Přestávka

Forum Fóra Pracovní právo Různé Přestávka

Zvolené téma obsahuje celkem 26 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  ivzez a poslední změna je stará 4 roky, 4 měsíce.

• Autor

ˇMiroslava Poláková

Dobrý den,potřebovala bych poradit,zda,když mám zkrácenou pracovní dobu a pracuji jen na 4 hodiny denně,musím si i v tomto případě nadpracovat půl hodiny na přestávku,když si ji můžu stejně vybrat až po skončení prac. doby.Děkuji za odpověd

• #37741 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, podle § 88 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen poskytnout přestávku na jídlo a oddech nejdéle po 6 hodinách. Jestliže pracujete pouze 4 hodiny, tak by se Vás přestávka týkat neměla a nemusíte ji napracovávat.

• #37742 Reply

Karla Kadlečková

Dobrý den! Prosím, ráda bych věděla jak je to přesně s přestávkou na odpočinek a jídlo. Pracuji ve zdravotnickém zařízení na lůžkovém oddělení s jednotkou JIP ve dvousměnném provozu. V týdnu denní směny a v operační dny (út a čt) o noční pracujeme ve dvojici, ale víkendy a ostatní noční směny sloužíme po jedné, tudíž nemůžeme nechat 30 minut oddělení bez dozoru sestry, ale do pracovního výkazu musíme vykazovat přestávku od 13.00 do 13.30 a od 01.00 do 01.30 a tato doba nám je odečtena od odpracované doby. Prý nemáme nárok na její proplacení, protože prý se v průběhu směny vždy najde chvilka, kdy se můžeme najíst a "odpočinout". Za odpověď předem děkuji!

• #37743 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, složitost spočívá v tom, že zaměstnavatel je povinen přestávku poskytnovat a ta se do pracovní doby nezapočítává. Jde-li však o práce, které nemohou být přerušeny (což by mohl být Váš případ), pam musí mít zaměstnanec, i bez přerušení práce, přiměřenou dobu na oddech a jídlo. Zásadní rozdíl je v tom, že tato doba se do pracovní doby započítává (§88 zákoníku práce). Jestli má Vaše zdravotnické zařízení právní oddělení, tak se na něj obraťte, popřípadě věc projednejte s vedením.

• #37744 Reply

Petr Petr

Mám konkrétní příklad.

Mám 8 hodinou pracovní dobu + 0.5 hod přestávku, která se nepočítá do pracovní doby.

6:00-10:00 práce

10:00-12:00 přerušení práce(soukromě)

12:00-16:00 práce

I v tento den mi zaměstnavatel odečítá z celkové doby strávené na pracovišti 0,5 hodiny na přestávku.

Postupuje správně? Vždyť již mám přerušenou práci 2 hod, tak nepotřebuji další přestávku.

Děkuji.

• #37745 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, 1/2 hodinovou přestávku v práci je zaměstnavatel povinen poskytnout vždy nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce. Proč Vám ji strhl i za den, kdy jste čerpala volno, nevím, zeptejte se přímo účetní. Možná, že k tomu došlo automaticky v účetním programu.

• #37746 Reply

Leona Kalná

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda mi může zaměstnavatel výslovně zakázat, že nemohu trávit svoji přestávku na oběd mimo objekt firmy a dokonce mi určit přesně místo (kuchyňku), kde ji mám trávit? Já přece svou přestávku mohu trávit jak chci např. zajet si na oběd do města nebo se jít jen tak projít po venku, je to přeci má věc.Pracuji ve firmě, která nakupuje a prodává kancelářské potřeby. Vím, že existuje nějaká vyjímka, pokud by to bylo z nějakého důvodu nebezpečné trávit svou přestávku mimo objekt mého zaměstnání,tak mi to ale musí zaměstnavatel zdůvodnit.Ale jaký způsob zdůvodnění je pro mě z pohledu dodržování zákonů zákonný a směrodatný?Můj nadřízený mi toto nařízení totiž vysvětlil tak, že nikdy nebylo zvykem, že by zaměstnanci trávili svoji přestávku mimo firmu a víc se o tom prý se mnou bavit nebude. Jak se mám tedy bránit a mám na to vůbec právo?Děkuji.

• #37747 Reply

Berta Nováková

Začněte pátrat po vstřícnějším zaměstnavateli, který se Vámi bavit bude 😉

• #37748 Reply

Leona Kalná

Pokud nejste z nějakého velkoměsta tak asi obě dobře víme, že s hledáním kvalitního pracovního místa to v dnešní době není zase tak jednoduché.A navíc, k nám si zaměstnavatel dovoluje takové věci, že bych ho ráda vyvedla z omylu, že ne vše si může dovolit, aby mu to jen tak prošlo.

• #37749 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, nikde není zakázáno, že by jste svou 30 minutovou přestávku nemohla strávit mimo areál zaměstnavatele. To, že to nebývá zvykem, není žádný právně podstatný argument. Za určitých okolností lze omezit opuštění prostoru, ale zaměstnancům musí být zajištěno stravování u zaměstnavatele a musí to odpovídat charakteru a okolnostem konkrétního zaměstnání (časté to je např. u výrobních provozů). Takové omezení navíc musí být stanoveno v interním předpisu zaměstnavatele (např. pracovní řád). Ve Vašem případě nevidím žádný důvod, proč by Vám to nemělo být umožněno. Obecně platí, že doba přestávky není dobou, v níž plníte povinnosti vůči zaměstnavateli. Stížnost můžete podat na Oblastní inspektorát práce.

• #37750 Reply

Jaroslava Maršálková

Zaměstnanec zahájil prac. dobu v 6.15, ukončil v 16.00. Čerpání přestávky 0,5 hodiny je stanoveno po každých odpracovaných 4,5 hodinách. Kolik má prosím odpracováno – počítáno na celé čtvrthodiny? Zaměstnavatel tvrdí 8,75 hodiny. Protože 2. přestávku zahájil v 15.45, je povinen tuto čerpat celou v délce 30 minut a ne před koncem prac. doby, musí si ji tedy posunout a vyčerpat dříve, např. od 15.00 do 15.30. Je tento postup správný. Děkuji za odpověď.

• #37751 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, vycházíte ze špatných údajů. Podle §88 se přestávka na jídlo a oddech poskytuje nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce (4,5 hodiny platí pouze pro mladistvé). To znamená, že za celou dobu, o které píšete, vznikl zaměstnanci nárok na jedinou 1/2 hodinovou přestávku.

• #37752 Reply

Dalimil Chocholáč

Dobrý den,

zeptám se poněkud obecněji:

Situace: Zdravotnické zařízení (spadající pod §109 odst. 3 písm. f)), zaměstnanci (krom jiných) lékaři.

Může za nějakých okolností jednotlivý lékař (nejen v souvislosti s novelou o tzv. "superpřesčasech") vykonávat práci podle následujícího schématu (např.):

ST (středa) – normální pracovní směna 7.00-15.30 (včetně přestávky), dále služba (=práce přesčas) ST 15.30- ČT 7.00, dále normální směna ČT 7.00-15.30 a PÁ 7.00-15.30 hod.?

Podotýkám, že jde o naléhavou potřebu zajistit přítomnost vždy JEDNOHO lékaře na daném pracovišti, že přesčasy (resp. superpřesčasy) sjednané v kolektivní smlouvě nebudou za kalendářní rok překročeny. Jde mi o zhodnocení z hlediska nepřetržitého odpočinku mezi jednotlivými pracovními směnami.

Dle mého soudu toto možné je s ohledem na ustanovení § 93 odst. 2 ZP, kdy může být práce přesčas nařízena i na období nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami.

Děkuji moc za podněty.

D.

• #37753 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, režim ve zdravotnictví, kde navíc bývá nepřetržitý provoz, je skutečně specifický a ZP v ustanoveních o odpočinku (§90 a násl.) to několikrát reflektuje, např. při možnosti zkrácení odpočinku (§90/2), nařízení nutných prací (§91/3) a jak uvádíte i v §93/2 ve spojení s §93a o speciální úpravě přesčasů ve zdravotnictví. 24-hodinová služba tak ve zdravotnictví nebývá neobvyklá. Pro detailnější informace k této problematice můžete kontaktovat odborovou organizaci pro zdravotnictví.

• #37754 Reply

Ruben Rybnik

Dobrý den,

vím, že zamestnavatel je povinnem poskytnout neplacenou přestávku min. 30 minut po 6ti hodinách práce. Pracuji na 8 hodin. Ale o tuto přestávku zájem nemám, na jídlo mi stačí placená přestávka, kterou máme také možnost čerpat. Je tedy možné neplacenou přestávku odmítnout nebo podle zákona i já ji MUSÍM čerpat, tak jako zaměstnavatel mi ji MUSÍ umožnit?

Děkuji za odpověď.

• #37755 Reply

Karel Dlouhý

Podle současného zákoníku práce již není "placená" přestávka v práci. Tzn. pokud máte pracovní dobu 8 hodin, pracovní doba je od 6 do 14.30 hodin nebo třeba od 7 do 15.30 hodin – neboť je v tom ta 30 minutová přestávka – kterou Vám zaměstnavatel musí umožnit a Vy ji musíte čerpat.

Nevím, co myslíte slovy "placená přestávka, kterou máme také možnost čerpat".

• #37756 Reply

Hana Černá

Dobrý den,

ráda bych se zeptala po kolika hodinách mám právo na přestávku pracuji 12- 13 hod. Přestávku mám pouze 30 min. Mám právo ještě na nějakou přestávku? Děkuji za odpověď

• #37757 Reply

Karel Dlouhý

§88 (1) Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut; mladistvému zaměstnanci musí být tato přestávka poskytnuta nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce. Jde-li o práce, které nemohou být přerušeny, musí být zaměstnanci i bez přerušení provozu nebo práce zajištěna přiměřená doba na oddech a jídlo; tato doba se započítává do pracovní doby. Mladistvému zaměstnanci musí vždy být poskytnuta přestávka na jídlo a oddech podle věty první.

§88 (2) Byla-li přestávka v práci na jídlo a oddech rozdělena, musí alespoň jedna její část činit nejméně 15 minut.

§88 (3) Přestávky v práci na jídlo a oddech se neposkytují na začátku a konci pracovní doby.

§88 (4) Poskytnuté přestávky v práci na jídlo a oddech se nezapočítávají do pracovní doby.

Tedy nejdéle po 6 hodinách přestávka 30 minut, pak po dalších 6 hodinách.

• #37758 Reply

Simona Hladká

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na tři věci. Za prvé, mám nárok při šesti hodinové směně na přestávku, pokud ano, jak dlouhou.Za druhé, na kolik hodin volna mám nárok po šesti dnech šesti hodinových směn. Za třetí, může zaměstnavatel změnit pracovní dobu ze 7 na 6 hodin denně bez upravení smlouvy a bez dohody?Pracuji v zemědělství. Děkuji za odpověď.

• #37759 Reply

David Dvořák

Dobrý den.

Pracuji na 8 hodin denně + 1/2 hodiny na oběd. Přihlašování, odhlašování, návštěvu lékaře, oběd atd si zadávám pomocí programu v počítači. Tzn stlačím příslušné číslo (určím jestli jsem v práci nebo na obědě nebo mimo zaměstnání), zadám číselný kód (moje identifikační číslo)a provedu operaci. Jelikož jsem kuřák vybíral jsem si svoji přestávku na oběd jako přestávku kuřáckou. Teď mi zaměstnavatel nařizuje, abych označoval kuřáckou přestávku jiným číselným kódem než pauzu na oběd. Může po mne toto vyžadovat a pokud ano mohu si svoji obědovou přestávku rozdělit na víc částí (na oběd nepotřebuji půl hodiny)? Že bych si třeba vybral 15 min na oběd a 15 min na kouření a označil to jako pauza na oběd…

Děkuji Dvořák

• #37760 Reply

Radek Svoboda

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je možné poskytnout servírce místo klasické neplacené přestávky v práci placenou dobu odpočinku k tomu, aby se najedna a odpočinula. Obsluhuje sama v restauraci a provoz nelze přerušit, tak aby mohla např. na půl hodiny odejít. Děkuji za odpověď.

• #37761 Reply

ivzez

Ano, je to možné.

• #37762 Reply

Ondřej

Dobrý den,

pracuji na jednom call centru, předtím jsem taktéž pracoval na jiných call centrech a vždy jsem měl nárok na přestávku 10 minut po 2 hodinách práce. Ovšem když jsem nastoupil sem, tak mám přestávky rozvržené následovně:

po hodině a půl 15 minut přestávka, po další hodině a půl, nebo i po třech hodinách půlhodinová obědová a potom po dalších třech hodinách, nebo hodině a půl opět patnáct minut. Všechny tyto přestávky se mi bohužel nezapočítávají do pracovní doby.

Upozorňuji, že pracuji s počítačem po celou dobu směny, proto se chci právě zeptat, zda mám nárok na tzv. bezpečnostní přestávku (mělo by se jednat o nařízení vlády 361/2007 §34 a §35 , co jsem "dobrouzdal" na internetu.

Neporušuje tím zaměstnavatel zákon, když musím pracovat 3 hodiny s počítačem nepřetržitě vkuse?

Děkuji za odpověď,

s pozdravem Ondra

• #37763 Reply

ivzez

Zaměstnavatel je povinen zaměstnancům poskytnout přestávku na oddech a jídlo nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce. Zaměstnavatel může poskytnout více přestávek nebo může přestávku/y rozdělit do několika částí (alespoň jedna pak musí trvat nejméně 15 minut). Rozdělení přestávky i rozvžení jednotlivých částí určuje zaměstnavatel.

Přestávka se nezapočítává do pracovní doby.

Poznámka:

Práce na PC v call centrech podle mne nevyžaduje bezpečnostní přestávku (v call centrech se střídají činnosti).

• #37764 Reply

Elinor Dashwood

Dobrý den,

co myslíte větou, že v call centru se střídají činnosti?

• #37765 Reply

Karolína Špačková

Dobrý den,

pracuji na 50% úvazek tj. 4hod denně. Pracovní doma je rozkouskovaná 7-7:30, 10-11:30, 14-16hod, zajímalo by mne zda mám právo na zaplacení času, mimo uvedený čas např. 7.30 do 10 nebo je tohle forma přestávky?

Děkuji.

• #37766 Reply

ivzez

Podle mne máte nárok pouze na příplatek za dělenou směnu.

Odpověď na téma: Přestávka
Informace o uživateli: