Právo odborové organizace

Forum Fóra Pracovní právo Různé Právo odborové organizace

Zvolené téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Rozbroj Dan a poslední změna je stará 10 let, 1 měsíc.

 • Autor
  Příspěvky
 • #38116 Reply

  Rozbroj Dan

  Podle zákona má odborová organizace právo znát výsledky hospodaření zaměstnavatele. Jak je to ale v následujícím případě?:

  Nadnárodní firma složená z několika divizí založí v ČR společnost s.r.o. a tato s.r.o. následně zaměstnává pracovníky za účelem výrobní činnosti. Náklady na výrobu včetně mezd účtuje česká s.r.o. příslušným divizím nadnárodní firmy.

  1) Má česká odborová organizace právo znát výsledky hospodaření nadnárodní firmy nebo pouze české s.r.o. (zaměstnavatele)?

  2) Má odborová organizace právo na samostatné výsledky hospodaření jednotlivých divizí?

  Děkuji za odpověď.

 • #38118 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, ustanovení zákoníku práce je pouze rámcové. Konkrétní rozsah toho, co je zaměstnavatel povinen odborům sdělovat upravují přímo kolektivní smlouvy. Rozsah může být standardní, je však také možné sjednat si vyšší informační rozsah. Ekonomické výsledky by měly být jednou z důležitých informací. To v jakém rozsahu Vám budou poskytnuty také záleží především na dohodě. Když k ní nedojde, mohly by se odbory domáhat poskytnutí informací soudně.

 • #38119 Reply

  Rozbroj Dan

  Děkuji za odpověď. Pokud s dohodou neuspějeme, jaká je zhruba, podle Vašeho názoru, šance, že dá soud ve výše nastíněném případě za pravdu odborové organizaci?

Odpověď na téma: Právo odborové organizace
Informace o uživateli: