Prodej osobniho automobilu

Forum Fóra Obchodní právo Různé Prodej osobniho automobilu

Zvolené téma obsahuje celkem 19 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Milan Zeman a poslední změna je stará 7 let, 2 měsíce.

• Autor

Krajcigr

Dobrý den.

Na základě objednávky (koupě auta),mi byla vystavena Zálohová faktura na 10.000,- ( záloha na niže spec.osobní vůz). Zálohu jsem zaplatil. Bohužel jsem se dostal do finanční tísně a musím odsoupit od koupi auta. Mám nárok na vrácení zálohy.

Děkuji za odpověď.

• #36089 Reply

Zuzana

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat na případ, kdy půjčí člen představenstva a.s. do této a.s. finanční hotovost = poskytne půjčku. Může být tato půjčka bezúročná, když se jedna o stat. orgán ??

• #36090 Reply

Cyril

Dobrý den, řeším problém, jak správně postupovat při sepsání smlouvy s dárcem. Jsme nestátní nezisková organizace a jeden z našich dárců nám chce darovat starší automobil, ale vymiňuje si, že by ho chtěl v každém roce alespoň na 1 měsíc používat. Existuje nějaká právně čistá cesta, jak s dárcem toto zapracovat do darovací smlouvy? Je něco takového vůbec možné?

• #36091 Reply

Franken Sharp

Dobrý den,

musím Vás upozornit, že akciová společnost není státním orgánem.Jedná se o soukromou právní formu podnikání. Je na věřiteli, zda-li stanoví smluvní úroky.

• #36092 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, sepište darovací smlouvu, kterou přejde vlastnictví auta na vaši organizaci a k ní ještě smlouvu o výpůjčce, ve které bude uvedeno kdy a za jakých podmínek si dárce bude moci auto vypůjčit. Tato smlouva totiž vypůjčitele (tedy dárce) opravňuje k bezplatnému užívání věci po dobu sjednanou ve smlouvě a splníte tak podmínkou, kterou má. Protože přímo do darovací smlouvy takovou podmínku zakomponujete těžko.

• #36093 Reply

david Kosina

Jsem vozíčkář a s mou kolegyní chceme zřídit neziskovou organizaci zabývající se poradenským servisem,půjčováním zdr.pomůcek aj.Co ukládá zákon za povinnost a jak takovou organizaci zřídit aby bylo vše podle zákona.Děkuji Kosina

• #36094 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

záleží na tom, jak máte sjednánu smlouvu v tomto bodě. Je pravděpodobné, že za odstoupení budete muset uhradit např. smluvní pokutu, která bude ve výši zálohy.

• #36095 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, forem je několik, např. obecně prospěšná společnost podle zák.č. 248/1995 Sb., občanské sdružení podle zák.č. 83/1990 Sb. Existují i nadace a nadační fondy, ale to nebude Váš případ. Postup při založení takové "neziskovky" je stanoven v uvedených zákonech. Nejdůležitější jsou zakládací listiny a určení orgánů společnosti. Pak je nutné vypracovat statut nebo stanovy, určit si předmět činností a stanovit si jak bude financován provoz a náklady společnosti. Nejlépe bude se obrátit na notáře nebo advokáta, protože detailní popis této problematiky překračuje rámec zdejší poradny.

• #36096 Reply

Eliška

Dobrý den,

bývalému kolegovi z práce jsem půjčila asi 150 tisíc, bohužel jen na základě ústní dohody a beze svědků. K vrácení peněz se příliš nemá – mohu v tomto případě něco dělat? Lze i tak podat trestní oznámení – alespoň jako výstrahu?

děkuji

• #36097 Reply

Petr Petr

Podmět na policii podat můžete, neboť policie je povinna příjmou jakékoli oznámení. V daném případě by se mohlo jednat o tr. čin podvod (§ 250 tr.z.), kdy ovšem bude muset policie pachateli prokázat úmysl peníze nevrátit atd.

Kdyby jste chtěl bývalého kolegu žalovat, budete muset prokázat, že jste mu skutečně peníze zapůjčil, což v daném případě bude zřejmě složité.

Pokuste se jmenovanému zaslat doporučený dopis kde jej vyzvěte aby vám dluh do určitého data uhradil a nebo jej požádejte o dodatečné uznání dluhu atd.

• #36098 Reply

Tomáš Seifert

Dobrý den

měl bych dotaz jaké práva mám,když jsem zakoupil auto s vadou,která by měla být opravane za pár korun,ale zjištěním v opravě mi zdělily že oprava neni možná jedině vyměnit součástku (vyfuk) a součástka je v ceně 15000 kč. Do autobazaru jsem volal a tam mi řekli,že nemám šanci s reklamací i když to je po 10 dnech od koupení vozu. V atobazaru mě přesvědčovali o záruce na zkryté vady a nejednou to nemá žádnou váhu a já jsem namydlenej.

• #36099 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, to není pravda. Záleží od koho jste koupil. Jestli od bazaru nebo od původního vlastníka (bazar prodej jen zprostředkoval). Jestli auto prodal přímo bazar ručí 24 měsíců nebo nejméně 12 měsíců, pokud jste si to sjednali. Pokud jen zprostředkovával, pak odpovídá původní vlastník a to po dobu 6 měsíců. Jestli vada existovala již v době koupě, pak máte nárok na reklamaci. Pokud ji neuznají, budete se muset bránit u soudu.

• #36100 Reply

Jana Súkupová

Auto co jsem měla kupovat v bazaru nebudu kupovat. Z jistého důvodu..Byl se tam podívat známej od mého známého policajta a ptal se zrovinka na to naše zadané auto.. ten z bazaru je jeho kámoš a řekl mu, že je to vrak, že to má skrytou závadu a najeto o 160000km na víc,než je uvedeno v servisce…

no a tak se bavil s tím známím pak a ten mu řekl, že to máme zamluvené my a on, že od toho auta máme dát rychle ruce pryč..jenže já jsem tam dala zálohu, nejprve 2000,- dne 17.9.08 a týden na to 23.9.08 5000,-. Na prvním příjmovém dokladu je ,že je nevratný, no ale na tom druhém, není.. Nepodepisovala jsem s nikým žádnou smlouvu a peníze bych chtěla vrátit. Jenže bazar se k tomu nemá a že nám vrátí jen 4000,-..enže, já chci vrátit všechno, to je přeci nedovolené obohacování,ne?Řekla jsem jim včera, že nám nevyšel úvěr a že na auto nemáme peníze,neřekla jsem jim, že to vím o tom jejich podvodu..Potřebuji zjistit kolik mi po právu musejí vrátit, ale známej říkal,že všechno..Děkuji za odpověd.

• #36101 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Tento dotaz jste v rozporu s pravidly vložila nejméně 4x, takže si příště přečtěte pravidla a respektujte je jako ostatní tazatelé!

Pokud nedošlo ke koupi, pak by Vám měl peníze vrátit všechny, jinak by šlo skutečně o bezdůvodné obohacení. Pochybuji, že by s tím vznikly nějaké náklady, které by si mohl účtovat. Ale jako v mnoha dalších takových případech jste udělala chybu, že jste si nevyžádala písemné potvrzení nebo dohodu o tom, co a jak jste si ujednali. Bude-li peníze odmítat vrátit, budete se jich muset domáhat soudně.

• #36102 Reply

Daniel Krejny

Dobrý den,

Obracím se na Vás s žádostí o radu jak postupovat v případě, kdy jsem v roce 1999 prodal osobní vozidlo a po dohodě s novým majitelem jsem k vozidlu dal veškeré doklady (malé a velké TP) s tím že si nový majitel zřídí převod vozidla bez mé účasti (jako je tomu v případě autobazaru nebo zprostředkovatelské firmy.

Bohužel ke svému překvapení jsem zjistil že je vozidlo po letech nadále vedeno v registru na mé jméno – tedy že nebylo převedeno.

Podařilo se mi najít smlouvu o prodeji.

Mohu vozidlo odhlásit na "nového" majitele i po takové době a bude mi stačit doložení smlouvy??

Na adrese která je vesmlouvě již nový majitel auta nebydlí.

Děkuji za odpověď, jsem ochoten přijet i osobně do poradny a zaplatit řádnou sazbu pokud mi pomůžete tento problém korektně vyřešit.

S pozdravem

Daniel Krejny

tel.: 774177771

• #36103 Reply

miloš Šembera

Dobrý den,

stala se mi taková nepříjemnost, rozhodl jsem se koupit auto, domluvil jsem se s jedním pracovníkem autobazaru na konkrétním. Dal jsem mu své osobní údaje s tím, že zařídí úvěr a další potřebné věci. Prozatím jsem vůbec nic nepodepsal!!! Mezitím jsem dostal výhodnější nabídku a sdělil jsem mu, že o to auto již nemám zájem? On pravděpodobně už připravil nějaké podklady pro koupi a za to mi nyní hodlá naúčtovat 5000kč. Má na to právo?

děkuji za odpověď

• #36104 Reply

Tomáš Halasek

Dobrý den,

jelikož jsem před nedávnem 23.10.2009 koupil automobil na kupní smlouvu a hned po 14dnech se mi projevila závada ve stylu bouchání při zatáčení do leva,auto bylo před prodejem puv. majitele 20.10.2009 necháno na opravě se stejnou závadou. Spojil jsem se tedy s puvodnim majitelem a auto přivezl zpět aby mi to dali do pořádku. Bohužel auto mi bylo vráceno zpět s tím, že tam nic nebouchá a že si vymýšlim.Já koupil auto v domění že je vpořádku, ale závada mi byla tedy zatajena a při reklamaci nevyřízena.Podle zákona by měla být nějaká ochraná lhůta na skryté závady.Auto jsem si musel nechat opravit protože jej potřebuji k dopravě do práce.Prosím tedy o radu co mám dělat.Pokusil jsem se spojit s majitelem a domluvit se,aby mi uhradil vadnou část,ale bohužel bez uspěchu.Mechanikovo chyba z 20.10.2009 to nebyla,ten puv. majiteli oznamil že je potřeba vyměnit vnitřni kloub,ale to neprovedl a mě s vědomim že to ma zavadu to prodal a při opětovné reklamaci vratil zpět neopravene.Děkuj

• #36105 Reply

Alena Průchová

Dobrý den,složili jsme v autobazaru zálohu na auto Škoda Roomster1,2/51kw ve výši 15000,-kč(na potvrzence je napsáno,že je nevratná).Konečná cena má být 175000,-kč s tím ,že je auto po 1. majiteli.Dle dodaných fotografií od prodejce jsme našli toto auto nabízené v jiné prodejně a následným ověřením jsme zjistili,že auto je totožné,ale nabízené s nižším ( zhruba o 1000km )najetím na tachometru(takže zhruba1000km najel někdo jiný než původní majitel),za částku 165000,-kč a výkon motoru je pouze 47kw.Po telefonu nám byla tato skutečnost potvrzena(tedy, že auto je rezervováno pro nás,ale o 14000,. dražší a dle technické knížky s výkonem pouze47kw.)Máme nárok na vrácení zálohy,když je na potvrzení zálohy udáno,že je to za Roomster 1,2/51 a nyní (mimo jiné)nám za tuto zálohu prodávají Roomster 1,2/47kw.Prodejce tvrdí,že je to stejné a že tomu nerozumíme. Děkuji

• #36106 Reply

David Krásenský

Dobrý den,06.05.2008 jsem koupil ojetý automobil,do dneška jsem nepotřeboval nic řešit až nyní musím s autem na stk a v předávacím protokolu z autobazaru jsem zjistil že si naůčtovaly neoprávněně cca 16000kč ve výbavě za věci které tam nejsou.Auto jsem bral na ůvěr.Mohu to nějak ještě řešit?Jako neoprávněné obohacení?

• #36107 Reply

Milan Zeman

Vámi uvedený případ je tzv. rozpor s kupní smlouvou. Nejprve se obraťte na autobazar a požadujte slevu z kupní ceny. Vzhledem ke skutečnosti, že od koupě uplynuly již téměř dva roky by Vaše důkazní situace u soudu byla neúnosná. Pokud Vám autobazar nevyhoví a nebudete si jist, že můžete u soudu prokázat, že auto bylo prodáno v rozporu s kupní smlouvou, nevím jak jinak tuto situaci řešit.

Odpověď na téma: Prodej osobniho automobilu
Informace o uživateli: