pracovní smlouva

Forum Fóra Pracovní právo Pracovní smlouvy a dohody pracovní smlouva

Zvolené téma obsahuje celkem 9 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Karel Dlouhý a poslední změna je stará 7 let, 4 měsíce.

• Autor

Kateřina Ungerová

Dobrý den,mám dotaz:manžel dnes přinesl novou prac.smlouvu ve které je uvedeno že prac.poměr uzavřen na dobu neurčitou,ale v posledním odstavci smlouvy stojí:PRACOVNÍ SMLOUVA BUDE UKONČENA DOHODOU BEZ NÁROKU NA ODSTUPNÉ,A TO DO 1 MĚSÍCE OD PÍSEMNÉ DOHODY JAK ZE STRANY ZAMĚSTNAVATELE,TAK I ZAMĚSTNANCE.Není na tom něco špatně?Nějak se mi ten dodatek nezdá.Nevím ale není výpověďní lhůta ze zákona delší?A jak je to s tím odstupným.Musí mu ho zaměstnavatel vyplatit nebo ne!?Prosím poradíte někdo???Děkuji Ungerová

• #56514 Reply

Karel Dlouhý

Takovou smlouvu bych nepodepisoval.

Toto ustanovení je nejasné a v rozporu se zákoníkem práce.

Domnívám se, že to snad nelze chápat tak, že žádná ze stran nemůže dát výpověď. Na tom se přece dohodnout nemohou (předem se vzdát svých práv).

"manžel dnes přinesl novou prac.smlouvu" – tj. nastoupil v novém zaměstnání?

Pokud neměnil zaměstnání, tak proč byl ochoten podepisovat novou smlůouvu a ne jen změnu dosavadní smlouvy (je-li pro něj výhodnější)?

• #56515 Reply

Kateřina Ungerová

Špatně jsem se vyjádřila.Omlouvám se .Je to dodatek k první prac.sml.Kde j uvedeno že manžela zaměstnává jen po dobu nepřítomnosti p.B……Tento pán měl úraz a byl na nemocenské,nyní nastoupil na polov.prac.úvazek protože má částečný invalidní důchod.No a zaměstnavatel se se rozhodl že manžela bude zaměstnávat dál a předložil mu tuto prac.smlouvu.Manžel ji ještě nepodepsal.Tak teď nevím,jsem z toho zmatená.

• #56516 Reply

Ivana Zezulová

Dobrý den,

první pracovní smlouva je "klasická" smlouva na dobu neurčitou? Ještě by mne zajímalo, jak dlouho manžel v té firmě pracuje a zda už uplynula zkušební lhůta.

• #56517 Reply

Karel Dlouhý

Jak uvedla "Kde j uvedeno že manžela zaměstnává jen po dobu nepřítomnosti p.B……", z toho soudím, že jde o prac. poměr na dobu určitou, který nyní dodatkem se změní na dobu neurčitou.

To by bylo v pořádku.

Ale vypustit to pochybné ustanovení o skončení pr. poměru – vždyť způsob skončení pr. poměru stanoví zákoník práce.

• #56518 Reply

Ivana Zezulová

Tak já bych takovou smlouvu také nepodepsala.

Ale teoreticky: Co by se stalo, kdyby někdo takovou smlouvu podepsal? Nebylo by to "ujednání o budoucí dohodě bez nároku na odstupné" soudně napadnutelené?

Podle mého názoru jsou ujednání, jimiž se zaměstnanec předem vzdává svých práv, neplatná.

Nepozastavil by se případný soud i nad tím, že nelze předem stanovit, jestli zaměstnanec bude či nebude mít nárok na odstupné? Bude přece záležet na důvodu a na okolnostech ukončení PP.

——-

Pane Dlouhý,

nemohl byste se prosím podívat sem http://www.pravnik.cz/forum/topic/6970/dopp-dpc-vs-hpp.html? Zajímal by mne Váš názor. Děkuji.

• #56519 Reply

Karel Dlouhý

"Podle mého názoru jsou ujednání, jimiž se zaměstnanec předem vzdává svých práv, neplatná."

Ano, jsem téhož názoru.

V daném případě jde také o to, co lze upravit v prac. smlouvě odchylně od ZP a co nikoliv.

Myslím si, že i když tam bude takové ustanovení, nezakládá povinnost zaměstnance na dohodu bez odstupného přistoupit. A když tedy bude nadbytečný, tak mu budou muset dát výpověď s odstupným ze zákona.

Pokud se týká odkazu na ten jiný dotaz, souhlasím s tím, co jste odpověděla, i s tou Vaší výhradou, že něco mohou stanovit pravidla pro poskytování podpory UP na nová místa (která neznám).

• #56520 Reply

Ivana Zezulová

Děkuju.

O pravidlech pro poskytování příspěvků od ÚP se pokusím něco zjistit. Zaměstnavatelé zneužívající systém pomoci nezaměstnaným a nedostatek pracovních míst mne mírně řečeno dost štvou.

• #56521 Reply

Ruizlová Taťána

Dobrý den.Mám uzavřenou pracovní smlouvu jako vedoucí prodejny.Tuto funkci jsem vykonávala 5 let.Nyní nadřízená rozhodla,že povinnosti které s touto funkcí souvisí,budou dělat všichni zaměstnanci prodejny,vždy po 1 týdnu.Toto provedla o své vůli,bez změn pracovních smluv.Byla mně odňata i finanční odměna,která k této funkci příslušela.Finančně nejsou zvýhodněny ani prodavačky,na které také povinnosti vedoucí byly přeneseny.Pokud zaměstnavatel nedodržuje mé zařazení dle platné pracovní smlouvy(s přeřazením bych nesouhlasila),můžu požadovat po zaměstnavateli rozvázání prac.poměru pro nadbytečnost s tím,že by mně bylo vyplaceno odstupné? poraďte prosím,jaký postup bych měla zvolit.Děkuji.

• #56522 Reply

Karel Dlouhý

Považuji to za absurdní. To každý týden napíší na dveře jiné jméno vedoucího prodejny? Každý týden je jiná osoba vedoucím, tedy řídí a kontroluje podřízené, jedná s Českou obchodní inspekcí a dalšími kontrolními orgány, vyřizuje reklamace, jedná s dodavateli …?

Je to porušením pracovní smlouvy.

Vedoucími náleží příplatek za vedení.

Ovšem "požadovat po zaměstnavateli rozvázání prac.poměru pro nadbytečnost " – dle mého názoru nějak jednoduše nemůžete.

Asi můžete písemně žádat o přidělování práce podle pracovní smlouvy a o vyplacení odměny za vedení – případně i soudně.

Odpověď na téma: pracovní smlouva
Informace o uživateli: