Predkupni pravo Pfcr

Forum Fóra Občanské právo Nemovitosti Predkupni pravo Pfcr

Zvolené téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Michal a poslední změna je stará 9 let, 9 měsíců.

  • Autor
    Příspěvky
  • #59420 Reply

    V. Hubert

    Dobrý den ,

    koupil jsem pozemek od Pozemkového fondu ČR. Ve smlouvě je uvedeno , že stát

    má předkupní právo jako právo věcné ( §10 95/1999 Sb. ) . Rád bych na tomto

    pozemku postavil rodinný dům. Musí být stát účastníkem stavebního řízení a

    jak by vypadala situace , kdybych chtěl po x letech prodat dům i s pozemkem

    ? Děkuji mnohokrát za Vaši odbornou radu. S pozdravem V. Hubert

  • #59422 Reply

    Radce

    Dobry den,

    stat pravdepodobne nemusi byt v tomto pripade ucastnikem stavebniho rizeni.

    Predkupni pravo v budoucnu budete muset splnit a statu odkup pozemku nabidnout. Predpokladam, ze k vyuziti predkupniho prava nedojde. Stat by musel pozemek odkoupit zpet za cenu, kterou nabidne jiny zajemce. Vice informaci v §602 anasl. Obcanskeho zakoniku, ktery snadno naleznete na internetu.

  • #59423 Reply

    Michal

    dobry den ja by som chcel na vas obratit z pravnou radou.mne a sestre zomreli rodičia tak sme zdedili po nich dvoj izbovy drustevny byt došlo ktomu že tam vznikla nejaka dlžoba za ten byt tak sme sa dohodli že ho vymenime za jedno izbovy plus ktomu ešte nejake peniaze za tu vynenu ktore sme si rozdelili.Pri vymene bytov tam vznikla ešte dohoda medzi mnou a sestrou že ja budem majitel toho bytu uvedeny na katastry a sestra že vzhladom na to že ona je v rozvodovom konani tak sa polovica toho jednoizboveho bytu napiše na jej syna v den dovršenia jeho semnasteho roku aby nevzniklo to že jej manžel by si ešte narokoval na jej majetok.Ubehla dva roky a sestra sa dostala do nejakych finačnych problemov tak ma kontaktovala aby som jej vyplatil polovicu za ten byt.Tak sme sa dohodli že jej vyplatim tu polovicu toho bytu a ona necha pripravit zmluvu.Tato zmluva bola vyhotovena tak že vlastne ju vyplacam o vyrovnani dedičov toho dvojizboveho bytu ale bola tam doložene aj ta dohoda ktora sa tykala toho jedno izboveho bytu mne sa nepačila ta zmluva lebo vlastne tam nebolo uvedene že ju vyplacam z toho jedno izboveho bytu ale z toho dvoj izboveho ktory už vlastne nebol naš.Tak sestra robila na mna natlak že už nema nato peniaze na to aby sa to všetko zasa prerobilo a tvrdila mi tak ako aj je pravny zastupca že vlastne to suvisi stym jedno izbovym bytom ktory tam je priloha dohody o vymen bytu,dohoda o vymene toho dvoj izboveho bytu za jednoizbovy a dohoda o tom a že zapišem jej sina do katastra a že to dedičstvo sa prenieslo z dvojizboveho na ten jedno izbovy byt.Tak som jej vyplatil75000 ktore už dostala.Po nejakej dobe sami sestra ozvala že či by som jej nemohol požičat nejake peniaze tak sme sa z priateklou dohodli nakoloko už byvame tri roky v čechach že ten byt predam a že je zbytočne stale tam niekoho davat do podnajmu že si kupime byt v čechah a budeme byvat vo svojom a nemusime platit peniaze za podnajom, tak som sestre povedal že ten byt v Prievidzi predam a že jej požičam stotisic a že jej dam z tych stotisic polvicu za ten predaj ale setsre sa to videlom malo nakolko ja byt predavam za pedstotisic a že chce polovicu sumi z toho predaja stym som ja nesuhlasil nakolko už som jej vyplatil 75000 a ešte som je bol ochotny dat dalšich 50000 tak sa urazila a povedala že nechce z toho bytu nič a že chce len požičat stotisic.Tak došlo ktomu predaju kde som dostal zalohu od kupujuceho pedesiat tisic z ktorych som dal na učet svojej sestre dvadsatštyritisic a tak som čakal na to kym kataster schvali teno predaj prospech kupujuceho.Lenže sestra dala navrh na sud a na kataster pozastavenie tohto predaja na zaklade zmluvy ktoru sme uzatvorili že prepišem na jej syna polovicu ked bude mat osemnast ako predkupne pravo tak došlo ktomu že kataster sice povoli tento predaj ale z rizikom že hrozi sudny proces preto že je tam to predkupnu pravo v prospech jej sina a sud dal predbežne rozhodnutie na zastavenie tohto predaja s tym že ked dojde k predaju tak sestra može odo mna vymahat tie peniaze z toho predaja tak kupujuci teda nesuhlasi stym predajom pokial sa nedohodneme so sestrou so sestrou sme sa nedohodli.tak vas prosim o radu či može sestra po mne vymahat tie peniaze ked dojde k predaju či ma na to narok aby žiadala odo mna polovicu a či možem od nej vymahat peniaze ktore som jej vyplatil a či možem vlastne v tejto veci podniknut pravne kroky.vopred dakujem ak by ste mi boli ochotny v tejto veci poradit tak moja emailova adresa je mikopiko75@gmail.com .

Odpověď na téma: Predkupni pravo Pfcr
Informace o uživateli: