promlčecí doba

Forum Fóra Občanské právo Nemovitosti promlčecí doba

Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 8 let, 9 měsíců.

• Autor

marie dlouhá

Dobrý den,

v prosinci 2004 jsme zkolaudovali RD. Stavbu prováděla firma se kterou jsem měla smlouvu o dílo na hrubou stavbu, na dokončovací práce mi ji nevystavila i přes ústní urgence. Po 3 letech se mi ozval jeden ze subdodavatelů, že by chtěl zaplatit práce, které na našem RD provedl.Já jsem s ním žádnou smlouvu nikdy neuzavřela a ani ho na domek nedovedla. Protože nebyla smlouva o dílo postupuje se pokud se nemýlím dle občanského zákoníku. Chtěla bych se informovat, který datum je pro nás co se týče doby promlčení rozhodující (Nevím, zda měly dodavatel a subdodavatel smlouvu mezi sebou).Je to datum kolaudace kdy jsem podepsala protokol o převzetí stavby dodavateli nebo datum revize zařízení, kterou jsme podepsali a tím převzali práce a nebo datum nabytí právní moci KR.

Děkuji za odpověď

• #66888 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, rozhodující je datum převzetí díla. Vy jste měla uzavřenou smlouvu o dílo s jedním zhotovitelem (i když jen ústně). To, že dílo neprováděl sám, ale měl sjednané subdodavatele však není Váš problém. Vy totiž máte právní vztah k tomuto zhotoviteli, nikoliv k jeho subdodavatelům. Ti si své nároky musí uplatňovat na zhotoviteli, právní vztah mezi Vámi a subdodavateli není, vůči Vám přímé nároky nemají. Pravděpodobně to na Vás jen zkouší, protože se jim nedaří uspokojit své pohledávky u toho, kdo si je objednal.

Odpověď na téma: promlčecí doba
Informace o uživateli: