podporu, nebo jako těhotná na toto nemám nárok, protože díky těhotenství nejsem vhodný uchazeč o zaměstnání? Děkuji!

• #54902 Reply

ivzez

Můžete zaměstnavatele požádat o prodloužení PP, ale on není povinen vyhovět.

Na MD a RD (= volno od zaměstnavatele na péči o dítě) mají nárok jenom zaměstnané matky či rodiče.

__

Zbytek dotazu bych radši zodpověděla na e-mail.

• #54903 Reply

Li Cerna

Děkuji za odpověď! Prosím napište mi na: cernoska1@centrum.cz

Děkuji!

• #54904 Reply

Li Cerna

Dobrý den, stále jsem nedostala žádnou odpověď na email. Prosím napište na cernoska1@centrum.cz

Děkuji!

• #54905 Reply

Jan

Dobrý den,

Pracuji ve firmě na dobu určitou od 10.10.2011 do 31.3.2012 s tří měsíční zkušební dobou. Poté mi byla smlouva opět prodloužena do 31.10.2012 Teď mám smlouvu do 31.3.2012. Chci se zeptat jestli mám nárok na odstupné když mi zaměstnavatel bude chtít dát výpověď ještě před ukončení smlouvy z důvodu nadbytečnosti. Nebo když mi nabídne jinou práci, která se nebude shodovat s prací která je uvedena ve smlouvě a já jí odmítnu. Předem děkuji za odpověď.

• #54906 Reply

iii iiiii

Dobrý den,

chtěla bych se Vás zeptat, ve firmě pracuji od 13.6.2011 smlouvu jsem měla do 31.12.2011. Pak mi dali smlouvu na 3 měsíce (nevěděli jak bude práce) do 31.3.2012 a mezitím jsem v práci povýšila.Takže znovu smlouva (na 6 měs.)se zkušební dobou 3 měs. od 1.4.2012 do 30.9.2012. Tak a teď k tomu hlavnímu, dostala jsem smlouvu od 1.10.2012 do 31.12.2013 a chtěla bych se zeptat, pokud by nebyla práce v zaměstnání (propustit mě prý nemohou-nemají na vyplácení odstupného, nevím jestli bych na to měla nárok) prý mi mohou nabídnout práci tu, kterou jsem vykonávala před tím (jít z kontroly zpátky na montáž)s tím že bych musela znovu podepisovat novou smouvu -si to pouze myslím, nikdo mi to přímo neřekl jak to bude, ale bavila jsem se s více lidma o tom …Chtěla bych vědět, jestli by tam zase byla ta 3 měs. zkušební doba?? Když už teď mám vlastně smlouvu do 31.12.2013 mohou mi to takto měnit?) .Tak že by se mi tímto vyrušila ta smlouva co mám teď?a propustí mě pro nadbytečnost …Děkuji

• #54907 Reply

Lada xx

Dobry den,

mel jsem platnou smlouvu u zamestnavatele na dobu urcitou do 31.12.2012, jenze od 26.11.2012 jsem byl na neschopence do 23.1.2013 a nasledujici pracovni den jsem nastoupil zpet do prace. Do dnes jsem nepodepisoval zadne obnoveni smlouvy. Prevadi se ma smlouva automaticky na dobu neurcitou? Popripade kdyz mi da obnoveni smlouvy na dobu urcitou nemam podepisovat a rict mu o nove vyhotoveni na dobu neurcitou nebo uz zadna neni potreba protoze narok vznikl automaticky.

Dekuji LH

• #54908 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

pokud by Vám zaměstnavatel dal výpověď, pak Vám odstupné ve většině případů skutečně náleží. Pochybuji ale, že to zaměstnavatel udělá. Pokud se Vás bude chtít "zbavit", počká, až uplyne doba, na kterou byla pracovní smlouva sjednaná. Jestliže pracovní poměr skončí upylnutím doba určité, žádné odstupné nedostanete. Zaměstnavatel je povinen přidělovat Vám práci sjednanou v pracovní smlouvě. Na jinou práci Vás může převést pouze na dobu nezbytně nutnou a za podmínke jasně uvedených v zákoníku práce. Jinak nabídku jiné práce samozřejmě můžete odmítnout.

• #54909 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

zaměstnavatel je povinen Vám přidělovat práci v souladu s Vaší pracovní smlouvou. Pokud pro Vás takovou práci nemá, jedná se o překážku v práci na straně zaměstnavatele a ám náleží náhrada mzdy Převést na jinou práci Vás může zaměstnavatel pouze dočasně a za podmínek jasně stanovených v § 41 zákoníku práce – více zde: http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/cast2h3.aspx

Pokud s návratem na původní pracovní pozici nesouhlasíte, pak jednoduše nic nepodepisujte – zaměstnavatel Vás nemůže ke změně pracovní náplně a návratu na původní pozici nutit.

• #54910 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

jestliže jste po ukončení nemocenské nastoupil se souhlasem zaměstnavatele zpět do práce, pak se Váš pracovní poměr skutečně automaticky mění na dobu neručitou. Pokud by Vám zaměstnavatel nabízel podpis smlouvy na dobu určitou, nepodepisujte, ale trvejte na smlouvě na dobu neurčitou. Pokud byste podepsal, platila by podepsaná smlouva na dobu určitou. Jestliže by s Vámi zaměstnavatel odmítl uzavřít smlouvu na dobu neurčitou a trval by na tom, že Váš pracovní poměr skončil k 31.12, musela byste se proti neplatnosti ukončení pracovního poměru bránit u soudu.

• #54911 Reply

Vladka Nguyenová

Dobrý den , mám teď novou smlouvu u zaměstnavatele na dobu určitou , končí mi 1.3.2013 ale otehotněla jsem a měla bych jít na rizikové těhotenství.Za měsíc mi ale končí smlouva.Bude mi někdo platit nemocenskou???

Děkuji Vladka

• #54912 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den, Vlaďko,

pokud na nemocenskou nastoupíte ještě během trvání pracovního poměru nebo do 7 kalendářních dní od jeho skončení, nárok na nemocenskou Vám vznikne. Pokud budete v době nástupu na mateřeskou v ochranné lhůtě a máte za poslední dva roky odpracováno alespoň 270 kalendářních dní, budet mít nárok i na mateřskou. Ochranná lhůta je maximálně 180 kalendářních dní, pokud je ale poslední zaměstnání kratší než 180 dní, je ochraná lhůta stejně dluhá jako toto zaměstnání.

• #54913 Reply

Daniela

Dobrý den, ráda bych se zeptala: dostala jsem smlouvu od 10.5.2012 do 10.5.2014 s dodatkem – podobu nepřítomnosti Paní x (zástup za paní y), nejdéle do 10.5.2014. Byla jsem přijata na místo paní x, ta zastupovala paní y – která šla na matěřskou v roce 2010, ale zástup odešel dříve než se vrátila původní paní, ta se vrací 21.3.2013. Můj dotaz zví mám nárok na nějaké odstupné?

Děkuji za odpověď.

• #54914 Reply

ivzez

Jestli pracovní poměr paní X skončil, a pokud jste dále pracovala s vědomím/souhlasem zaměstnavatele, změnila se Vaše pracovní smlouva ve smlouvu na dobu neurčitou.

Návrat paní Y se Vás netýká, tu jste nezastupovala.

• #54915 Reply

ivzez

Pozor:

V případě nemoci byste měla nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele jenom do konce pracovního poměru (do 28. 2.), potom by byl nárok až na nemocenské od 22. dne nemoci.

Vznikne-li nemoc až v ochranné lhůtě, budete mít nárok až na nemocenské od 22. dne nemoci.

Jak dlouho jste u tohoto zaměstnavatele zaměstnána?

• #54916 Reply

michaela svobodová

Dobrý den. Mám smlouvu do 31.května 2013, a mé pracovní místo zaniká k 31.březnu 2013. Mám tedy nárok na odstupné? U naší firmy je podle kolektivní smlouvy stanoveno 6 měsíční odstupné. Bylo mi ale řečeno že mi nebude vyplaceno 6 měsíční odstupné ale že mi jen budou do 31. května vyplácet mzdu v plné výši. A pak mi smlouva skončí. Ráda bych tedy věděla jestli to není v rozporu se zákonem.Prosím o obrzké odpovězení. Už mi teče do bot. Děkuji Svobodová

• #54917 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

jestliže máte smlouvu na dobu určitou a zaměstnavatel se rozhodne Vám vyplácet náhradu mzdy v plné výši i v době, kdy pro Vás už nebude mít práci, je to v pořádku. Váš pracovní poměr tak skončí uplynutím doby určité 31.5. a v takovém případě Vám nárok na odstupné nevzniká. Je zřejmé, že pro zaměstnavatele je toto levnější varianta, než Vám platit do konce března mzdu a poté odstupné ve výši 6násobku mzdy – zaměstnavatel tak ušetří 4 platy. Nárok na odstupné by vám vznikl v příapdě, že by vám dal zaměstnavatel výpověď například z důvodu nadbytečnosti. Jestliže ale nechá uplynout dobu určitou, odstupné Vám nenáleží.

• #54918 Reply

deang

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jaká je výpovědní lhůta ve smlouvě na dobu určitou na 5 měsíců. Četla jsem někde, že první rok smlouvy je to 1 měsíc? díky.

• #54919 Reply

ivzez

Výpovědní doba činí minimálně dva měsíce a začíná běžet až prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi druhé straně.

Doručíte-li zaměstnavateli výpověď do 31. března včetně, skončí pracovní poměr 31. května.

• #54920 Reply

deang

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, moje pracovní smlouva skončila 28/02. Byla jsem ale poslední dny v únoru a první týden v březnu nemocná. Smlouvu už prodlužovat nechci.

Zajímalo by mě, jak to bude s nemocenskou, dále mám na výplatní pásce nárok ještě na 8 dní dovolené, tak jakým způsobem se proplácí a nakonec mi ještě zaměstnavatel dluží za cestovní náhrady ze služební cesty. Ráda bych věděla, jak je potřeba postupovat.

Velmi Vám děkuji za odpověď.

• #54921 Reply

ivzez

Nárok na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele je za pracovní směny naplánované do 21. dne nemoci, maximálně však do konce pracovního poměru. Za první 3 směny náhrada mzdy nenáleží.

Nevím, kolik dnů v únoru trvala nemoc, proto ani nelze určit, zda budete mít za únor nárok na náhradu mzdy. Za březnový týden už nárok nemáte, protože jste po skončení pracovního poměru už neměla naplánovány žádné pracovní směny.

Nevyčerpanou dovolenou a cestovní náhrady by Vám zaměstnavatel měl vyplatit spolu s poslední výplatou (v březnu).

• #54922 Reply

Lenka Nichtová

Nastoupila jsem do zaměstnání 1.11.2010 se smlouvou na dobu určitou do 30.6.2011, poté mi byla prodloužena do 30.6.2012 a znovu do 30.6.2013. Mám již nárok na smlouvu na dobu neurčitou.Děkuji

• #54923 Reply

ivzez

Žádný nárok na pracovní smlouvu na dobu neurčitou neexistuje.

Pracovní poměr uzavřený na dobu určitou nezavazuje ani jednu ze stran k jakémukoliv pokračování, prodloužení nebo ke změně na dobu neurčitou.

Podle novely zákoníku práce s Vámi zaměstnavatel může (ale nemusí) uzavřít ještě jednu smlouvu na dobu určitou, a to až na 3 roky.

• #54924 Reply

5487648

Dobrý den,

dá se k pracovní smlouvě na dobu určitou uzavřít dodatek, který se vztahuje na dění po vypršení platnosti smlouvy?

Např. pracovní smlouva do 31.5.2014, v době platnosti této smlouvy se uzavře dodatek, ve kterém se zaměstnavatel zavazuje k plnění určitých povinností od 1.5.2014 po dobu následujících 8 měsíců?

Je to právně v pořádku?

děkuji

• #54925 Reply

Zaneta Bartekova

Dobry den,

chcela by som sa spytat ohladom skusobnej doby v pripade predlzovaneho kontraktu.

So zamestnavatelom }Pixmania pobocka Brno) som uzavrela zmluvu 1.11.2012 na tri mesiace, nasledne mi k 1.02.2013 dodatkom k zmluve pracovny pomer predlzili znova o tri mesiace (teda do 31.04.2013) od 01.05. mi zase dodatkom k zmluve predlzili kontrakt na dobu neurcitu. Aka dlha je potom skusobna doba v tomto pripade, alebo ziadna neexistuje? V pripade, ze podam vypoved bude ma cakat dvojmesacna vypovedna lehota?

Dakujem.

• #54926 Reply

Lucie Slabá

Dobrý den,

podepsala jsem smlouvu na dobu určitou, která končí 30.6.2013.

Chápu dobře, že když do 30.6. nepodepíšu se zaměstnavatelem prodloužení smlouvy a dál budu pracovat po 30.6. s vědomím nadřízeného, tak se smlouva automaticky mění na smlouvu neurčitou?

A když se tak stane, dostanu nějaký dodatek nebo něco, že mám smlouvu na dobu neurčitou?

Děkuji za odpověď

Lucie S.

• #54927 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

záleží na tom, co přesně je předmětem onoho dodatku, ale jako zaměstnanec bych takový dodatek pravděpodobně nepodepsala. Možná bych ho podepsala pouze za situace, že by tímto dodatkem byla proloužena i délka pracovní smlouvy. Ale pouze k výkonu nějakých povinností bez vazby na pracovní smlouvu a trvání pracovního poměru bych se určitě nezavazovala.

• #54928 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

v případě prodlužování pracovní smlouvy dodatkem by žádná další zkušební doba být sjednávána neměla. Zkušební doba je ostatně sjednána pouze tehdy, pokud je ve smlouvě jednoznačně uvedena. Pokud byste chtěla ze zaměstnání odejít, můžete se zkusit se zaměstnavatelem dohodnout. Jestliže na dohodu nepřistoupít, budete muset podat výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou. Pokud ukončíte zaměstnání dohodou či výpovědí tzv. bez vážného důvodu, musíte v příapdě evidence na úřadě práce počítat se sníženou podporou v nezaměstnanosti již od počátku podpůrčí doby.

• #54929 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den, Lucie,

ano, pokud budete od 1.7. s vědomím zaměstnavatele pokračovat ve výkonu práce, mění se Váš pracovní poměr automaticky na pracovní poměr sjednaný na dobu neurčitou. Následně můžete po zaměstnavateli požadovat dodatek pracovní smlouvy nebo další pracovní smlouvu sjednanou na dobu neurčitou. Pokud Vám zaměstnavatel nebude chtít vyhovět a bude trvat na době určité, budete se muset obrátit na soud nebo oblastní inspektorát práce.

• #54930 Reply

L. Klapalová, DiS.

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, kolikrát mi může zaměstnavatel ještě prodloužit smlouvu na dobu určitou. Pracovní smlouvu jsem podepisovala (včetně zkušební doby 3 měsíce) na dobu trvání od 1.8.2011 do 31.7.2012. Minuly rok jsem podepsala dodatek k pracovní smlouvě a to na dobu trvání od 1.8.2012 do 31.12.2013.

Kolikrát mi ji může ještě prodloužit?

Děkuji za odpověď.

L. Klapalová, DiS.

• #54931 Reply

Tereza

Dobrý den, mám pracovní smouvu do 31.8.2013 a tento týden jsem zjistila, že jsem na začátku těhotenství, termín porodu 3.3.2014, pokud mi zaměstnavatel jako těhotné smlouvu neprodlouží, budu pobíraz jen nějaké minimum nebo jaký příspěvěk? Nemusí mi prosloužit smlouvu i když budu na rozikovém těhotenství? Děkuji za rychlou odpověĎ

• #54932 Reply

Šárka Tomášková

V září jsem nastoupila do nového zaměstnání s prac.smlouvou do 30.6.2013. tuto smlouvu mi nadřízená prodloužila dodatkem ke smlouvě do 30.6.2014. Nyní se mi naskytlo lepší zaměstnání a podala jsem výpověď dohodou ke dni 31.8.2013. Nadřízená mi sdělila, že na dodatek se výpovědní doba nevztahuje, že dodatek ruší a dovolenou mi proplatí. Prac.smlouvu mi chce ukončit k 12.7.2013. Má na toto právo?

• #54933 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

ve Vašem případě velmi pravděpodobně skončí pracovní poměr uplynutím doby určité k datu 31.8.2013. Zaměstnavatel Vám totiž smluvu opravdu prodloužit nemusí, na její prodloužení není žádný (právní) nárok. Po skončení pracovního poměru se můžete zaevidovat na úřadě práce a při splnění podmínek budete pobírat podporu v nezaměstnanosti po dobu 5 měsíců. Druhou možností, jak se finančně alespoň nějak zajistit, je nemocenská. Pokud by to Váš zdravotní stav vyžadoval, můžete – nejlépe ještě během trvání pracovního poměru, nejpozději do 7 dní od jeho skončení – nastoupit na nemocenskou a zůstat na ní do doby, kdy Vám při splnění podmínek vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

• #54934 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

prodloužení pracovní smlouvy dodatkem je samozřejmě platné a zaměstnavatel ho nemůže bez Vašeho souhlasu jen tak zrušit. Pokud s Vámi chce ukončit pracovní poměr, musel by Vám buď dát zaměstnavatel také výpověď, což by bylo ale nesmyslné, protože by dříve uplynula výpovědní lhůty na základě Vaší výpovědi, nebo by s Vámi musel uzavřít dohodu, na kterou nemusíte přistoupit. Předpokládám, že důvody pro okamžité ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele nenastaly. Trvejte tedy na dodržení výpovědní doby plynoucí z Vaší výpovědi a na ukončení pracovního poměru k 31.8.2013.

• #54935 Reply

ivzez

"Výpověď dohodou" neexistuje a zaměstnavatel nebyl povinen na Váš návrh rozvázání pracovního poměru dohodou povinen přistoupit.

Takže se buď dohodněte se zaměstnavatelem na datu, které bude vyhovovat oběma stranám, nebo budete muset dát výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou.

Výpovědní dobu na sebe váže i výpověď daná po uzavření dodatku k pracovní smlouvě. (Dodatek je součástí dříve uzavřené pracovní smlouvy.)

• #54936 Reply

ivzez

V případě dohody o rozvázání pracovního poměru skončí pracovní poměr dnem uvedeným v písemné dohodě (dohoda není výpověď).

Odpověď na téma: pracovní smlouva na dobu určitou
Informace o uživateli: