Pravděpodobný čistý měsíční výdělek

Forum Fóra Pracovní právo Mzdy Pravděpodobný čistý měsíční výdělek

Zvolené téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 8 let, 11 měsíců.

  • Autor
    Příspěvky
  • #58514 Reply

    Gabriela Černá

    Dobrý den,

    prosím o radu. Zaměstnankyně nastoupila do zaměstnání dne 1.2.2008, od 26.2. do 17.3. byla v prac. neschopnosti, po té s ní byl ukončen pracovní poměr ve zkušební době. Její HM měla činit 15 tis. Jaký čistý měsíční výdělek nebo pravděpodobnáý čistý měsíční výdělek máme zapsat do Zápočtového listu?

    Děkuji za odpověď Černá

  • #58516 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, zápočtový list je starý pojem. V současnosti se vydává potvrzení o zaměstnání, v němž se však výše příjmů neuvádí. Podle § 313 odst. 2 ZP platí, že údaje o výši průměrného výdělku a o dalších skutečnostech rozhodných pro posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti je zaměstnavatel povinen uvést na žádost zaměstnance v odděleném potvrzení. Průměrný a pravděpodobný výdělek pak naleznete v §351 a násl. ZP. Pravděpodobný výdělek budete uvádět, jestliže nebylo odpracováno ani 21 dnů, což v tomto případě nejspíše nebylo (záleží na tom, kolik dnů ještě odpracovala po skončení nemoci).

  • #58517 Reply

    Jiri Zongor

    Prosím o zodpovězení mého dotazu. Jáké je rozhodné období pro výpočet čistého příjmu zaměstnance, který nastoupil do zaměstnání 1.1.2008 a skončil 31.3.2008 a u zaměstnance, který nastoupil do zaměstnání 1.10.2007 a skončil 31.3.2008.Oba odpracovali všechny pracovní dny v době trvání pracovního poměru. Bude v některém případě použit pravděpodobný výdělek. Děkuji.

  • #58518 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, §354 ZP: rozhodným obdobím předchozí kalendářní čtvrtletí v návaznosti na §355 ZP: jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek. U prvního to tedy bude pravděpodobný výdělek, u druhého pak 4. kvartál loňského roku (říjen – prosinec).

  • #58519 Reply

    Jitka Maternová

    Prosím Vás, mám dotaz ohledně výpočtu průměrného měsíčního čistého výdělku pro úřad práce za účelem stanovení podpory v nezaměstnanosti. Bohužel jsem v posledním zaměstnání po 2 měsících skončila, pracovala jsem od 1.8. do 30.9.2008. Teď mi účetní vystavuje zápočtový list a říkala mi, že pokud jsem neodpracovala 60 dnů, bude výdělek dělat jako pravděpodobný (tzn.jen ze základní mzdy bez odměn atd.),což je daleko méně než skutečný výdělek.Ještě mi to potvrzení nedorazilo,ale mám z toho hrůzu,že ta podpora bude hrozně malá.Myslela jsem že vezmou průměr za ty 2 měsíce,které jsem odpracovala? Případně jestli mne můžete odkázat na nějaký předpis,podle kterého se to dělá.Děkuji za odpověď.Jitka Maternová

  • #58520 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, zák.č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, §50/1: Výše podpory v nezaměstnanosti se stanoví procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u uchazeče o zaměstnání zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v jeho posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období podle pracovněprávních předpisů.

    To je pak upraveno v §351 a následující zákoníku práce (č. 262/2006 Sb.). Ve Vašem případě skutečně půjde o výdělek pravděpodobný, protože nemáte odpracovaný potřebný počet dnů v rozhodném období, ze kterého se počítá průměrný příjem.

Odpověď na téma: Pravděpodobný čistý měsíční výdělek
Informace o uživateli: