proplacení prázdnin v případě výpovědi

Forum Fóra Pracovní právo Výpověď a zrušení pracovního poměru proplacení prázdnin v případě výpovědi

Zvolené téma obsahuje celkem 13 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  ivzez a poslední změna je stará 4 roky, 3 měsíce.

• Autor

Tomáš Tomčala

Dobrý den, chystám se podat výpověď a přejít na OSVČ. Jelikož dělám ve školství, napadlo mě, že bych si nechal proplatit prázdniny (dovolenou). To by byla zároveň finanční rezerva do začátku podnikání. Jakou formu výpovědi mám použít? A má být k datu 30.6. nebo 1.7.2008? Děkuji

• #44043 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, když podáte výpověď do konce června, poběží výpovědní doba do 31.8. Když ji podáte 1.7., pak poběží až do 30.9.2008, takže by jste září musel ještě "odučit".

• #44044 Reply

Tomáš Tomčala

Děkuji za upřesnění termínu. Ale jak to bude s proplacením? Bude to jen poměrná část z dovolené, nebo budou proplaceny prázdniny? V tom nemám jasno a nevím, co mohu čekat. Děkuji

• #44045 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, nevyčerpaná dovolená se proplácí při skončení PP. Narozdíl od většiny ostatních mají učitelé dovolenou v zákonné výměře 8 týdnů. Takže většinu z ní vyčerpáte s náhradou mzdy. Na konkrétní mzdové postupy při skončení PP učitele se informujte u Vaší účetní.

• #44046 Reply

Tomáš Tomčala

Děkuji.

• #44047 Reply

Luděk Janouch (ekolog – pedagog)

Dobrý den, využívám možnost právní poradny, kterou nabízíte. Mám dotaz. Pracoval jsem na ZŠ, se statutem – obecně prospěšná společnost. Od listopadu do začátku prosince minulého roku to bylo na Dohodu o provedení práce a od začátku prosince do konce června 2008 na Pracovní smlouvu. Vždy na částečný pracovní úvazek, delší dobu na 68%. Jiný úvazek jsem měl ještě na jiné ZŠ v Praze (státní).

Zajímalo by mě, zda má "první" ZŠ (hlavní pracovní poměr) povinnost, nebo aspoň možnost učiteli proplatit uvedenou část prázdnin, kterou mě připisovala ekonomka každý měsíc na výplatní pásku (31 dní dovolené), když jsem měl Smlouvu na dobu určitou – do 30.6. 2008? Tvrdí mě, že na proplacení 31 dnů nemám nárok, protože jsem neodpracoval celý kalendářní rok v této škole (pouze na Pracovní smlouvu od 2.12. 2007 – 30.6. 2008) a informace o 31 dnech dovolené byla orientována ve smyslu, že od září 2008 budu v této škole pokračovat jako učitel. Proplatily mě pouze 9 dní paušálem. Tak nevím. Děkuji

• #44048 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, na výplatní pásce se zpravidla uvádí dovolená, na kterou vznikne zaměstnanci nárok za celý rok, při předpokladu, že jej celý skutečně odpracuje. To Vy jste neodpracoval. Pak mají účetní ještě své postupy pro přepočet náhrady za dovolenou při zkráceném úvazků. Nárok na dovolenou za celý rok Vám tedy opravdu nevznikl. Pokud se týká správnosti mzdového výpočtu, ten si musíte ověřit jinde, mzdové účetnictví zde nekontrolujeme.

• #44049 Reply

Luděk Janouch (ekolog – pedagog)

Dobrý den, děkuji za odpověď. Je pro mě zklamáním, jak také naše školství dnes funguje. Stále si myslím, že mě ošidily, když po půl roce práce mám zaplaceno jen 9 dnů práznin (68% úvazku a v druhé škole 54% úvazku jen 11 dnů prázdnin). Ale, je mě to nic platné. Děkuji

Luděk Janouch (učitel)

• #44050 Reply

julie winterová

Pracuji jako pedagog na poloviční úvazek. Mám pracovní smlouvu na dobu určitou od 1.9.2011 nejdéle do 31.12.2012. Rozhoduji se prac.poměr ukončit. Pokud bych podala výpověď k datu 31.6., jaká následuje výpovědní lhuta, tzn. budu po tuto dobu pobírat plat a mám nárok na dovolenou či její proplacení? děkuji

• #44051 Reply

ivzez

Výpovědní lhůta činí 2 měsíce a začíná běžet až prvním dnem měsíce následujího podání výpovědi.

Doručíte-li zaměstnavateli výpověď do 30. června včetně, začne 1. července běžet výpovědní lhůta a pracovní poměr skončí 31. srpna.

Nárok na dovolenou mít budete, ale pouze na poměrnou část (na jednu dvanáctinu roční výměry dovolené za každý celý odpracovaný měsíc.)

• #44052 Reply

Pepa Vomáčka

Dobrý den,

Pracuji jako pedagog na dobu určitou nejdéle do 31.8.2014 a uvažuji o ukončení smlouvy. Chtěl bych, abych měl proplacené prázdniny. Četl jsem tu, že pokud dám výpověď 30.6. běží výpovědní lhůta 2 měsíce a pracovní poměr skončí 31.8.

Není ale možné, aby mi zaměstnavatel poté, co výpověď oznámím, sám dal výpověď vyhovující době určité uvedené na smlouvě a tímpádem bych nedostal odstupné? Případně, je možné, aby zaměstnavatel nepožadoval ony 2 měsíce, kdy bych ještě musel "pracovat" a výpověď přijal okamžitě?

Mám ještě doplňující otázky:

1) může zaměstnavatel smlouvu na dobu určitou "nejdéle do" ukončit před tímto datem bez odstupného zaměstnanci?

2) Je možné jako zaměstnanec podat výpověď k budoucímu datu?

Děkuji za odpovědi

• #44053 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

výpovědní doba je ze zákona dvouměsíční a nemůžete si sám stanovit jinou. Jestliže podáte výpověď během června, skončí pracovní poměr na konci srpna. Pokud podáte výpověď už v květnu, skončí pracovní poměr na konci července. Délka výpovědní doby je pevně daná a končí vždy na konci kalendářního měsíce, nemůžete tedy dát výpověď k jakémukoliv budoucímu datu – například 4 měsíce dopředu.

Jestliže dáte zaměstnavateli výpověď, tato výpověď platí. Pokud by Vám chtěl dát výpověď zaměstnavatel, musel by výpověď zdůvodnit některým ze zákonných důvodů a ve většině těchto případů Vám náleží odstupné, takže situace, že by zaměstnavatel na Vaši výpověd zareagoval také výpovědí, je velmi nepravděpodobná – nemá důvod to dělat. Pokud podáte výpověď, ve které budete trvat na výpovědní době, nemůže zaměstnavatel sám od sebe výpovědni dobu zkrátit nebo s Vámi okamžitě zrušit pracovní poměr. Před uplynutím doby určité může zaměstnavatel ukončit pracovní poměr jen výpovědí nebo dohodou s Vámi.

• #44054 Reply

Vladimíra Nováková

Pokračování odpovědi:

Ü výpovědi musí uvést některý ze zákonných důvodů a většinou by Vám náleželo odstupné. Na dohodu o ukončení pracovního poměru nemusíte přistupovat. Záleží ale také na tom, jak konkrétně je doba určitá ve smlouvě sjednaná: Pokud je doba sjednaná například na dobu nemocenské, mateřské či rodičovské dovolené určitého zaměstnance, nejdéle do…, pak pracovní poměr skončí i ukončením nemocenské, mateřské nebo rodičovské dovolené – bez nároku na odstupné. Jestliže podáte výpověď nebo ukončíte pracovní poměr dohodou tzv. bez vážného důvodu, nebudete mít samozřejmě také nárok na odstupné a již od počátku podpůrčí doby Vám bude krácena podpora v nezaměstnanosti.

• #44055 Reply

ivzez

1)

Ano. Zaměstnavatel může dát výpověď podle § 52 písm. a) až h), ale nárok na odstupné je jenom u výpovědi podle písmen a) až c) (respektive až d, ale tento důvod zde nepřipadá v úvahu).

V polovině důvodů tedy nárok na odstupné nevznikne.

___

K prázdninám:

Neodpracujete-li pro zaměstnavatele celý kalendářní rok, budete mít nárok jenom na poměrnou část dovolené, konkrétně na 26,67 dne. Podle toho, jak Váš zaměstnavatel dovolenou zaokrouhluje, budete moci čerpat 26,5 nebo 27 dnů. Na zbytek prázdnin Vám zaměstnavatel pravděpodobně přidělí náhradní práci.

Odpověď na téma: proplacení prázdnin v případě výpovědi
Informace o uživateli: