Proplácení dovolené při výpovědi

Forum Fóra Pracovní právo Dovolená Proplácení dovolené při výpovědi

Zvolené téma neobsahuje zatím 7žádnou odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Vladimíra Nováková a poslední změna je stará 4 roky, 1 měsíc.

• Autor

Adam Tekač

Dobrý den,

podle p. Mgr. Oldřich Topka nevyčerpaná dovolená přechází do dalšího roku a zaměstnavatel ji musí zohlednit při určení čerpání dovolené. Musí však její čerpání stanovit nejpozději do 31.10.2008, jinak na nástup na dovolenou vznikne nárok přímo ze zákona (§218 odst.4 zákoníku práce), a to hned od prvního pracovního dne po tomto datu. Jestliže loňskou dovolenou do konce tohoto roku nevyčerpáte, tak právo na ní zanikne (nebude Vám ani nahrazena v penězích).

DOTAZ ZNÍ: Pokud zaměstnanec dostane výpověď na hodinu, má nárok na proplacení celé nevyčerpané dovolené, včetně té převedené ?

• #47190 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, ustanovení o čerpání dovolené z předchozího roku nalezente v §218 odst.3 a 4 zákoníku práce. Zákon v podstatě umožňuje pouze vyčerpání takové dovolené, nikoliv její proplacení. Takže by měl vzniknout nárok pouze na proplacení ze zbytku 4 zákonných týdnů. Pokud byla zaměstnancům přiznána dovolená nad 4 týdny, tak nevyčepaná loňská dovolená nad tento limit by se proplatit měla.

• #47191 Reply

Dana Gollová

Hezký den,

zaměstnavatel po vyplacení tzv. 13. platu v prosinci stanovil výpočet průměrného výdělku podle Zákona č. 1/1192 Sb o mzdě…, odstavce 9. Protože jsem v lednu končila pracovní poměr, proplatil mi zbývající dovolenou a tím, že byl průměr stanoven výše uvedeným způsobem mě vlastně poškodil. Postupoval správně?

Děkuji

• #47192 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, účinnost zákona č. 1/92 Sb., skončila k 31.12.06. Tudíž postupoval podle neplatného právního předpisu. Upozorněte zaměstnavatele na tuto chybu a žádejte přepočítání podle platného ZP. Když nebude souhlasit můžete podat podnět na Oblastní inspektorát práce nebo se bránit přímo u soudu.

• #47193 Reply

Jiří Halačka

Zaměstnavatel nedodržel zákonem předepsanou lhůtu pro nařízení dovolené (13 dnů)před ukončením pracovního poměru výpovědí pro nadbytečnost.Odmítá dovolenou proplatit samostatně. Můžete mi doporučit vzor žádosti k soudu, dohoda není možná.Děkuji

• #47194 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

zaměstnavatel Vám buď může umožnit vyčerpání dovolené, nebo Vám ji musí proplatit a to nejpozději při nejbližším výplatním termínu s řádnou výplatou mzdy. Pokud tak neučiní, můžete podat soudu žalobu na zaplacení dlužné částky. O náležitostech žaloby – viz § 79 občanského soudního řádu.

• #47195 Reply

Jan Liška

Dobrý den,

dne 26.2.2008 jsem podal výpověď z prac. poměru s dvouměsíční výpovědní lhůtou. S nadřízeným jsem se ústně dohodl, že si na konci dubnu vyčerpám 13 dní loňské a 2 dny letošní dovolené. Dnes přišel s tím, že dohodu ruší a že mi dovolenou proplatí, s čímž já nesouhlasím.

Má na to právo? V zákoníku práce jsem nic takového nenašel.

S pozdravem

Jan Liška

• #47196 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, v zákoníku práce najdete především to, že čerpání dovolené určuje zaměstnavatel (§217 ZP). Jestliže mu to z nějaké důvodu nevyhovuje, pak Vám dovolenou neumožní, ale je povinen Vám ji proplatit při skončení PP (§222 ZP). Sice jste se ústně dohodli, ale domáhat se takové dohody pro Vás bude velmi obtížné.

• #47197 Reply

Simona Bozděchová

Dobrý den. Během letošního roku půjdu do plného invalidního důchodu a z loňského roku mi zbývá 15 dnů dovolené, kterou nebudu mít možnost čerpat. Musí mi ji zaměstnavatel proplatit a kdy? Musím o to požádat nebo je proplacení automatické? Děkuji za odpověď.

• #47198 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, nevyčerpaná dovolená se při skončení pracovního poměru vyplácí ze zákona. Je to povinnost zaměstnavatele (viz §222 ZP).

• #47199 Reply

Daniela Podolská

Dobrý den,

k datumu 4.4.2008 končím pracovní poměr a má účetní mi k tomuto datu spočetla 1,5 dne nároku na dovolenou za tento rok,který si vybírám.(z loňského roku nemám žádnou zbývyjící dovolenou) Z pracovní smlovy mám nárok na 20 dní dovolené. Ráda bych se zeptala,jesli mi účetní vypočetla nárok na dovolenou správně.Podle mého zdání bych po odpracování 1/3 roku měla nárok na 1/3 dovolené,což je 5 dní. Děkuji za odpověď.

Daniela P.

• #47200 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, mzdové účetnictví není předmětem této poradny. Máte-li dojem, že se účetní zmýlila, pak se obraťte na jiného účetního. Obecně platí, že by Vám měli proplatit 1/12 za každých 21 odpracovaných dnů (pokud jste Vám marodila, tyto dny se Vám nezapočítají).

• #47201 Reply

Ladislav K.

Dobrý den,

zvažuji změnu zaměstnání a chci se zeptat zda mi musí nynější zaměstnavatel, pokud dám výpověd proplatit dovolenou uvedenou na výplatní pásce, tzn 39 dní.

• #47202 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, při skončení PP je zaměstnavatel povinen zbylou dovolenou proplatit (§222/2 ZP).

• #47203 Reply

Olga Džubanová

Dobrý den,

od 7.02.2008 jsem v pracovní neschopností z důvodu těhotenství. Pracovní smlouvu jsem měla od 1.1.2008

do 30.06.2008. Chci se zeptat, kolik dnů mám nárok

na dovolenou. Děkují.

• #47204 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, protože jste neodpracovala 60 dnů, pak budete mít nárok jen na 1/12 dovolené za každých odpracovaných 21 dnů. Konkrétní výpočty zde neprovádíme, to musíte za mzdovou účetní.

• #47205 Reply

Jan Anderle

Dobrý den,

ve výpovědní době jsem byl v pracovní neschopnosti.Po ukončení PP jsem měl nahlášenou dovolenou (vybíral jsem zbytek). Zaměstnavatel mi dovolenou neschválil, ale na to mě neupozornil, čili mi nasekal "áčka" a já v domění, že je vše v pořádku jsem čerpal dovolenou. Ve výplatní pásce mám neodpracované hodiny a tím jsem přišel o cca 14dní dovolené, kterou mi zaměstnavatel neproplatil. Mohu se nějak bránit?

• #47206 Reply

Anonymous

Dobry den,jsem od konce srpna na materske dovolene,bohuzel se mi narodilo mrtve dite tudiz mam podle zakona narok na 14 tydnu a ja se chci zeptat zda jde dat vypoved i v tuto dobu a jestli musim byt fyzicky byt v praci???a pokud to takto nejde.muzu si po uplynuti materske vybrat dovolenou a pak dat vypoved???aniz bych musela po 2 mesicni vypovedni dobu byt v praci????dekuji za odpoved

• #47207 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, především není možné čerpat dovolenou, jestliže PP skončil. Asi jste měl na mysli spíše čerpání dovolené po skončení nemoci. Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel, takže pokud zaměstnanec chce dovolenou, musí to s ním projednat. Pokud Vám čerpání dovolené neurčil (neschválil), pak jste neměl oprávnění ji čerpat a mohlo dojít k absenci. Jestliže jste věděl, že dovolenou schválenou nemáte, pak zaměstnavatel nebyl povinen Vás na to ještě navíc upozorňovat. Vaše chyba je v tom, že před nástupem dovolené jste si to dostatečně nevyjasnil se zaměstnavatelem.

• #47208 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, výpověď můžete podat kdykoli a postačí i její doručení poštou. Výpovědní doba uplyne zatímco bude na MD a PP pak skončí, aniž by jste ještě musela nastoupit do práce. Nebo to projednejte se zaměstnavatelem a zjistěte, jestli by s Vámi PP neukončil dohodou.

• #47209 Reply

Libor

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli mi zaměstnavatel může bez mého souhlasu proplatit dovolenou pokud trvám na tom že si ji vyberu. Konkrétně: 30.3. jsem podal výpověď, tzn. zaměstnancem jsem do 31.5. Zbývá mi 10 dnů dovolené a zaměsnavatel mi říká, že mi ji nedá ale proplatí. Může si to dovolit? Děkuji za odpověď.

• #47210 Reply

Karel Dlouhý

Ano.

Nástup dovolené určuje zaměstnavatel.

Může říci, že provozní důvody čerpání neumožnily, a že ji proplatí.

• #47211 Reply

Zuzana Hloušova

Dobry Den

Chtela bych se optat delam v provozu s 12 hodinovymi smenami,jeden tyden dalsi tyden druha smena.A tak stale dokola.Totozny styl kratkeho a dlouheho tydne ktery je nejcasteji v hospodach,akorat ze se menime po tydnech.Mam podle smlouvy na rok 20 dnu dovolene,ale ve skutecnoti kdyz si vezmu jeden den,zamestnavatel mi odecte 2dny.Chci vedet zda se tomu tak muze dit.A jeste do kdy me zamestnavatel je povinen vyplatit dovolenou.Da li me vypoved s 3vyp.lhutou.Dekuji

• #47212 Reply

Cabi Cabanek

Dobry den,

rad bych se optal zda-li muze zamestnavatel naridit dovolenou pri ukonceni pracovniho pomeru? V praci koncim k 31.6., ale mam jeste 11 dni radne dovolene a rad bych si ji nechal vsechno proplatit a do prace chodit az do konce cervna. Dekuji

• #47213 Reply

Karel Dlouhý

Nástup dovolené určuje zaměstnavatel – tedy může a zpravidla to dělá tak, aby veškerý nárok na dovolenou byl uspokojen.

• #47214 Reply

Bohumila Bajková

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda-li mám nárok na proplacení dovolená, i když jsem ukončila 30.4.2009 pracovní poměr na dobu určitou. Byla jsem zaměstnaná 4 měsíce, čili od ledna 2009 na plný úvazek a listopad a prosinec 2008 na dohodu o provedení práce. Na poslední výplatní pásce mám 20 dní dovolené. Prosím o vysvětlení zda-li mám nárok o proplacení celých 20 dnů, nebo jen části mé dovolené, mockrát děkuji. Bajková

• #47215 Reply

Karel Dlouhý

Máte nárok na poměrnou část, tedy 4/12 z 20 dnů.

• #47216 Reply

Michal Bohuš

Dobrý den, je mi někdo schopen říci, kolik mi náleží proplacení dovolené při výpovědi, když:

1) nárok v roce 2009 je 20 dní

2) vyčerpáno bylo 9 dní

3) poslední pracovní den je 15.9.2009 (kolik dní se počítá, pokud je odpracováno pouze půl měsíce)

4) Již dva roky je hrubá mzda 35 000 Kč (není stanovena hodinová mzda, ale fixní mzda na měsíc)

5) poslední dovolená byla čerpána v srpnu 5 dní a v září 1 den

Děkuji za co nejpřesnější odpověď.

• #47217 Reply

Daniel Křivánek

Dobrý den

Od 9.7.2010 jsem po úraze v pracovní neschpnosti,která stále trvá.V Této době,jsem měl včetně staré dovolené nárok na 40 nevyčerpaných dní.K 1.9. se mnou zaměstnavatel ukončil pracovní smlouvu dohodou.Prosím o informaci zda mám nárok na proplacení dovolené,do kdy mi jí musí zaměstnavatel proplatit a kolik dní mám nárok.

Děkuji za pomoc

• #47218 Reply

Karel Dlouhý

Nevyčerpanou dovolenou Vám měl vyplatit ve výplatě za drpen, tedy během září. Vyzvěte býv. zaměstnavatele k vyplacení, pokud nevyhoví, budete muset vymáhat soudně.

Za rok 2010 máte nárok na 8/12 z roční výměry dovolené – tedy z roční výměry 20 dní to je 14 dní.

• #47219 Reply

Daniel Křivánek

Děkuji Vám za informace.

• #47220 Reply

Silvie Zlámalová

Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli mám nárok na proplacení 2.5 dne dovolené a 20h přesčasu v případě, že jsem byla zaměstnána na dobu určitou do 30.9.2010. Bohužel se mi stal 21.9.2010 pracovní úraz a v neschopnosti jsem byla do 30.11.2010(ochranná lhůta). Bylo mi řečeno, že dovolenou mi proplatí pojišťovna a přesčas propadne. Děkuji Silvie

• #47221 Reply

Ivana Zezulová

Dobrý den,

prpoplatit nevyčerpanou dovolenou i vyplatit příplatek za přesčasy by Vám měl vyplatit zaměstnavatel.

• #47222 Reply

Imrich Efoun

Tento rok měním zaměstnání a mám nárok ještě na 3,5 dne. Z loňského roku mi zbývá ale ještě dalších 5 dní dovolené. Chtěl bych se tedy zeptat, zda mám nárok na proplacení jen letošní dovolené (3,5 dne) nebo mi má zaměstnavatel proplatit i zbytek z loňska (tedy celkem 8,5 dne). Děkuji za odpověď

• #47223 Reply

ivzez

Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Neurčí-li Vám čerpání dovolené do konce pracovního poměru, budete mít nárok na proplacení loňské i letošní dovolené.

Pozor:

Nárok na poměrnou část dovolené vznikne až po odpracování 60 pracovních směn. Pokud byste do konce pracovního poměru odpracoval méně směn, vznikl by Vám nárok na dovolenou za odpracované dny (za každých odpracovaných 21 směn na 1/12 roční výměry).

• #47224 Reply

Albert Novák

Dobrý den,

rád bych poprosil o radu, přestože vidím, že podobný případ se již zde řešil. Je mi jasné, že čerpání dovolené určuje zaměstnavatel, přesto:

Podal jsem výpověď, výpovědní lhůta je duben-květen. Za minulý rok jsem si nevybral ani den, mám nárok na cca (poměrem) 17 dní, plus nějaké dny za tento rok navíc, celkem do 25 dní.

Rád bych si dovolenou či alespoň část vybral, nechci nárok pouze proplatit. Skutečně mi může zaměstnavatel jakoukoliv část dovolené odmítnout čerpat a místo toho mi ji proplatit?

Děkuji

• #47225 Reply

ivzez

Čerpání dovolené určuje podle zákoníku práce zaměstnavatel. Pokud se s ním nedohodnete, proplatí Vám zaměstnavatel nevyčerpanou dovolenou při skončení pracovního poměru.

Zkuste zaměstnavatele písemně požádat o čerpání dovolené.

• #47226 Reply

Samuel Elanius

Dobrý den,

hledám odpověď na tuto situaci:dostal jsem 01.08. 2012 výpověď od zaměstnavatele. Tato výpověď běží od 01. následujícího měsíce, tedy od 01. 09.- 31.10). Protože jsem však svoji dovolenou nestihl vyčerpat, mám nárok na 25 dní, zaměstnavatel mi už po výpovědi dne 03.08. nařídil si tuto dovolenou vyčerpat – zaslal doporučený dopis (k dohodě mezi námi nedošlo). Vím, že mi zaměstnavatel musí dát vědět o čerpání dovolené 14 dní dopředu, takže otázky: Musím si tuto dovolenou vyčerpat, když byla stanovena až po podané výpovědi? Musím respektovat toto stanovení "nucené dovolené" ikdyž se mi to nelíbí? Nebo si ji mohu nechat proplatit?

Děkuji za pomoc a odpověď. S.E.

• #47227 Reply

ivzez

Pracovní poměr trvá až do skončení výpovědní doby.

Čerpání dovolené určuje podle zákoníku práce zaměstnavatel, musí Vás ale o termínu nástupu na dovolenou informovat alespoň 14 dnů předem. Ústní nařízení ani oznámení v kratším termínu doporučuji neakceptovat.

• #47228 Reply

ivzez

Ovšem počítekte s tím, že Vám zaměstnavatel určí čerpání dovolené znovu, pouze posune její začátek.

25 dnů dovolené se mi zdá hodně. Pracujete-li pro tohoto zaměstnavatele od 1. ledna, a skončí-li pracovní poměr 31. 10. t.r., budete mít nárok na 10 dvanáctin roční výměry (nikoliv na celou).

• #47229 Reply

Lucie Studničková

Dobrý den,

koncem ledna 2012 jsem nastoupila do práce na dobu určitou (do konce ledna 2013). Nyní nastupuji na mateřskou dovolenou a mám vybraných 10 dní dovolené. Zaměstnavatel mi neplánuje pracovní poměr v roce 2013 prodlužovat. Mám po ukončení pracovního poměru nárok na proplacení zbylé dovolené, jelikož si ji již nemohu vybrat?

Předem děkuji za odpověď.

L. Studničková

• #47230 Reply

ivzez

Ano.

• #47231 Reply

Tomáš Duda

Dobrý den

Chtěl jsem se zeptat kolik mi zamětnavatel muže zaplatit s dovolene zustatek skutečný 6,50 hrubá mzda 4758 hodiny odpracované 106 h.jak si to mám vypočítat.

• #47232 Reply

ivzez

Upřesněte prosím dotaz (není jednoznačné, co a proč by Vám měl zaměstnavatel platit).

• #47233 Reply

ivzez

Vycházím-li z názvu rubriky, do níž jste svůj dotaz zařadil, mělo by jít o proplacení nevyčerpané dovolené při skončení pracovního poměru.

V takovém případě zaměstnavatel nevyčerpanou dovolenou proplatí spolu s poslední mzdou v nejbližším výplatním termínu po skončení zaměstnání.

Nemohu ale posoudit, na jakou část dovolené Vám ještě zbývá nárok (neuvedl jste, zda pro tohoto zaměstnavatele pracujete od 1. 1. 2012, ani kolik dovolené jste již vyčerpal, neznám ani roční výměru dovolené u Vašeho zaměstnavatele).

• #47234 Reply

Kristýna

Dobrý den, chci se zeptat, zda je zaměstnavatel (při skončení pracovního poměru dohodou)povinen proplatit zbytek nevyčerpané dovolené ihned v následujícím výplatním termínu a v jaké výši(průmerného výdělku za celý pracovní poměr?). Jak se dá situace řešit, pokud zaměstnavatel odmítne dovolenou proplatit, ačkoliv mám na to nárok ze zákona? Děkuji

• #47235 Reply

Nikoleta

Dobrý den,

pracuji v hotelu na recepci již rok. V listopadu jsem si vzala 14dní dovolené a 2 dni jsem odpracoval, aby to vychazelo jako normal 16dni v mesici. Bude to proplaceno dle normalni mzdy, kdyby pracovala 16dni nebo ne? Děkuji za odpověď.

• #47236 Reply

ivzez

(1)

ano

(2)

žalobou

• #47237 Reply

ivzez

Nikoliv.

Mzda náleží pouze za výkon práce.

Za dovolenou náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku za předcházející kalendářní čtvrtletí.

• #47238 Reply

Ivan Blažej

Dobrý den,

z právě došlé výplatnice jsem zjistil, že mi v lednu 2012 nebyli proplaceny 4 dny dovolené. Mám nárok na převedení těchto dní na rok 2013, nebo jejich proplacení?

Děkuji za odpověď.

• #47239 Reply

Pavel

Dobrý den,

ukončuji teď pracovní poměr dohodou a zaměstnavatel chce do dohody přidat odstavec o tom, že mi nevybranou dovolenou neproplatí. Má na to právo, nebo je tento odstavec neplatný a já mohu dohodu podepsat včetně tohoto odstavce?

Mám nevybraných 8 dní z roku 2012 a nerad bych o ně přišel, zároveň však vím, že pokud budu naléhat na dohodu bez onoho odstavce, bude s tím problém.

Můžete mi s tím poradit?

Děkuji

• #47240 Reply

ivzez

Dovolená se proplácí pouze po skončení pracovního poměru. Za trvání pracovního poměru lze dovolenou pouze čerpat.

Doporučuji dohodnout se se zaměstnavatelem

(neuvádíte dostatek informací).

• #47241 Reply

ivzez

Napište žádost o rozvázání pracovního poměru dohodou sám a doručte ji zaměstnavateli.

• #47242 Reply

Jaroslav Kerndl

Zdravim.

Jezdim s kamionem a uz 4 mesice jsem doma kvuli nedostatku prace. Po tuto dobu pobiram pouze zakladni plat bez diet a premii (tj. 16 000,-). Nyni me zamestnavatel sdelil, ze mi jiz nadale nic nebude davat za to ze jsem doma. Zajimalo by me, jestli na to ma pravo. Myslim ze nikoliv. Dal bych vypoved, ale tim se pripravim o odstupne (ktere se ale asi pocita ze zakladu a nikoliv z toho co mi chodi na ucet tj. 40-42t.) a k tomu me zamestnavatel asi tlaci. A jeste by mne zajimalo, pokud bych tu vypoved dal, jestli me za dobu od 1.1.2013 vznikl narok na proplaceni nejake dovolene (za minuly rok mam vsechnu vycerpanou). Dekuji

• #47243 Reply

Věra Kuncová

Dobrý den. K 31.12.2012 mi byl ukončen prac. poměr.Nejsem spokojena s víší odstupného. můžete mi prosím poradit? Výplaty v čisté mzdě 13467 + 12582 + 12494 . Dovolená 11 dní Použitý průměr 86,03. Byla jsem zaměstnaná 7 let na plný úvazek, zaměstnavatel mi dal tříměsíční odstupné a proplatil dovolenou. Kolik bych měla dostat. velmi děkuji za odpověď.

• #47244 Reply

ivzez

Nemá-li pro Vás zaměstnavatel dostatek práce, jde o překážku na jeho straně, za niž Vám náleží náhrada mzdy. Tzn., že na to právo nemá.

Nevyplatí-li Vám zaměstnavatel náhradu mzdy v příslušném termínu (max. do 15 kalendářních dnů po období splatnosti), můžete pracovní poměr zrušit (pozor, nejede o výpověď!!) pro neplacení mzdy.

V takovém případě budete mít nárok na náhradu mzdy za dobu odpovídající výpovědní době.

___

Okamžité zrušení pracovního pomněru (§ 55):

http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/cast2h4.aspx

• #47245 Reply

ivzez

Průměrný výdělek se stanoví v hrubém. Rozhodným obdobím pro stanovení průměrného výdělku bylo 3. kalendářní čtvrtletí (měsíce červenec až září).

Výši průměrného výdělku pro náhrady byste měla najít na výplatní pásce.

• #47246 Reply

Dobrý den

Jaké je rozhodné období pro stanovení průměrného výdělku na proplacení dovolené pokud byla podána výpověď z prac. poměru s 2 měsíční výpovědní lhůtou, která skončí dnem 31.3.2013 ?

Děkuji za odpověď

• #47247 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

rozhodným obodobím je předchozí kalendářní čtvrtletí – ve Vašem případě tedy období říjen až prosinec 2012.

• #47248 Reply

Renata

Dobrý den, v roce 2012 jsem marodila od dubna do listopadu .Dostala sem částečný inv.důchod a zaměstnavatel se mnou od 1.1.2013 rozvázal prac poměr k 28.2.2013 a to ze zdrav.důvodů .V současné době jsem doma s náhradou mzdy pro překážku na straně zaměstnavatele/nemá pro mne práci/.Dovolenou za rok 2012a 2013 si chci nechat proplatit v poslední mzdě.jak mám postupovat?Mám mu napsat žádost o proplacení písemně?Nebo mi může dovolenou napsata třeba do posledních 15 dní v únoru?Jak to při náhradě mzdy z důvodu překážek na straně zaměstnavatele a stravenek.Mám na ně nárok či ne?

Velice děkuji za radu.

• #47249 Reply

Jitka Kubečková

Dobrý den, k červnu podávám u zaměstnavatele výpověď. Chtěla bych se zeptat, zda v rámci výpovední lhůty mám nárok na vyčerpání celé dovolené (25 dnů/rok), nebo mám pouze nárok na dovolenou do konce srpna – tedy za každých odpracovaných 21 dní – dva dny dovolené ( z celkových 25 dnů mi zbývá k dnešku 13, tedy zada je mohu vyčerpat). Děkuji za odpověď J.K.

• #47250 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

pokud Váš pracovní poměr skončí na konci srpna na základě Vaší výpovědi, pak nemáte nárok na celou výměru dovolené, ale pouze na její poměrnou část. To znamená, že máte nárok na 1/12 dovolené za každý odpracovaný měsíc, tedy celkem na 8/12 dovolené. POkud je roční výměra Vaší dovolené 25 dní, měla byste mít nárk na 16 – 16,5 dne dovolené. Pokud jste 12 dní dovolené již vyčerpala, zbývají Vám ještě 4 dny dovolené. O čerpání dovolené ale rozhoduje zaměstnavatel, takže Vám nemusí její čerpání umožnit.

• #47251 Reply

LR

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda je možné si nechat zpětně proplatit dovolenou třeba za tři roky. Teda jinak, jsem přes tři roky zaměstnaná, a když jsem požádala o proplacení, šéf mi řekl že mi to dá později, později mi řekl, že mi to dá v lednu, pak že po dovolených a tak stále dokola a už to jsou tři roky co jen slibuje, jelikož pracuji jako servírka, tak dělám krátký a dlouhý týden, když chci volno tak si ho nadělám či nahradím dodatečně. Teď se ke mě přidal i kolega, tak si šéf na nás vymyslel, že nám to vlastně dává tím že za nás platí daně a sociální a zdravotní. Když ani tím nás neoblbl, tak si vymyslel, že nám vlastně dává za každý den procenta-což dává od začátku, má to být motivace víc prodávat, ale teď se hájí tím, že to je místo dovolené… Jsme v koncích, jelikož dostáváme minimální mzdu, a tržby v restauraci stále klesají, tak se potřebujem nějak uživit…. tak se ptám, jestli je nějaká cesta, třeba i soudní, jak se proplacení dovolené domáhat…. děkuji předem

• #47252 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

během trvání pracovního poměru máte nárok na čerpání dovolené, nikoliv na její proplacení – proplacení se týká nevyčerpané dovolené při skončení pracovního poměru. Na čerpání dovolené máte rozhodně nárok – Váš nadřízený to, že Vám čerpání dovolené neumožňuje, nemůže omlouvat tím, že Vám davá procenta z tržby a už vůbec ne tím, že za Vás odváddí pojištění a daně – druhé jmenované je jeho povinnost. Požádejte ho – nejlépe písemně . o čerpání dovolené s tím, že pokud Vám čerpání dovolené neumožní, obrátíte se na oblastní inspektorát práce. Jejich seznam naleznete na http://www.suip.cz.

• #47253 Reply

Marek Hybš

Dobry den, mam dotaz ohledne vypoctu proplacene dovolene. strucne: zamestnan na HPP (smlouva na dobu urcitou – rok) od 1.8.2012 do 31.7.2013, narok 20dni dovolene, prace stylem kratky/dlouhy tyden pres konto pracovni doby, az na posledni mesic kde mi chybelo 15h odpracovan kazdy mesic s plnym kontem (plus jeste prescasy), nevybral jsem zadnou dovolenou. jak se vypocte castka, ktera mi nalezi za nevybranou dovolenou?

• #47254 Reply

ivzez

Doporučuji ten inspektorát práce.

Zaměstnavatel Vám nemůže vyplácet minimální mzdu,

práce servírky patří do 3. skupiny prací, v níž

minimální zaručená mzda činí 9.800 Kč (bez příplatků! – na ty máte nárok také).

• #47255 Reply

ivzez

Průměr pro dovolenou byste měl najít na výplatní pásce.

• #47256 Reply

Marcela Pojdinová

Dobrý den pracovala jsem v jednom domově důchodců a od 19.února jsem byla v pracovní neschopnosti předtím

jsem si vybírala 5dní dovolené. Vždy 1.1 nám bylo připsáno 25dní dovolené a půlka musela být vybrána do

června. tak jsem si 5dní před operací vybrala. Jelikož jsem byla v prac. neschopnosti déle než měli v práci naplánováno tak se situace vyostřila a já dala k 31.7 2013 výpověd dohodou. Celou dobu mi tvrdili že mi zbytek dovolené proplatí. To je asi 17dní(jelikož jsem marodila víc jak 100dní prac. )

No a pak mi bylo řečeno že nemám nárok naopak jsem v mínusu dva dny a měla bych vracet peníze. děkuji za odpověd

• #47257 Reply

ivzez

Co to znamená, že jste byla v neschopnosti déle, než měl zaměstnavatel naplánováno? Žádný zaměstnavatel nemůže zaměstnancům plánovat, kdy nebo jak dlouho mohou být nemocni.

O pracovní neschopnosti rozhoduje výhradně ošetřující lékař, a to na základě zdravotního stavu pacienta.

___

"Výpověď dohodou" jste nedala, protože neexistuje. Šlo o rozvázání pracovního poměru dohodou. K dohodě je totiž potřeba souhlasu obou stran (zaměstnavatele i zaměstnance), výpověď dává jedna strana druhé straně

zaměstnanec zaměstnavateli nebo zaměstnavatel zaměstnanci.

___

Ohledně dovolené má zaměstnavatel pravděpodobně (neuvádíte přesné informace k délce nemoci) pravdu.

Na dovolenou za kalendářní rok vzniká nárok až po odpracování 60 pracovních směn.

Jestli jste odpracovala pracovních směn méně, vznikl Vám nárok pouze na dovolenou za odpracované dny.

Pokud jste letos odpracovala 42 a více pracovních směn (ale méně 60), vznikl Vám nárok na dvě dvanáctiny ze zmíněných 25 dnů.

Pokud jste odpracovala 21 až 41 pracovních směn, vznikl nárok na jednu dvanáctinu.

Pokud byste do 31. 7. odpracovala 60 pracovních směn,

měla byste nárok na 7 dvanáctin z 25 dnů.

Část náhrady mzdy za přečerpanou dovolenou a doplatek zdravotního pojištění za dobu neplaceného volna je zaměstnavatel oprávněn strhnout z poslední výplaty.

• #47258 Reply

Zuzana Nová

Dobrý den, do práce jsem nastoupila 8.dubna 2013. A chtěla bych dát výpověď k poslednímu září. Na kolik dní dovolené mám nárok? Děkuji za odpověď.

• #47259 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

pokud chcete pracovní poměr ukončit k poslednímu září, pak se pokuste se zaměstnavatelem na ukončení pracovního poměru dohodnout. U výpovědi totiž běží dvouměsíční výpovědní doba – abyste výpovědí ukončila pracovní poměr na konci září, musela byste výpověď podat již během července. Pokud zaměstnavatel nebude s dohodou souhlasit, můžete podat výpověď ještě během sprna a ukončit pracovní poměr na konci října. Pokud pracovní poměr ukončíte na konci měsíce září, budte mít – za předpokladu, že jste nebyla dlouhodobě nemocná – nárok na 5/12 dovolené. Zaměstnavatel Vám ale nemusí umožnit dovolenou vyčerpat a může Vám ji proplatit po skončení pracovního poměru.

Odpověď na téma: Proplácení dovolené při výpovědi
Informace o uživateli: