Prodej nemovitosti

Forum Fóra Občanské právo Nemovitosti Prodej nemovitosti

Zvolené téma obsahuje celkem 7 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Lucie Jindrová, advokát a poslední změna je stará 9 let, 3 měsíce.

 • Autor
  Příspěvky
 • #66473 Reply

  Z. L.

  Dobry den,

  jsem spoluvlastnikem nemovitosti, ktera se ma v blizke dobe prodavat. Ja momentalne ziji v zahranici a nemohu byt u prodeje osobne. Samozrejme chci mit jistotu, ze vse probehne v naprostem poradku a ze mi bude vyplacena polovina, ktera mi nalezi. Chci se zeptat zda je mozne se takhle na dalku domluvit s pravnikem, ktery by me v teto veci zastoupil a take jestli by to pro me nebyla prilis draha zalezitost vzhledem k tomu, ze castka kterou bych mela za pulku nemovitosti obdrzet se pohybuje okolo pul milionu korun. Do Cech by me letenka stala okolo padesati tisic korun. Realitnim kancelarim osobne neduveruji. Je pro me pravnik tim nejlepsim vychodiskem? Dekuji za odpoved.

 • #66475 Reply

  Eva Dvořáková

  Dobrý den.V roce 2007 jsme koupili dům.Po nastěhování jsme zjistili závady, které nás dodnes stály již statisíce Kč. Při prodeji nám bývalý majitel řekl, že dům je po kompletní rekonstrukci.Po nastěhování jsme zjistili,že rekonstrukce vody a el. nebyla vůbec provedena,naopak je v dezolátním stavu. Pod domem jezdí metro, dům duní, můžeme počítat vagony, což nám také neřekl. V mém bytě nyní průstá houba-plíseň kobercem, zničila nové zařízení, propadám se podlahou a nemůžu v bytě žít.Ve KS máme " jak stojí a leží ". Bývalý majitel lhal nám i znalci od banky, posudek je nadhodnocený. Dům jsme chtěli vrátit, ale banka i přesto, že jsme ji včas informovali, peníze proti naší vůli vyplatila.Bývalí majitelé byli o závadách do 2 měsíců ústně naší právničkou informováni, poté i písemně. Jen se nám vysmívají.

  Chtěli bychom slevu z ceny nemovitosti, ale právnička říká, že to stejně zřejmě prohrajeme. Máme nějakou šanci ? Můžeme žalovat i znalce, že nezjistil skutečný stav včetně metra ? Děkuji.

 • #66476 Reply

  Kristýna Kučerová

  Dobrý den,

  mám dilema. Kupujeme byt, který si budeme sami celý dodělávat. Koupi zajišťuje realitka, podepsali jsme zprostředkovatelskou smlouvu, ve které je uvedené: Zájemce se zavazuje, že nebude sám, bez součinnosti zprostředkovatele, kontaktovat majitele nemovitosti… pod pokutou…. Dohodou bylo, že podepíšeme předkupní smlouvu a do kupní smlouvy a zápisu do katastru už na bytě můžeme pracovat.Právník realitky má však určité výhrady s tím, že to tak nejde. Proto nám majitel nabídnul, že nechá předkupní smlouvu sepsat u notářky sám, bude mezi náma, my na bytě můžeme začít dělat a kupní smlouva už půjde přes realitku. Kvůli dodatku ve zprostředkovatelské smlouvě však mám obavy, aby to realitka nebrala tak, že ji obcházíme a nedala nám pokutu. Je tenhle postup správný, nebo se raději máme dohodnout s realitkou? Předem děkuji, Kristýna

 • #66477 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, takové zastoupení samozřejmě možné je. Na konkrétních podmínkách se musíte domluvit přímo s právníkem, kterého oslovíte. Ceny za právní služby se liší, takže nelze jednoznačně určit, kolik Vás to bude stát.

 • #66478 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, píšete, že máte sjednanou právničku, takže tyhle záležitosti řešte s ní, popř. si zvolte jiného právníka.

  Jestliže jste uplatnily vady ve lhůtě po koupi, pak by šance na určité nároky byla. Ale dovětek "jak stojí a leží" věc opravdu komplikuje, jelikož odpovědnost prodávajících za vady podstatně zužuje. Tyto případy jsou však složité a soudní jednání úporná. V této poradně tak bez hlubší znalosti věci nelze jednoznačně předem určit, jaké jsou Vaše šance při uplatnění nároků z vad nebo náhrady škody.

  O náhradu škody můžete znalce žalovat, ale muselo by se jasně prokázat, že došlo ke škodě jeho zaviněním a mezi škodou a jeho jednáním je příčinná souvislost.

 • #66479 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jistě by bylo nejvhodnější to celé s RK projednat, protože nikdy nemůžete předem vědět, jestli na Vás pak nevyrukují. Taková smluvní pokuta bývá často vnímána jako snadný výdělek a tudíž je riziko jejího uplatnění poměrně vysoké.

  Spíše je otázkou, proč právník RK nebyl ochoten hledat řešení, které existuje, namísto toho, aby jednoduše prohlásil, že to nejde (nejspíš si jen chtěl ušetřit práci). Pokud se účastníci dohodnou, pak na tom není nic nemožného ani protiprávního. Současný vlastník si o nemovitosti rozhoduje sám a pokud Vám chce umožnit, abyste začali s rekonstrukcí, je to jeho volba a vstřícný krok vůči Vám.

 • #66480 Reply

  julie kotalova

  Dobrý den,v březnu 08,jsme byli na prohlídce domu,zprostředkované realit.kanc.Dům nebyl dle našich představ,proto jsme se nedohlodli,nic jsme nepodepislovali)šlo čistě o prohlídku) Nyní,v listopadu 08 jsme znovu sami kontaktovali majitele domu,kterému s danou realit.kanc.skončila smlouva(4.11) a o dům bychom měli zájem.Majitel-prodávající souhlasí s prodejem.V realitní kanceláři mu řekli, že dům nám sám prodat nesmí,jelikož nás v tom březnu přivedla jejich realit.kanc.Že jinak jsme povini zaplati provizi.My jsme realit.kanceláři nikdy nic nepodepisovali,ani se k ničemu nezavazovali.Ani prodávající nemá ve smlouvě s RK žádný bod, který by jeho konání po skončení smlouvy, nějak omezoval. Mají na takové jednání právo???Zaskočilo nás to jelikož máme již připravenou kupní smlouvu.Moc děkuji za odpověď J.K.

 • #66481 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  musela bych vidět jejich smlouvu o zprostředkování – v těchto smlouvách totiž obvykle bývá ustanovení o tom, že i po skončení smlouvy náleží RK provize v případě, že k uzavření kupní smlouvy došlo jejím přičiněním, tj. zejm. tehdy, pokud zájemce našla ona – takové ustanovení navíc obsahuje i přímo zákon v § 774 občanského zákoníku.

Odpověď na téma: Prodej nemovitosti
Informace o uživateli: