Převod družstevního bytu

Forum Fóra Občanské právo Dědictví Převod družstevního bytu

Zvolené téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Eva Böhmová a poslední změna je stará 9 let, 4 měsíce.

• Autor

Martin Herold

Dobrý den,

Potřeboval bych od Vás poradit.

Moje babička na mě po naší oboustranné ústni dohodě převedla svůj družstevní byt,na družstvu se byt napsal na mě.Moje otázka zní,stačí jen ústní dohoda nebo je nutné udělat smlouvu?např.darovací.Díky za odpověď.

S pozdravem Herold

• #70842 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

smlouva samotná může být učiněna i ústně, protože zde se nejedná o převod nemovitostí, u kterých zákon písemnou formu stanoví.

Je však nutné družstvu předložit písemné oznámení o uzavření této smlouvy a to musí obsahovat jak souhlas dárce (prodávajícího) tak i souhlas obdarovaného (kupujícího).

• #70843 Reply

Jolana Brtusová

Dobrý den,měla bych na Vás dotaz.Po smrti mého manžela jsem se dvěmi dcerami zdědila chalupu.Jelikož jsem v důchodě a na opravy jsem nestačila svůj podíl 1/3 jsem převedla na jednu z dcer s tím,že mi umožní doživotní právo užívání.Nic takového se nestalo.Dcera se vdala a nastaly komplikace s užíváním chaty mezi dcerami a mnou.Dcera,které jsem svůj podíl svěřila podala soudní návrh na prodej chalupy,protože druhá dcera chalupu z citového pouta nechtěla prodat.Po dlouhém soudním řízení se chalupa prodat musela třetí osobě a já jsem tady žádala po dceři,které jsem předala svou 1/3 podílu,aby mi ji z prodeje vyplatila,když mi neumožnila slibovaný doživotní užívání chalupy .Částka ,kterou by mi měla dcera vyplatit činí 150 000kč t.j.1/3 Již je to déle než jeden rok a ona se k tomuto problému staví zády a nevyplatila mi ani korunu.Vždy,když jí napíši sms ,že na svém návrhu trvám,ani mi neodpoví.Jsem bezradná a nevím co dělat,ty peníze nyní potřebuji.Chová se úplně ignorantně.Děkuji za radu.

• #70844 Reply

Dobrý den,

neporozumněla jsem tomu, na základě čeho Vám má dcera oněch 150tis.Kč vyplatit. Pokud tak má učinit na základě rozhodnutí soudu, podejte na ni exekuci. Pokud máte mezi sebou jen dohodu, podejte soudu žalobu na zaplacení.

Je mi líto, ale jinak než soudní cestou to zřejmě nepůjde. Zřejmě spoléhá na to, že ji žalovat nebudete.

• #70845 Reply

Jolana Brtusová

Děkuji za radu.Abych upřesnila informaci těch 150tis.po ní žádám za to,že když jsem jí můj podíl dávala ,slíbila mi doživotní právo užívání chalupy,která byla předmětem,ale ono doživ.právo nikdy nezřídila a chalupu prodala,tudíž mne v tom "podrazila"a jelikož nemohu žádat zpět svůj podíl,žádám tady o jeho vyplácení.V této fázi nemám ani chalupu,ani peníze nevím,zda u soudu budu mít šanci na výhru svých práv.Děkuji s úctou.J.B.

• #70846 Reply

Tak s tímto u soudu opravdu šanci mít nebudete.

I když je to smutné, je vaše chyba, že jste na ni podíl převedla bez současného zřízení věcného břemene, které mělo být součástí této smlouvy. Je mi líto.

• #70847 Reply

Eva Böhmová

Dobrý den, mám dotaz – rodiče měli družstevní byt získaný za trvání manželství, loni tatínek zemřel, pozůstalí jsme maminka, bratr a já.Notářka chtěla pro dědické řízení odhad obvyklé t.j.tržní ceny bytu, prý pro spravedlivé vypořádání dědiců, ale je jasné, že hlavně kvůli výpočtu své odměny. Členský podíl v družstvu totiž podle §707 odst.2 obč.zák. přechází smrtí tatínka na maminku a není proto předmětem dědictví.Má notářka právo požadovat po nás jakékoliv třeba i jen účetní ohodnocení bytu a omlouvat to tím, že je to obvyklá praxe a že bez toho "by to soud neuznal"? Myslíte, že máme šanci uspět v dědickém řízení, nedáme-li odhad žádný s odkazem na výše uvedený §707? Nebo máme s bratrem vyjádřit společnou vůli, že si neděláme žádné nároky na proplacení podílu na bytu? Děkuji předem za odpověď. Ing. Böhmová

Odpověď na téma: Převod družstevního bytu
Informace o uživateli: