Prodávající lhal o motoru auta

Forum Fóra Občanské právo Různé Prodávající lhal o motoru auta

Zvolené téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Petra Dreiseitlová a poslední změna je stará 9 let, 5 měsíců.

• Autor

Daniel Mráz

Dobrý den,

koncem loňského srpna (2007) jsem si koupil auto Ford Fiesta od člověka ze Soběslavi u Tábora. Jak se ukázalo, tenhle člověk se živí tím, že prodává auta. V kupní smlouvě a i ve velkém technickém průkazu je tedy uvedeno jméno úplně jiného člověka, se ktreým jsem se vlastně nikdy nesetkal. Nic z toho by mi nevadilo, kdyby nedošlo k následujícím událostem.

Přibližně před měsícem mi v autě začaly zlobit převody, což se zhoršilo a momentálně nelze zařadit jiná rychlost, než 4.

Kamarád mého bývalého spolužáka má shodou okolností také Forda Fiestu, takže se mi na ni mrknul. Jeho první otázka byla: Co je to za objem? Když jsem mu odpověděl, že podle technického průkazu je to 1.4, hlasitě se mi vysmál. Řekl, ře se jedná rozhodně o 1.0 nebo 1.1, poté, co mi ukázal rozdíly z uspořádání těchto motorů, došlo mi, že má pravdu a bylo to patrné i z německé příručky, kterou jsem měl k dispozici.

Podle technického průkazu se jedná o Ford Fiesta 1.4 z roku 1989, podle informací, které jsou zatím neoficiální a které jsem si zjistil, se ale jedná o Ford Fiesta 1.1 z roku 1992. Ve chvíli, kdy jsem auto kupoval jsem netušil žádné podrobnosti a snad mě trošku lákala i relativně nízká cena, která v té době činila 14 000,-Kč.

Moje otázka zní, na koho se teď obrátit, jestli na překupníka, který mi auto prodal nebo na člověka, který auto oficiálně prodával. Kdo nese zodpovědnost za stav auta, které mi bylo prodáno?

V současnosti mi přítel radí, abych na prodávajícího podal žalobu, s čímž ale nesouhlasím. Myslím, že nejlepším řešením by bylo odstoupení od smlouvy, je – li to z právního hlediska možné.

Jak mám tedy postupovat? Napadá mě, že bych mohl požádat nějaký autorizovaný servis, aby mi oficiálně potvrdili, že se jedná o podvod, tedy o vůz 1.1 a v technickém průkazu mám 1.4. To by ale nebylo zadarmo a nevím, neměl -li by to platit prodávající.

Ve smlouvě je jako prodávající napsán původní majitel auta, nikoliv překupník.

Předem moc děkuji za pomoc, auto už mi stojí nějakou dobu nepojízdné před domem.

D.M.

• #33525 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, příště buďte ve svém příspěvku stručnější. Pokud jde o to, že nesouhlasíte se žalobou, jestliže s Vámi nebude nikdo komunikovat, nic jiného Vám stejně nezbyde. To, že odstoupíte od smlouvy sice vypadá jednoduše, ovšem když druhá strana odmítne odstoupení akceptovat, tak se ničeho fakticky nedomůžete, a jsme zase u žaloby. Autorizovaný servis také nic nevyřeší, protože musíte k soudnímu znalci. Teprve jeho posudek má u soudu váhu. A pokud jde o odpovědnost? To bude obtížné. Jestliže osoba, se kterou jste věc řešil, byl jen zprostředkovatel, pak odpovědnost za prodáváný vůz nese skutečný původní majitel. Ten však nemůže nést odpovědnost za to, že zprostředkovatel lhal. Ale Vy by jste měl žalovat především majitele, nebo můžete uvést oba, jelikož přesně nevíte, jaké vztahy kolem prodeje auta vlastně existovaly. Majitel pak může zase zpětně žalovat zprostředkovatele za škodu, kterou mu způsobil. Jestli skutečně skončíte u soudu, pak téměř jistě budete potřebovat právníka. Nevypadá to, že by jste věc vyřešil smírně, bez soudu.

• #33526 Reply

Daniel Mráz

Děkuji za odpověď.

Vinu podle mě nese bývalý majitel auta, jelikož v technickém průkazu je napsáno 1.4 a v autě je fakticky 1.1 Je prokazatelné, že motor nikdo neměnil, k tomu by bylo potřeba nutných mechanických úprav a bylo by to na autě poznat.

Předpokládám tedy, že soudní znalec mi potvrdí že se ve skutečnosti jedná o obsahově jiný motor, než který je psaný v tech. průkazu.

Zajímalo by mě, podle vás, jak bych se měl zachovat. Když podám žalobu, jestliže bude soud, potřebuji právníka. Sečteno, náklady mohou být v desítkách tisíc, že ano? Předpokládám, že když bych vyhrál, soudní výlohy a soudního znalce bude platit bývalý majitel, resp. želovaný? Ale náklady na právníka už mi neproplatí, že ano? Děkuji.

• #33527 Reply

Petra Dreiseitlová

Dobrý večer, je to 8 dní co jsem si koupila ojetý motocykl a dala jsem ho do servisu na kontrolu. Byly zjištěny vady, na které bych jako laik při koupi nepřišla. Ve smlouvě mám napsáno, že jsem byla se stavem seznámena a nemám námitek. Zajímalo by mě tedy jestli mám i přes to nárok vrátit motocykl do 14 dní od uzavření kupní smlouvy. Děkuji mockrát za radu Petra.

Odpověď na téma: Prodávající lhal o motoru auta
Informace o uživateli: