Pracovník v sociálních službách

Forum Fóra Pracovní právo Pracovní smlouvy a dohody Pracovník v sociálních službách

Zvolené téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 9 let, 4 měsíce.

• Autor

Roman Rajnoha

Dobrý den.

Moje manželka pracuje od r2000 jako sanitářka v domově důchodců.

Je tedy pracovnicí v sociálních službách a vyhovuje specifikaci § 116 odst.1 písm.a) zákona 108/2006.

Proto pro ni platí § 116 odst.5 písm.a)-nutnost prodělat akreditovaný kvalifikační kurz.

Není jasné jak je takový kurz chápán zda jako zvyšování kvalifikace, nebo o její zdokonalení a prohloubení.

Dle mého si manželka požadavek na kurz ani nevymyslela a ani ji z toho žádné další výhody neplynou(zůstane na stejné pozici se stejným platem).

Problémové oblasti :

– financování kurzu : požadavek na zaplacení kurzu pracovníkem

– započítání kurzu do pracovní doby : zde bych předpokládal, že čas strávený na kurzu se bude započítávat do odpracovaných hodin a tudíž i proplacen

– náklady na cestovné

Děkuji a s pozdravem

• #54807 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, v tomto případě jde o prohlubování kvalifikace, nedochází totiž k dosažení vyššího stupně vzdělání. §230 odst.3 zákoník práce: Účast na školení nebo jiných formách přípravy anebo studiu za účelem prohloubení kvalifikace se považuje za výkon práce, za který přísluší zaměstnanci mzda nebo plat. Kurz by měl být financován zaměstnavatelem. Náklady na cestovné také. Jinak se může obrátit na zřizovatele domova důchodců a požádat o konzultaci.

• #54808 Reply

Marta Balková

Dobrý den,

Pracuji jako pracovnice v soc. službách,právě jsem dokončila kvalifikační kurz"prac.v soc. službách". Zaměstnavatel mi až nyní předložil kvalifikační dohodu aniž bych před započetím kurzu veděla,že mi bude předložena.

Celková částka kurzu dělá 8 690,-. Zaměstnavatel se rozhodl podílet na"zvyšování"kvalifikace 2/3 zbytek uhradí zaměstnanec.P.ředitelka požaduje setrvání zaměstnance"nejméně"podobu 5 let,jinak je zaměstnanec povinen zaplatit náklady poskytnutou náhradu mzdy a část uhraz.nákladů.Vzhledem k ceně kurzu je doba 5 let naprosto neadekvátní.Celková částka nemá přesáhnout 15 000kc.Nevím kde k této částce přišla(není detail.rozepsána)a zda-li má právo požadovat náhradu mzdy.Dnes jsem byla volána k p.ředitelce a pod nátlakem jsem byla donucena smlouvu podepsat, vyhrožovala mi,že tedy smlouvu skartuje a já budu nucena zaplatit kurz celý.Až poté jsem přišla na to,že je smlouva antidatovaná před dnem započetí kurzu.Je možné tuto smlouvu napadnout jako neplatnou??

Děkuji

• #54809 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, napadnout ji samozřejmě můžete, ale nebude to snadné a skončí to nejspíš u soudu (žaloba o určení neplatnosti dohody). Kontaktujte také inspektorát práce a požádejte o konzultaci. Problematické je tvrzení o tom, že jste ji podepsala "pod nátlakem". Jste dospělá a svéprávná osoba a měla jste trvat na svém. Žádná povinnost hradit kurz Vám z ničeho neplyne.

Odpověď na téma: Pracovník v sociálních službách
Informace o uživateli: