Přestupek proti občanskému soužití

Forum Fóra Občanské právo Různé Přestupek proti občanskému soužití

Zvolené téma obsahuje celkem 26 odpovědí. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  Klára Kučerová a poslední změna je stará 1 rok, 2 měsíce.

• Autor

Petr Neumann

dobrý den, byl jsem předvolán, abych podal vysvětlení ohledně přestupku proti občanskému soužití, kterého jsem se měl dopustit pomocí obtěžování přes sms zprávy. Chtěl bych se zeptat, jakým způsobem bude výslech probíhat, kolik lidí bude u tohoto výslechu přítomno a jestli bude vyslechnuta poškozená a podezřelá osoba zvlášť nebo dohromady. Děkuji za pomoc

• #32465 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, takže poškozený i podezřelí by měli být vyslechnuti odděleně. Jakým způsobem – záleží na úředníkovi, nechá Vás samostatně mluvit o celé záležitosti a nebo to bude formou otázek, případně kombinací obého. Kolik bude přítomno osob, těžko říci. Rozhodně se toho neobávejte.

Mgr. Lucie Jindrová

• #32466 Reply

Petr Neumann

Děkuji za odpověď, ale i tak žiji v nejistotě, protože jako důvod je uvedeno vyhrožování podle zákona 200/90 Sb. §49 písm c). Já vím, že jsem psal expřítelkyni hodně sms, ale většinou pod vlivem alkoholu nebo vyprovokován její smskou protože jsem těžko snášel rozchod. Už si nejsem zcela jist, ale možná že jsem tam psal něco ve smyslu, že by zasloužila pár facek, ale že to neudělám…Už 2 měsíce jsem psychicky na dně a opravdu se obávám velkého maléru. Asi tam bylo nějaké vyhrožování, ale fyzicky by k tomu nikdy nedošlo. Je to pro mě opravdu trapná a ponižující záležitost…Jak to vidíte Vy?

• #32467 Reply

Karel

Dobrý den, mám, jako navrhovatel a zároveň poškozený, nárok na vyrozumění o výsledku řízení ve věci přestupku dle § 49 odst. 1 písm. c) zák.č.200/1990 Sb.?

• #32468 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, jedná se pouze o přestupek, nikoliv o trestný čin. Maximálně dostanete pokutu, nikdo Vás za to zavírat nebude. Přestupek není natolik závažné provinění, aby jste se kvůli němu psychicky hroutil. Takže až Vám přijde rozhodnutí o přestupku, zaplaťte pokutu (jestli ji Vám ji vůbec uloží), nechte expřítelkyni na pokoji, a bude klid.

• #32469 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, okruh těch, kterým se výsledek řízení doručuje, je velmi úzký. Jsou to účastníci řízení podle § 72 přestupkového zákona. To jsou obviněný z přestupku, poškozený, pokud jde o projednávání náhrady majetkové škody způsobené přestupkem, vlastník věci, která může být zabrána nebo byla zabrána a navrhovatel, na jehož návrh bylo zahájeno řízení o přestupku podle § 68 odst. 1 (z dotazu není zřejmé, jestli je to Váš případ). Z Vašeho dotazu to přímo nevyplývá, ale patrně nebude mít správní orgán povinnost Vás informovat. Jako poškozeného by Vás měl úřad informovat v případě, že dojde k odložení věci.

• #32470 Reply

Mirko

Dobrý den,

zájímá mne další postup orgánů/úředníků v následující věci:

Sousedem jsem byl neoprávněně obviněn z napadení s drobnou újmou na zdraví podloženou lékařskou zprávou. Z obou stran byly přítomny manželky, každá dosvědčující napadení/nenapadení, oznámeno policii.

Děkuji za odpověď.

• #108424 Reply

Klára Kučerová

Dobrý den,
      tento týden jsem byla fyzicky napadena bývalým přítelem.
      Oznámila jsem to na policii a bylo mi sdělěno, že věc bude řešit přestupková komise.
      Ráda bych se zeptala, jak probíhá výslech a hlavně zda budeme jednání přítomni oba najednou.
      Představa, že bych byla nucena ho znovu vidět a v jeho přítomnosti vypovídat, je pro mne velmi stresující.
      Děkuji.

• #32471 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, záleží na tom, jestli bylo ve věci podáno trestní oznámení. Policie bude zkoumat, jestli došlo ke spáchání trestného činu. Když zjistí, že ano, sdělí obvinění a začne trestní stíhání. Když ne, odevzdá věc k řešení příslušné obci. Přestupek pak projednán v přestupkovém řízení.

• #32472 Reply

Jan Zacharovsky

Dobry den, PCR me navstivila, abych podal vysvetleni ve veci posilani vyhruznych SMSek urcite osobe. To jsem udelal, vse bylo zaprotokolovano. O 6 mesicu pozdeji mi prislel doporuceny dopis, abych se dostavil k ustnimu jednani ohledne teto veci k prestupkovemu organu. Chci se zeptat, jaka prava mam pri tomto jednani. Rad bych u ustniho jednani prohlasil:

"Veskere okolnosti tohoto pripadu jsem vysvetlil na obvod. red. PCR, kde byly radne zaprotokolovany a dale nebudu k teto veci vypovidat. Vse dulezite bylo receno. Obvineni z prestupku povazuji za nehorazne. Prestupkova komise jen mrha mym drahocenym casem. Neexistuji zadne dukazy, ktere by me jakymkoliv zpusobem spojovali s psanim vyhruznych SMSzprav."

Mam narok na takovou obhajobu? Pokud se prokaze moje nevina, jakym zpusobem se muzu proti osobe, ktera na me timto zpusobem zautocila, branit? Muzu na ni podat trestni oznameni pro podvod???

Dekuji mnohokrat za odpoved.

S pozdravem Honza Z.

• #32473 Reply

Petr Petr

Cílem přestupkového řízení je vydat rozhodnutí, kdy správní orgán se snaží během řízení prokázat míru zavinění. Jakou obhajobu zvolíte je tedy na vás a klidně se můžete odvolat na vámi uváděné podání vysvětlení, které jste k dané věci učinil na policii.

Pokud se jedná o podání trestního oznámení na toto právo máte, policie je povinna přijmout každé oznámení. V dané věci by se mohlo jednat o trestný čin Pomluva podle ust. § 206 TZ (kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu….., případně o trestný čin poškozování cizích práv podle ust. § 209 TZ (kdo jinému způsobí vážnou újmu na právech tím, že uvede někoho v omyl, nebo využije něčího omylu…..

• #32474 Reply

Jan Zacharovsky

Dekuji za Vasi odpoved. S nejvetsi pravdepodobnosti nastane situace, ze prestupkove rizeni vyda rozhodnuti o me nevine. Mohlo by se mi nejakym zpusobem vymstit podani trestniho oznameni pro podvod, ze by bylo uznano jako neopravnene? Mohla by na me dotycna osoba podat taky trestni oznameni pro podvod? Nerad bych se dostal do situace, ktere bych mohl litovat. Cely pravni system je nekdy nevyzpytatelny. Napiste mi, jestli by toto konani mohlo byt pro me teoreticky nejake neblahe dusledky.

Dekuji.

Honza Z.

• #32475 Reply

Milena Plachá

Dobrý den,

máme nad námi v paneláku hlučné sousedy.Řešil to dom. důvěrník, byla dom. schůze, hovořili jsme s předsedou byt.družstva a jejich právníkem, jak postupovat. Řekli nám, že nijak, že to řešení nemá.

9.3.byli sousedé velmi hluční, byla jsem je poprosit o ztišení. Řekli,že hluk nedělají. Řekla jsem, že si o tom promluvím s jejich tchýní. Sousedce jsem řekla, že se chová jako hloupá blondýna. Potom přiběhla i s manželem k nám,on na mě řval a nadával a rozpřáhl se a chtěl mě udeřit.Byl tam i můj syn,pozornil,že ho může natočit na mobil – tak mě neuhodil. Ale zavolali policii s obviněním, že jsem jim naopak já vnikla do bytu a napadla je. Což je výmysl.

Nic jsem neudělala, k nim jsem nevkročila.Pouze jsem řekla, že je s ní domluva jako s hloupou blondýnou.

Teď jsem předvolaná k přestupkové komisi a nevím, co mohu čekat.Nevím, co sousedé policii řekli, proč ji vlastně zavolali.

Mohou mě obvinit z urážky na cti za tu "hloupou blondýnu"?

• #32476 Reply

Štěpán Tomsa

Dobrý den

rád bych se zeptal co asi mohu čekat, že se bude dít, pokud paní sousedka, s níž máme teď takový nepříjemný spor, splní své „výhrůžky“, že bude vše řešit.

Náš spor se vleče již pár týdnů kolem uzamykání vchodových dveří – cca 10 let se nezamykalo a najednou někdo nainstaloval zámek, který pořádně nefunguje, a to tak, že se mi v něm i zlomil klíč. Paní sousedka měla již dříve jiný názor na nechávání dveří schválně odemčených a tak dlouho řečnila, až mě vyprovokovala k hlasitému poslání do oněch míst. Její rodina mi následně vyhrožovala "rozmáznutím o zeď" a nadala mi do "smradů", na což ale nejsou svědci. Dnes, nově bez klíče, kdy jsem toho měl po večerním návratu domů dole u dveří tak akorát dost, mě vyprovokovalo už jen její drzé sledování z okna a už jsem ji i pár nadávkami oslovil. Sousedů to počítám několik slyšelo a ona „vyhrožuje“ úřednějším postupem – omluvu odignorovala.

Tak se chci zeptat, zda někdo tušíte, jak to asi může dopadnout, případně jak se bránit.

Díky!

• #32477 Reply

Jan Nový

Max. jako přestupek proti občanskému soužití, pokud danou věc sousedka oznámí na policii či přímo na obecním (městském úřadě), který daný přestupek projedná a rozhodne o případné pokutě (§ 49 zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích).

• #32478 Reply

Štěpán Tomsa

Děkuji za reakci! Smím se, prosím, ještě zeptat, zda netušíte, v jakém rozmezí se taková pokuta pohybuje?

• #32479 Reply

Jan Nový

Záleží na skutkové podstatě, ale v případě ublížení na cti urážkou je pokuta do 5000Kč.

• #32480 Reply

Martin Zoubal

Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat na nepříjemnou věc, která mě potkala. V únoru jsem byl obchodním partnerem pozvaný na vánoční večírek. Pozvání jsem přijal a po příjezdu na místo oslavy jsem zjistil, že se to koná v jakém si pražském night klubu. Celý večer jsem strávil u baru a protože jsem se jako mimo pražský neměl jak dostat pryč tak jsem čekal až ta šaráda skončí. Bohužel člověk který mě pozval v únoru kontaktoval mojí manželku a informoval jí že jsem využil služeb onoho podniku a ne jen popíjel u baru. Aby to nebylo málo začal jí nekonkrétně vykládat o nějakých mích pochybných praktikách když jsem byl pracovně ubytovaný v jejich penzionu v Praze. Tato tvrzení zásadně odmítám a považuji za lživé. Jak se mohu proti těmto pomluvám bránit.

• #32481 Reply

akinom33

Dobrý večer,zrovna zítra jdu kvuly stejnému případu jako vy :-).Ale s tím rozdílem,ženská mi přebrala chlapa…..zničila mě i synovi rodinu…..psala mi první….já jí odepsala své a napsala jí,že jak mi bude ona psát,že ji udám já….ale pak jsem to psychicky nezvládala a psala jí i já několik smsek ve stylu:at si ho nechá,že nás stejně jen vyžíral,já vše táhla finančně i výchovně sama ale at ona mu aspon domluví at si syna bere pravidelně jak má podle soud.rozhodnutí a at platí alim…..nic sprostého a nakonec jsem dopadla tak,že ona na mne podala stejný paragraf jak máte vy….:-)…tak ted tu sedím a čtu co mne čeká,vubec se mí známí diví,že když nikdo nikomu nijak nevyhrožoval ani sprostě nic nepsal,že toto nějaká komise řeší….jen se smějeme!!!jsem zvědavá když mi dají pokutu za nic a ona z toho vyleze bez viny….a to začla psát první…nezaplatím…jsem samoživitelka a bez práce,ani nevím za co pokutu platit!ach jo sebere chlapa a ještě je tak sprostá.mějte se.

• #32482 Reply

Lukáš Koníř

Dobrý den,

poslední dobou máme v rodině problémy s otcem. Otec každodenně chodí do hospody, vrací se domu opilý. V tomto stavu nás mnohdy uráží, došlo už i k fyzické potyčce mezi mnou a mým otcem, kdy on mě napadl, ale kterou naštěstí odnesl on. Policie ho poté odvezla na záchytku a od té doby spolu téměř nemluvíme. Akorát poslední dobou začal dělat schválnosti. A to třeba, že vypnul pojistky v celém bytě nebo naopak když jsme byli všichni v obývacím pokoji, tak vzal ovladač a zvýšil zvuk televize na maximum, s tím, že prý dobře neslyší z kuchyně apod.

Když jsem kvůli toho volal na policii, tak mi pan řekl, že tohle si musíme domluvit mezi sebou a hlídku poslal až poté co jsem mu řekl, že nás i slovně urážel.

Teďka mám ale obavy, pokud se ta situace bude opakovat s tím, že bude dělat pouze schválnosti, tak jestli ta hlídka bude moci přijet a odvést na záchytku. Jak se taková situace řeší? Co mám dělat, když dělá pouze naschválny, př. když vypíná ty pojistky? Předem děkuji za odpověď

• #32483 Reply

Martin

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli by mi někdo poradil na možnosti řešení mé situace. Přibližně rok jsem žil se svou bývalou přítelkyní ve společné domácnosti v bytě, který je v mém osobním vlastnictví. Byli jsme dohodnuti, že náklady na domácnost budeme sdílet rovným dílem, ale domluva byla samozřejmě pouze ústní, nikdy nebyla vystavena žádná nájemní smlouva nebo něco podobného. Ona za celou dobu pobytu nezaplatila ani korunu za nájem ani energie a po roce se odstěhovala bez jakéhokoli finančního vyrovnání. Existuje nějaká reálná šance jak od ní dostat zpět alespoň část svých peněz?

• #32484 Reply

miroslav popovič

Dobrý den

Chtěl bych se informovat o max. výši pokuty za předstupek proti občanskému soužití podle §49odst.1pism.c) č 200/1990.

Děkuji za odpověď

• #32485 Reply

monika pavelková

Dobrý den.Martine,tak to budte rád že s vámi žila jen rok.Takto jsem dopadla i já …ale bývalého jsem snášela 8let a nikdy (i když jsme též byly domluveni ústně….půl na půl)jsem neviděla kč a dnes jsou tomu 2 roky co jsem jej vyhodila a nikde jsem se nedomohla ani kč.Asi se ničeho nikde nedomůžeme….snad jen kdyby jste byly aspon vedeni na úřadech jako druh a družka nebo u vás měla trvaly či přechodný pobyt a ani v této situaci nevěřím zda bychom nějak vůbec pochodily.Přeji vám at to nějak vyřešíte aspon vy…já to vzdala.Monika

• #32486 Reply

Alexandra Baladová

Dobrý den,mám takový problém. Bývalá žena mého přítele mě uráží a napadá pře sms. Její sms jsou hodně sprosté, např že jsem p..a a k…a.že se mám pořádně starat o své zákazníky,vyhrožuje mi že mi zmaluje obličej až mi poteče červená apod. To samé o mě píše mému příteli,svému bývalému manželovi,očkuje tím i svoje dvě malé děti.Už mě to začíná hodně vadit a unavovat,zvažuji o podání trestního oznámení a předání přestupkové komisi,ale nevím zda to bude mít nějaký smysl,jestli se tím vůbec bude někdo zabývat.

• #32487 Reply

Monika Mašková

Dobrý den,chci se zeptat co jse dá dělat proti urážkám a nadávkám ?Byla jsem z toho vyklepaná a měla nervy od žaludku mi bylo blbě od nervu byla jsem ve stresu co jse da proti tomuto dělat děkuji za odpověd napíšu vám více

• #32488 Reply

Slavka Naprstkova

Dobrý den,chci se zeptat co se sousedy se kterými není možná domluva skrze jejich hlučné chování se.

Jednak nad námi bydlí cca 3 měsíce a už jsme na ně museli jít nejméně 6x skrze to,že nám dupou nad ložnicí v době,kdy by se měl dodržovat noční klid a dále jejich dupání přes den,kdy jejich dupání u nás duní,jako by někdo tloukl do bubnu.

Dále k nim chodí návštěva – prý sestra se 2 dětmi a tyto děti dovedou s dítětem od nájemníce běhat – dupat a skákat nad námi a nad sousedy třebas i více jak 5 hodin.

My i sousedi jsme se s nimi chtěli rozumně domluvit,ale ona nájemnice(i když nemá byt nad námi oficiálně pronajatý-nemá ani jméno na schránce a také se o ně zajímala cizinecká policie -kriminálka).Nájemnice je bílá 2 děti také,ale její přítel je tmavé pleti-není to ale róm.

Řekla nám,že se odmítá jak koliv domluvit a už to vypadá,že svoje dítě nechává dupat-běhat po celém bytě schválně.I ona dupe poměrně dost.

Co mohu s tímto dělat,když se ona nechce dohodnout a přizpůsobit?Děkuji.

• #32489 Reply

Sedmikráska

Dobrý den,

od "kamarádky" Kristýny Janíkové jsem koupila fotoaparát. Kamarádka obdržela za použitý fotoaparát 1200 Kč, které jsem jí zaslala na účet s označením fotoaparát. Ten mi však nikdy nezaslala. U dohody na prodej tohoto fotoaparátu byly další dvě kamarádky. Jak mám postupovat? Peníze za fotoaparát tahám z kamarádky již od ledna 2013. Patrně se nejedná o přestupek proti občanskému soužití, ale věřím, že mi poradíte. Kamarádka nekomunikuje, nezvedá telefon apod.

Odpověď na téma: Přestupek proti občanskému soužití
Informace o uživateli: