právo na dítě

Forum Fóra Rodinné právo Děti právo na dítě

Zvolené téma obsahuje celkem 82 odpovědí. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  makers a poslední změna je stará 8 měsíců, 3 týdny.

• Autor

Pavel V.

Dobrý den, prosím o radu.Rozhodl jsem se již před nějakou dobou k rozvodu, ale bohužel se bojím udělat nějaký krok, protože mi manželka vyhrožuje, že pokud podám žádost o rozvod, bude u soudu dělat vše proto, abych se se svou dcerou nikdy neviděl. Dceři je rok a půl, ale manželství udržuji kvůli dceři. Od začátku se podílím na všech potřebách svého dítěte jak morálně tak finančně.Zejména jsem to já, kdo financuje potřeby dítěte. Připadá mi značně hyenistické mstít se přes své dítě a odepřít mi právo na výchovu. Jakou má manželka šanci u soudu, bude-li si vymýšlet na mě špínu o negativním vlivu na dceru? Bude to tvrzení proti tvrzení? Jak nejlépe se dá zjistit jestli jen vyhrožuje nebo to myslí skutečně vážně? Myslím si, že zachovat uměle manželství kvůli dítěti může mít na dítě horší vliv než žít v klidu a bez hádek od sebe. Můžete mi poradit jak mám v takovém případě postupovat? Mám svázané ruce. Mnohokrát děkuji za odpověď.

• #28357 Reply

Kunclová Lenka

dobrý den, prosím o zprávu, podle jakého § a zákona se musí soudu podat žádost o udělení souhlasu s převedením nemovitosti na nezletilé dítě.

děkuji

Lenka Kunclová

• #28358 Reply

PETRA

DOBRÝ DEN CHTĚLA JSEM SE INFORMOVAT. MÁM SYNA 2ROKY S JEHO OTCEM JSME NEBYLY ODDÁNI, OD SOUDU MÁM STANOVENÉ VÝŽIVNÉ DOHODOU KTERÉ ČINÍ 1500KORUN. V PROHLÁŠENÍ JE TAKÉ ZMÍNKA O TOM ŽE OTEC MÁ O DÍTĚ ZÁJEM A ŽE JEJ PRAVIDELNĚ NAVŠTĚVUJE ALE DANÉ TERMÍNY NEMÁME, PŘESTO SE DOMÁHÁ O NÁVŠTĚVÁCH NA KAŽDÝ VÍKEND S VÝHRUŽKOU UDANÍ K SOUDU. MÁ NA TO NÁROK? NEVÍM CO MÁM DĚLAT ALE SCHOPNEJ JE VŠEHO. DĚKUJI PETRA

• #28359 Reply

Ariana

Dobrý den žádám o radu a to: rozešli jsme se s přítelem se kterým máme 3letou holčičku .Jeho životní styl se už dlouhou dobu před rozchodem změnil na večírky noční život silné holdování alkoholu a následující nezodpovědnost v domluvených věcech ohledně naší malé.nyní musím řešit situaci ,že si jí chce půjčovat i na víc jak jeden den třeba přes noc.Vím ,že nemá žádný stálý vztah a partnerku .navíc bydlí kde se dá. Mám možnost mu jí nedávat na víc než odpoledne? Klidně obden jsem pro ,ale bojím se jí pustit na déle. Nechci mu bránit v návštěvách ani v jiném kontaktu ,přesto bycg chtěla počkat až se usadí a nebude drerka znát jeho všechny tety .Jsem rozrušená touto živ. situací proto se dopředu omlouvám za srozumitelnost.Díky

• #28360 Reply

Marcela

Pokud nikde nemáte žádnou dohodu napsanou,tak váš přítel má smůlu.Záleží na dohodě,kterou si určíte oba.Pokud se vám nelíbí jeho chování,můžete sama podat žádost k soudu.Bude to,ale stát peníze.Bude se dělat posudek na kluka,který budete platit oba na půl.Soud rozhodne,že kluka uvidí třeba každý lichý týden od pátku 15.ooh-do něděle 15.ooh a taky se rozdělí prázdniny,vánoce atd.Musíte sama zvážit co je pro vás dobré.

• #28361 Reply

Zoufala maminka

Dobry den,

byla bych moc rada, kdyby mi nekdo mohl pomoct. Omlouvam se za pripadne chyby.

Pred par lety jsem chodila s jednim klukem, ale moc ten vztah nebyl k nicemu a tak jsem se s nim rozesla. Jenze z toho vztahu vzniklo miminko…ktere jsem porodila a ted ji vychovavam…ex podepsal i otcovstvi a uz tu zacina problem…

Na dceru co se narodila nezaplatil ani korunu a to uz jsou ctyri roky, vlastne uz skoro pet let, nikdo z jeho rodiny o ni nejevil zajem az ted. ( Na policii jsem uz nekolikrat byla ohledene vyzivneho a vse je v jednani, docela to trva, protoze ex bydli na Slovensku ).

Az ted o ni maji zajem, jak to zacla resit policie ohledne neplaceni vyzivneho. Zaclo to vyhrozovanim, ze jestli ho udam tak se mi pomsti, ted uz jsem byla i na socialce i socialka byla u me, prohlizeli holky pokoj…no proste hruza !!! Na socialce mi rikala, ze ta jeho mama podala navrh aby moje dcerka byla v jeji peci…Nemohla jsem tomu uverit, brecela jsem jak mala holka…Je jasne , ze jsem s tim nesouhlasila, ale bojim se co bude dal…

O dcerku se dobre staram a ma vsechno co potrebuje…Zatim soud nerozhodl abych ji mela ve vlastni peci i ohledene vyzivneho a uz to mam podane uz pres tri roky…

Dceruska je zvykla na me, nikdy jeho rodinu nevydela a tam by to nevydrzela.

Prosim Vas, ma ta jeho matka nejakou sanci aby ji dostala do sve pece, kdyz o ni nikdy nejevila zajem ?

Prosim poradte, mam sileny strach ! Nechci o moji milovanou holcicku prijit…ja uz dalsi deti nemuzu mit. Dekuji za pomoc

laura.zagrabiova@centrum.cz

• #28362 Reply

Eva

Dobrý den, chtěla bych se jen zeptat, jak dlouhá je lhůta soudu na vyřízení žádosti o zákaz styku s dítětem. Švagr mého přítele, který je strýcem švagrova syna přišel s tím, že mu soudně zakázal styk s malým. Musim podotknout, že přítel se synovcem jsou na sebe hodně citově fixovaní, a nedávno se o něj přítel měsíc staral, když jeho otec odjel neznámo kam. Maminku už malý bohužel nemá.Je mi ale divné, že by to stihl během jednoho dne, protože pokud dobře vím, tak pokud jeden z rodičů zažáda o soudní zákaz styku kohokoliv z rodiny s dítětem, tak musí proběhnout správní řízení, nebo to tak není? chtěla bych příteli nějak pomoct, hledala jsem snad všude, ale jsem bezradná:o( Předem moc děkuji za odpověď.

• #28363 Reply

daniela

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Manžel mé kamarádky si chce osvojit jejího syna, jaké jsou potřebné dokumenty a potvrzení aby mohli o tuto skutečnost zažádat??

• #28364 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, pokud se o dcerku řádně staráte, což by právě měly prokázat ony kontroly ze sociálky, není důvod, aby bylo dítě svěřeno jiné osobě, než Vám. Navíc, pokud otec neplatil a zřejmě asi ani neplatí žádné výživné, nedovedu si představit soud, který by rozhodl jinak, než že se dítě svěřuje Vám, když on ani jeho rodina nikdy neměli o dcerku zájem. Domnívám se, že Vás jen straší. Nedejte se a hodně sil!

Mgr. Lucie Jindrová

• #28365 Reply

lenka b.

Dobrý den,

prosím o radu, mám dítě s mužem, se kterým jsem v té době ale nežila po porodu jsem ho také neudala jako otce. Má dcera měla 3 a 1/2let v rodném listě pouze matku. Po tuto dobu se pravý otec ani nestýkal, ani nijak nezajímal o dceru, samozřejmě ani nic neplatil. Nyní jsem udala do RL mého přítele, se kterým jsem v době mého otěhotnění také žila, a který se o dceru staral a stará nadále. Až nyní se mi ozval pravý otec s tím, že podává žádost na soud o určení otcovství. Má po takovéto době a za stavu,kdy má dcera uvedeného jiného otce a také se po něm jmenuje, nějakou šanci toto změnit či mi může soud nakázat, aby si ji bral či jinak se s ní stýkal? Děkuji za odpověď. L.

• #28366 Reply

Novakova

Jak je mozne ze soud mi urcil vyzivne na syna ,ale upravu na styk neudelali zadny???Muj byv.druh ,ktery dostal do pece naseho nezl.syna mi ted naseho syna nepujcil jiz rok a pul !!a ja nemohu nic delat,,nevim kam e otehoval,kde bydli a alimenty posilam k rodicum meho byv.druha!!Pokud se snazim o jakykoliv styk nebo kontakt tak mi otec polozi tel.a syn je tak navedeny ze mi tez poklada tel.Je to mozne aby mi takto branil???Dekuji za odpoved .Novakova Co ma delat?Ziji v cizine a rada bych sveho syna vidala a brala si na prazdnin sem.Dekuji.

• #28367 Reply

drahuše bartková

Dobrý den

mám takový problém žiji s přítelem , už 8let máme spolu 2 letou dcerku a teď čekáme druhý a začínáme se moc hádat , skoro každý den hlavně si stěžuje na sex a že , jsem k ničemu vyhazuje mě z domu sem tam padne facka a říká že si holčičku veme do opatrovnictví a až se narodí to druhý tak taky, přitom na holčičku nešáhl co se týče přebalování a jiných věcí ani neříkám holčička je zvyklá hlavně na mě , přítel když příjde z práce tak hlavní věc je počítač dělá naní práci .Tak mě řekněte kde by si vzal čas na dítě , které potřebuje více času než , který jí věnuje to by musel na mateřskou .Je možné , když má holčička moje příjmení a otec je on že by mu jí přiřkli, manželé nejsme. Má právo mě vyhodit z bytu , mám tu sice trvalé bydliště ,ale nevím zda má na to vliv mé těhotensví, aby mě nevyhodil? Můžu se nějak bránit .Děkuji Bartková

• #28368 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

Váš přítel samozřejmě může u soudu žádat o svěření dítěte do své péče, pochybuji však, že by mu soud vyhověl. To byste musela být opravdu nezpůsobilá matka.

Pokud k bytu nemáte žádná práva než ta, že Vám ústně dovolil tam bydlet, odnětí takového jeho souhlasu znamená, že byt užíváte neoprávněně. Nicméně ani tak nemá právo Vás z bytu proti Vaší vůli násilím vyhodit. Takové jednání je protiprávní a mohla byste na něj podat trestní oznámení.

Údaj o trvalém bydlišti má pouze evidenční charakter a nezakládá to žádné právo na byt.

• #28369 Reply

Dobrý den,

záleží na tom, co je uvedeno v rozsudku o svěření do péče. Pokud tam styk upraven je, podejte návrh na výkon tohoto rozhodnutí.

Pokud není, podejte soudu návrh na úpravu styku s dítětem a požadujte Vámi navrhovaný kontakt s dítětem.

• #28370 Reply

pavel hofman

dobrý den chci se informovat mám roční dceru ,určené výživné které pravidelně platím. dceru mám navštěvovat každý sudý týden od15 do 17 hodin když tam jdu a zazvoním tak mi nikdo neotevře ,byl jsem kvůli tomu na sociálce ,ale ta s tím nic nedělá .mám si sebou vodit svědka

• #28371 Reply

Dobrý den,

zkuste to ještě příště a svědka(-ky) si vezměte sebou. Pokud nebude matka Vaší dcery plnit rozhodnutí soudu, podejte návrh na výkon tohoto rozhodnutí soudu. Soud snad matku k plnění přiměje (např. pokutou).

• #28372 Reply

pavel hofman

chtěl jsem se ještě zeptat existují nějaká opatření když sociální pracovnice hájí zájmy matky a jestli mi sociální pracovnice kterou jsem žádal o sepsání zápisu mi nic neposlala jak se k tomu mám zachovat

• #28373 Reply

Dobrý den,

to, že sociální pracovnice hájí především zájmy matek, je u nás (tj. v ČR) poměrně známá věc. Pokud Vám nevyhověla jednou, zkoušejte to dál a nejlépe i písemně, aby se tím opravdu musela zabývat.

• #28374 Reply

Edita Novakova

Pani doktorko,nemame urcen styk soudne.Po rozsudku soudu jsem si syna mohla brat kazdych 14dni v sobotu na cely den[po zavolani]bohuzel nastal den kdy jsem syna videla naposled a to 18,8.2006 a to tim zpusobem ,ze syn byl na prazdninch u svych prarodicu.Matka [tedy babicka meho syna]mi syna pujcila na pul dne.Otec to nevedel,ze mam syna u sebe.Domluvila jsme se ,ze si syna pujcim znovu za dva dny ,ale po mem prijezdu mi bylo zdeleno ,ze uz je u otce a OD TE DOBY zadny kontakt nebyl.Vyzivne platim pravidelne ,jen ted jelikoz ziji v cizine jsme nezaplatila za dva mesice ,nebot neznam otcovu adresu a nemam ani zadne informace kde se nachazi.{vyzivne jsme celou dobu posilala na adresu prarodicu naseho syna]synovi jsme vzdy veskere darky k narozeninam ,ci k vanocum nebo svatku musela odvezt k prarodicum naseho syna.A to je i nadale ,veci k,ktere nakoupim synovi [i ty co nejsou darkami]vozim na adresu prarodicu.Mohu u soudu argumentovat ,ze otec mi branil jakykoliv kontakt s nasim synem?I kdyz by styk nebyl urcen soudne?Mam jeste dotaz ,pokud my na neho muzte odpovedet pani doktorko.Platim vyzivne 800kc mesicne ,Je mozne misto alimentu ,dat synovi i potrebne veci ,ktere jsme nakoupila [treba misto jednoho mesice za alimnety?]Nemyslim tim pokazde davat veci potrebne ,misto alimnetu ,ale treba jednou za rok dat za jeden mesic veci potrebne pro syna.Pani doktorko vim ,ze je zakon ,ktery umoznuje jednomu z rodicu mit na prazdniny dite u sebe a na vanocni svatky mit dite jednou ja a jednou otec??Jelikoz ziji v cizine ,rada bych o to zazadala?mam sanci u soudu uspet?Po argumentech ,ze mi otec brani jakykoli styk s otcem .Dekuji za Vasi odpoved.N

• #28375 Reply

Jana Kováčiková

Dobrý deň,

Mám 2 ročného syna, s ktorým bývam v podnájme s mojou známou. S prateľom sme spolu žili 6 rokov,ale minulý rok (2007) sme sa rozišli a ja som sa odsťahovala ( obaja žijeme na území ČR). Mali sme ústnu dohodu, na základe ktorej sme si syna striedali po týždňoch a on mi vyplácal výživné vo výške 3600 korún, čož činilo náš nájom vrátane stravného, ošatenia apod. Môj ex si našiel priateľku, ktorá ho začala štvať proti mně ( vie o tom, že my dve sa vyslovene neznášame). V poslednej dobe ( cca dva mesiace) mi nezaplatil výživné, odmieta so mnou komunikovať (neberie telefony, neodpovedá na sms, vyhýba sa mi) a odmietal podpísať papiere, ktoré mi dali na sociálke. Na sociálke mi poradili, aby som to dala k súdu a to čo najskôr. Tak som podala „Návrh na zahájení řízení o úpravu práv a povinností k nezletilému dítěti“. Tam som odovzdala tri kopie a jednu som mala dať na sociálku, tam si ju však odo mňa neprevzali – neviem prečo a povedali, že mám čakať na kontrolu zo sociálky a že potom má byť nejaké zasadnutie komisie. Vzhľadom k tomu, že ma môj ex ignoroval, nedala som mu malého už istý čas ( nevidel ho posledné 2-3 týždne) a to aj z toho dôvodu, že ma informovali moje dve známe ( ktoré mi strážia prcka, kým som v práci), že už viackrát prišiel s prckom a predtým pil.

Bojím sa, že by mohol urobiť nejaké opaternia, na základe ktorých by mi malého mohol vziať. O malého sa starám, nezanedbávam ho, vždy je čistý a upravený. Chodím do práce, pracujem celých osem hodín a zvyšok dňa sa venujem malému. Jediné, čo by mi môj ex mohol vytknúť je to, že raz za čas ( cca raz za 3 týždne) si večer výjdem na chvíľu von s priateľmi, kým mi ho postráži moja spolubývajúca.

Dnes mi papiere pre sociálku konečne podpísal, informovala som ho aj o krokoch, ktoré som urobila ( podanie návrhu na súd a sociálku) a zdá sa, že je konečne ochotný dohodnúť sa aj papierovo bez súdu.

Môžem ten návrh zo súdu a sociálky ešte stiahnuť a spísať s ním nejakú dohodu, ale to mám dotiahnuť až do konca prostredníctvomn tých dvoch inštitúcií? Ďakujem.

• #28376 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, dohoda je vždy lepší, na druhé straně Vám to nezaručí, že jí bude přítel dodržovat. Došlo ke střetu dvou zájmů. Vy máte zájem na výživném, on zase chce vídat své dítě. Dokud půjde vše podle dohody, pak nebude problém. Když ji však přestane plnit, bude nakonec stejně rozhodovat soud. Zpětvzetí by jste učinit mohla, ale bylo by lepší, kdyby jste před soudem prohlásili, že jste dospěli ke smíru a předložili mu Vaši dohodu ke schválení. Kdyby totiž v budoucnu došlo k problémům, nemusela by jste celou věc dávat k soudu znovu, ale měla by jste v ruce pravomocný rozsudek. Například vymáhání výživného by se tím výrazně usnadnilo. Pokud jde o "sociálku" s těmi se dohodněte tak, že jim následně doložíte soudem schválenou dohodu, tu budou určitě akceptovat.

• #28377 Reply

jarka

Prosim,lze docílit zákazu styku s otcem,je li to asociální typ?Otec mi zapřel svou kriminální minulost.O všem jsem se dověděla až když jsem byla těhotná a otec měl posled.soud s následným nástupem do vězení.Trestán byl 3 krát za násilictví a porušování dom.svobody,rovněž za loupežné přepadení a zanedb.pov.výživy.Poslední trest vykonal v r.2001,kdy se narodil syn.Nějakou dobu u mne bydlel jako podnájemník,umožňovala jsem mu kontakt u mne,ale nyní kvůli neplacení výž.máme problémy a on vyhrožuje,že si požádá o styky soudně.Je to hulvát,nekontroluje se ani před synem,je agresivní cholerik a patologický lhář,což sdědil po své matce.Kvůli každé hlouposti na syna hned křičí a má tendence jej hned uhodit,ale brzdí se předemnou.Syn má 6 let,letos jde do školy a bojí se jej.Rovněž se ůmyslně vyhýbá práci na smlouvu,nebo´t pracuje na černo,ať mu nezvednou výživ,má určeno na dceru z předch.vztahu.Já mám jen naší písemnou dohodu,že syn bude v mé výchově a on se zavazuje platit výživné.Je možnost takového zákazu styku a jak jej docílit.Nechci aby takový člověk měl nějaký vliv na výchovu syna.Děkuji.

• #28378 Reply

Dobrý den,

vyčkejte, až podá návrh na úpravu styku soudu. Pak se braňte. Do té doby mu dítě dávat nemusíte.

Nicméně mějte stále na paměti, že skutečnost, že je otcem dítěte, mu zakládá stejné právo na toto dítě jako Vám.

• #28379 Reply

Michal Kolarsky

Dobrý den,

jsem rozveden a máme s bývalou ženou 2 letou dceru.Zatím chodím na návštěvy k ní,bydlí u rodičů, jednou týdně,ale když nemají čas tak malou nevidím vůbec.Nedovoluje mi s ní chodit ven osamotě.Tvrdí že malá ještě nemluví a nemůže se jí zeptat kde jsme byli a co jsme dělali a že je na ní zavislá.

Chtěl bych ale malou vzít k mým rodčům a také jinde(ZOO,park,hřiště) ,ale ona mi to nechce dovolit.

Když si zažádám u soudu o styk s dítětem jak může rozhodnout,může mi zakázat styk s dcerou úplně?

• #28380 Reply

Dobrý den,

pokud soud neshledá důvod, proč by Vám dceru neměl dávat (např. alkoholik, atp.), není důvod, proč by Vám styk s dcerou zakázal. Naopak.

Rozhodně návrh soudu podejte a to co nejdříve. Jste její otec, takže máte stejná práva jako její matka.

• #28381 Reply

eva popo

najdi si jinou a vykasli se na ni

• #28382 Reply

Miriam Zoufalá

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na následovné.Na naléhání přítele jsem porodila v zahraničí (Itálie) a dovolila mu,aby si mě nahlásil k sobě na adresu.Problém je v tom,že jsem teď zjistila,že tzv. obvyklé bydliště má tímto moje dcera s velkou pravděpodobností v It.narodila se v lednu-2 a půl měsíce jsem byla tam,v CR jsem ted 2 měsíce,teď se zase budu na měsíc vracet).Ve společné domácnosti jsem s přítelem nikdy dlouho nežila – nejdelší doba-4 měsíce.V září mám nastoupit do práce v jiné části It.a přítel je s tím zatím srozuměn.Po skončení práce se ale chci vrátit zpět do ČR a samozřejmě se svou dcerou,chci zažádat o svěření do péče s takovou platností, abych posléze mohla bez problémů opustit Itálii.Moje otázky jsou tyto:Určuje se "obvyk.bydliště" datem podání žádosti?Vrátím-li se do Itálie, ale nebudu bydlet s partnerem, má moje dcera "obvyklé bydliště" stejně v It.,ač jsem do It.pracovně vyslána českou firmou?Musí v dohodě o svěření do péče zaznít "svěření do péče"?Musíme ksoudu?

• #28383 Reply

Zuzana Slavikova

Dobry den

S pritelem mame trileteho syna, kteremu jsme po narozeni dali prijmeni otce. S pritelem zijeme ve spolecne domacnosti jiz radu let, mame spolecne ucty atd., jen posledni dobou nas vztah prestava fungovat a ja premyslim o rozchodu. Partner me vsak zacal citove vydirat, ze s "s klukem jen tak odejit nemuzu", ze nemuzu predlozit vyplatni pasky (ano, jsem na materske), a tak ze mi ho nikdo do opatery neda a ze ma narok na nej on. Poradte mi prosim, jake jsou moje prava a povinnosti, zda muzu se synem volne odejit, treba i do cizniny, kde jsme delsi dobu predtim zili a zda mam narok si nejak smluvne pojisiti vysi vyzivneho. (manzel ma deti z predchoziho manzelstvi a alimenty platil dost nezodpovedne, coz by v mem pripade bez prostredku a s malym synem byl velky problem.)

Dekuji Vam za Vasi radu!

Slavikova

• #28384 Reply

Petr Petr

To že jste na mateřské a nemáte "výplatu" není pro soud důvod aby bylo dítě svěřeno do péče otce. Podejte si u příslušného soud žádost o svěření syna do péče a stanovení výživného.

Co se týká vašeho případného odchodu do ciziny je na jedné straně vaše právo svobodně si zvolit místo pobytu, ale na druhé straně je právo otce podílet se na výchově dítěte a i dítě samotné má právo na kontakt se svým otcem. Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby jste to s otcem dítěte probrali, vždyť v dnešní moderní době telefony, e-mail, či web-kamery umožňují kvalitní i levný kontakt na dálku.

Záleží rovněž jaké časové období po které by jste byla s dítětem pryč máte na mysli, ale pokud se odstěhujete na ne zrovna běžně dosažitelnou vzdálenost, vylučujete druhého rodiče (otce) z výkonu jeho práv a povinností a mohlo by se jednat o podstatnou záležitost v rámci rodičovské zodpovědnosti.

• #28385 Reply

Lubos Ferdinandy

Dobrý den!

Tři roky jsem žil s přítelkyní, máme spolu dvouletého syna.Před dvěma měsíci mi sdělila, že je mezi náma konec kvůli financím.Byl jsem v té době veden na úřadě práce, neboť restauraci kde jsem pracoval jako kuchař uzavřeli a městský úřad mne zaměstnal pouze na sezonní práce.Dohodli jsme se s přítelkyní že syna budu smět navštěvovat kdy budu chtít.Odstěhoval jsem se k rodičům, na syna jsem přispíval 2000 Kč měsíčně plus 3000 na půjčky které ona splácí.Našel jsem si práci a domů jezdím na víkendy.Ze synem jsem stále v kontaktu a to i přes týden kdy mu telefonuju.Syna mám opravdu rád a on mne.Nyní kdy se k ní nastěhoval jiný muž, mi však oznámila že podá k soudu návrh na určení výživného a styku s dítětem. Bude prý chtít aby jsam směl syna navštěvovat jednou za 14. dní a to jenom na jeden den, v žádném případě né přes noc. Prý je ještě malý a soud tak určitě rozhodne.Poraďte jaké mám možnosti, právo a povinnosti ve styku s dvouletým synem. Děkuju za radu.

• #28386 Reply

Lucia Teplanová

dobrý den, chci se zeptat jaké podmínky musí plnit rodič, aby mu dítě bylo svěřeno do péče. Jedná se o matku, která je samostatně výdělečně činná, ale nepodniká v žádné oblasti, nepracuje a teda nemá ani žádný příjem, pouze ten na kterém je prozatímně domluvená s manželem, bydlí v podnájmu a za posledné 4 měsíce se 2x stěhovala nakolik nemá finanční prostředky na bydlení. Otec pracuje a má průměrnej českej plat. moc děkuji

• #28387 Reply

Lucie Malá

Prosím o radu, na jakou instituci se mohu obrátit s problematikou sporu rovná práva otec vs matka.

Co dělat pokud otec (s šikovným právníkem a dostatkem financí) prosazuje rovnou péči a je u něj dle mého názoru podezření na poruchu osobnosti s histriónskými a manipulativními rysy, sklonem k psychickému teroru a afekty agresivity-vše bohužel stále nediagnostikované. První stání u soudu bohužel rozhodlo o doporučené střídavé péči 3 dny matka 3 dny otec. (kvalitu rozhodnutí nejsem kompetentní hodnotit)- může někdo pomoci či poradit, kam nahlásit ohrožení dítěte i matky? Podotýkám, že sociální pracovnice i právníci jsou s celou situací obeznámeni a do dalšího stání (za 1/4 roku) by se měla stř. péče dodržovat a až následně přijdou na řadu psychologická vyšetření. Dítě již jednou skončilo po péči otce v nemocnici, bohužel bez kvalifikování ujmy na zdraví v důsledku zanedbání péče.Shrnuto – co dělat, kam se obrátit do doby, než budou psy-posudky otce zpracovány a soud bude moci zasáhnout?

• #28388 Reply

Eva Luptovcová

Dobrý den.Moc bych vás chtěla poprosit o radu. Mám přítele který se rozvádí a má dvě děti o které se bojí a moc je miluje.Jeho manželka ví o jeho vazbách na ně a zneužívá jeho lásky k nim proti němu .Vydírá ho a psychicky deptá.Děti soud předběžně po dobu rozvodu svěřil děti do její péče a aby se nemstila na dětech snaží se přítel tolerovat její zákazy.Děti tím trpí protože otce milují a obě by chtěly být s ním a se mnou a mými dcerami ale jeho ženě to vadí tak zakazuje brát si děti když jede k nám.Naopak mu dala zákaz opustit s nimi hranice města prý z obavy že by je unesl což je holý nesmysl.Chtěl by požádat soud o svěření dětí do jeho péče jelikož má k tomu pádné důvody ale neví jak na to prosím poraďte nám. Děkuji.Eva

• #28389 Reply

Dobrý den,

pokud chce děti svěřit do své péče, musí podat soudu návrh na změnu výchovy – svěření dětí do své péče. Doporučuji předtím navštívit sociální pracovnici a pokusit se věc řešit i s ní. Navíc, v takovém sporu, kdy o svěření dětí žádá otec, opravdu vřele doporučuji pomoc advokáta a to nejlépe takového, který má s těmito spory zkušenosti.

Pokud to nedopadne, min. požádejte soud o úpravu styku k dětem s tím, aby soud rozhodl o vašich náštěvách dětí atd.

• #28390 Reply

Dobrý den,

žádný právní předpis nestanoví žádné "podmínky", které musí rodič splňovat pro to, aby mu bylo dítě svěřeno do péče. Soud v řízení zkoumá všechny věci ve vzájemných souvislostech, tedy nejen příjmovou stránku, ale i další jiné věci. Na Váš dotaz tak není možné odpovědět.

• #28391 Reply

elena budayova

jsem ukrajnka , v CR jsem skoro 6 let. tryvaly pobyt mam. jsem vdana za cecha, mame dite 21 mesicu. chci rozvest, ale boim se ze mi manzel vyhrozuje ze vezme mi dite. pracuje v Rakousku. od cervence budu dostavat rodicevskej prispevek z Rakouska asi 450eu+152eu, budou chodit na konto manzela. vyhrozuje mi ze nebude davat mi te penize. o dite samozrejmne staram se ja. byla jsem na soc. odboru o ochrane deti, rikli ze mi nejak pomuzou. muze manzel odvest dite do Rakouska? kde bude probihat soud? a bude na dite platit alimenty? vydeleva 1400-1700eu. taky ma dite od prvniho manzelstvi naposled ho videl 2roky zpatky. taky ma v CR statisice dluhu u ruzny spol. ktere ne plati. taky 6let byl ve vezeni za prodej pervetinu. 3roky zpatky byl mesic v psich.lecebne v Brno. mam proste strach. vyhrozuje mi i eho mama. potrebuju radu. diky.

• #28392 Reply

Karel Čadil

Mám šestiletou dceru a bývalá přítelkyně mi brání ve styku s ní.Stále jen poslouchám výmluvy typu malá spí,není jí dobře atd.Dá-li se to nějak řešit,prosím o Vaši pomoc a předem za ni děkuji.Čadil Karel.

• #28393 Reply

Petr Petr

Jako otec máte zákonné právo podílet se na výchově dítěte a i dítě samotné má právo na kontakt se svým otcem. Obraťte se na soud s návrhem na úpravu styku s dítětem, kde by jste měl popsat všechny vámi uváděné (negativní) skutečnosti.

Můžete se také obrátit na pracovníky OSPOD (odd. sociálně právní ochrany dětí), kteří mají určitě své zkušenosti s podobnými případy a s nimi celou věc projednat. Pracoviště OSPOD najdete na Městském úřadu.

• #28394 Reply

Jana 1982

Dobrý den, Mám skoro 7letou dceru, otce jsem do rodného listu po narození dcery neudala. Našla jsem si po nějaké době partnera který si jí vzal za vlastní a má jeho přijmení, po sléze jsme se i vzali. Chtěla bych vědět, pokud by se přihlásil biologický otec, jestli by na ní měl nějaké právo? a jestli ano, tak jak se proti tomu ubránit? Děkuji za odpověď

• #28395 Reply

Dobrý den,

píšete "vzal si ji za vlastní" – máte tím na mysli, že ji osvojil a je zapsán v jejím rodném listu? Pokud ano, měl by biologický otec obtížnou situaci, pokud by chtěl být zapsán jako otec. Musel by se svým nárokem k soudu.

• #28396 Reply

Lada Brožová

Dobrý den,

mám k Vám prosbu o sdělení Vašeho názoru – spíše se však jedná o právní názor. Můj bratr má rozsudek o rozšířeném styku se svým synem, ve kterém má přesně specifikováno ve které dny má na syna nárok. V prázdninových měsících má nárok na týden dovolené v červenci a dva týdny dovolené v srpnu. Mimo jiné má, a to píši konkrétně jak je dáno v rozsudku nárok "každý sudý víkend, počínaje čtvrtkem a konče nedělí" jsou tam samozřejmě i hodiny. Avšak matka se ohání tím, že dle sociální pracovnice nemá otec nárok na tyto sudé víkendy během prázdninových měsíců a dokonce se oháněla jakousi vyhláškou, kde toto je uvedeno. Dle mého názoru, je však rozsudek soudu platný nade všechny zákony a vyhlášky a když v rozsudku není uvedeno, že na sudé víkendy má nárok vyjma letních měsíců července a srpna, tak má dle mého názoru nárok prostě na všechny po celý rok. Můžete mi prosím, co nejrychleji dát Vaše vyjádření jak to ve skutečnosti je???

• #28397 Reply

Jana

Dobry den,moc prosim o radu,zila jsem s pritelem 2roky a mame spolu 5mesicni dite,po celou dobu si nabral pujcky,ktere neplatil pak mu pomohli rodice,bral si je na alkohol,automaty,karty apod.Vzdy sem ho vzala zpet a sliboval ze to uz neudela,ale dela to porad,ted jsem zjistila ze kdyz jsem byla v porodnici,vzal si dalsich 25tisic a propil a prohral,je i agresivni a vyprovokoval uz me dvakrat v podnapilem stavu,ze jsem mu dala facku,ale on me zacal bit pesti do hlavy.ted me psichycky depta i jeho rodice,nechci aby se on ani rodice stykali s dcerkou,mam strach ceho je jeste schopny,uz tak sem dost vytrpela v tehotenstvi,a i kdyz se chtel starat o dite tak mu to slo,ale jak slo o alkohol apod.tak ho nezajimala ani dcera,co s ni je.Je mozne abych docilila zakazu styku?Mam strach co by bylo s dcerkou,urcite to ma na ni velky dopad a neumim si predstavit az povyroste aon bude dal takhle zit a bojim se ze ji budou spolu s rodici proti me i ockovat,aby me zacala nenavidet.

• #28398 Reply

anonym

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli můžu po svém otci žádat peníze za psychyckou újmu.Rodiče řečí už 8 rokem věci kolem výživného a rozvodu.Já jsem před půl rokem nabila zletilosti.

• #28399 Reply

petra peichlová

Dobrý den, přítel nás se synkem vyhodil z bytu pod nátlakem, že na nás zavolá policii, jestli tak do týdne neučiním. V té době byli synkovi 2 měsíce! Kdyby nebylo mých rodičů, zůstali bychom asi na ulici. O malého nejevil dostatečný zájem po porodu a když nás vyhodil tak pak vůbec žádný!! Posílala jsem mu dop. dopis necelý měsíc po odstěhování, že mu nebráním ve styku s dítětem, ale nereagoval na to!!!Nyní po více jak 8 měsících mi poslal dopis a určil si tam kdy malého chce vídat, pokud se nedohneme jinak. Jaké má práva se stýkat s 10ti měsíčním synem, když celou dobu nejevil zájem?A jsou si oba navzájem cizí. A navíc na něho jeho další přítelkyně podala trestní oznámení za ublížení na zdraví a i mě několikrát napadnul. Mám podanou žádost na svěření do péče. Ale k soudu zatím nedošlo.

• #28400 Reply

Dobrý den,

a jakou náhradu byste si představovala? Nechci vás sice odrazovat, nicméně takový spor by měl šanci v USA, zde by to však bylo velmi složité. Navíc, byl by to velmi náročný spor jak časově tak i finančně a bez pomoci advokáta byste se neobešla. Zkuste si s nějakým o celé věci promluvit a uvidíte, jaké Vám dá šance.

• #28401 Reply

Dobrý den,

otec má na dítě sice stejná práva jako matka, ale i zde jsou výjimky, zejm. hrozila-li by dítěti nějaká újma. Jestliže chce syna vidět, tak jedině ve vaší přítomnosti. Pokud chce něco jiného, ať si podá návrh soudu.

Pokud chcete u soudu argumentovat i vaším napadením, měla byste příště podat trestní oznámení, abyste to měla zadokumentované.

• #28402 Reply

petra peichlová

Moc Vám děkuji za odpověď. Mohu se ještě zeptat? Jak často by měl syna vídat, než to určí soud? Stane se něco pokud nebudu reagovat na jeho dopis? A existuje nějaký zákon, jak zbavit otce jeho práv na dítě? Děkuji za odpověď!

• #28403 Reply

Jana 1982

dobrý den,

Ano manžel se nechal zapsat do dceřina rodného listu. Ještě bych chtěla vědět jakou by měl "biologický otec" šanci uspět u soudu? pokud by chtěl získat otcovství a na co všechno by u něho přihlíželi?

• #28404 Reply

Nikde není stanoveno, jak časté by měly být návštěvy před rozhodnutím soudu – záleží na Vás. Sice má na dítě právo, dokud ale nerozhodne přesně soud, těžko takové právo může vymáhat.

Žádný zákon neupravuje "zbavení otcovských práv". Naopak, otec má ze zákona právo na výkon těchto svých práv.

• #28405 Reply

petra peichlová

Přeji dobrý večer.

Mockrát Vám děkuji za Vaši odpověď!!! Měla bych ještě jeden dotaz: jak jsem již psala, bývalý přítel nejevil žádný zájem o synka 8 měsíců. Nyní mi přišla pozvánka od magistrátu, odbor sociálních věcí a zdravotnictví, že se tam mám dostavit. Po telefonu mi bylo sděleno, že si tam otec syna byl stěžovat, že mu bráním ve styku se synkem. A chtějí slyšet i mou verzi. Nevím co s tím má tenhle odbor společného? Myslela jsem, že to vše bude řešeno až u soudu. Mají právo otci určit kdy bude synka vídat?? Předem Vám moc děkuji za Vaši odpověď.

• #28406 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud testy DNA jeho otcovství prokáží, pak se tomu nijak neubráníte. Bude zapsán do RL a bude mít rodičovská práva a povinnosti, jako každý jiný rodič.

• #28407 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, co s tím mají společného? Jedná se o orgán sociálně-právní ochrany dětí, který dohlíží na ochranu zájmů dětí, takže s tím mají společného hodně. Takže jim podejte vysvětlení celé situace, podrobně jim popište běh událostí. A když už tam budete, tak s nimi zkonzultujte další postup ohledně dítěte, jaké nároky na otci můžete uplatňovat a hlavně se vyptejte na to, co Vás zajímá.

• #28408 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, dotazy se zodpovídají průběžně, sama vidíte, že je jich na serveru neuvěřitelné množství. Takže je zbytečné diktovat redakci, aby jsme na Vaše dotazy odpovídali "co nejrychleji".

Pokud jde o Vaše vyjádření, tak se mýlíte v tom, že rozsudek je "nade všechny zákony a vyhlášky". Je to právě naopak, rozsudek musí být v souladu a v mezích právních předpisů, takže nad zákony rozhodně nestojí. Na druhé straně máte pravdu v tom, že pokud není specifikováno, že se jedná pouze o víkendy v průběhu školního roku, pak by otci podle jazykového a logického výkladu neměla víkendy odpírat ani o prázdninách. Nakonec se může obrátit na soud, který rozsudek vydal. Sociální pracovnice totiž není tím, kdo má vykládá zákony, to je na soudu.

• #28409 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, za určitých okolností a je-li to nutné v zájmu dítěte, soud styk dítěte s rodičem omezí nebo jej i zakáže. Radu v této věci můžete obdržet na oddělení sociálně-právní ochrany dětí, kde mohou celou situaci vyhodnotit a určit, jestli máte šanci uspět. Pak Vám mohou poradit také s návrhem na soud.

• #28410 Reply

petra peichlová

Dobrý večer Vám přeji.

Moc Vám děkuji za Vaši odpověď!!!

• #28411 Reply

Eva

Dobrý den, můj manžel je od 1.8.2008 doma na RD, protože měl dopravní nehodu a byl u policie tak jsme se dohodli, že bude lepší, abych šla do práce já a on jelikož dal výpověď vznikne nárok na výsluhu. Vše bylo v pořádku až teď začal dost pít a nadává nám všem. Když jsem mu řekla, že podám návrh na rozvod tak se mi jen vysmál, že děti zůstanou jemu. Chtěla jsem se zeptat zda opravdu, kdybych dala žádost tak o děti přijdu? Předem děkuji za odpověď.

• #28412 Reply

Petr Petr

Myslet si, že děti automaticky zústanou otci jen proto že je s těmato na RD je nesmysl. Klidně žádost o rozvod podejte, kdy pokud máte nezletilé děti před rozvodem bude soudně upraveno komu děti zústanou a kdo bude a v jaké výši platit výživné.

• #28413 Reply

Šárka Jelenová

Dobrý den,u právníka jsme podepsali Rozvod dohodou,kde jsme se domluvili na výživném i na svěření 4 leté dcery do mé péče.Manžel odjel pracovně do Francie a soud ohledně dcerky bude až v květnu.Napsal mi,ze chce dcerku na měsíc.Má na to právo?Dcerka je na mě závislá,nedovedu si představit,že by byla měsíc pryč.Musí dodržet,co jsme podepsali v Dohodě i když ještě neproběhl soud?Nechce totiž ani platit výživné.

• #28414 Reply

Petr Petr

Ideální by samozřejmě bylo, kdyby jste se spolu nějak rozumně domluvili, protože bránit otci ve styku s dítětem jen tak nemůžete. Z vašeho pohledu by se sice mohlo zdát, že je starostí otce, že když se chce s dítětem stýkat, tak aby si za ním zajel. Z opačného ale je kontakt s rodičem i právem dítěte samotného, tzn. že jako matka musíte tato práva respektovat a měla by jste vyjít otci při styku s dítětem vstříc. Pokud se tedy na způsobu předávání dítěte společně nějak nedohodnete, může to upravit soud.

• #28415 Reply

Marta Herová

Dobrý den,měla bych prosím dotaz ohledně styku syna s otcem.Jsem rozvedená 3 roky,bývalý manžel má soudně určené dny a hodiny,kdy se synem může být.Bydlel ve stejném městě a tak syna někdy brával i když přitom dělal problémy.Teď je soudně stíhaný za neplacení výživného,to mi neplatí rok a půl.Odstěhoval se někde daleko,kde mění podnájmy,během půl roku asi 5krát.Nepracuje,neplatí si soc.ani zdravotní pojištění,hodně pije.Chtěla jsem se zeptat,jestli jsem povinna mu vydat syna,když začne platit výživné,tudíž už nebude trestně stíhaný,když ho má soudně určeného i za situace,kdy nevím,kde bydlí a v jakých podmínkách,hodně pije,navádí syna proti mě.Mám hrůzu z toho,že se může něco stát,já se mu pak nedovolám a syna můžu hledat po celé republice.Nemůžu přece svěřit dítě někomu,kdo žije jakoby bezdomovec,nemá bydliště,a není schopný mi říct,kde budou.Mockrát děkuji za odpověď.Herová

• #28416 Reply

Alena

Dobrý den ,chtěla bych se zeptat,rozcházíme se s přítelem našel si jinou ženu,a teprve budeme řešit svěření malího do péče a alimenty,malímu je 3,5 roku,urguje mě na vystěhování z jeho bytu ,aby ho mohl prodat,který má na hypotéku,a že po soudu ,když mi najde bydlení se musím odstěhovat atd.,já podala žádost o byt na městě ,ale pokud se odstěhuji do podnájmu nemám nárok,pak mě také pořád zastrašuje ,že jde aby mu malího dali do péče ještě když nebudu mít práci atd.,že on mu může dát více a já si můžu najít práci jakou chci ,že mám stejně jiné zájmy a ani si s ním tak nehraju,přitom on skoro pořád není doma, atd.,a pořád mě přemlouvá ,at mu ho nechám,že ho můžu vidět kdykoli ,že mi dá 100tisíc na auto a takové věci,docela mě to už deptá.přitom on je voják z povolání a ještě navíc k tomu s malým a s námi doma strávil celkem tak z 5 ti letého vztahu dva roky,podle čeho teda určuje soud komu svěří malího?O malého se starám dobře a žijeme úplně normálně běžným životem,děkuji za radu.

• #28417 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, požádejte o konzultaci na orgánu sociálně-právní ochrany dětí. Jeho zaměstnankyně Vám jistě poradí, jak se v takové situaci zachovat. Podle zákona o rodině je totiž možné, jestliže je to nutné v zájmu dítěte, aby soud styk dítěte s rodičem omezil nebo jej i zakázal. Okolnosti, které uvádíte, by takovou úpravu kontaktu s otcem mohly odůvodňovat.

• #28418 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, o svěření dítěte do péče rozhoduje celá řada faktorů, které nelze jednoduše shrnout. Posuzuje se např. zájmy dítěte, jeho osobnost, zdravotní stav, schopnosti, nadání; poměry rodičů; právo dítěte na péči obou rodičů a udržování kontaktu s nimi; právo rodiče na kontakt s dítětem a právo na informace o něm; zázemí dítěte, vztah rodičů k němu, citové vazby dítěte k rodičům; možnosti a stabilita výchovného prostředí, hmotné zajištění rodiče včetně bytové situace; schopnosti, způsobilost a zájem rodiče, kterému má být dítě svěřeno do péče, ve vztahu k výchově dítěte, k vytvoření zdravého a odpovídajícího prostředí pro jeho výchovu a vývoj; jak dalece je pečující rodič schopen se dohodnout na otázkách výchovy a péče s druhým rodičem atd. Nelze tedy předem jasně určit, komu bude dítě svěřeno, to musí uvážit a závazně rozhodnout soud.

• #28419 Reply

Regína Matoušková

Dobrý den. Ráda bych se zeptala na povinnosti otce při styku s dítětem. Všude se mluví o tom, že oba mají právo na styk- to je jasné, ale jaké má tedy otec povinnosti? V současné době řešíme u soudu otázku četnosti styku otce s dítětem- otec si představuje 7 dní v měsíci (synovi je 3,5 roku, vzdálenost obou je 230km)- já s tím to návrhem nesouhlasím. Otec platí výživné bez problémů a o malého jeví zájem. S otcem však není možná komunikace na téma péče a výchovy syna. Tímto se soudkyně odmítla zabývat s tím, že nemůžu otci přikazovat, jak a co má dělat- myslím, že po něm nechci nic víc než základní "společenskou" výchovu. Dalším problémem je, že otec neguje mnou dosažené výsledky (hygiena, dovednosti), dítě proti mně popouzí, snaží se ho manipulovat proti mně (vyjadřuje svoje názory na rozvod, na vybavenost mojí domácnosti..) Po návštěvách se vrací opruzený, dehydratovaný, zhubenělý, plačící.. Otec se v minulosti léčil ze schizofrenie a přiznal, že užívá ("občasně") marihuanu. Děkuji.

• #28420 Reply

Daniela K.

Dobrý večer. Manžel má exekuce ( před manželstvím ) které nesplácí,je to teď asi 300 tis., zabavili nám veškerý majetek. Nechodí do práce, neplatí si zdravotní, exekuce nemá zájem řešit.Peníze mi nedává, platím všechno sama a o peníze alespoň na chleba ho musím skoro prosit.Nemám ani na to, abych koupila dětem kousek salámu. Děti mají 2 a 4 roky. Našla jsem si práci na víkendy, s tím, že mi nabídli služební byt. Manžel začal žárlit a sprostě mě napadat (zatím slovně), nechce mě do práce pustit.

Mám z něho strach, mám strach o děti. Řekl mi, že když půjdu do práce, vyrazí mě z domu bez dětí. Můžu s dětmi utéct ? Známí mi nabídli podnájem. Když odejdu může dojet třeba s policií a děti mi vzít ?

Děkuji za odpověď.

• #28421 Reply

Linda Štěpánková

Dobrý den, prosím o radu. Jsem v sedmém měsíci těhotenství s bývalým přítelem, se kterým jsme se rozešli, když jsem byla asi ve třetím měsíci. Když jsem se s ním chtěla domluvit ohledně příspěvku na výbavičku a následně alimentů, pořád se vymlouval, že nemá čas a že ho to nezajímá. Pohrozila jsem mu soudem, ovšem ani to nepomohlo, ať si prý nemyslím, že z něj vysoudím velký peníze. Podala jsem tedy žalobu, že se ke svému dítěti nechce hlásit a nepřispěl mi ani korunou. Zajímá mě, když jako otec v RL uveden bude, jaké má právo na styk s dítětem??? Byla bych nejradši, když by se kromě alimentů k němu vůbec nehlásil, s čímž ale nemůžu počítat. Bydlíme od sebe 50 km, musím mu dítě půjčit, už jako miminko, když by si ho chtěl odvézt?? Určitě totiž nechci, aby ho vídala jeho rodina. Bojím se, když mu to neumožním, aby mi ho časem nechtěl soudně vzít. Předem děkuju

• #28422 Reply

Iveta Tabreova

Manžel se chce rozvést. Po 11 letech manželství jsme koupili rodinný dům. On ze svých úspor zaplatil 82% kupní ceny a já 18% kupní ceny. V katastru jsme evidováni jako spoluvlastníci, každý s 50% podílem. Manžel má požadavek, že mi po rozvodu vyplatí jen 400 tisíc (dům má hodnotu minimálně 1,5 mil.) a zbytek že je jeho. Za tuto částku si nové bydlení s 2 dětmi nepořídím a musela bych se přestěhovat k rodičům, kde nejsou příliš dobré životní podmínky (starý nepříliš udržovaný dům). Můj dotaz zní: mohl by si manžel nárokovat právo na dítě (myšlena tím mladší 5 letá dcera) z titulu, že on by jí mohl nabídnout lepší bytové prostředí, neboť on by na koupi kvalitního bytu měl prostředky?

• #28423 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, jestliže máte dojem, že se syn u otce nachází ve špatném výchovném prostředí a pobyty u něj ho vážně ohrožují (a otec navíc opravdu trpí duševním onemocněním), pak vše pojednejte se sociálními pracovnicemi na městském úřadu. Jejich zjištění ohledně skutečného stavu věci by pak mohlo posloužit jako podklad pro změnu výchovných poměrů u soudu.

• #28424 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, v této tíživé situaci se pokuste obrátit na některý z azylových domů pro matky s dětmi. Tam Vám poskytnout nejen dočasné útočiště, ale i základní poradenství o tom, jak postupovat dál a na jaké úřady (eventuálně i soudy) se obrátit. Případně si projděte zdejší diskuze, o těchto záležitostech je zde řada užitečných informací.

• #28425 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, nárok na kontakt s dítětem má. To, jak často a za jakých podmínek, záleží buď na vaší dohodě anebo na rozsudku soudu, který bude rozhodovat o styku s dítětem na základě návrhu, který může být podán některým z rodičů. Předem tento rozsah přesně specifikovat nelze.

• #28426 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, uspokojení potřeb bydlení a jeho kvalita se při rozhodování o péči o dítě zohledňuje, není to ovšem zdaleka jediné ani rozhodující kritérium. Faktorů, které soud vyhodnocuje je značné množství a soudce rozhoduje až po jejich posouzení v souhrnu. Takže bydlení (samo o sobě) není rozhodující.

• #28427 Reply

Luboš Fruhbauer

Dobrý den. Mám jeden menší problém. Mám se svojí bývalou družkou dceru. Dceru jsme počali, že moje bývalá se rozváděla. Po narození dcery byla 300denní ochranná lhůta a do půl roku po lhůtě jsme měli přehlásit otce dcery. Toto jsme nestihli a lhůta na přehlášení otce dcery uplynula. V současné době již se svojí družkou nežiji a ona nechce přepsat dceru na mě. dcera je stále napsána na jejího bývalého manžela. Prosím o radu co mám udělat, aby byla moje dcera na mě přepsána. Předem děkuji za odpověď. Luboš Fruhbauer

• #28428 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, můžete navštívit oddělení sociálně-právní ochrany dětí na městském úřadu a požádat o konzultaci.

• #28429 Reply

Martina Štýsová

Jsem ve velmi konfliktní situaci se svou dcerou.Jsem rozvedená a manžel "naočkoval" dceru proti mně.Došlo do fáze,kdy mě byla dvakrát udat na sociálce a jednou na mne zavolala policisty.A to z důvodu,že jsem ji (dle jejich slov) vyhazovala k tátovi.Ale nebylo to vyhazování,pouze jsem chtěla,aby na čas byla s otcem a hodně povídali.Na sociálce byla společně s otcem.Pracovnice navrhla řešení,aby si otec vzal dceru na čas k sobě.Ale on ji tam nechce a dcera také k němu nechce.Prosím,mohu dceru "sbalit" a odvézt k otci?Je plnoletá a chci ten krok učinit až po její maturitě.Divný příběh,ale je to tak.Dcera mne udává,posílá na mě policii a přesto nechce odejít.Jaká mám práva?Dotkla jsem se dna…psychycky mne zabíjí.

• #28430 Reply

Martina Štýsová

Dcerka je plnoletá,letos maturuje.Jsem rozvedená a dcera bydlí se mnou v bytě.Mohu ji po skončení studia odvézt k jejímu otci?Myslím proti její vůli?Její chování vůči mne přerostlo v neúnosnou míru.Dvakrát mne byla udat na sociálce a pohár přetekl,když na mne zavolala policii.Jen proto,že jsem ji chtěla "vyhodit" k tátovi.Byt nechce opustit.Mohu ji nedobrolně odvézt k tátovi?Ne nechat na ulici…

• #28431 Reply

Lucie Svobodová

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně žádosti svěření dětí do mojí péče. Od manžela jsem odešla před rokem i s dětmi (7 a 9let), po měsíci mi pod výhružkou děti sebral a odvezl si je domů. Podal žádost o rozvod a o svěření do jeho péče, soud se zatím nekonal (nazaplatil soudní poplatek). Bydlím v jiném okrese než on, mohu také zažádat u soudu o svěření dětí do mé péče? Dětem se stýská, vídám je málokdy, jen pokud jejich otec dovolí, navíc mám dojem, že nezvládá jejich péči a nevěnuje se jim tak jak by měl. Děti mají problémy ve škole s učením a s chováním. Mám nějakou naději, že bych děti dostala? Žiji s přítelem, pracuji, nyní jsem ale na rizikovém těhotenství, platím na děti měsíčně 2000 Kč.

• #28432 Reply

Vladimíra Dlouhá

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat,jaká je četnost návštěv nezl.dítěte s druhým rodičem stanovená soudem.Mám syna ve své péči,návštěvy nám nebyly soudně stanoveny s tím,že v době odchodu od biolog.otce bylo ještě možno se sním dohodnout.Nyní začal dělat problémy,jak finanční,tak i s návštěvami dítěte.Doposud ho měl jeden den v týdnu a jednou za 14dní od pátku do neděle.Od září má nastoupitt syn do 1.třídy základní školy a tak se chci zeptat,jestli syna musím otci"půjčovat"i nyní,když začíná školní docházku a potřebuje jistý řád a zda-li by to bylo přiřknuto i soudně,pokud by ke stání došlo.

Za odpověď předem moc děkuji

• #28433 Reply

Roman M.

Dobrý den,

má rada zní: Jděte k soudu a požádajte o změnu styku maloletého s otcem. Uveďte ze maloletý půjde do školy co jest závažná změna jeho časových dispozic a tudíž se tato změna musí zohlednit v styku s otcem. A dřív než polezete k soudu tak se raděj dohodněte s otcem, ono se může stát že soud rozhodne až po prázdninách. Soudci mají taky volno

• #28434 Reply

Dagmar Hrochova

Dobrý den,prosím vás o pomoc a radu.Jsme s manželem zoufalí a nevíme co dál.Syn má s přítelkyni 4 a 1 letého chlapečka.Ale je to trochu složitější,nadělal si dluhy u lichvářu a ti mu ted vyhrožují.Proto jsme měli strach a odhlásili ho z trvalého pobytu u nás. Má schránku na městským uřadě.Bydleli spolu s přítelkyni v bytě,kde ale nebyl syn nahlášen.Jeho přítelkyně to nechtěla, přítelkyně se ale z ničeho nic odstěhovala a my vubec nevíme kde s dětmi bydlí.Děti jsme jako prarodiče hlídali každou sobotu a neděli a přes týden třeba středu,čtvrtek podle toho jak jsme měli volno.Kupovali jsme jim vše co potřebovali a i domu si nosili jídlo a oblečení co bylo třeba.Ted nám jeho přítelkyně volá,že jestli jí nepošlem peníze tak už děti neuvidíme.Nevíme co máme dělat prosím vás o radu máme jako babička a děda nárok požádat o to aby k nám mohli děti jezdit na víkend tak jako předtím.Kde se máme obrátit a poprosit o pomoc.Alimenty za syna platíme my,ale nemáme to nijak podložené.Děkujeme za radu.

• #28435 Reply

Dagmar Hrochova

Dobrý den,proč jste mi neodpověděli na muj dotaz. Děkuji.

• #28436 Reply

Karel Dlouhý

Nevhodně jste vložili svůj nový příspěvek jako reakci na jiný starší příspěvek.

Toto je diskusní fórum, ne poradna – buď Vám nějaký diskutující odpoví nebo ne, žádný nárok nemáte.

Můžete použít placenou online poradnu.

Obecně se domnívám, že prarodiče nemají právní nárok stýkat se s vnoučaty, pokud si to rodiče dětí nepřejí.

Možná byste se mohli jít poradit na oddělení péče o mládež na městském úřadě.

• #28437 Reply

Martina Bezděková

Dobrý den,

prosím o radu, zda je možné před smrtí matky možné stanovit opatrovníka 7 letého dítěte. Při prvním porodu jsem měla vážné zdravotní problémy a nyní jsem gravidní s novým partnerem. Otec mé první dcery se o ni nezajímá, výživné za něj platí jeho matka. Je možné zařídit péči o první dceru např. mé matce, kdybych po porodu zemřela? A pokud ano, musí biologický otec s touto variantou souhlasit? Děkuji moc, zdravím

• #127389 Reply

makers
Odpověď na téma: právo na dítě
Informace o uživateli: