proplácení cestovních náhrad

Forum Fóra Pracovní právo Různé proplácení cestovních náhrad

Zvolené téma obsahuje celkem 28 odpovědí. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  Majda Jindrová a poslední změna je stará 1 měsíc, 1 týden.

• Autor

Houdková Daniela

Mám na Vás dotaz.Jsem zaměstnancem Domova pro seniory a zároveň studuji na VŠ. Toto studium musím studovat z důvodu zákona 108/2006 o soc.službách.Sociální pracovník musí mít pro výkon povolání vysokou školu.

Můj zaměstnavatel mi nepropláci cestovné ani stravné.Mám uzavřenou dohodu mezi mnou a zaměstnavatelem.

Chtěla byc vědět jesli na výdaje spojené se tudiem mám právo.Jestli ano tak podle jakého právního předpisu.

Děkuji

• #37474 Reply

Hana

pokud vám studium přikázal váš zaměstnavatel tak musí jednoznačně hradit cestovné i stravné. pokud studujete na vlastní triko, tak nemusí, je to vaše věc. pokud si studiem zvyšujete kvalifikaci a máte souhlas zaměstnavatele, tak vám to musí proplatit. záleží taky co máte v pracovní smlouvě.

• #37475 Reply

marcela denkeová

Zajímalo by mě,zda od ledna má zaměstnavatel proplácet cestovné či nikoliv. On totiž zvýhodňuje některé zaměstnance tím, že jim platí ubytovnu ve výšei 4500 Kč měsičně. Myslíme si, že bydlíme všichni a tyto prostředky by tudíž měli dostat také všichni. Je to správný postup? Rozhodli se sami být na ubytovně. Ostatní mají opravdu smůlu?

• #37476 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, je na rozhodnutí zaměstnavatele koho a jak odmění a jaké bude dávat benefity. Je sice třeba dodržovat zásadu rovnosti v odměnách za stejnou práci, ale jestliže zaměstnavatel přispívá na ubytování některých zaměstnanců, nelze mu to vytknout. Jsou to náklady zaměstnavatele, on si je určuje a zaměstnanci nejsou oprávněni, aby do jeho rozhodování o finančním vedení firmy zasahovali. Takový je chod tržního hospodářství.

• #37477 Reply

Yvona Luňáčková

Můžete mi prosím poradit, jaké jsou všechny možnosti zaměstnavatele přispívat zaměstnancům na dopravu do zaměstnání. Zda jsou takto vynaložené náklady pro zaměstnavatele daňově uznatelné, a zda z tohoto příspěvku platí daň, případně zdravotní a sociální pojištění zaměstnanec?

• #37478 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, daňové poradenství zde neposkytujeme, obraťte se na finanční úřad. Pokud jde o příspěvek na dopravu zaměstnanců do práce, ten není podle ZP povinný. Cesta do a z práce není činností v přímé souvislosti s výkonem práce a tudíž nepatří mezi přiznané cestovní náhrady. Je to dobrovolný benefit poskytovaný zaměstnancům.

• #37479 Reply

Markéta Filípková

Dotaz se týká proplacení jízdného (jízdenka z hromadného dopravního prostředku) při služební cestě v obci výkonu práce. Cesta trvala méně než 5 hodin. Cesta se týkala vyzvednutí služebního vozidla v servisu. Proplatit neproplatit jízdenku?

• #37480 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, u náhrady cestovních výdajů vůbec nehraje roli, jak dlouho cesta trvá (to se týká stravného). Jestliže se jednalo o cestu nařízenou zaměstnavatelem nebo v přímé souvislosti s prací, a sama píšete, že šlo o "služební" cestu, pak není důvod, proč jízdné neproplatit.

• #37481 Reply

Marek Filsak

Dobrý den ,chtěl jsem se zeptat,když mam ve smlouvě že pracoviště je po celém severomoravskem kraji tak mi narok na dijety nevznika nebo se mílim? I když dělam více jak osm hodin ? (npř.:12 hod.) Dekuji.

• #37482 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, §34/2 ZP: Není-li v pracovní smlouvě sjednáno pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad, je pravidelným pracovištěm místo výkonu práce sjednané v pracovní smlouvě. Jestliže je však místo výkonu práce sjednáno šířeji než jedna obec, považuje se za pravidelné pracoviště obec, ve které nejčastěji začínají pracovní cesty zaměstnance.

Nárok na náhrady samozřejmě máte.

• #37483 Reply

Ladislav Müller

Dobrý den,

při výkonu mé práce mi vznikají výdaje, které mi jsou zpětně ppropláceny zaměstnavatelem. Vyúčtování těchto nákladů předávám zaměstnavateli vždy do 2. pracovního dne následujícího měsíce, na jejich proplacení však čekám více než 6 týdnů. Takto "točím" téměř dvacet tisíc ze svého, nebo´t mi zaměstnavatel na tyto výdaje neposkytl zálohu.

Je stanoven nějaký termín proplácení těchto výdajů? Mohu se nějak bránit proti pozdnímu proplácení?

Děkuji

• #37484 Reply

Karel Dlouhý

Zák. práce §183 (1) "Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci zúčtovatelnou zálohu až do předpokládané výše cestovních náhrad, pokud se se zaměstnancem nedohodne, že záloha nebude poskytnuta.

§183 (5) Nedohodnou-li se účastníci jinak, je zaměstnavatel povinen do 10 pracovních dnů ode dne předložení písemných dokladů zaměstnancem provést vyúčtování cestovních náhrad a uspokojit jeho práva." Tedy trvejte na poskytnutí zálohy a na proplacení vyúčtování s odvoláním na ZP.

• #37485 Reply

Michal Bicik

Dobry den, rad bych se ujistil o konkretnim pripade:

Zamestnavatel me vyslal na ctyrdenni skoleni do jine pobocky (z Prahy do Brna). Cestu i hotel se snidani jsem mel rezervovany a proplaceny predem. Chapu spravne, ze v takoveto situaci mam nyni narok (s tim, ze samotne skoleni zabralo v kazdem dni cca 8 hodin) na proplaceni diet ve vysi 138,- Kc za kazdy den plus naklady za MHD po Brne? V pripade, ze slo o hotel se snidani, plati srazka 25%?

Pokud budu obdobne vyslan do zahranici, mohu si zazadat o zalohu v zahranicni mene az do vyse nakladu na letenku + hotel + ocekavanou dopravu v miste + diety podle vyhlasky c. 338/2007 Sb.?

• #37486 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, §163/2 psím. c) ZP o srážce 25% za zajištěnou snídani platí. Jízdní výdaje se proplácí také.

Podle §183 ZP platí, že "Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci zúčtovatelnou zálohu až do předpokládané výše cestovních náhrad, pokud se se zaměstnancem nedohodne, že záloha nebude poskytnuta.".

• #37487 Reply

Pavel Kroupa

Dobrý den,

rád bych se informpoval o povinnostech zaměstnance a zaměstnavatele ohledně vyučtování a následné proplácení cestovních náhrad.

Některé informace jsem již zachytil při četní starších příspěvku, ale nedočetl jsem se zda je zaměstnanec povinen provést vyúčtování sám či stačí předání dokladů spojených s pracovní cestou?

Předem děkuji za odpověď.

• #37488 Reply

Karel Dlouhý

Zaměstnanec je povinen vyúčtovat výdaje spojené s pracovní cestou. Většinou je používán tiskopis pro nařízení pracovní cesty, na jehož druhé straně se uvede vyúčtování a přiloží se jízdenky.

Setkal jsem se ale i s názorem, že vyúčtování by měla dělat účetní, že je na to kvalifikovaná.

• #37489 Reply

101j

Dobrý den, přítelkyně byla minulý měsíc odeslána na několik pracovních cest, respektive na jinou pobočku firmy (místo nemá uvedeno ve smlouvě). K cestě tam využila svůj vůz – firma ji nyní sdělila, že ji cestovní náhrady proplatí ve výrobcích, tedy ne penězi. Má na to zaměstnavatel právo, nemá s tím někdo zkušenost? Děkuji.

• #37490 Reply

Karel Dlouhý

Samozřejmě je postup zaměstnavatele protiprávní. Náhrady se vyplácejí v penězích.

Podmínky pracovní cesty má zaměstnavatel stanovit předem (tedy i dopravní prostředek).

• #37491 Reply

101J

Velice děkuji za odpověď, přišlo mi to podivné.

• #37492 Reply

Ivan Faltin

Dobrý deň,

chcel by som Vás poprosiť o radu, som zamestnanec jednej z najvačších stavebných spoločností v Českej Republike. Poprebujem jazdiť pracovne mimo svojho zamestnania každý deň. Keďže pre mňa služobné auto neostalo tak by som chcel jazdiť so svojim ale vo firme ma zatial jednoducho odbili, že mi cesty na auto so Slovenskou ŠPZ preplácať nebudú. Tým pádom si obvolávam každý deň kolegov a ktorými sa dostanem do zamestnania..

Je to fakt nemožné preplácať cestovné náhrady na auto so Slovenskou ŠPZ?

Za prípadnú odpoveď fakt velmi pekne ďakujem.

Prajem pekný deň.

Ivan

• #37493 Reply

Zdeněk Šesták

Dobrý den měl bych dotaz ohledně proplácení cestovného do zaměstnání dojíždím z Prahy do okresu Mělník a chci se zeptat zda mám nárok na nějaký příspěvek na pohonné hmoty ve smlouvě mám místo výkonu práce Postřižín ( okres Mělník )

děkuji předem za odpověď Šesták

• #37494 Reply

Karel Dlouhý

Nárok nemáte. Náklady spojené s cestou do zaměstnání jsou k tíži zaměstnance.

• #37495 Reply

Petr Pavlásek

Dobrý den,

při svých služebních cestách si většinou platím hotel sám a následně tuto částku dostávám zpět od svého zaměstnavatele.

Hotel nejčastěji platím kartou v eurech a od zaměstnavatele potom dostanu náhradu v CZK. Problém ale je že vždy dostanu ve skutečnosti méně Kč než kolik jsem skutečně zaplatil z důvodu odlišných kurzů mé banky a kurzu kterým moje firma přepočítává eura na CZK.

A nyní můj dotaz – mám nárok dostat celkovou částku za výdaje ve skutečné výši v CZK jakou můžu doložit výpisem z účtu nebo je v rámci zákona že po přepočtu z euro na koruny dostanu od firmy méně než jsem skutečně zaplatil ? Možná to zní jako maličkost ale za měsíc to dělá i 500,-

Děkuji

• #37496 Reply

Vladimír Kutálek

V roce 2010 jsem to řešil u svého už bývalého zaměstnavatele, po troše neústupnosti jsem se nakonec dozvěděl, že je možné podat žádost o vyrovnání právě těchto nákladů. Z důvodu režie jednou za rok, podal, dostal.

• #37497 Reply

Michaela Švancarová

Dobrý den,

zajímalo by mne zda při proplácení cestovních náhrad na zahraniční služební cestě je zaměstnavatel povinen proplatit služební cestu např. v Německu zaměstnanci v eurech pokud na tom trvá, nebo mu ji může proplatit v kč s použitím kursu ČNB? Předpokládejme, že si zaměstnanec neřekl předem o zálohu v eur.

• #37498 Reply

Vlastimil Šplíchal

Dobrý den, pracuji ve státní firmě a chtěl bych se zeptat, zda je nějaká zákonná lhůta pro proplácení náhrad při služební cestě, jedná se hlavně o cestovné a stravné, do kdy mají být náhrady vyplaceny?

• #37499 Reply

Tomáš Markvart

Dobrý den,

mám dotaz týkající se proplácení cestovních nákladů.Jsem zaměstnancem firmy,jejíž sídlo je v Plzni.Má pobočky po celém území republiky.Já mám konkrétně místo výkonu práce v Ústí nad Labem.V tomto týdnu mi bylo sděleno a nabídnuto,že bych měl přejít na pobočku do Liberce.Jednalo by se o denní dojíždění.Zajímá mě,zda v takovém případě mám nárok na proplácení nákladů na dopravu a zda v případě odmítnutí přeřazení mám nárok na odstupné.

Děkuji

• #37500 Reply

Zlata Nováková

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,jak je to s proplácením výdajů spojených s pracovními cestami. Zaměstnavatel nás nutí hradit tyto výdaje úvěrovou kartu od jím zvolené banky.Smlouva by ale byla uzavřena na moje jméno a smlouva s bankou též. Zaměstnavatel by pak vyúčtované náklady poslal na můj běžný účet a já tyto prostředky přeposlala na úhradu čerpaného úvěru. Tento způsob se mi ale vůbec nezamlouvá, pokud se firma s platbou zdrží, tak bych musela čerpání z karty hradit ze svých prostředků,abych nebyla v prodlení a neměla problémy s registry. Musím přistoupit na tento způsob úhrad výdajů na pracovních cestách? Mohu požadovat od zaměstnavatele zálohy v hotovosti?

děkuji za radu.

• #198796 Reply

Majda Jindrová

Dobrý den.
    Ráda bych Vás požádala o následující informaci.
    Na podzim jsem se zúčastnili s dětmi zájezdu do zahraničí/Itálie/.
    Škola poskytla pedagogům pouze 22,5 eur/den s tím,že snídani a večeři máme hrazenou od CK,která zájezd pořádala. Dočetla jsem se ale,že pokud nejsme nikde uvedeni na faktuře ,neboť na každých 10 dětí je jeden pedagog zdarma/bonus od CK/,a škola nehradí náklady spojené s výlohami za stravu ani ubytování,máme nárok na plné diety,které činí v letošním roce 45 eur/den. Je to pravda?
    Předem děkuji za odpověď.
    S pozdravem Jindrová

Odpověď na téma: proplácení cestovních náhrad
Informace o uživateli: