přeřazení do nižší platové kategorie

Forum Fóra Pracovní právo Pracovní smlouvy a dohody přeřazení do nižší platové kategorie

Zvolené téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Vladimíra Nováková a poslední změna je stará 4 roky, 7 měsíců.

• Autor

Ladislav Bencs

Dobrý den.

V současnosti jsem ještě zaměstnancem střední školy, kde vykonávám práci učitel.

Vzhledem k tomu, že zaměstnání se chystám v nejbližší době ukončit, byla jsem přeřazen do jiné platové kategorie (mám probíhající VŠ vzdělání, ale ne ukončené).

Rozdíl mezi těmito kategoriemi je dosti značný.

Chci se proto zeptat, zda mě může zaměstnavatel takto snížit příjem.

Děkuji.

• #56802 Reply

ivzez

"Probíhající VŠ vzdělání" neexistuje,

dokud nemáte VŠ ukončenu,

máte pouze středoškolské vzdělání.

Zaměstnavatel Vám musel přeřazení nějak zdůvodnit. Co uvedl?

V praxi se často zaměstnanec nesplňující předepsané vzdělání zařazuje do nižší platové třídy a/nebo stupně.

• #56803 Reply

Ladislav Bencs

Žádné zdůvodnění uvedené nebylo.

Pouze jsem dostal dopis, že mě od 1.4. 2013 zařazuje do třídy XY.

I když jsem 3 a půl roku byl zařazen o poznání výše. Zároveň někteří moji kolegové to mají se vzdělávím stejné a přeřazeni nejsou.

• #56804 Reply

Vladimíra Nováková

Podle § 3 odst. 1 věty první nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě ve znění pozdějších předpisů, je zaměstnavatel povinen zařadit zaměstnance do platové třídy, ve které je podle nařízení vlády č. 222/2010 Sb., kterým se stanoví katalog prací, zařazena nejnáročnější práce, jejíž výkon zaměstnavatel na zaměstnanci požaduje. Jestliže Vás zaměstnavatel přeřadil do nižší platové třídy, ale současně po Vás nadále požaduje výkon prací zařazených do vyšší platové třídy, pak je z mého pohledu Vaše přeřazení do nižší platové třídy v rozporu s výše uvedenou legislativou. Pokud po Vás nadále zaměstnavatel vyžaduje výkon těchto prací, ale s nižším platem, doporučuji ho písemně upozornit na tento rozpor a vyzvat ho k nápravě. Pokud s Vámi odmítne komunikovat, můžete se obrátit například na inspektorát práce – jejich seznam naleznete na http://www.suip.cz.

Odpověď na téma: přeřazení do nižší platové kategorie
Informace o uživateli: