právo na pozemek

Forum Fóra Obchodní právo Smlouvy právo na pozemek

Zvolené téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Gabriela a poslední změna je stará 9 let, 10 měsíců.

• Autor

Marie

Užíváme část parcely pozemkového fondu v dobré víře, že pozemek je součástí té naší zahrdy při náhodné revizi plánu jsme zjistili, že užívaná část parcely je ve vlastnictví pozemkového fondu. Tento pozemek užíváme již přes 14 let. Je i oplocen, tudíž je součástí naší zahrady. Můžeme uplatnit vydržovací právo při odkupu pozemku od pozemkového fondu?

• #48289 Reply

Koncipient

Takže na úvod. Do té doby, než jste fakticky zjistili, že nejste skutečným vlastníkem věci, jste s ozemkem nakládali jako s pozemkem vlastním-zde existovala tzv.držba pozemku. Vy, jelikož jste byli v dobré víře, byli jste držiteli oprávněnými. Zákon upravuje dobu vydržení 10 let (u nemovitostí), čili po této lhůtě by bylo teoreticky možné aplikovat institut vydržení.Je třeba brát však v úvahu fakt, že vy jakožto držitelé jste následně danou revizí zjistili, že nejste skutečnými vlastníky a tímto jste dobrou víru ztratili, čili jste se následně stali držiteli neoprávněnými, jelikož stále nakládáte s pozemkem jako s věcí vlastní, ale chybí zde dobrá vůle. Zde vydržení nejde uplatnit. Je třeba říci že pozemkový fond jakožto vlastník je oprávněn požadovat vydání pozemku od vás jakožto držitele.

• #48290 Reply

Matuška Miloslav

Pronajímam své pozemky zemědělskému podniku,který porušuje nájemní smlouvu (nepletí dohodnutý nájem).Tak jsem dal letos výpověd.Podnik se brání,že je roční výpovědní lhůta,tudíž mi pozemky vydaj až příští rok.Mám na ty pozemky nárok hned, když porušují slouvu?

• #48291 Reply

Gabriela

Chtěla bych se zeptat máme podepsanou smlouvu na věcné břemeno cesty od majitelky,ale než jsem to podala tak ta paní majitelka si to rozmyslela a chce 150,-kč za m2,musela bych jí zaplatit 460 000,-kč,můj dotaz zní když mám smlouvu od ní podepsanou a ověřené podpisy máme přes matriku a mezi sebou jinou smlouvu o penězích nemáme můžu tu smlouvu podat nebo mně může žalovat?Nebo musí se písemně odvolat k té původní smlouvě,že jí nevyhovuje?A kolik dní na to má?Děkuji za odpověď. gplevova@seznam.cz

Odpověď na téma: právo na pozemek
Informace o uživateli: