převzetí závazku dluhu

Forum Fóra Občanské právo Závazkové právo převzetí závazku dluhu

Zvolené téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Roman Řehulka a poslední změna je stará 9 let, 1 měsíc.

• Autor

Jana Procházková

Dobrý večer,chtěla bych se optat jak postupovat ohledně věci převzetí závazku dluhu,před dvouma roky jsem si vzala úvěr,tento úvěr měla platit třetí osoba která převzala závazek dluhu,splátky neplní a neni k sehnání a nyní po mě požadují banky vše k úhradě a má situace ohledně finanční stránky neni dostačující.prosím o radu.

• #74088 Reply

Jana Heierová

Dobrý den, podmínkou uzavření smlouvy na nájemní byt bylo zaplatit finanční závazky (dluh na nájemném) za celkem 4 nájemníky firmy, která byty spravuje v celkové ceně 65tis.Kč. Je tato částka nějakým způsobem vymahatelná? Mohu nějakým způsobem zjistit současné bydliště těchto osob (na evidenci obyvatel mi tuto informaci ani po doložení dokladu vč.jména a rod.čísla dlužníků) bohužel neposkytli. Jak finančně náročné by bylo případné vymáhání ? Děkuji.

• #74089 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, vymáhat částku sice můžete, ale pokud neznáte pobyt dlužníků celou věc to výrazně komplikuje. Pokud nebudou zastiženi, pak z nich těžko něco vymůžete. A může to trvat i celé roky. Náklady spojené s vymáhání pohledávek sice mohou být požadovány po dlužnících, ale to by museli být někde k zastižení. Výši nákladů se může řídit vyhláškou nebo může být sjednána. S tím Vás seznámí advokát.

• #74090 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, převzetí dluhu musí být potvrzeno písemnou smlouvu. K tomu, aby dluh přešel výhradně na nového dlužníka, musí být dán souhlas věřitele. Pokud takový souhlas není, pak dluží oba. To znamená, že i původní dlužník. A pokud neplní ten, kdo dluh převzal, pak se věřitel může obrátit na původního dlužníka a chtít zaplacení po něm. Vztah mezi dlužníky ho nezajímá. Jak si věc mezi sebou dlužníci vyřeší, je pouze na nich.

• #74091 Reply

Petra Straškrabová

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jak to chodí, když si mí rodiče vzali půjcku, poté se rozvedli a ani jeden neplatí dané splátky. Nyní mi přišla výzva ze soudu, že mám nahlásit jméno a nový pobyt matky, jinak se stávám jejím opatrovníkem a dluhy budou vymáhat po mě jako její dceři. Nechápu když jsme tři sourozenci, dva jsou výdělečně činní, já jsem nyní na mateřské, tak proč soud pro Prahu 1 chce určit opatrovníkem mě a zda to může bez meho vědomí udělat. Matka i otec jsou v zaměstnaneckém poměru a mají nemovitosti, tak se chci zeptat zda to soud může vymáhat po mě. Jedná se o půjčku v GE Money a ručitelem nejsem a nikdy jsem nebyla, tak jak je možné, že v tom dluhu figuruji právě já a jak se mohu bránit. Děkuji za brzkou odpověd

• #74092 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

po Vás tyto dluhy nikdo vymáhat nemůže; zřejmě jste špatně pochopila vyrozumnění od soudu. Doporučuji adresy rodičů soudu sdělit – takto mají alespoň šanci dluhy splatit a zabránit tomu, že dluhy za roky narostou do obludných rozměrů, které již nebudou mít nikdy šanci splatit.

• #74093 Reply

Roman Řehulka

Dobrý večer,potřeboval bych poradit jak postupovat ohledně věci převzetí závazku dluhu,před 3měsíci jsem vzal úvěr pro kamarádku protože ji hrozila exekuce bytu a nyní po naši ústní dohodě, splátky neplní a nedá se sní domluvit.Má problémy s úřady a je na seznamu dlužníků.Moc prosím o radu jak na ni vyzrát.děkuji:)

Odpověď na téma: převzetí závazku dluhu
Informace o uživateli: