Přepis nemovitosti na katastru

Forum Fóra Občanské právo Nemovitosti Přepis nemovitosti na katastru

Zvolené téma obsahuje celkem 47 odpovědí. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  Ramiková Jaroslava a poslední změna je stará 1 rok, 8 měsíců.

• Autor

Jiří Pavézka

Dobrý den,

rád bych se informoval na situaci, spojenou s koupí bytu. Kupujeme byt a část kupní ceny chceme splatit hypotékou. Po podpisu kupní smlouvy chceme podat návrh na vklad do katastru. Zajímalo by mne, co se stane, když peníze z hypotéky dostaneme později, než proběhne přepis v LV? Můžeme se tak teoreticky stát vlastníky bytu i bez zaplacení celé částky? A jak se majitel proti tomu může bránit? Lze zablokovat již probíhající vkladové řízení?

Předem děkuji za odpověď!

• #63045 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

v tomto případě záleží jen na znění kupní smlouvy. Ta může určit (a v tomto případě bych to i doporučovala), kdy a jak má být s penězi naloženo, kdy bude podán návrh na katastr a další podmínky.

• #63046 Reply

Jiří Pavézka

Co ale dělat v případě, že ve smlouvě je uvedeno, jak a kdy s penězi nakládat, ale kupující přesto nesplní tyto podmínky (např. nezaplatí druhou část ceny) a mezitím proběhne přepis na LV? Jaký je v tomto případě opravný prostředek proti rozhodnutí katastru o vkladu? Ruší se vklad do LV odstoupením od smlouvy, nebo se vše řeší žalobou dle občanského soudního řádu?

• #63047 Reply

Dobrý den,

pokud je kupující v prodlení s úhradou kupní ceny, vyzvěte ho ke splnění v dodatečné poskytnutné lhůtě (písemně) a pokud ani tehdy nesplní, můžete od smlouvy odstoupit (§ 517 obč.zákoníku).

Odstoupení musí být písemné a adresováno kupujícímu. Na jeho základě jsou účastníci povinni vrátit si vzájemná plnění – on Vám uhrazenou část peněz a Vy nemovitost. Nejde tedy o odvolání proti rozhodnutí katastru. Pokud by peníze nevrátil, je namístě podání žaloby soudu pro vydání bezdůvodného obohacení.

Pokud se budete schopni dohodnout, doporučuji uzavření smlouvy o vzájemném předání peněz a přepisu nemovitosti. To vše vč. odstoupení byste poté podávali na katastr.

• #63048 Reply

Kateřina Kalašová

Dobrý den,

chtěla bych koupit již konkrétní byt v osobním vlastnictví částečně financovaný již schváleným hypoúvěrem. Prodávající spěchá na peníze a já na stěhování. Zajímalo by mne, pokud nedám peníze do notářské úschovy, ale po podpisu kupní smlouvy převedu rovnou na účet prodávajícího, mám nějakou záruku běhěm doby než bude na katastru převed převod, že prodávající již nemůže s nemovitostí nakládat? Aby například neprodal tu samou nemovitost více lidem nebo sám např. přepis na katastru stáhl.

Předem děkuji za odpověď

S pozdravem

Kateřina Kalašová

• #63049 Reply

¨Šárka Rodová

Dobrý den,

matka manželovi darovala 3/4 domu, pozemku a zastavěné polchy po prarodičích. Dnes nechala bez našeho vědomí zkolaudovat garáž, kterou stavěl manželův dědeček a stojí na manželově pozemku (3/4 vlastník). Je možné, aby matka byla zapsána v katastru nemovitostí jako výhradník vlastník?

• #63050 Reply

lenka blomerova

Koupě panelového domu,každý nájemník si zaplatil svůj byt, vytvořeno družstvo,celkem 12 nájemníků. Chci byt převést do osobního vlstnictví,včetně podílu společných prostor a podílu pozemku,jak mám vůči družstvu postupovat , v jaké výši je úhrada za převod,dle dotazu na Katastrálním úřadu vyřizuje vše družstvo, může mě družstvo zamítnout žádost o převod.

Koupě a zápis do katastru nemovitostí rok 2001.

• #63051 Reply

Matilda Bulisová

Můj vnuk zdědil po smrti své matky , z majetku zemřelých prarodičů, část domu, polnosti a záhradu.Vše je v cizině /na Slovensku./ Kdo musí zařídit zápis do katastru nemovitosti a na základě jakýc h dokladů se tento zápis může uskutečnit ?

Děkuji za odpoveď.

• #63052 Reply

Jana Krýdlová

Dobrý den, maminka zdědila byt v osobním vlastnictví a má pravomocné rozhodnutí soudu o vypořádání dědictví. Ráda by ale, s ohledem na věk, byt ihned darovala svému synovi. Je možné sepsat darovací smlouvu a nechat do katastru nemovitostí zapsat přímo syna? Které daně budou s uvedenými úkony spojeny?

Děkuji za radu.

• #63053 Reply

Lenka M.

Dobrý den, můj otec má byt v osobním vlastnictví. Chce, abych ho po jeho smrti získala já. Mám ještě nevlastní sestru, kterou můj otec neadoptoval a ta dědila po mé matce. Je lepší zapsat se v katastru jako majitelka už teď a nebo mám počkat na úmrtí otce a pak čekat na dědictví? Obojí mi zatím přijde jako hienismus, protože otec žije, ale nedá jinak, než že se to musí vyřídit.Jak to bude s vypořádáním? Má moje sestra právo na půlku? Co potřebuji na přepis v katastru? Stačí souhlas majitele bytu?

Za odpovědi děkuji. Lenka Mazničenková

• #63054 Reply

Dobrý den,

jestliže Vaše sestra není dcerou otce, ani ji neadoptoval, nebude po něm dědit. Pokud nemá ani manželku či jiné děti, budete vše dědit Vy.

Za života Vám může byt darovat a to písemnou darovací smlouvou, která se musí vložit do KN spolu s návrhem na vklad.

• #63055 Reply

Martin Hurdálek

Dobrý den,

chtěl bych Vás požádat o radu, týkající se přepisu nemovitosti na katastrálním úřadě. Jde mi o to, zda-li má darovací smlouva, uzavřená mezi přímými příbuznými, ověřená městským úřadem (notářem), takovou právní hodnotu, která by vedla ke změně majitele zapsaného v katastru nemovitostí. Za odpověď a Váš čas Vám předem děkuji.

S pozdravem M.H.

• #63056 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, není mi jasné proč se ptáte na takovou samozřejmou věc. Právě darovací smlouva je jedním z nejčastějších právních titulů, na základě kterých dochází k převodu nemovitostí a tím pádem i ke změně zápisu v KN ohledně vlastnictví nemovitosti.

• #63057 Reply

Marcela Macalová

Dobrý den,

mému otci je 91 let a chce přepsat svůj dům na své 2děti. Lze to tak udělat a kde to máme uskutečnit a kdo u toho musí být přítomen? Je třeba před tím udělat odhad?Dům bude pak užívat pouze jedno z dětí druhé tam bude mít pouze svůj podíl.

Děkuji M.M.

• #63058 Reply

Milan Verner

Dobrý den,ctěl bych odkoupit polovinu domu od soukr. majitele,dům má dva vchody,není však rozdělen na dvě bytové jednotky na katastru a dělící stěna není na půdě.Je možné takto polovinu domu odkoupit přes stavební spořitelnu a dále pokračovat v rekonstrukci?Půjde přepsat na katastru tak aby stavební spořitelna uvolnila finance na prodej a opravy?Případně prosím o radu kam se s takovýmto dotazem obrátit aby rada byla co nejkonkrétnější.Děkuji.

• #63059 Reply

Lucie Jindrová

Dobrý den,

předně byste se měl informovat přímo u té stavební spořitelny, zda Vám poskytnou úvěr na ideální podíl na nemovitosti bez reálného rozdělení.

• #63060 Reply

Lucie Jindrová

Dobrý den,

stačí sepsat darovací smlouvu (tu si můžete sepsat sami), a nechat na ní ověřit podpisy. Potřebný počet výtisků s návrhem na vklad vložíte do katastru nemovitostí. Odhad nepotřebujete, protože budete osvobozeni od darovací daně.

Jestliže si se smlouvou nevíte rady, raději požádejte o pomoc odborníka – advokáta či notáře.

• #63061 Reply

Věra Hrošíková

Dobrý den,

rodiče manžela vlastní rodinný dům (společné jmění manželů), chci vědět jestli jde přepsat polovinu domu na jedno z jejich dětí, s tím, že by maminka manžela přepsala svou polovinu na dceru. Dům je v podstatě jedna bytová jednotka, má jedny vstupní dveře, ale užívají ho dvě rodiny. Tedy je možný tento přepis, že by pak patro domu patřilo dceři? Děkuji za odpověď. V.H.

• #63062 Reply

Katka Vodičková

Dobrý letní den!

Rodiče přišli včera s informací, že slyšeli ve zprávách informaci, že od 1.9.2008 musí být darovací smlouva sepsána za poplatek notářem. Mají připravenou darovací smlouvu. Nikde jsem nenašla, že by došlo v současné právní úpravě ke změně. Ani v aktualitách přes Vaše, velmi přehledné a přínosné stránky:-)Je nějaká změna, nebo bude v blízké době? Moc děkuji za odpověď! Katka

• #63063 Reply

Dobrý den,

je pravdou, že se do budoucna počítá s tím, že smlouvy týkající se převodů nemovitostí, budou muset být povinně sepisovány advokátem či notářem. Nebude to však takto rychle.

• #63064 Reply

Martin Junek

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat zda je možné a za jakých podmínek převest polovinu domu na svoji ženu. Dům jsem získal na základě darovací smlouvy od své tety, která má zde ještě věcné břemeno. Co je vše potřeba ?

Předem děkuji za odpověď.

• #63065 Reply

Petra Fellnerová

Dobrý den, chci se zeptat co všechno potřebuji k přepisu rodinného domu na dceru? Jde mi o to, jestli k tomu musím mít stanoven i odhad domu, popřípadě něco jiného? Dále bych se chtěla zeptat, jak má být v darovací smlouvě sepsáno "věcné břemeno" na dožití rodičů v darovaném domě. Předem děkuji za odpověď Fellnerová

• #63066 Reply

Marta Trnková

Dobrý den.Mám byt v osobním vlastnictví,chci ho nechat p řepsat na syna.Prosím jaký je postup přepisu.Děkuji.

• #63067 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, to je pouze na Vás, můžete jí podíl prodat nebo jí ho darovat. Břemeno přejde s nemovitostí. Ohledně darování si projděte v sekci "Občanské právo" diskuzi k článku "Darovací smlouva pro nemovitost".

• #63068 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Paní Fellnerové: tohle je v této poradně řešeno již nesčetněkrát. Odpovědi na vše, na co se ptáte naleznete např. na http://www.pravnik.cz/forum/topic-22.html.

• #63069 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Paní Trnkové: jistě si všimnete, že většina tazatelů správně vkládá dotazy samostatně a ne jako odpověď na dotaz jiných. Takže to příště udělejte stejně, díky takovýmhle dotazům jsou diskuze nepřehledné.

Jinak platí to, co bylo řečeno i v odpovědi tazatelce, ke které jste "zavěsila" svůj dotaz. Vše, na co se ptáte, je tu již řešeno. Jděte na

http://www.pravnik.cz/forum/topic-22.html.

• #63070 Reply

pani M.

DOBRY DEN, rada bych se zeptala jak je to s prepisem parcely na ktere nyni stavime rodinny dum a nasledne prepisem nemovitosti. Parcela je cela napsana na manzela. Rodinny dum jsme zacali stavit jiz v manzelstvi. Asi v zari bude probihat kolaudace novostavby. Veskere formulare ohledne stavby vyrizoval manzel a vsude figuruje jeho jmeno. Stavba je rucena nemovitosti (rodinnym domem) jeho rodicu. Kdyz jsem rikala manzelovi, ze musime mit dum napsany na pul (kazdy tedy bude vlastnit 1/2 domu) tak mi rekl, ze se to resi az pri kolaudaci, ze budu vlastnikem poloviny domu pri kolaudaci a ze staci pouze jeden muj podpis. Nemyslim si, ze je to pravda. Poradite mi prosim? Predem moc dekuji za vcasnou odpoved.

• #63071 Reply

Petr Krček

Chtěl bych darovat RD svoji dceři,která také v domě žije , ale s věcným břemenem abych mohl v domě dožít do smrti. Pokud bude k daru věcné břemeno musí se platit daň 7% nebo je přepsání zdarma?Děkuji

• #63072 Reply

Michaela Gřešková

Dobrý den,

jsem vlastníkem bytu a chtěla bych aby i můj přítel byl spolumajitelem bytu.Jakým způsobem to lze provést?Je to formou darováním nejjednodušší způsob?A kolik se za darovací daň platí?Popřípadě jestli k vyřízení potřebuji nový odhad nemovitosti.

Děkuji za rychlou odpověď

Michaela Gřešková

• #63073 Reply

Ema Slámová

Dobrý den,

tatínek mi před půl rokem daroval rodinný dům. Mám darovací smlouvu, kterou jsem zaplatila, a teď bych pro změnu chtěla rodinný dům přepsat formou darovací smlouvy na dceru. Budu za to zase platit nějaké poplatky?

Odhad domu byl také proveden. Děkuji za odp.

• #63074 Reply

Milan Zeman

Poplatek za notářské ověření podpisů a vklad do KN.

• #63075 Reply

pavel hladis

dobry den chtel bych se zeptat,zda kdyz me babicka darovala vlastnicke pravo na druzstevni byt formou daru atyto prava uz mam na sebe napsane .jestli muze babicka toto napadnout a zrusit me vlastnictvi k tomuto bytu.dekuji

• #63076 Reply

Karel Dlouhý

Dárce může požadovat vrácení daru dle § 630 Občanského zákoníku za naplnění následujících dvou předpokladů:

(a) obdarovaný se chová způsobem, který hrubě porušuje dobré mravy a

(b) takové jednání je namířeno proti dárci a/nebo členům jeho rodiny.

http://www.elaw.cz/cs/obcanske-pravo/202-odstoupeni-od-darovaci-smlouvy-a-vraceni-daru-v-ceskem-pravu.html

• #63077 Reply

R. Smetáčková

Dobrý den,

chtěla bych koupit pozemek, kde v katastru nem. je záznam Pohledávka státní správy. Co to znamená? Je možné takový pozemek koupit?

Děkuji.

• #63078 Reply

David Lamr

Dobrý den. S manželkou máme hypotenční úvěr na byt, vlastníkem jsem však pouze já. Důvod proč není byt napsán na nás oba je ten, že jsme kupovali původně pouze členská práva na byt (majitel družstevního bytu může být prý pouze jeden člověk) a ještě jsme nabyli manželé. Chtěl bych manželku právně zabezpečit (darovat ideální polovinu). Můžete mi prosím poradit jaké jsou moje možnosti?

Děkuji, s pozdravem

David Lamr

• #63079 Reply

právní vrba

Bytová družstva upravuje Obchodní zákoník, takže na členská práva a povinnosti nelze aplikovat ustanovení Občanského zákoníku. Jste oba společnými členy družstva a společnými nájemci družstevního bytu. Družstevní byt (práva, povinnosti a členstváí v družstvu) dědí vždy pozůstalý manžel-ka.

• #63080 Reply

Markéta T.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Babička má byt 3+1 v osobním vlastnictví. Tento byt by chtěla prodat své vnučce. Prodat z toho důvodu, aby mohla vyplatit své dvě dcery a syna. Ona sama by v bytě zůstala jako věcné břemeno. Jak je to s přepisem na vlastní rodinu? Musí být odhad na byt? A jak vlastně postupovat?

Děkuji za odpověď.

• #63081 Reply

M. Bílková

Dobrý den,

přítel splácí hypotéku na pořízení RD, já úvěr na rekonstrukci. V KN je zapsán 100% vlastník přítel. ¼ podíl chceme převést na mě, tzn. zapsat do KN. Na základě čeho na úřadě tento zápis provedou? Musíme mít mezi sebou sepsánou nějakou smlouvu?

Děkuji za odpověď.

• #63082 Reply

právní vrba

Pokud byste byli manželé, tak si o nemovitost rozšíříte sví SJM notářským zápisem. V opačném případě Vám přítel může podíl na nemovitosti prodat nebo darovat (kupní nebo darovací smlouvou). Z obou budete platit daň (z převodu nebo darovací). Podívejte se do zákona o 3-daní na sazby uvedených daní.

• #63083 Reply

Marta Nováková

Dobrý den,

máme s manželem hypotéku na dům, kterou řádně platíme. Majitel domu na nás nemovitost nepřepsal a nyní chce, aby jsme se vystěhovali. (dostal peníze za celý dům již v dubnu). Poté jsme si od něj půl milionu půjčili na rekonstrukci. Kvůli tomuto dluhu musíme nemovitost vyklidit. Je v právu? Jak máme dál postupovat? Děkuji za odpověď. S pozdravem Novákovi.

• #63084 Reply

právní vrba

… a na základě čeho užíváte cizí věc ? Máte nájemní smlouvu nebo věcné břemeno ? Ne ? Pak se ovšem klidně můžete nadít vystěhování…(užíváte cizí věc bez právního důvodu). Okamžitě kontaktujte advokáta, nejlépe se všemi doklady (smlouvami), které v této věci máte !

• #63085 Reply

Radana Feketová

Dobrý den,

6.12.2012 jsem uzavřela smlouvu na koupi nemovitosti a než jsem dala návrh na vklad tak jeden z prodávajících 12.12. zemřel. Mohu dát vklad na katastr a nebo je nutné čekat na dědické řízení. Děkuji

• #63086 Reply

právní vrba

Podle ustálené judikatury lze vkladové řízení zahájit (podat návrh na vklad) pokud zůstavitel podepsal jak kupní smlouvu, tak i návrh na její vklad. Pokud návrh na vklad nepodepsal, musíte vyčkat na výsledek dědického řízení a následně uzavřít i novou kupní smlouvu.

• #63087 Reply

Sunny

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak vymazat bývalého manžela z katastru, jako vlastníka bytu. Rozvedli jsme se, máme dohodu o vypořádání majetku, kde stojí, že manžel dostane 300.000,- a do měsíce nebude mít namitek na výmaz z katastru a jediným vlastníkem bytu budu já. Jak se postupuje, co je třeba na katastr přinést, na základě čeho se výmaz provede?

Děkuji za odpověď

• #63088 Reply

Notářské Služby

Předložíte návrh na zápis změn do katastru nemovitostí na předepsaném formuláři, přiložíte dohodu o majetkovém vypořádání (zjistěte si požadovaný počet vyhotovení) a 1 000,- Kč správní poplatek.

• #63089 Reply

Zuzana Jílková

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat jak postupovat v tomto případě. Moje babička vlastní dům, na němž byla provedena stavební úprava, konkrétně přístavba ve dvoře, která ale nebyla nikdy ohlášena na stavebním úřadě, tudíž není ani zapsána v katastru nemovitostí. Nyní chce tento dům prodat. Chci se zeptat, zda lze nemovitost prodat i bez toho, aniž by babička požádala dodatečně o stavební povolení k této přístavbě. Na nového majitele by tedy byla v katastru nemovitostí přepsána jen ta část domu, která právně existuje? Děkuji

• #63090 Reply

Notářské Služby

Pokud předložíte katastrálnímu úřadu návrh na vklad práva a potřebný počet vyhotovení kupní smlouvy, kde bude nemovitost specifikována v souladu s výpisem z katastru nemovitostí, katastrální úřad provede změnu v osobě vlastníka.

Nezapsaná přístavba je právní vada, na kterou byste měli kupujícího upozornit.

• #107209 Reply

Ramiková Jaroslava

Obracím se k Vám s prosbou jak postupovat při převodu nemovitosti /garáž/ , kterou vlastní má maminka na mou osobu /dcera/. Jaký je poplatek na katastrálním úřadu.Děkuji za odpověď.

Odpověď na téma: Přepis nemovitosti na katastru
Informace o uživateli: