převedení na jinou práci

Forum Fóra Pracovní právo Různé převedení na jinou práci

Zvolené téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 9 let, 5 měsíců.

  • Autor
    Příspěvky
  • #38049 Reply

    J.S.

    Dobrý den,pracujeme ve zdravotnictví a naše oddělení má novou vedoucí sestru.Zvláště v poslední době od ní neustále slyšíme,že nás postupně bude "dávat k dispozici" na jiná pracoviště-oddělení naší nemocnice.Zřejmě chce naše místa obsadit svými "známými".V naší pracovní smlouvě je přímo uvedeno,že jsme zdr.sestry s místem výkonu na chir.ambulanci.Za jakých okolností,nás může nechat převést na jiné pracoviště ? K žádnému pracovnímu pochybení z naší strany nedošlo.Pokud by chtěla provést jen "kolečko"(to je práce na lůžkovém oddělení na určitou dobu,tj cca 3 měsíce)má za povinnost nám to dát písemně ? A jsou záruky návratu zpět ? Na našem nynějším pracovišti máme určitě vyšší platové ohodnocení než je na odděleních. Přicházelo by v úvahu při převedení na jiné pracoviště event.doplácení rozdílu platu ? Prosím poraďte nám, na co si dát pozor. Velice se omlouvám za dlouhý obsah, ale pracovní dusno je nyní velice nepříjemné a opravdu nevíme,kam se obrátit.

    předem velice děkuji za odpověď

  • #38051 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, převedení na jinou práci upravuje §41 zákoníku práce. Ve Vašem případě nejsou zřejmé žádné takové důvody, pro které by Vám to mohla nařizovat. Přitom se jedná o zařazení ns jinou práci, než kterou zaměstnanec vykonával. Pak je ještě situace, kdy dochází k přeložení zaměstnance (§43). Zde jde o změnu místa výkonu práce. I přesto, že neznám znění vašich pracovních smluv se domnívám, že zde nejsou natolik odůvodněné zákonné předpoklady pro to, aby s Vámi mohla dotyčná vedeoucí "disponovat" podle svého uvážení. Věc by jste měly řešit přímo na vedení vašeho zdravotnického zařízení, popř. na odboru zdravotnictví u Krajského úřadu. Konzultaci ve věci by Vám možná poskytli i na Odborovém svazu zdravotnictví a sociální péče ČR – http://osz.cmkos.cz/ .

  • #38052 Reply

    Dagmar Ouhrabková

    Dobrý den,

    v loňském roce jsem pracovala na městském úřadě jako pracovnice krizového řízení s pracovním poměrem na dobu neurčitou.Vzhledem k tomu, že jsem si během zaměstnání doplnila VŠ vzdělání,bylo mi nabídnuto místo vedoucí odboru sociálních věcí jako zástup za MD na dobu určitou s tím,že můj pracovní poměr na dobu neurčitou u MěÚ zůstává po návratu původní vedoucí odboru sociálních věcí z MD. Moje pův.práce je nyní vyk. na DPČ. Vzledem k tomu, že jsem si doplnila vzdělání k soc. práci, využila jsem příležitosti k nabytí dalších pracovních zkušeností a nabídku jsem přijala.Usnesením rady jsem byla jmenována do funkce vedoucí odboru "po dobu mateřské a rodičovské dovolené" původní vedoucí.Po třech letech se má pův.vedoucí vrátít.Má nárok na svoje původní místo, nebo může být zařazena na odbor na práci odpovídající její kvalifikaci?Podotýkám, že ani já ani ona /před 14lety/ jsme neprošly výběrovým řízením.Můj dotaz zní jaká práva budu mít po třech letech já a jaká ona.Děkuji Vám.

  • #38053 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, po návratu z RD má zaměstnankyně právo na přidělení místa, které odpovídá její pracovní smlouvě. Narozdíl od návratu z MD to již nemusí být výslovně na stejnou práci a pracoviště. Na druhé straně jste to Vy kdo má uzavřený poměr na dobu určitou a to výslovně na dobu zástupu. Návratem původní vedoucí do práce tedy Váš PP skončí, protože nastane skutečnost na kterou je vázáno skončení Vaší práce. Takže Vám žádná zvláštní práva z ničeho neplynou. Bude-li chtít zaměstnavatel na pozici vedoucí učinit nějaké změny, pak se bude muset rozhodnout jak to vyřešit.

Odpověď na téma: převedení na jinou práci
Informace o uživateli:




Cancel