převedení na jinou práci nebo výpověď

Forum Fóra Pracovní právo Výpověď a zrušení pracovního poměru převedení na jinou práci nebo výpověď

Zvolené téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Šárka a poslední změna je stará 9 let, 6 měsíců.

  • Autor
    Příspěvky
  • #43636 Reply

    Šárka Boučková

    Prosím o radu: 27.2.2008 převzal můj zaměstnavatel Hlášení o nemoci z povolání. Má teď 15 dnů na to, aby se odvolal. Jenže zároveň má taky podle ZP 15 dní na to, aby mne převedli na jinou práci z důvodu nemoci z povolání. Odkdy začíná ta lhůta 15 dní na převedení na jinou vhodnou práci běžet? Taky od data 27.2.2008 nebo od kdy? Mám stále nemocenskou z důvodu nemoci z povolání – jak se pak ta lhůta bere? Posouvá se až na 15 dní od doby, kdy budu zase v práci nebo běží i během mé nemocenské? A pokud se do té doby můj zaměstnavatel neozve- tak pak mohu žádat, aby mi dali výpověď? Děkuji

  • #43638 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, posudek mu byl předložen a lhůta podle §56 písm. a) ZP běží. Jestliže Vám nenabídne jinou vhodnou práci, můžete okamžitě zrušit pracovní poměr s nárokem na 3- násobné odstupné. Nebo můžete trvat na původní pracovní smlouvě. Řešení je pak na zaměstnavateli. Kdyby jste z důvodu nemoci z povolání dostal výpověď anebo by z téhož důvodu byla uzavřena dohoda o rozvázání PP, pak by Vám náležel dokonce 12-násobné odstupné.

  • #43639 Reply

    Šárka

    Děkuji za odpověď – jen ještě doplňující otázku k mému dotazu: Chtěla bych si ujasnit,jestli tomu tedy dobře rozumím – takže I KDYŽ JSEM STÁLE NA NEMOCENSKÉ, tak přesto ta lhůta 15 dní běží ode dne, kdy mu byl doručen posudek o nemoci z povolání a NE až ode dne, kdy znovu nastoupím do práce? Děkuji předem za odpověď.

Odpověď na téma: převedení na jinou práci nebo výpověď
Informace o uživateli: