Převod poloviny bytu

Forum Fóra Občanské právo Nemovitosti Převod poloviny bytu

Zvolené téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Šéfredaktor a poslední změna je stará 9 let, 9 měsíců.

  • Autor
    Příspěvky
  • #59878 Reply

    Daniel

    Dobrý den,žádám o radu v této věci: Koupil jsem byt,který je financován hypotékou, tudíž na něm vázne zástavní právo. Žádost o hypotéku jsem podával sám,protože to bylo výhodnější. Nyní chci "převést" polovinu bytu na přítelkyni, s níž žiju. Je možné tuto polovinu darovat, či převést a jakým způsobem? Platí se darovací daň nebo daň z převodu nemovitosti? Nebo je lepší polovinu bytu "odprodat" ?Jakým způsobem lze toto řešit? Jaké je nejlevnější řešení? Děkuji.

    Prosím pište na deha077@centrum.cz

  • #59880 Reply

    Roman Slánička

    Dobrý den

    Přitelkyne je majitelkou bytu.Chteli bychom byt majiteli oba rovnym dilem a proto jsme se dohodli,ze mi polovinu proda.Muzete nam napsat jak postupovat pri prodeji a jaky je nejlepsi zpusob?A take jake jsou poplatky prodeje?Je nutne vyuzit k sepsani smlouvy pravnika?V pripade,ze ne jak tato smlouva ma vypadat popr.zda mi muzete zaslat formular teto smlouvy emailem?Prosim o odpoved na blackdevil@atlas.cz

    Predem dekuji za odpoved.

  • #59881 Reply

    Šéfredaktor

    Dobrý den, tuto polovinu můžete přítelkyni prodat i darovat. V případě prodeje budete hradit daň z převodu nemovitosti ve výši 3% hodnoty poloviny bytu a dále pak daň z příjmů. V případě darování činí darovací daň 7%. Tuto skutečnost byste měli projednat i s hypoteční bankou.

    Mgr. Lucie Jindrová

  • #59882 Reply

    Roman Slánička

    Dobry den

    Prosim Vas pekne o odpoved.Musi pritelkyne platit dan z prijmu,kdyz v byte ma trvale bydliste 20 let,ale majitelkou tohoto bytu je teprve od letosniho brezna?Pokud ano kolik je to% a zda se to plati z odhadu nebo z castky na,ktere se dohodneme?Bude to prodej jen poloviny bytu.Dekuji velice za odpoved.

  • #59883 Reply

    Markéta

    Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je možné prodat byt, který vlastním s manželem napůl, i když on nebude chtít. a nebo zda je možné prodat pouze svou polovinu (popř. darovat)? Děkuji za odpověď

  • #59884 Reply

    Šéfredaktor

    Dobrý den, osvobození od placení daně z příjmů se vztahuje pouze na případy, kdy je prodávající vlastníkem bytu a to nejméně 2 roky, nebo kratší dobu, pokud získané prostředky použije opět pro bytovou potřebu. Vychází se z částky stanovené odhadcem. Výše daně se odvíjí od hodnoty nemovitosti. Podívejte se na § 16 zákona o daních z příjmů (naleznete na našich stránkách – Úplná znění – Správní právo – zákon o daních z příjmů).

    Mgr. Lucie Jindrová

Odpověď na téma: Převod poloviny bytu
Informace o uživateli: