přikázání zaměstnavatelem k přesčaům

Forum Fóra Pracovní právo Různé přikázání zaměstnavatelem k přesčaům

Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 10 let.

 • Autor
  Příspěvky
 • #38398 Reply

  Zlatuše Hůrková

  Máme 3-směnný provoz, kdy nám nyní zaměstnavatel přikázal do odvolání práci přesčas v každém 3tím týdnu na noční směnu, takže v tomto týdnu nebudeme mít prac. dobu od neděle do patku ale od neděle do soboty ráno. Nám se nelíbí ale způsob příkazu, že pokud chodit nebudeme, že naše prémiová složka bude o 50% nižší.

  1. – může takto zamestnavatel práci přesčas nařídit (jedná se čistě o nový provoz, kdy neni plný počet zaměstnanců a výroba se nestíhá)

  2. – můžeme si na tento den vzíti tedy dovolenou, když z vážných důvodů nemůžeme (hlídání dětí, péče o osobu starší a nemocnou atd.)abychom o složku prémií nepřišli

  Děkuji Hůrková Zlatuše, pracuji jako seniorteamleader, mám pod sebou 100 lidí a je mi tato praktika cizí, navác máme stížené pracovní prostředí ( naše práce je v super čistém prostředí, pracuje se v tak zvaných overalech s rouškamipřes obličej, v rukavicích).

  Hůrková

 • #38400 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, nařízení přesčasů zákoník práce umožňuje až do rozsahu 150 hodin ročně (§93 ZP). Podmiňovat to krácením "prémií" je však nesolidní. Ovšem praxe a chování zaměstnavatelů se s požadavky zákoníku práce velmi často rozcházejí. Pokud jde o to "vzít" si dovolenou, je nevýhoda opět na straně zaměstnance. Není to totiž on, kdo určuje čerpání dovolené, nýbrž zaměstnavatel. Když dovolenou na ten den nepovolí, tak ji zaměstnanec čerpat nemůže.

Odpověď na téma: přikázání zaměstnavatelem k přesčaům
Informace o uživateli: