Přechod pracovněprávního vztahu na nového zaměstnavatele

Forum Fóra Pracovní právo Pracovní smlouvy a dohody Přechod pracovněprávního vztahu na nového zaměstnavatele

Zvolené téma neobsahuje zatím 2žádnou odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  ivzez a poslední změna je stará 5 let, 4 měsíce.

• Autor

Jiří Sýkora

Dobrý den, měl bych dotaz týkající se zákoníku práce.

1.1.08 jsem byl převeden z mateřské společnosti (která nadále existuje) do dceřinné z důvodu Přechodu pracovněprávního vztahu na nového zaměstnavatele.

Dle zákoníku práce nárok na odstupné nemám, avšak v platné kolektivní smlouvě se v článku odstupné píše následující:

(1) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) ZP nebo dohodou z týchž důvodů, náleží při skončení pracovního poměru odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku.

(2) V případě, že zaměstnanec ukončí pracovní poměr dohodou v termínu určeném zaměstnavatelem, obdrží vedle základního odstupného i zvýšené odstupné podle délky trvání pracovního poměru u zaměstnavatele podle tabulky uvedené dále.

(3) Podmínky, uvedené v odstavci (1) a (2) se považují za splněné i v případech, kdy během trvání pracovního poměru došlo ke změně nászvu zaměstnavatele nebo k přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů.

Zajímá mě, jestli mám nárok na odstupné, o kterém se zmiňuje Kolektivní smlouva a pokud ano, jaké kroky mám podniknout, aby mně toto zaměstnavatel vyplatil. Výplata již přišla, ale odstupné nikoliv.

Děkuji za odpověď

S pozdravem

Jiří Sýkora

• #54530 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, to, co jste popsal je podle zákoníku práce možné. Pokud jde o odstupné informujte se u mzdové účetní nebo u vedené společnosti. Jestliže jste byl propuštěn z důvodu organizačních změn u zaměstnavatele, máte na odstupné nárok ze zákona a nemůžou Vám ho nijak upřít. Odstupné musí být vyplaceno po skončení pracovního poměru a to nejpozději v den výplatního termínu (příklad : výplatní termín byl sjednán vždy k 15. dni měsíce, pracovní poměr skončí v lednu, odstupné musí být vyplaceno nejpozději do 15. února). Jinak je možné odstupné vyplatit v den skončení poměru anebo později, ale výhradně jen po dohodě se zaměstnancem (§ 67 odst. 3 zákoníku práce). V případě, že zaměstnavatel nebude plnit dobrovolně, budete se muset svého práva domáhat soudně.

• #54531 Reply

Jiří Sýkora

Dobrý den, děkuji za pohotovou odpověď. Nejedná se ale o výpověď, jedná se o přechod pracovněprávního vztahu na nového zaměstnavatele s tím, že pracovní smlouva zůstává od předchozího zaměstnavatele.

Zajímá mě, zda mám nárok na odstupné, jak je uvedeno v kolektivní smlouvě (viz odstavce (1), (2) a (3) ) i v tomto případě, kdy jsem výpověď nedostal, ale byl jsem převeden k jinému zaměstnavateli.

Děkuji za odpověď

S pozdravem

Jiří Sýkora

• #54532 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, odstupné podle zákoníku práce náleží jen při skončení pracovního poměru. Přechod práv a povinností z pracovněprávního poměru ke skončení pracovního poměru nevede a obecně nezakládá nárok na odstupné. Jestliže však kolektivní smlouva takové zvýhodnění pro zaměstnance obsahuje, pak by mělo být platné. Ale spíše než o odstupném by bylo vhodnější, kdyby se v tomto případě jednalo např. o "kompenzaci".

• #54533 Reply

Simona Bozděchová

Dobrý den. Jsem v dlouhodobé neschopnosti a mám být převedena k jiné firmě. U jiné firmy pracovat nechci a chtěla bych ukončit pracovní poměr. Ještě ani nevím, za jakých podmínek, zaměstnavatel se mnou zatím nejednal. Mám nárok na odstupné a proplacení zbývající dovolené za loňský rok? Nebo musím podepsat novou pracovní smlouvu s novým zaměstnavatelem a počkat na uschopnění a podat dvouměsíční výpověď? Děkuji za radu.

• #54534 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pracovní smlouvy přejdou tak jak jsou. Pokud podáte výpověď Vy sama, pak žádný nárok na odstupné mít nebudete. Nevyčerpanou dovolenou Vám musí při skončení PP proplatit.

• #54535 Reply

Simona Bozděchová

Děkuji. A pokud zůstanu u nového zaměstnavatele, jak dlouho musí zachovat pracovní smlouvu – provozní dobu, práci bez víkendů ap.?

• #54536 Reply

Mauro Chiari

Dobrý den, naše firma se dlouhodobě potíká s dluhy. Aktuální stav=byl podán návrh na konkurz(před 3 měs.), který ještě vyhlášen nebyl. "Plán" našeho vedení je následující: po odstřihnutí elektřiny a plynu (z důvodu platební neschopnosti) se ukončí výroba. Bude zřízen "krizový tým", který zajistí výprodej skladových zásob výrobků a tím i tok financí. Ostatní zaměstnanci( přibl. 160) budou na průměru doma. Vedení nám ale nespecifikovalo, jak dlouho tento stav bude trvat. Výpověď nám zaměstnavatel NEDÁ. Moje otázka je: když dám výpověď dle §56 ZP (v březnu vyplatili mzdu za leden), mám nárok na odstupné 3 měsíce. Nebude-li mít firma dostatek peněz na jeho vyplácení, zaplatí mi ho ÚP? Jak je tomu s náhradou za nevybranou dovolenou? A poslední otázka je: jakým způsobem se vyhlašuje likvidace podniku, nebo lze rozprodat firmu "jen tak"?

• #54537 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, záležitost mzdových nároků řeší zákon č. 118/2000 Sb., o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele. Mzdovými nároky se rozumějí mzda, její náhrady a odstupné, které zaměstnanci náležejí z pracovního poměru (tj. i neproplacená dovolená). Na podrobnosti se dotažte přímo na úřadu práce. Likvidace společnosti se pak zapisuje do obchodního rejstříku.

• #54538 Reply

Simona Bozděchová

Dobrý den. Pokud se část naší firmy i se zaměstnanci prodává jinému majiteli, jaké možnosti má "prodávaný" zaměstnanec? Musí přijmout smlouvu nového zaměstnavatele, která mu nevyhovuje nebo může odmítnou a donutit stávajícího zaměstnavatele k podání výpovědi a vyplacení odstupného?

• #54539 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, zaměstnanec přechází s firmou a žádné možnosti nemá. Pracovněprávní vztah se pro něj nijak nemění. Můžete se s novým zaměstnavatelem dohodnout na rozvázání PP nebo dát výpověď. Na odstupné ale nárok mít nebudete.

• #54540 Reply

Jana Němcová

Dobrý den,naše firma bude ukončovat v příštím roce činnost, avšak pracovníky budeme převádět do 3 nově vzniklých firem již během tohoto roku. Jedná se o nové pracovní poměry? Musíme tudíž ukončit prac. poměry dohodou? A napsat všem nové pracovní smlouvy ( podmínky budou pro všechny zaměstnance stejné, jako v bývalé firmě)?

• #54541 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud jde o přechod práv a povinností na nového zaměstnavatele, pak ty zůstávají beze změny. U smluv se může dodatkem upravit pouze změna v záhlaví, kdy bude změněna identifikace zaměstnavatele, ale rušit je a uzavírat nové není nutné.

• #54542 Reply

Jana Němcová

Děkuji za rychlou odpověď.

• #54543 Reply

Gabriela Michalčáková

Dobrý den,

prosím o radu v této věci: zaměstnavatel hodlá pronajmout část jeho provozovny (bazén ve sportcentru). V pracovním poměru máme plavčíky, instruktory plavání a recepční. Pronájem bude dlouhodobý. Jak se řeší přechod práv a povinností z pracovněprávních vztahů v tomto případě. Je možné je smluvně převést k nájemci a ten by se tak stal jejich zaměstnavatelem (byl by nutný souhlas zaměstnanců?) nebo je nutné pracovní poměr ukončit z organizačních důvodů a zaplatit odstupné. Velmi Vám děkuji. Michalčáková

• #54544 Reply

Miroslav Benda

Manželka pracuje na chráněné dílně-ČID,ZPS,nemoc z povolání/u jiného zaměstnavatele před 17 lety/úvazek 20 hod/týdně.Zaměstnavatel A.oznámil,že končí,ale všichni zaměstnanci přejdou na stejné dílně k zaměstnavateli B.,který má aktivity v jiném městě.Nutno podepsat žádost o ukončení prac.poměru.Po podpisu dal na stůl k podpisu novou smlouvu pro podnikatele B.Nikde zmínka o týdnu zbývající dovolené.U podnikatele A byl prac.poměr na neurčito v nové jen do 31.12.2008.Na chráněné dílně u těchto nemocných mě to připadá jako divná rošáda.Týden dovolené by manželka proplatit nechtěla,protože o tuto částku by dostala od pojišťovny méně-náhrada za ztrátu na výdělku v souvislosti s nemocí z povolání.Přechází na nového zaměstnavatele tento týden dovolené,ač ve smlouvě to není?Podepsat žádost o ukončení prac.poměru-to je nějaký nový trik?Díky moc

• #54545 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud se určitá činnost zaměstnavatele převádí na jiný subjekt, tak s ní přecházejí práva a povinnosti z pracovněprávních vztahů beze změn. Ovšem zaměstnanci o tom musí být jasně informování. Podrobnosti naleznete v §338 a násl. ZP.

• #54546 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, s tímhle se rovnou obraťte na inspektorát práce. Pracovní vztahy mají přecházet beze změny. A pokud nový zaměstnavatel nemůže zaměstnat zaměstnance podle jejich platných smluv, především proto, že jim nemůže změnit místo práce bez jejich souhlasu, pak to musí řešit. Může dát výpověď z organizačních důvodů, ovšem s 3-násobným odstupným. A současný zaměstnavatel je už vůbec nemůže nutit k tomu, aby podepsali "žádost o ukončení PP". Nebo se mohou zaměstnanci složit a společně požádat advokáta, aby dostatečně ohlídal jejich nároky.

• #54547 Reply

Gabriela Michalčáková

Dobrý den,

velmi Vám děkuji za odpověď. Tato ust. ZP jsem zcela přešla, protože se dle názvu dílu týká pouze případů, kdy je zaměstnavatelem FO a můj případ se týká zaměstnavatele PO. Děkuji za informaci. Michalčáková

• #54548 Reply

Jan Burget

Dobrý den, do 31.1.2012 jsem byl zaměstnancem firmy, která zajišťovala

> dodavatelsky pro banku službu (podatelna). Na základě výpovědi kontraktu

> zaměstnavatele s bankou a změně dodavatele služby jsem přešel k novému

> zaměstnavateli od 1.2.2012 při zachování stejných podmínek (plat, benefity),

> které byly deklarovány jak bankou, tak novým zaměstnavatelem. Byla mi sjednána

> zkušební doba a v té jsem dostal k 19.3.2012 výpověď (bez třídenního avíza o

> tomto záměru). Domnívám se, že přechodem k novému zaměstnavateli, který převzal

> dodávku služby pro banku při zachování všech náležitostí nemůže být pracovní

> poměr sjednán se zkušební dobou a výpověď je tedy neplatná (§ 338 a další).

> Prosím o vyjádření. Děkuji

• #54549 Reply

ivzez

Podle mne jste neobdržel výpověď (to by Váš pracovní poměr trval ještě dva měsíce), ale zaměstnavatel zrušil pracovní poměr ve zkušební době (to je jiný způsob ukončení pracovního poměru).

Uzavřel jste pracovní poměr s novým zaměstnavatelem a s novou smlouvou lze uzavřít i novou zkušební dobu.

[Měl byste pravdu v případě, že by šlo o přechod práv a povinností. Podle Vašich informací však soudím, že o přechod práv a povinností nešlo.]

Odpověď na téma: Přechod pracovněprávního vztahu na nového zaměstnavatele
Informace o uživateli: