Práva nekuřáků

Forum Fóra Občanské právo Různé Práva nekuřáků

Zvolené téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Pavel Tomas a poslední změna je stará 6 let, 3 měsíce.

• Autor

Jana Kratochvílová

Dobrý den, před nedávnem se přistěhovali noví sousedé do bytu pod námi. Bohužel jsou to silní kuřáci, kteří kouří ve svém bytě a cigaretový kouř je cítit celým naším bytem. Tento byt je pronajímán, majitelka jej má v osobním vlastnictví. Byla jsem si již stěžovat, paní mě odpověděla, že v nájemní smlouvě nemá uvedeno, že v bytě nesmí kouřit, že se tedy bude snažit více větrat, ale s kouřením kvůli nám nepřestane. Nyní se situace mírně zlepšila, ale hlavně večer, když se rodinka vrací z práce, máme kouř opět v bytě. V jednopokojovém bytě je to děs. Je mi jasné, že kouřit nepřestanou. Ještě jim dám poslední varování a potom budu věc řešit s majitelkou bytu. Chtěla bych se proto zeptat, jaká mám práva (byt mám v osobním vlastnictví). Mnohokrát děkuji za odpověď

Jana Kratochvílová, Brno

• #34106 Reply

Jitka Žaloudková

Dobrý den, mám problém se svými sousedy. Jsou silní kuřáci, už několikrát jsem je žádala, zda by nemohli chodit kouřit na druhý balkon, který nesousedí s tím mým, nebo aspon na druhou stranu tohoto balkona, protože já jako nekuřačka, cítím kouř ve svém pokoji i přes zavřené dveře. Dočkala jsem se odpovědi, že tady má paní oblíbené místečko, a ať se odstěhuju, když se mi to nelíbí, že ona tu bydlím už 30 let a já ji nebudu omezovat. Je lhostejná i k faktu, že mi máme na balkoně kočár s malým dítětem. To, že je to velmi hlučná rodina a jejich televize a věčné hádaní je do detailu slyšet v naší ložnici, kde se nedá ani spát, to bych přešla, ale jejich nevtřícnost ohledně kouření mi velmi vadí. Chtěla jsem se zeptat, jaká v této situaci mám práva (byt mám v osobním vlastnictví). Vím, jaké je znění § 127 v občanském zákoníku, ovšem nedokážu posoudit, zda se jedná o obtěžování nad míru přiměřené poměrům. Předem děkuji za odpověď. Jitka Žaloudková, Pardubice

• #34107 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

i kdyby soud teoeticky rozhodl, že dle tohoto ustanovení se mají zdržet kouření v oněch určitých místech, jak byste je k tomu prakticky donutila?

Tady moc prostoru pro právní řešení není, resp. je, ale ne takové, které Vám 100% zajistí dodržování.

• #34108 Reply

Pavel Tomas

Dobrý den,

jsem poměrně silný kuřák zvyklý kouřit na balkoně bytu, který mám v pronájmu. Kouř ovšem obtěžuje sousedy bydlící nade mnou, ti mají byt v osobním vlastnictví. Vyhrožují mi tím, že situaci budou řešit přes správu nemovitostí a podobně. Zajímalo by mě, zda náhodou neporušuji svým kouřením nějakou vyhlášku nebo snad zákon a jaké mají možnosti tuto záležitost řešit, abych věděl, na co se mám připravit. Nezdá se totiž, že se s touto situací hodlají smířit. Já se zase nechci vzdát svého kouření na balkoně, protože je to pro mě jedna z mála radostí v mém životě. Také bych se rád zeptal, jaká práva mám já jako kuřák a jestli mám nějakou možnost se zákoně bránit jejich nepříjemnému osočování, protože se zdají býti stále agresivnější.

Děkuji za odpověď a za Váš čas.

S pozdravem a přáním hezkého dne.

Pavel Tomas, Praha

Odpověď na téma: Práva nekuřáků
Informace o uživateli: