Předkupní právo na pozemek pod bytovkou

Forum Fóra Občanské právo Nemovitosti Předkupní právo na pozemek pod bytovkou

Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Notářské Služby a poslední změna je stará 4 roky, 5 měsíců.

  • Autor
    Příspěvky
  • #68170 Reply

    Ladislav Pištělák

    Koupil jsem před 10 lety společně s manželkou a dalšími dvěma čtyřbytovku. Za pozemek pod bytovkou platíme nájem pozemkovému fondu. Máme obavu že podle nového Občanského zákoníku který má platit od 1.1.2014 nebude platit naše předkupní právo na pozemek pod bytovkou. Máme do konce roku pozemek koupit, nebo nemusíme mít obavu že ho koupí nějaký spekulant?

  • #68172 Reply

    Notářské Služby

    Stavba, která není dle dosavadních právních předpisů součástí pozemku a nemá stejného vlastníka jako pozemek, bude i po 1.1.2014 samostatnou nemovitou věcí. Součástí pozemku se stane až v okamžiku, kdy se stavba i pozemek stanou vlastnictvím stejné osoby.

    Pokud je stavba či pozemek ve spoluvlastnictví několika osob – opět se musí shodovat všichni spoluvlastníci pozemku i stavby, aby se stavba stala součástí pozemku, do té doby se jedná o dvě různé nemovitosti.

    Dle § 3056 odst. 1) NOZ budou mít vlastníci pozemku a stavby, jež stojí na cizím pozemku, navzájem předkupní právo. Dále v případě, kdy vlastnické právo k pozemku bylo převedeno na třetí osobu a tato třetí osoba byla v dobré víře, že stavba je součástí pozemku, přestává být stavba samostatnou věcí a stane se součástí pozemku, na němž je zřízena. Vlastník stavby má poté vůči této třetí osobě právo na náhradu ve výši ceny stavby, a to ke dni zániku svého vlastnického práva.

Odpověď na téma: Předkupní právo na pozemek pod bytovkou
Informace o uživateli: