přístup na pozemky

Forum Fóra Správní právo Katastr nemovitostí přístup na pozemky

Zvolené téma obsahuje celkem 32 odpovědí. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  Lukáš Tománek a poslední změna je stará 6 měsíců.

• Autor

Martin Batrla

Dobry den,

Koupil jsem nemovitost s pozemkem na kterou je uvaleno vecne bremeno(pravo pruchodu a prujezdu pro vlastniky sousedni nemovitosti)od majitelky ktera tuto nemovitost zdedila po sve matce.Jeji matka podala zalobu na vlastnika sousedni nemovitosti na uvaleni vecneho bremena(pravo pruchodu a prujezdu)Toto bremeno bylo drive oboustranne,ale kvuli prevodu nemovitosti na jineho majitele z jedne strany zaniklo,takze pravo pruchodu ma pouze soused.Matka zemrela a v soudni pri pokracovala jeji dcera,jakozto pravoplatny dedic.Dcera prodala tento majetek(nemovitost a pozemek)me.Byvala majitelka(dcera) dostala predvolani k soudu,ale vzhledem k tomu ,ze nyni jsem majitelem ja,nevim zda se k tomuto soudu mam dostavit take?Nebo popripade jak se mam zachovat.

• #51935 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

na Vašem místě bych neformálně zavolala soudci, který se případem zabývá a sdělila mu tuto informaci. S ním se také dále domluvíte na dalším postupu.

• #51936 Reply

Lucie Vohánková

Dobrý den,obracím se na Vás s dotazem: mame dokončenou,nezkolaudovanou stavbu.Silnice u ni je majetkem firmy,ktera se rozhodla,že všechny pristupy ke stavbam zaveze hlinou a zatarasi skruzemi.Je povinna nám nechat přístup/příjezd k pozemku? Předem děkuji!

• #51937 Reply

Kristýna Fiedorová

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat.Koupili jsme na vesnici řadový domek.Před domem je obecní pozemek (chodník a zatravněná část)Soused po levé straně je o několik metrů blíž k silnici.Takže má vrata kolmo k našim.Zajímá mě jestli mu musím umožnit průjezd těmi vraty přes ten trávník.Soused má totiž ještě jeden průjezd,garáž a vchod.V katastru nemovitostí to není vedené jako průjezd ale jako vchod a není tam ani žádně věcné břemeno.Starosta obce nám nejdříve povolil si upravit tenhle pozemek před domem (samozřejmě na vlastní náklady).Když jsme to teda upravili,tak šel soused za starostou a z kamarádství se dohodli že se jim to nelíbí a že to musíme vrátit do původního stavu.A soused tam může jezdit a parkovat jak chce a my to musíme respektovat.Máme nějakou možnost jak mu zakázat parkovat a jezdit nám pod okny a nebo na koho se máme obrátit když starosta a obecní zastupitelstvo nám nepomůže

Předem děkuji za odpověď

• #51938 Reply

Miroslav Šplíchal

Musím umožnit přístup na pozemek jeho majiteli? Původně jsem jej zdědil, ale pak mi byl soudním rozhodnutím odebrán a vrácen restituentovi. Zjistil jsem, že při stavbě plotu byl v 70-tých letech chybně zaměřen, což jsem nevěděl, Dalšími sousedy je obec, kde další strana sousedí se školkou a další se školním hřištěm.Jeedná se o cca 150m2. Rád bych ho vykoupil, ale 600, Kč/m2 se mi zdá hodně.

• #51939 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, tohle je dotaz a nikoliv odpověď na otázku jiného, takže příště nevkládejte dotazy pod jiné, ale samostatně.

Přístup na cizí pozemek, pokud to nejde jinak, je vlastník pozemku povinen strpět. Nebo se k takové "cestě" může zřídit věcné břemeno. Není totiž možné někomu zamezovat ve výkonu jeho vlastnických práv tím, že by se mu bránilo ve vstupu na jeho nemovitost.

• #51940 Reply

Miroslav Brouček

Moje situace je dosti zajímavá.Máme s manželkou chatu ve stráni nad řekou.Jediný přístup je po cestě která vede jen k naší chatě. Tato cesta je ale soukromá a jiný přístup není. Jaké jsou možnosti. DĚKUJI.

• #51941 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, typické řešení je zřízení věcného břemene cesty. To se zapisuje i do katastru. Pokud se s vlastníkem cesty nedohodnete, lze o zřízení VB cesty, jako jediného přístupu k nemovitosti požádat soud. Na tom není vůbec nic mimořádného.

• #51942 Reply

Jitka Matějková

Dobrý den, ráda bych se zeptala. Plánuji stavbu rodinného domu na vlastním pozemku, ze kterého ovšem není přístup na obecní cestu a v okolí jsou pouze cizí (nezastavěné) pozemky. Je obec povinna zajistit mi přístup k pozemku? Jak bych případně měla postupovat? Předem děkuji za odpověď.

• #51943 Reply

Václav Kraus

Přeji hezký den.

Měl bych dotaz ohledně mích práv pro vstup na pozemek.

Dostal jsem darem pozemek od své matky na kterém již stavím dům. Pozemek byl dříve háj na který vedla cesta a ta také je používána nadále i pro vězd na pozemek. V našem majetku je parcela již přes 15let, ale až teď se ozval soused, který před dvěma lety zakoupil sousední pozemek na kterém postavil dům. Bohužel si toho nevšiml a pozemek zakoupil i s cestou po které jezdím na svůj pozemek. Jedná se zhruba o 40m2. Již si nechal zaplatit polovinu kanalizace za spřístupnění jeho pozemku pro položení kanalizace a dnes se už domáha vyplacení ceny pozemku v oblasti cesty. Protože po cestě i on sám jezdí ke svému domu, tak mi ho nechce prodat, ale pouze zřídit věcné břemeno za 800kč/m2. Můžete mi prosím poradit jak se mám zachovat a případně jestli je částka adekvátní?

Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

• #51944 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den,obec nemá povinnost Vám zajišťovat cestu. Lze to řešit např. věcným břemenem s vlastníkem pozemku, přes který je možné se k nemovitosti dostat. Projednat to můžete na stavebním úřadu.

• #51945 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, adekvátnost částky si zjistěte u znalce na oceňování. Pokud se na VB nedohodnete, lze se domáhat jeho zřízení i soudně. V určitých případech může VB zřídit také úřad. Konzultujte to na stavebním úřadu.

• #51946 Reply

Adam Gottwald

Dobrý den,

pokusím se přesně popsat naši situaci. Bydlíme v řadové bytovce o pěti jednotkách a my jsme uprostřed (dva sousedi zleva a zprava). Každý vlastní "svůj" kus pozemku, který je na šířku jednotky a asi 5 metrů k sousedovu plotu. Za bytovkou je v podstatě 5m široký pruh. Dva sousedi zleva mají pozemky oddělené ploty, což nám nevadí, protože chodíme "druhou stranou". S prvním není problém a nevadilo by mu, že mu za domem chodíme přes jeho pozemek, jezdíme si ho sekat a podobně. (Tento soused má navíc zahradu až za naší a jednoduše dostal klíče od brány a je to) Problém je se sousedem na kraji, který si průchod za bytovku přehradil brankou s visacím zámkem a nám tím znemožnil volný přístup a to zdůvodnil to tím, že mu nikdo nebude courat pod okny. Potupně si k němu musíme chodit půjčovat klíče od branky a pokud není doma, tak máme smůlu. Musí mám také dát klíče pro volný přístup? Je možné se proti tomuto chování nějak bránit?

• #51947 Reply

Tom Kutil

Vlastním chalupu ke které patřily pozemky po kterých se dalo dojet na obecní komunikaci. Tyto pozemky ale komunisté v roce 1948 zabavili a spravuje je pozemkový fond. Díky tomu se k chalupě dalo dojet jen po pozemcích pozemkového fondu. Na počátku roku jsem se s pozemkovým fondem dohodl, že mi prodá pruh louky z které udělám cestu a za píšu ji do katastru jako komunikaci. Dohodli jsme se, že mi zatím, než proběhne koupě, dá na průjezd věcné břemeno. Nechal jsme si udělat odhad a donesl ho na pozemkový fond. Tam mi po 10ti dnech řekli, že věcné břemeno nezřídí, protože pozemek prodávají místnímu zemědělci. Tak se moje chalupa i pozemek octnou uprostřed cizího pozemku. Mohu na základě věcného břemene navozit na louku štěrk a udělat z ní cestu, aby zde mohl mít trvalou adresu? musí mi zemědělec prodat kus pozemku na cestu za odhadní cenu nebo si může říct jakoukoliv?

• #51948 Reply

Karel Dlouhý

Trvalá adresa s tím nemá nic společného.

Vy můžete žádáat o zřízení věcného břemene nového majitele.

Na jeho louku štěrk asi nabozit nemůžete.

Prodat Vám nic nemusí.

Pokud bude ochoten prodat, tak je cena věcí dohody.

• #51949 Reply

Alena Chrmlová

Dobrý den, ráda bych požádala o Váš právní názor. Soused si vybudoval další bránu na svůj pozemek. Tato brána vede na pole, které však patří mně. Podotýkám, že soused má oficiální vjezd na svůj pozemek, který může stále bez problémů využívat (jedná se o obecní majetek – kategorie ostatní komunikace).Může si soused vybudovat bránu na vjezd automobilem bez jakéhokoli povolení, popř. jaké povolení ke stavbě nové brány potřebuje? Může takové povolení dostat, pokud by daná brána vedla na cizí pozemek? Jaké bych měla učinit kroky, aby soused bránu odstranil? Na mém poli je již vyježděná cesta a hromadí se zde sousedův nepořádek. Děkuji za odpověď.

• #51950 Reply

Tom Kutil

Dobrý den, 40 let jezdím po lesní cestě na chatu a najednou je kus lesa oplocený. Chtěl jsem se zeptat, zda může vlastník lesa les oplotit, protože podle § 32 odst. 7 zákona č. 289/1995 Sb., o lesích („lesní zákon“) je zakázáno oplocovat les z důvodů vlastnických nebo za účelem omezení obecného užívání lesa. Jedná se o cca 3600m2. Pozemek je v katastrální mapě vedený jako "lesní pozemek".

• #51951 Reply

Milan Zeman

Co není zákonem zakázáno, je dovoleno. Co je zákonem zakázáno, není povoleno. Zákon zakazuje oplocovat les = vlastník nemůže les oplotit.

• #51952 Reply

romana romana

Dobrý den, kupuji pozeme (nudli cca 18m širokou), kda na ni navazuje další část pozemku. Můj pozemek navazuje přímo na veřejnou komunikaci, jinak se jedná o obdélník uprostřed louky. Okolní pozemky jsou ve vlastnictví zeměď. půdního fondu. Makléř mě při koupi varuje, že na pozemek za mnou BUDU MUSET UMOŽNIT VĚCNÉ BŘEMENO PRO PRŮJEZD. Je toto pravda? Budu muset toto umožnit? Přičemž v územním plánu obce je asi 100m vedle mého pozeku plánovaná komunikace.

Díky za odpověď.

• #51953 Reply

Tom Kutil

Co jsem se dozvěděl já, tak pokud nebude zřízení věcného břemene podmínkou koupě, tak zákon jen říká, že každý musí mít možnost přístupu na svůj pozemek, ale není řečeno kudy. Pokud by ale majitel dalšího pozemku prokázal, že jediný možný přístup je přes váš pozemek, tak může ze zákona zřídit věcné břemeno průchodu a průjezdu. Ale mám pocit, že nejde pozemek rozdělit, aniž by na všechny nově vzniklé pozemky nebyl zajištěn přístup. A 18 metrů široká nudle, to je dost bída.

• #51954 Reply

dagmar skladanová

Za vlastnim domem není můj ani centimetr pozemku, je tu stráňka a nad ní sad sousedky. Namísto mého domku stávala roubenka, která byla až po okna zezadu zasypaná zemí ze stráňky. Aby se toto nemohlo opakovat, zbudovali jsme opěrnou zídku se souhlasem majitelky sadu. Zídka byla postavena špatně a padá mi na dům. Sousedka mi už ale nechce umožnit vstup za dům a tím pádem ani jakékoliv práce tam.

Jak řešit tuto situaci?

Sousedka nám nabídla, abych za domem stráňku odkoupila.Jen v takové šířce, kde bude jednou končit opravená opěrná zeď. A jen dodávám, že cena, kterou si nadiktovala, se mi zdá nehorázná.

Nemá snad ze zákona povinnost mi práce za domem umožnit?

Dík za odpověď.

• #51955 Reply

Aleš Konečný

Už několik let umožňujeme se sousedem přístup k nemovitosti, která nemá žádnou oficiální příjezdovou cestu, přez naše pozemky. Nemovitost má jiného majitele, který ji chce prodat, ale zjistil, že bez příjezdové cesty je nemovitost neprodejná a tlačí nás do věcného břemene. V přístupu na pozemek nechceme novému majiteli bránit, ale neradi bychom snížili hodnotu našich zemědělských pozemků věcným břemenem. Přez naše pozemky vedou vyjeté koleje v trávě od traktorů, které byly požívány pro práci na našich pozemcích a vedou až k výše zmíněné nemovitosti. Přístup je ryze přírodní, proto se nedá celoročně používat. Lze situaci vyřešit jiným způsobem, než právě uvalením věcného břemene na naše pozemky?

• #51956 Reply

Tom Kutil

Jsem v podobné situaci jako majitel nemovitosti. K mé nemovitosti vedla do roku 1948 cesta a pak se jezdilo po pozemku který patřil k nemovitosti. Jenže v roce 1948 stát ukradl pozemek i cestu a já teď mám nemovitost uprostřed louky jiného majitele. Dříve louku spravoval pozemkový fond, jenže ten bez zřízení VB prodal novému majiteli a ten taky nechce zřídit VB. Ale dohodli jsme se, že mi příjezdovou cestu odprodá a tak je spokojenost na obou stranách. Navíc pokud necháte více jak 15 let někoho jezdit po svém pozemku, tak získává podle zákona tzvn. vydržené věcné břemeno a soud mu ho může nechat zapsat do katastru bez vašeho souhlasu. Ale je asi zbytečné to řešit přes soudy, nebylo by lepší mu přístupovou cestu prodat? Nebo jak to chcete řešit?

• #51957 Reply

Honza

Dobrý den,

vlastním pozemek na který minulý majitel jezdil po polní cestě, která není nijak zanesená v katastru, jen jsou vyjeté koleje v terénu, které pomalu zanikají. Pozemek nebyl asi 25 let využíván, takže se tam posledních 25 let nejezdilo (na pozemku rostou dřeviny). Nyní mi majitel pozemku po kterém vedou zbytky kolejí nechce umožnit přejezd, abych mohl stromy vyřezat. Mám nějaké právo přístupu? Děkuji Honza

• #51958 Reply

Václav Drahoňovský

Dobrý den.stavím RD a řeším věc s plotem. Otec mi daroval pozemek na barák. Ovšem hranice vytyčené geodetem jsou dost stísněné a kdybych dělal plot podle geodetických bodů, měl bych mini zahradu.Mohu tedy plot posunout o něco dál? Tedy může jeho část stát na otcovým pozemku? Tátovi to samozřejmě nevadí a jiné sousedy než jeho nemám. Díky za odpověď

PS: chápu, že z právního hlediska to asi není košér, ale jde mi o to, zda může někdy nějaký ouřada přijít a já z toho mít problémy.

• #51959 Reply

právní vrba

Pokud k užívání části otcova pozemku budete mít třeba nájemní smlouvu nebo smlouvu o zápůjčce či věcné břemeno, nikdo Vám nic nebude moci vyčítat. Do budoucna bych ale stejně doporučoval vše vyřešit vyčleněním té části pozemku a jejím převedením Vám.

• #51960 Reply

Václav Drahoňovský

Děkuji za odpověď. Určitě bude asi do budoucna nejlepší. když ta část pozemku bude naše. Ovšem ten kousek pozemku je veden jako orná půda a tudíž vymanění bude až za 5 let. protože tyto změny jsou možné pouze asi jednou za 5 let pokud se nepletu. Díky

• #51961 Reply

Zbyněk Halousek

Dobrý den,

nedokázal jsem se domluvit se spoluvlastníky pozemku na společném prodeji a tak došlo k dohodě o rozdělení. Katastr změnu zapsal, ale bohužel, paralelně s tím (nevím, zda dříve či později) došlo k tomu, že obec změnila místní komunikaci na cyklistickou stezku, a já jsem ztratil ke svému pozemku jediný přístup. Pozemek je v ÚP určen k lehké průmyslové zástavbě a má o něj zájem investor. Hrozí, že se s obcí nedohodnu na tom, že na 50 m stezky bude umožněna silniční doprava. Nový ÚP stanoví, že před stavebním povolením musí vzniknout územní studie jako příloha ÚP, mimo jiné "kladně řešící kolizní střet stávající cyklotrasy, stávající místní komunikace vyhrazené pro pěší provoz s případným vjezdem do plochy Z20".

Jak mám postupovat? Zkrátila mne obec na mých právech? Znehodnotila mi stavební pozemek? Snažím se s obcí a územním plánováním dohodnout, ale oni svůj přístup mění. Hrozí mi nějaká promlčecí lhůta, mohu a mám to řešit právně? Děkuji ZH

• #51962 Reply

Ladislav íka

Dobrý den, stavím rodinný dům (již je hotový)a jediná příjezdová obecní cesta k němu je podmáčená a větší čáast roku neprůjezdná. Je obec povinná tuto obecní cestu, která je jedinou přístupovou cestou k nemovitosti zpevnit tak aby byla průjezdná? Stavebná povolení bylo samozřejmě vydáno se souhlasem obce. Děkuji za odpověď.

• #51963 Reply

Markéta

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, ikdyž vím, že asi žádnou šanci nemáme, ale zkusím to. Máme u cesty na obecním pozemku již řadu let naskládané dřevo. Nikomu to nevadilo ani nepřekáželo, až moji prarodiče chtějí právem posunout plot, protože plot sousedů zasahuje do prarodičů pozemku cca o 2 metry. Na to nám sousedé oznámili, že si chtějí udělat vjezd přes obecní pozemek na jejich pozemek a máme tedy odklidit naše dřevo a umožnit jim to. Je nějaká šance, jak tomu zabránit? Moc tomu nedávám, ale přesto se ptám.

• #51964 Reply

špíglák

Třetí osoba Vám nemá nařizovat co máte dělat se dřevem na pozemku někoho jiného. K odklizení Vás musí vyzvat obec. Předpokládám však, že se na obec sousedé neprodleně obrátí.

• #124962 Reply

Jana Berková

Dobrý den, obec zahrnula do ploch pro bydlení vymezených územním plánem pozemek stavebníka, ke kterému je přístup splňující požadavky na umístění staveb dle prováděcí vyhlášky ke stavebnímu zákonu pouze po obecní veřejně přístupné účelové komunikaci. Tato komunikace slouží jako příjezdová cesta k řadovým garážím a je součástí pozemku vedeného v katastru jako ostatní plocha. Obec odmítá zřídit stavebníkovi na této ploše věcné břemeno zajišťující právo přístupu a příjezdu k stavebnímu pozemku. Je nějaké řešení? Děkuji za odpověď.

• #126234 Reply

Lukáš Tománek

Dobrý den. Vydražil jsem dům s pozemkem. K tomuto pozemku vede přístupová cesta přez cizí pozemek, který nepatří k pozemku, který sem vydražil. Na fotkách byla vyfocená cesta jako součást dražby. Ale z přístupných katasrálních map na internetu, jsem zjistil, že pozemek patří někomu jinemu. Muže mi exkutorský uřad takovou nemovitost prodat? Děkuji za odpověď Tománek.

Odpověď na téma: přístup na pozemky
Informace o uživateli: