Promlčení dědictví

Forum Fóra Občanské právo Dědictví Promlčení dědictví

Zvolené téma neobsahuje zatím žádnou odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Klára M. a poslední změna je stará 1 měsíc, 2 týdny.

• Autor

Klára M.

Dobrý den,
    v roce 1979 zemřela moje babička, mojí mamce bylo v té době 12 let, jejímu bratrovi 4 roky. Dělil jejich otec (můj děda). Ten se poté znovu oženil. Po jeho smrti se moje matka dědictví zřekla, její bratr a nevlastní sestra byli vyplaceni. Nevlastní babička nadále po smrti manžela žila v jejich společném bytě. Letos v lednu ale zemřela. Moje mamka ani její bratr nebyly k dědickému řízení přizváni, jelikož moje mamka byla již plnoletá v době, když se děda znovu oženil, a její bratr byl pouze v opatrovnictví nevlastní matky. Dědí tedy její sourozenci.

Před pěti lety přepsala babička svůj byt na moje rodiče, kteří od té doby platili celý nájem (doklad bankovní výpisy). Důvodem bylo to, že po celou dobu, kdy v bytě bydlel i mojí matky bratr, i několik let po jeho odstěhování, se neustále objevovali u dveří exekutoři, protože dlužil na koho se podíval. Babička se bála, že by mohla o byt přijít a zůstat na ulici.

On teď tvrdí, že po vlastní matce, která zemřela v roce 1979 nic nedostal, otec je prý nevyplatil. Jemu byly v té době 4 roky, moje matka si z té doby nic nepamatuje. Pouze to, že dostali nějaké peníze na vkladní knížku. On tvrdí, že dědické řízení se musí po 38 letech znovu otevřít a dělá si nároky na byt, který je již 5 let v osobním vlastnictví mých rodičů.

Nehledě na to, že byl na babičku zlý a mlátil jí, věčně neplatil nájem, kradl, měl desítky exekucí a za poslední tři roky, kdy byla babička vážně nemocná se o ní vůbec nezajímal a nestaral, si teď dělá nějaké nároky.

Jak máme postupovat, jaká je promlčecí doba / lhůta? Rodiče se bojí, že by o byt mohli přijít.

Odpověď na téma: Promlčení dědictví
Informace o uživateli: