Proplacení státních svátků

Forum Fóra Pracovní právo Mzdy Proplacení státních svátků

Zvolené téma obsahuje celkem 409 odpovědí. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  Marta Haasová a poslední změna je stará 3 měsíce.

 • Autor
  Příspěvky
 • #57454 Reply

  Marie

  Dobrý den, ráda bych věděla jak je to s proplácením státích svatků. Pracuji ve třisměnném provoze v domově důchodců v Brně.8.5 jem odpracovala 12 hod.Tento státní svátek mi ale proplacen nebude a to proto,že zaměstnavatel nemusí.Proplatí jen ty které uzná za vhodné.Postupuje správně?

 • #57456 Reply

  Zdeněk

  Dobrý den,

  pracuji jako dělník ve výrobě za fixní měsíční plat + prémie v dvousměnném provozu (7,5 hod. denně).

  Byl jsem vyzván k práci ve svátek s tím, že budu odměněn příplatkem 100%.

  Při výplatě jsem, ale zjistil, že můj výdělek za tento den, je stejný jako za běžný pracovní den.

  Při reklamaci mi bylo vysvětleno, že svátky již mám zahrnuté ve fixním měsíčním platu, nehledě

  na to, zda je odpracuji nebo budu doma. Příplatek mi dali 100% pracovního dne, takže můj celkový

  příjem byl stejný jako by byl svátek normální pracovní den. Prostudoval jsem všechny dostupné informace

  a paragrafy, týkající se odměňování za práci ve svátek a domnívám se,že v tomto případě firma porušuje

  zákon a nebo minimálně využívá mezery v zákoně, protože zaměstnanec v žádném případe není odměněn tak,

  jak by podle paragrafu 115 měl být. To znamená placené volno, nebo průměrný dosažený výdělek za tento

  den + 100% příplatek. Prosím o radu, zda mám šanci svůj nárok u zaměstnavatele prosadit a jak postupovat.

  Takto poškozených pracovníků je více a všichni spoléhají na vaší radu.

  Předem děkuji za odpověď.

 • #57457 Reply

  Bártová Zuzana

  Dobrý den,

  Pracuji ve firmě, kde mám pevný základní

  plat, ale nejsou mi propláceny státní svátky. Je to

  možný, aby nebyly propláceny?

  Děkuji předem za odpověď

  Bártová

 • #57458 Reply

  Jarina

  Záleží na tom, jakou mzdu máte stanovenou. Jestli hodinovou, tak svátky musí být propláceny. Jestli máte stanovenou mzdu měsíční, tak v měsíční mzdě máte proplacení svátků zahrnuté. Tzn. že se vám měsíční mzda krátí o neopracované dny, ale o neodpracované svátky se vám nekrátí.

  Tedy pokud je v měsíci třeba 18 pracovních dní + 2 svátky v pracovní den, tak dostanete měsíční mzdu v plné výši, jako byste odpracovala 20 dní (i když ve skutečnosti odpracujete pouze 18). Oproti tomu v hodinové mzdě byste měla zaplacených 18 odpracovaných dní + za 2 dny byste dostala náhradu.

 • #57459 Reply

  Slávek

  Zaměstnanec má rozvrh směn:

  Pondělí 24.9 odpolední 14.00 až 22.00

  Úterý 25.9. odpolední 14.00 až 22.00

  Středa 26.9. odpolední 14.00 až 22.00

  Čtvrtek 27.9.

  Pátek 28.9. ranní 6.00 až 14.00

  Sobota 29.9. denní 6.00 až 18.00

  Neděle 30.9. denní 6.00 až 18.00

  Dle plánu dovolených má ve dnech 24.9. až 30.9. dovolenou. Co bude mit tento zaměstnanec 28.9. když na státní svátek dovolenou dostat nemůže?

  Děkuji za odpověď a přeji hezký den

  Slávek

 • #57460 Reply

  Lubomír

  Pracuji jako mistr odborného výcviku na jednom učilišti. Nemám plný úvazek. Zajímá mě, zda mám právo na proplacení státního svátku i v případě, že nemám plný úvazek?

  Děkuji za odpovědˇ.

 • #57461 Reply

  Lubomír

  Pracuji jako mistr odborného výcviku na jednom nejmenovaném učilišti, jelikož nemám plný úvazek,přísluší mi proplacení státního svátku?

 • #57462 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, záleží na tom, jestli jste v ten den pracoval nebo měl pracovat. Pokud jste ve svátek pracoval přísluší Vám náhradní volno v rozsahu práce ve svátek s tím, že za tuto dobu se plat nekrátí. Případně namísto náhradního volna lze sjednat příplatek ve výši průměrného hodinového výdělku za hodinu práce ve svátek.

  Pokud jste nepracoval proto, že svátek připadl na Váš pracovní den, plat se Vám nekrátí.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #57463 Reply

  Honza

  Dobry den,

  u nas ve firme (obor hotelnictvi) vetsinou pracujeme i ve statni svatky. Mame mesicni mzdu a svatky nam nikdo neproplaci. Takze kdyz pouziji Vas priklad, tak pokud je 18 pracovnich dni + 2 svatky, tak my pracujeme vsech 20 dni, ale mzda je stejna, jako kdyby mel mesic beznych 20 pracovnich dnu. Je pravda, ze nam misto toho pak da zamestnavatel jeden den volno navic treba pristi mesic, ale samozrejme bychom vsichni radeji financni ohodnoceni. Mame na nej narok?

  Dekuji.

 • #57464 Reply

  Honza

  Opravdu to tady zije a clovek se tu dozvi vse, co potrebuje vedet. Az zase nebudu vedet, jak zabit cas a nic se nedozvedet, urcite se tu zastavim.

 • #57465 Reply

  Hanka

  Dobrý den,zaměstnanci naší společnosti pracují pouze o víkendech ve 12 hodinových směnách. Svátek 28.9.2007 připadne na jejich obvyklý pracovní den. Jsme výrobní společnost a zastavení provozu by znamenalo obrovské finanční ztráty. Zaměstnanci ale do práce přijít nechtějí. Lze jim nařídit tuto práci ve svátek a jakým způsobem ???Děkuji za odpověď

 • #57466 Reply

  D.Skorkovská

  Dne 1.1.2008 nastupuji v 18 hodin do práce.Zajímá mě, jak mi bude proplacen svátek.Děkuji

 • #57467 Reply

  Monika

  Dobrý večer, ráda bych se zeptala na dotaz : Může mi zaměstnavatel odebrat dovolenou za státní svátek , pokud se bude pracovat i o stáním sváku ?

  Děkuji

 • #57468 Reply

  Petr

  Dobrý den,do 30.11.2007 jsem byl zaměstnancem u společnosti u které jsem dělal mistra na stavbě mimo ČR.Pracovalo se v týdeních turnusech-víkendy jsem byl doma.Takto jsem pracoval rok a půl. Chci se zeptat,zda-li mám nárok na stravné a jak postupovat,když již nejsem zaměstnancem. Nebyla možná dohoda se zaměstnavatelem.Fixní mzda dle smlouvy byla vyplacena.Děkuji Petr Jižní Čechy

 • #57469 Reply

  Zdenka Machová

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat ,zda se nadělávají svátky např.vánoční.Můj zaměstnavatel to po nás vyžaduje.Pokud má na to právo ,tak za jakých okolností.

  Pracuji 40hod.týdně(pondělí až pátek)je to nepřetržitý provoz.O víkendech nepracuji.

  Zdá se mi to jako nesmysl.

  Děkuji za odpověď.

  Zdenka Machová

 • #57470 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, zaměstnavatel může nařídit práci i ve dnech státních svátků, ovšem jen za určitých podmínek a z důvodů uvedených v § 91 odst. 3 zákoníku práce (262/2006 Sb.). Jde např. o nepřetržité provozy, práce v zemědělství či v dopravě a jiné.

 • #57471 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, za práci ve státní svátek náleží zaměstnanci řádná mzda a k tomu také nárok na náhradní volno, které je zaměstnavatel povinen zaměstnanci poskytnout za práci ve svátek. Za dobu čerpání volna má zaměstnanec nárok na náhradu mzdy. Nebo je možné se zaměstnavatelem dohodnout, že místo náhradního volna poskytne zaměstnavatel zaměstnanci příplatek (minimálně ve výši průměrného výdělku).

 • #57472 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, Váš dotaz není příliš srozumitelný. Proč by Vám měl zaměstnavatel odebírat dovolenou za práci ve svátek? Za práci ve státní svátek je naopak povinen Vám poskytnou náhradní volno nebo příplatek ke mzdě, jestliže se dohodnete, že nebudete toto náhradní volno čerpat.

 • #57473 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, nárok na stravné a podmínky, za kterých je poskytováno upravuje zákoník práce (262/2006 Sb.), který upravuje vztahy vznikající při výkonu závislé práce mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. V dotazu uvádíte, že již nejste zaměstnanec, tudíž Vám žádné nároky na náhrady výdajů v souvislosti s výkonem práce nenáleží. Jestliže se však chcete domáhat svých dřívějších nároků a se zaměstnavatelem není dohoda možná, pak se budete muset obrátit na soud. Budete muset prokázat, že Vám nárok vznikla a řádně jste ho uplatnil, to znamená, že jste včas odevzdával vyplněné cestovní příkazy. Ale pochybuji, že by vám soud přisoudil stravné za celou dobu, kterou uvádíte. O vymáhání svých nároků jste se měl starat již dříve.

 • #57474 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, státní svátek je státem uznaný den pracovního volna a požadavek na jeho napracování není v souladu s pracovněprávními předpisy. Jestliže se na tom dohodnete, pak není problém, ale nutit by Vás k tomu neměl. Máte-li podezření, že dochází k porušování pracovněprávních předpisů, pak se můžete obrátit na oblastní inspektorát práce, který dodržování těchto předpisů kontroluje.

 • #57475 Reply

  Martina

  Dobrý den,

  mám prosím dotaz. Prosinec 2007. Stanoven měsíční plat. Zaměstnanec byl od 1.12. do 16.12. na neschopence, od 17.12. do 31.12. čerpal dovolenou. PP ukončen k 31.12.2007. Ve mzdě za 12/2007 mi PC program uvedl 3 odpracované dny (svátky 24., 25., 26) a spočítal mzdu za tyto dny. Je tento postup správný? V jiných příspěvcích uvedeno, že v měsíční mzdě jsou svátky již uhrazeny.

  Děkuji za odpověď Martina

 • #57476 Reply

  Petr

  Dobry den,

  chtel jsem se zeptat, jak je to s proplacenim svatku. Mam mesicni mzdu. Jedna se mi konkretne o prosinec 2007. Ten mel 18 pracovnich dnu (za ktere, pokud tomu dobre rozumim by mi mela nalezet ma cela mesicni mzda). Ja jsem ale navic odpracoval jeste vsechny tri svatky (normalni 8 hodinove smeny). Jestli to tedy chapu spravne, pracoval jsem tedy o tri dny vice (prescas?) a jeste tri dny ve statni svatek (zamestnavatel nam je proplati +100%). To by znamenalo, ze kdyz pouzijem pro priklad plat 18 000 Kc mesicne a prosinec mel 18 pracovnich dnu, tak velmi hrube za 21 odpracovanych dnu bych mel dostat 3 000 navic a jeste k tomu 3000 jako 100% priplatek za praci ve svatek? Chapu to spravne?

 • #57477 Reply

  Romana Šrámková

  Pracuji jako OSVČ. V roce 2005 jsem si mohla fakturovat za svátek +100%, V roce 2006 nám proplatily za všední den 75,-Kč/hod. a za svátek 87,-Kč/hod. V roce 2007 nám zkrátily fond pracovní doby v prvním pololetí kde platily za hodinu práce 75,-Kč, teda i o svátcích a zbylé hodiny nám nařídily odpracovat v měsíci listopadu a prosinci o sobotách a nedělích, tzn., že v listopadu jsem měla 30 pracovních směn. V prosinci do 22.12. Rozdíl v proplacení svátku byl teda 12,-Kč/hod. V celkovém součtu pracovního fondu se tímto vše vyrovnalo. Může objednavatel práce tak postupovat, pokud to nebylo písemně stvrzeno oběma stranami, ale jen nařízeno z centrály a dáno jako informace na papíru A4, jak mám mít směny, samozřejmně bez jakého-koli podpisu!!!

 • #57478 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, PC program nejspíš chápe státní svátky jako pracovní den, protože podle § 115 zákoníku práce přísluší zaměstnanci za svátek náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Proto nejspíš program tyto dny uvedl jako odpracované.

 • #57479 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, za práci ve státání svátek můžete za 1) dostat výdělek za tento den + náhradní volno za dobu odpracovanou ve svátek (toto volno je placené a to náhradou mzdy ve výši průměrného výdělku) anebo za 2) dosažená mzda + dohoda se zaměstnavatelem, že místo náhradního volna dostane příplatek nejméně ve výši průměrného výdělku. Konkrétně viz § 115 zákoníku práce. Takže obecně vzato je Vaše úvaha správná.

 • #57480 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, píšete, že jste OSVČ. To znamená, že nepodléháte režimu zákoníku práce a tudíž také nejste jako zaměstnanec nijak chráněna, protože zaměstnanec nejste. Takže mezi Vámi a objednatelem Vašich služeb je nastaven smluvní režim, od něhož se odvíjí vaše vzájemná práva a povinnosti. Jistě tedy máte uzavřenou nějakou dohodu. A dochází-li ke změně takové dohody, pak by se to nemělo stávat jednostranně (pokud jste si to neujednali), ale všechny změny ve vaší spolupráci by měly být odsouhlaseny Vámi a objednatelem. Neznám obsah vaší dohody, tudíž není možno přesně určit, jestli objednatel nějakým způsobem dohodu porušuje či nikoli.

 • #57481 Reply

  Barbora Dolezalova

  Dobry den, k 21.12.07 mi skoncila materska dovolena a od 22.12.07 jsem nastoupila radnou dovolenou, ktera mi potrva az do unora. Chtela bych se zeptat, jestli mam v tomto pripade take narok na proplaceni svatku (vanoce a Novy rok). Dekuji.

 • #57482 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestliže připadne státní svátek na den, který je obvyklým pracovním dne a zaměstnanec zrovna čerpá dovolenou, tak se mu tento svátek do dovolené nezapočítá. Takže by Vám svátky měly být proplaceny náhradou mzdy ve výši průměrného výdělku.

 • #57483 Reply

  Chocholoušová Taťrjana

  Dobrý den.

  Prosím mohli by jste mi vysvětlit jak je to s placenými svátky?V prosinci jsem měla skutečně odpracováno 112 hodin a 4,5dne dovolené tj.36hodin.

  Naše účetní firma mi zaplatila 112 hodin + dovolenou.Myslím ,že měla zaplatit +24 hodin za svátek.Paní účetní mi sdělila,že je to v pořádku ,že mám odprcováno jen 112hodin.Mám měsíční mzdu.Děkuji Chocholoušová

 • #57484 Reply

  TELVAK

  Dobry den, chtela bysem se zeptat jak sou placene svatky? A hlavne vanocni svatky 24, 25, 26,. Dekuju za odpoved

 • #57485 Reply

  Vlastimil Mačuga

  Dobrý den, pracuji ve směnném provozu. Firma na vánoční a novoroční svátky provozovnu uzavřela, svátky, které byly jinak mým pracovním dnem, mi odpadly, přesto nebyly proplaceny s tímto vysvětlením.

  Na začátku roku jsme prý podepsali plán směn, kde je vypsáno, které svátky byly určeny firmou jako pracovní dny pro směnný provoz a které svátky byly určeny jako dny pracovního klidu. Mezi ty druhé si vyhlásila firma 24.,25.,26.12.a 1.1. To lze, aby si firma místo svátku uznaného státem, vyhlásila dny pracovního klidu, nechala nás doma a odpadlé svátky tím pádem neproplatila.

  Děkuji za odpověď.

  Vlastimil Mačuga

 • #57486 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, za svátek Vám přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Takže za svátky se platí stejně, jako když jste v práci. Na výplatní pásce by mělo být zřejmé kolik dní jste odpracovala, kolik jste si vzala dovolené i kolik bylo svátků.

 • #57487 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, projděte si diskuzi, toto již bylo zodpovězeno.

 • #57488 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, za určitých okolností může zaměstnavatel nařídit práci o svátcích. Musí ale respektovat §115 zákoníku práce, který v odst. 1) stanoví, že "Za dobu práce ve svátek přísluší zaměstnanci dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek, které mu zaměstnavatel poskytne nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v jinak dohodnuté době. Za dobu čerpání náhradního volna přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.". Podle odst. 2) se zaměstnavatel může se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí příplatku k dosažené mzdě nejméně ve výši průměrného výdělku místo náhradního volna. V případě pochybností o postupu zaměstnavatele můžete kontaktovat Oblastní inspektorát práce.

 • #57489 Reply

  Hana Kožíšková

  Dobrý den,mám ČID,pracuji na poloviční úvazek jako prodavačka na krátký a dlouhý týden.Když mám být v práci a je zrovna svátek,což se u nás nepracuje,tak mi to majitel neproplácí,přitom první dva roky mi to proplácel,a ted od roku 2007 mi to odmítá proplatit s tím,že nemusí.Napište mi prosím vás,jak to je a jak mám popř.postupovat.Za odpověd předem děkuji.

 • #57490 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, nárok na proplacení svátku máte jen, když svátek připadne na den, kdy by jste jinak pracovala. Jinak ne. Jestli máte podezření, že Vás ošidil, můžete se eventuálně obrátit na oblastní inspektorát práce.

 • #57491 Reply

  Marie Benešová

  Jsem důchodkyně a byl se mnou sjednán pracovní smlouvou pracovní poměr na dobu určitou do 31. 12. 2007, na nepravidelnou výpomoc dle potřeb organizace, s hodinovou mzdou. Za tu dobu mě vypočítali 3 dny dovolené (podle počtu hodin v měsíci-s tím nemám problém). Poslední mnou odpracovaný den byl 23.12.2007.Vadí mě to, že mě ty 3 dny dovolené nezapočítali jako odpracované dny mezi svátky(27,.28. 29.12), ale proplatili je. Tím prý nemám nárok na proplacení svátků(24.,25.,26.12., jelikož jsem už po svátcích nepracovala. Kdybych prý byla po svátcích v práci, tak mám nárok na proplacení dotyčných svátků.Vždyť se dovolená napřed v daném měsíci vybírá, teprve pak se proplácí nebo převádí do dalšího roku! Cítím se poškozena a prosím Vás o sdělení, zda je můj názor správný.Děkuji za odpověď a za Váš čas. Marie

 • #57492 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, svátek se proplácí v případě, že připadl na den, ve kterém obvykle pracujete. Jestli ne, pak se neproplácí. To, co zaměstnavatel myslí tím, že když jste po svátcích nepracovala, nemáte nárok na proplacení svátku není jasné. Stejně tak, proč by se Vám měly dny dovolené započítávat jako odpracované dny. Máte-li pochybnosti o správnosti postupu zaměstnavatele, pak se můžete obrátit také na oblastní inspektorát práce.

 • #57493 Reply

  Ladka Kratochvílová

  Dobrý den,

  můj teď již minulý zaměstnavatel požadoval, abychom od listopadu do konce prosince pracovali bez volna každý den od rána 7:30 – 19:00 s jednou půlhodinovou přestávkou. byla jsem jako ostatní nucena ale psát, že pracuji pouze 6,5hod denně a mám volno jednou za 14 dní o víkendu. Soboty a neděle jsem musela psát směnu do 12:00, ale normálně jsem pracovala v sobotu do 19:00 a v neděli do 14:00. Neděle byla bez přestávky.Toto všechno se opakovalo i v prosinci. Jediný rozdíl byl v tom, že na Vánoce se pracovalo do 12:00 a tento den se musel napsat, že se nepracovalo. Tím, že byly ještě dva dny svátky ( 25.12.- 26.12)nám zaměstnavatel oznámil, že nám vlastě chybí hodiny a sám od sebe nám sebral dovolenou – prý jako pozornost podniku. Každý musel dát 2-3 dny( podle toho kolik kdo měl). Samozdřejmě, že svátek prý neproplácí. Můžete mi prosím říci, zda je tohle vůbec možné, aby s námi zaměstnavatel takto jednal a popřípadě zda má vůbec cenu se obracet na nějakou kontrolu, když vlastně jsem do výkazu musela uvádět tyto nepravdivé údaje.

 • #57494 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jak sama vidíte, tak je takové jednání možné. A vy na něj dokonce přistupujete. Je jasné, že máte strach o práci a obživu, ale takové jednání již skutečně přesahuje meze. To ovšem neznamená, že je v souladu se zákonem. Podle toho, co píšete dochází ke hrubému porušování práv zaměstnanců, které jim přiznává zákoník práce. Jednou z možností je podání podnětu na Oblastní inspektorát práce, který takové porušování pracovněprávních předpisů řeší. Jinak jste jednáním zaměstnavatele byly zkráceni nejen na právech, ale i na odměnách za práci, a to už je zralé přímo na podání žaloby s požadavkem na zaplacení toho, co Vám bylo protiprávním jednáním zaměstnavatele odepřeno. Jde o svátky, přesčasy atd. K hlubšímu právnímu rozboru a eventuálnímu podání žaloby se můžete spojit s ostatními zaměstnanci a obrátit se na advokáta. Odměnu advokáta si rozpočítáte mezi sebou. Navíc v případě soudní výhry vám může být přiznáno právo na zaplacení nákladů řízení i úroků z prodlení.

 • #57495 Reply

  Vladimír Čapek

  Jsem strojvůdce a pracuji v nepřetržitém provozu.Mám nepravidelný turnus a směny mi vycházejí i na státní svátky. Zaměstnavatel však někdy používá i tuto metodu: V rozpisu práce, který nám vydává na 3 měsíce dopředu, nám směnu ve svátek neuvede, i když turnusem jsme jí měli odpracovat. Směnu tudíž neděláme,není nám ani proplacen odpadlý svátek, naopak nám za vyrovnávací období chybí hodiny a musíme je odpracovat v jiný den. Je tento postup v pořádku?

 • #57496 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, je otázkou, jestli tím není obcházen zákoník práce, jednoznačný závěr by však vyžadoval více informací o tom, jak a proč zaměstnavatele volí takovýto postup. Zkuste se nejprve informovat přímo na mzdové účtárně. České dráhy navíc mají i vlastní odborovou organizaci, můžete se tedy se žádostí o radu obrátit i na ni. Možná, že něco podobného již odbory řešily.

 • #57497 Reply

  Vladimír Čapek

  Děkuji za odpověď,mám právě také takový názor, že zaměstnavatel obchází ZP. Jako důvod odpadlého svátku uvádí, že můj turnusový vlak z důvodu svátku nejede. Podle mne je to to samé, jako když např. člověk v kanceláři je ve svátek doma, má ho zaplacený, ale nemusí ho ani nadělávat.

  Naše odbory tvrdí, že postup zaměstnavatele není v pořádku. Chtěl jsem si pouze potvrdit názor od někoho nezávislého.Zaměstnavatel mi totiž tvrdí, že stačí, když mě o změně turnusové směny zpraví alespoň 14 dní dopředua pak prý je jeho postup v pořádku.

 • #57498 Reply

  Dana Raďová

  Dobrý den,jsem zaměstnaná na základní škole jako uklízečka.Po dobu školního vyučování nám škola připlácí na oběd ve školní jídelně.V době prázdnin,když pracujeme nám však škola žádné jídlo nezabezpečuje ani nepřispívá finančně.Je to správný postup školy?

  Je určený počet metrů čtverečních na jednu hodinu úklidu?V roce 1998 na úklid celé školy bylo denně 36 hodin.Dnes je na stejný úsek pouze 27 hodin denně.Ředitel školy nám tvrdí,že snížení úklidových hodin musí být určeno podle počtu žáků na škole.Má skutečně pravdu?

  V případě návštěvy u lékaře mám nárok na propustku?Pracovní dobu mám denně od 11hod do 20hod.Děkuji vám za zodpovězení mých dotazů.

  S pozdravem Duchoňová

 • #57499 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestliže Vám připlácí na oběd ve školní jídelně, tak se tohoto příplatku těžko domůžete v době, kdy jídelna nevaří. Přesný rozsah úklidu stanoví vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 410/2005 Sb.,

  o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých. Plocha úklidu je stejná bez ohledu na počet žáků. Informujte se přímo u zřizovatele školy (na obecním nebo městském úřadu). Jestliže jde o návštěvu lékaře nebo o ošetření, které není možné vykonat mimo pracovní dobu, tak nárok na návštěvu lékaře máte.

 • #57500 Reply

  Dana Jahodová

  Dobrý den, u nás ve škole máme s úklidem stejný problém – přidaly nám další metry na úklid, ale na stejné hodiny.Po přečtení tohoto příspěvku marně pátrám po znění Vámi doporučené vyhlášky Ministerstva zdravotnictví č.410/2005, kde bych se dočetla přesně určený počet metrů na 1 hodinu úklidu. Na Obecní úřad – jako zřizovatele – bych se nerada obracela, aby nedošlo k nějakým neschodám se zaměstnavatelem.

  Prosím Vás, můžete mi blíže pomoct? Děkuji za odpovědˇ.

 • #57501 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, rozsahem úklidu bylo myšleno, jak a co se uklízí (§22 vyhl.č.410/05 Úklid v prostorách zařízení pro výchovu a vzdělávání se provádí: denně setřením všech podlah a povrchů na vlhko, u koberců vyčištěním vysavačem, denně vynášením odpadků,denně za použití čisticích prostředků s dezinfekčním účinkem umytím umývadel, pisoárových mušlí a záchodů, nejméně jednou týdně omytím omyvatelných částí stěn hygienického zařízení a dezinfikováním umýváren a záchodů, nejméně dvakrát ročně umytím oken včetně rámů a svítidel, nejméně dvakrát ročně celkovým úklidem všech prostor a malováním jedenkrát za 3 roky nebo v případě potřeby častěji.). Ale to, kolik metrů se má uklidit za hodinu tento předpis neřeší. To by jste hledala marně. Takže po tom kdo a proč nařídil úklid v tomto rozsahu musíte pátrat jinde.

 • #57502 Reply

  vladka karlova

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli je velikonoční neděle počítaná jako svátek.Na tento den mi vychází pracovní směna a proto bych chtěla vědět, jestli mam nárok na příplatek ve svátek.Děkuji za odpověd.

 • #57503 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, zákon č. 245/2000 Sb., o státních svátcích velikonoční neděli mezi státní svátky neřadí, pouze velikonoční pondělí. Takže neděle státním svátkem není a Vám žádný příplatek za práci ve svátek nenáleží. Nárok na příplatek za práci o víkendu však máte.

 • #57504 Reply

  Eva Drsková

  Dobrý den,

  proplácíme příplatky za odpracovaný svátek 100%.

  Zaměstnanci pracují v nepřetržitém provozu. Mám dotaz, zda správně bude proplaceno:

  zaměstnanec v neděli 23.3. noční směna od 22-6.00hod.

  24.3.končí a má 24. a 25. volno, nebude mít proplacený

  žádný příplatek za svátek.

  Zaměstnanec nástup noční 24.3. ve 22.-6.00hod.končí

  25.3. bude mít příplatek za noční i 100% za svátek.

  Děkuji.

 • #57505 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, první případ, proč by neměl mít příplatek, když ve svátek odpracoval 6 hodin (od 00.00-06.00) a většinu směny odpracoval ve svátek? A ve druhém případě byla většina směny odpracována v den, kdy státní svátek nebyl, takže příplatek by být neměl. Detaily si však vyžádejte u účetního poradce. Účetnictvím (ani mzdovým) se zde nezabýváme.

 • #57506 Reply

  Ladislav Tetaur

  Pracuji ve školství t.zn. že mám stálý měsíční plat.

  Dne 18.3.2008 jsem nastoupil na neschopenku,která mi byla ukončena v pátek dne 21.3.2008. Nástup do práce byl tedy nejdříve možný v úterý dne 25.3.2008.Bylo mi však sděleno,že nebudu mít Velikonoční pondělí t.j 24.3.2008 proplaceno vůbec, poněvadž jsem nastoupil až 25.3.2008. Prosím o Vaš názor.

 • #57507 Reply

  Hana Vaňková

  dobrý den dělám noční šichty, nastupujeme do práce v neděli ve 22.00 a končíme v 6.00 zajímalo by mne jestli nám by měli platit ty 2hod jako neděli. Teď byli velikonoce a bylo nám řečeno že musíme jít ještě z pátka na sobotu a to prý nezaplatí jako sobotu ale všední den (myslím tím ty 4hod od půlnoci do 6rána) tak by mě jen zajímalo jak to je předem děkuji za odpověď

 • #57508 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestliže Vaše pracovní neschopnost byla ukočnena již v pátek, pak by Vám měl být svátek proplacen a to podle §155 odst. 3 ZP: zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku. Proč Vám Vaše školské zařízení tohle odmítá, nevím. Zkuste se obrátit přímo na zřizovatele (resp. jeho právní oddělení).

 • #57509 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, příplatek za práci o víkendu je upraven přímo zákonem (§118 ZP). Za každou hodinu, kterou zaměstnanec o víkendu odpracuje mu náleží příplatek. A když je to v noci, pak se sbíhá příplatek za práci o víkendu ještě s příplatkem za práci v noci. Pokud zaměstnavatel nepostupuje v souladu se zákoníkem práce, obraťte se na oblastní inspektorát práce.

 • #57510 Reply

  Tomáš Zavřel

  Na pondělí velikonoční mi připadla pracovní směna v nepřetržitém provozu , mistr nám však nabídl , že můžem zůstat doma . Nyní máme tuto směnu nadpracovat .Musíme ji nadpracovat , nebo jí budeme mít

  zaplacenou

 • #57511 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, okolnosti kolem volna jste si měli zjistit předem, to znamená, jestli Vám bude proplaceno nebo si ho budete napracovávat. Takže není jasné, jak a co konkrétně Vám bylo řečeno. Jestli Vám dali volno, pak je to jejich rozhodnutí a měli by Vám ho proplatit.

 • #57512 Reply

  jitka

  Prosím o informaci, zda musím zaměstnanému st. důchodci s prac. smlouvou na 1 rok (nikoli nepravidelná výpomoc) platit náhradu za svátek ve výši prům. hod. výdělku v prac. dny, pokud NEPRACOVAL? Prakticky vypomáhá jen když je třeba (ve svátek nikdy)a bude mít letos odpracováno více než polovinu prac. hodin v roce.Děkuji

 • #57513 Reply

  Renata Novotná

  Vždy se uvádí, že za státní svátek náleží náhrada mzdy. Můžete mi napsat jak se výše této náhrady určuje? Mám měsíční mzdu v pevné výši. Za březen mně vyšla hodinoá mzda 132,-Kč. Účetní mi ale na proplacení svátku počítal průměr pro náhrady ve výši 102,-Kč. Postupoval správně? Jinde se totiž píše : 1. Z důvodu svátku práce odpadla, zaměstnanci se mzda (podnikatelská sféra) ani plat (státní sféra) v důsledku svátku nekrátí. Mě se ale tímto výpočtem mzda krátila? Účetní se odvolává, "že tak to má nastaveno v účetním programu".

 • #57514 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud připadne svátek na den, kdy obvykle pracuje, pak ano. Jestli ne, pak by mu se mu proplácet nemusel. Nejsme ovšem mzdová poradna, takže si to ověřte u mzdové účetní.

 • #57515 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, máte dotaz na účetnictví, takže se obraťte na poradnu účetní a ne právní. Náhrada mzdy se počítá z průměrného výdělku, jak k ní Váš účetní došel, se ptejte jinde.

 • #57516 Reply

  Martin Plechý

  Dobrý den,

  prosím o zodpovězení tohoto dotazu:

  pokud státní svátek připadne na neděli, náleží zaměstnanci (pokud pracuje) příplatek za svátek. Ale neměl by mu náležet také příplatek za neděli, když v ZP je uvedeno, že se příplatky sčítají?

  Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den.

 • #57517 Reply

  Martin Plechý

  Dobrý den, a jak jste přišla k hodnotě 132 Kč? Při výpočtu průměrného výdělku se bere v úvahu také výše ročních (pololetních) odměn a odpracované hodiny v daném čtvrtletí – viz § 358 ZP. Takže pokud si hrubou mzdu (sníženou o náhrady mzdy) vydělíte počtem odpracovaných hodin, nemusí vám vyjít průměrný výdělek.

 • #57518 Reply

  Ludek Bednar

  Dobrý den,

  jakým způsobem se vypočítává náhrada mzdy za svátek? Moje základní mzda je 7 650,-. V měsíci březnu jsem odpracoval všechny pracovní dny. Zaměstnavatel mi na výplatní pásce zaplatil za odpracované dny pouze 7 286,- a za svátek 364,- Kč (což dohromady činí 7 650,-). Postupoval správně? Neměl bych dostat celý základní plat za odpracované dny + náhradu za svátek? Jakým způsobem si mohu vypočítat náhradu za svátek? Je to průměr 3 měsíců počítaný ze základní mzdy + všechny další odměny a náhrady za dovolenou?

  Děkuji za Vaši odpověď.

 • #57519 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, příplatky se poskytují vždy, když jsou splněny jejich podmínky. Jestli zaměstnance pracuje v neděli, kdy je svátek, pak by se příplatky skutečně měli sečíst.

 • #57520 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, toto není poradna pro mzdové účetnictví, s tím se obraťte na účetní.

 • #57521 Reply

  David Šindelař

  dobry den,chtel jsem se zeptat jak je to proplacení statnich svatku u technicko-hospodarskych pracovniku??? v den statniho svatku,kdyz ostatni zamestnanci ho maji prplaceny ale ja ne,protoze jsem ve skupine THP.dekuji za odpoved

 • #57522 Reply

  Pavel Růžička

  Dobrý den, prosím pracuji v podniku, kde je pracovní doba nerovnoměrná. Jeden týden pracuji v pondělí, úterý a v pátek, sobotu a neděli. A další týden ve středu a ve čtvrtek. Pracovní doba je každý den 12 hodin. Mám prosím nárok na zaplacení svátků pokud vyjdou na sobotu nebo neděli? Popřípadě na nedělní příplatky? Děkuji za odpověď.

 • #57523 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, proplacení svátku by se Vás týkalo jen tehdy, pokud by připadl na den, který je podle rozvrhu směn Vaším pracovním dnem (a to může být i o víkendu). Jestli pracujete v sobotu nebo v neděli, pak máte nárok na příplatek za práci v tyto dny.

 • #57524 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, "technicko-hospodářský pracovník" je zaměstnanec jako každý jiný. Jestliže jste nepracoval v den, který je jinak Vaším pracovním dnem, pak by jste ho měl mít proplacený. Proč tomu tak není si musíte zjistit na personálním.

 • #57525 Reply

  Jana Nová

  Dobrý den, pracuji v prodejně, kde se jede na krátký/ dlouhý týden. Pracovní doba je každý den 12 hodin. Chtěla bych se zeptat, jak je to se svátky? A to jak v případě víkendových dnů, tak dnů všedních. Zajímalo by mě, kdy nárok na zaplacení svátku mám a kdy ne. Děkuji za odpověď.

 • #57526 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, na tohle naleznete odpověď u níže položených dotazů.

 • #57527 Reply

  Nikola Brixelová

  Dobrý den.Pracuji v kavárně kde máme krátky a dlouhý tden-tedy od 8:00-21:OO.Zaměstnavatel nám zakázal mít polední pauzu.Na směně jsme dvě a zaměstnavatel nám řekl že obědvat můžeme až bude málo lidí a jedna musí zůstat ve předu a druhá může jít do kutlochu se najíst.Kdyby na to neměl právo,co proti tomu můžeme dělat?

 • #57528 Reply

  Martin Plechý

  Dobrý den,

  je možné po vzájemné dohodě přesunout volno ze svátku na běžný pracovní den? Např. 1.5.2008 jít do práce a za to 2.5.2008 zůstat doma? A pokud ano, tak asi není žádný právní nárok na příplatek za svátek, že?

  Děkuji

 • #57529 Reply

  Věra Turečková

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na proplacení svátku, pokud mám měsíční mzdu a ne hodinovou? Děkuji za odpověď

 • #57530 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, §88 ZP stanoví: Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut; mladistvému zaměstnanci musí být tato přestávka poskytnuta nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce. Jde-li o práce, které nemohou být přerušeny, musí být zaměstnanci i bez přerušení provozu nebo práce zajištěna přiměřená doba na oddech a jídlo. Podle toho, co píšete Vám však zaměstnavatel nárok na přestávku neupírá, jen je nutno ji přizpůsobit chodu kavárny. Máte-li přesto dojem, že je porušován zákoník práce, kontaktujte Oblastní inspektorát práce.

 • #57531 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, dohoda je možná vždy. Pokud budete pracovat ve svátek pak platí §115 ZP: Za dobu práce ve svátek přísluší zaměstnanci dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek. Místo tohoto volna je možné dojednat si se zaměstnavatelem příplatek.

 • #57532 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, to, jak je stanovena Vaše mzda, nemá vliv na proplacení svátku. Pokud připadne svátek na den, který by jste jinak odpracovala, náhrada mzdy Vám náleží bez ohledu na to, jestli je mzda hodinová nebo měsíční.

 • #57533 Reply

  Martin Plechý

  Dobrý den,

  pokud pracuji ve svátek, tak obdržím dosaženou mzdu + a) příplatek

  nebo b) náhradní volno, které je ovšem proplaceno jako průměrný výdělek.

  Není tedy varianta b) proplacena 2× oproti variantě a)? V b) dostanu přeci volno a navíc ještě průměrný výdělek, kdežto v a) pouze ten příplatek, tj. průměrný výdělek.

  Omlouvám se za asi hloupý dotaz, ale tuto situaci nemohu pochopit.

  Děkuji Vám za odpověď.

 • #57534 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, ze zákona je nárok na náhradní volno (proplacené průměrným výdělkem). Místo toho se lze dohodnout, že zaměstnanec volno čerpat nebude a obdrží příplatek. Na tuto variantu ovšem není právní nárok, záleží pouze na dohodě. Pokud zaměstnanec trvá na tom, že chce čerpat náhradní volno, pak mu to musí zaměstnavatel umožnit a nesmí ho nutit k tomu, aby volno nečerpal.

 • #57535 Reply

  Martin Plechý

  Vážený pane magistře,

  děkuji za odpověď. Pokud např. v březnu pracoval ve svátek 8 hodin a v dubnu si bude vybírat náhradní volno, tak v březnu mu tyto hodiny nebudu vůbec proplácet a v dubnu mu je proplatím prům. výdělkem. Pokud by chtěl příplatek, tak je v březnu započítám do fondu hodin a ještě mu poskytnu příplatek ve výši min. prům. výdělku? Chápu to správně? Děkuji

 • #57536 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, to už je věcí metodiky mzdového účetnictví, které není předmětem naší poradny. Obraťte se na účetního nebo na server, kde se mzdovým účetnictvím zabývají.

 • #57537 Reply

  Martin Plechý

  Prosím ještě o potvrzení mé domněnky: pokud je stanovena měsíční mzda a svátek vyjde na pracovní den, náleží mzda za odpracované dny + 1 den svátku proplacený prům. výdělkem. Nelze tedy vyplatit měsíční mzdu, jako kdyby žádný svátek nebyl.

  Děkuji

 • #57538 Reply

  Libor Balhar

  Dobrý den,

  jsem státní zaměstnanec a pracuji ve 24h nepřetržitém směném provozu a mám tarifní plat. Měl bych 2 dotazy: V měsíci, kdy je svátek ve všední den, mi zaměstnavatel připočte k měsíčnímu FPD i tento svátek, ikdyž ve svátek nemám směnu, takže defakto si musím tento svátek odpracovat v jiném termínu, abych naplnil FPD. Je to správné?

  A druhý dotaz: Pokud mi na tento svátek připadne směna a já bych si měl za něj v následujících 3 měsících vybrat náhradní volno, což ale nemohu, protože každý měsíc mám naplněný FPD a navíc přesčasové hodiny, propadá toto náhradní volno, nebo mi musí zaměstnavatel udělit náhradní volno i za cenu toho, že mi vzrostou přesčasové hodiny? Děkuji za odpověď.

 • #57539 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestli den svátku připadl na den, kdy máte pracovat, pak je to státem uznaný svátek, který je dnem odpočinku, za který náleží náhrada mzdy a nenapracovává se. Pokud ve svátek pracujete a volno si nevyberete, pak propadne. Je možné si dojednat, že volno čerpat nebudete, ale zůstane Vám zachován příplatek ve výši průměrného výdělku. Jinak otázky kolem FPD a přesčasů si projednejte přímo na personálním odboru Vašeho zaměstnavatele.

 • #57540 Reply

  Markéta Pokorná

  Dobrý den, jsem učitelka a minulý týden jsem strávila se žáky v zahraničí jako dozor. Tato služební cesta trvala od pondělí do neděle a strávila jsem s dětmi 24 hodin denně. Mám nárok na náhradní volno, proplacení přesčasů a nějaké diety? Vše mi totiž bylo odepřeno. Cestu i stravné na 4 dny jsem měla hrazené cestovní kanceláří. Děkuji. Markéta

 • #57541 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, u přesčasů platí, že buď dostanete příplatek nebo se místo něj dohodnete na náhradním volnu. Při služební cestě zaměstnanci náleží. Vzhledem k tomu, že jídlo bylo zajištěno je možné diety zkrátit, ale zbytek proplatit. Obraťte se na zřizovatele Vašeho školského zařízení nebo kontaktujte inspektorát práce.

 • #57542 Reply

  Kaufmanová

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat na placení státních svátků soukromou firmou. Pracujeme v hodinové mzdě ( 8,5 h )

  Máme pevnou mzdu + pohyblivou mzdu ( každý měsíc jiná – % z fakturace ). Jak má být zaplacený státní svátek, který připadá na všední pracovní den a zaměstnanci nejdou do práce? Na výplatní listině máme státní svátek zaplacený jako kdybychom byli v práci. Je tento postup správný? Proč neni tento den placený v hodnotě průměrného výdělku viz § 115 odst. 3 zákoníků práce?

  Děkujeme za odpověď.

 • #57543 Reply

  miroslav zapletal

  Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat,pracuji ve třísměném provozu od pondělí do soboty.V měsíci květnu připadly oba svátky na pracovní dny,takže bych měl dostat zaplacenou náhradu mzdy za svátek 2×7,5hod,ale vzhledem tomu,že jsem byl ze 7.5.na 8.5.na noční tak prý už nemám nárok na zaplacení náhrady za svátek za den 8.5.,což jsi myslím,že zaměstnavatel nemá pravdu.

  Prosí o radu co mi všechno náleží ohledně svátků.Děkuji Zapletal

 • #57544 Reply

  libuse zizalova

  Dobrý den potřebovala bych vědět jak je to s proplácením svátků zaměstnavatelem. Je-li povinen proplácet svátky nebo jsou-li nějaké vyjímky.

  Děkuji

 • #57545 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, co zaměstnancům náleží za práci ve svátek již bylo řečeno v mnoha odpovědích na toto téma (upravuje to §115 ZP). Pokud jde o to, jak je to s nočními směnami a svátkem, řeší to §91/5 ZP. Ten stanoví, že začátek dne pracovního klidu (což je i svátek), začíná u zaměstnanců na noční směně v hodině, kdy nastupuje první směna v týdnu. Příklad: nástup první směny je v 6.00. To znamená, že "svátek" začíná dne 8.5. v 6.00. Pokud tedy noční směna pracuje od večera 7.5. do 6.00 8.5. nepracuje v době, kdy je "volný" den a nárok na náhradní volno (nebo příplatek) nevzniká. Zaměstnavatel však §91/5 na výplatu mzdy uplatnit nemusí. Pak se odměna za svátek řídí dobou, kterou v tomto dni zaměstnanec skutečně odpracoval. To však není případ, o kterém píšete.

 • #57546 Reply

  Pavel Sucháček

  Dobrý den chci se zeptat,jestli je pravda, že když jsem placen v úkolove mzdě,že nemám nárok na proplacení svátku,zaměstnavatel mi tvrdí, že vyšla nějaká nová vyhláška že právo na proplacení svátku bych měl pouze tehdy když bych byl placen mzdou hodinovou díky za odpověd.

 • #57547 Reply

  Michaela Nováková

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to s proplácením příplatků za svátek. koleg. pracuje ve třísměném provozu. Ze 4.7. na 5.7 jim není proplácen příplatek za svátek, přestože 5.7 pracují 7 hodin. dostávají pouze příplatek za noční směnu. Tak jsem Vás chtěla poradit o radu.

  Děkuji moc.

 • #57548 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, úkolová mzda se stejně odvíjí od "normohodin". Takže pokud jste nemohl konat práci z důvodu svátku, pak by Vám měl být proplacena náhrada mzdy. Nechte si od zaměstnavatele přesně říci o jakou vyhlášku se jedná, popřípadě zavolejte na inspektorát práce.

 • #57549 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, na tohle už je tu řada odpovědí. Je zbytečně je opakovat, když si je mohou tazatelé přečíst.

 • #57550 Reply

  Eva Cihelková

  Dobrý den mám dotaz na tento víkend připadá opět státní svátek máme nárok na jeho proplacení?Zaměstnavatel tvrdí že ne,i když je to náš víkend pracovní a tudíž budeme v práci.A ještě něco 100% příplatky nám zaměstnavatel nehradí pouze připíše hodiny do přesčasových,takže si například odpracuji 8 hodin a on mi dalších 8 připíše do přesčasů,které ale nechce platit a nutí nás za to vybírat volno.Má na to nárok?

  Děkuji za odpověď

  Cihelková

 • #57551 Reply

  Václav Altschmied

  Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu. Pokud pracuji v noční směně o víkendu, na který připadne svátek, náleží mi příplatek za svátek, noční i víkend?

 • #57552 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud máte směnu ve svátek, pak máte nárok na náhradní volno, popřípadě se lze dohodnout na příplatku místo volna. Samozřejmě i včetně nároku za práci o víkendu. U přesčasů je naopak nárok na příplatek. Náhradní volno lze dohodnout místo příplatku, ale nutit Vám ho nemůže, pokud s tím nesouhlasíte. Takže na to nárok nemá. To je zralé na podání podnětu k inspektorátu práce.

 • #57553 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, příplatky se poskytují podle toho, jestli nastanou skutečnosti, které stanoví ZP. Pokud se jich sejde více, pak samozřejmě náleží všechny.

 • #57554 Reply

  Libor Balhar

  O propadnutí náhradního volna se v §115 ani §135 Zákoníku práce nic nepíše. Ale jestli jsem správně pochopil vaši odpověď, pokud mi zaměstnavatel neumožní čerpat náhradní volno(ikdyž to má dle těchto paragrafů v povinnosti)v době 3 měsíců a ani se se mnou nijak jinak nedohodne, náhradní volno propadne a zaměstnavatel mi nemusí ani proplatit připlatek. Pak nechápu, proč ty paragrafy v zákoníku jsou, když se dají takhle obejít.

 • #57555 Reply

  Martin Kroupa

  Dobrý den.Prosím Vás musí být noční příplatky a příplatky za svátky uvedeny samostatně na výplatní pásce.Zaměstnavatel tvrdí,že je vše započítáno ve mzdě.Děkuji

 • #57556 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, §142/4 ZP: Při měsíčním vyúčtování mzdy nebo platu je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci písemný doklad obsahující údaje o jednotlivých složkách mzdy nebo platu a o provedených srážkách. Na žádost zaměstnance předloží zaměstnavatel doklady, na jejichž základě mzdu nebo plat vypočetl.

  Takže příplatky by jste vyčíst měl, pokud ne, požádejte, ať Vám prokážou jejich výpočet.

 • #57557 Reply

  Ivo Pezlar

  Dobrý den,

  v práci jsme byli informováni o novém systému proplácení svátků,mailem jsme obdrželi toto,cituji:

  "Svátky jsou hrazeny dle data nástupu do práce, pokud nastupujete na směnu a datum je dnem kdy je státní svátek, celá směna je proplácena jako svátková s příplatkem. Pokud nastupujete den před státním svátkem, celá směna je považována jako normální bez příplatku."

  V platnost vešel tento způsob proplácení k 7.měsíci tohoto roku.Jen upřesním, že se jedná o nepřetržitý provoz typu – (ranní 12hod. – noční 12hod. – dva dny volna.) Je možné takovýmto způsobem svátky proplácet? Je zaměstnavatel v právu?

  Děkuji předem

 • #57558 Reply

  irma vachnikova

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat jak se proplácí statni svátky které nejsou odpracované nebo vycházejí na víkend.

  A ještě pokud jsou st.sv. odpracované třeba v sobotu jestli je tam příplatek za sobotu i za svátek?

  Děkuji Vachníková

 • #57559 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, tohle tu již řešené je, máte si nejdříve projít diskuze.

  Pokud jde o to, jak je to se směnami a svátkem, řeší to §91/5 ZP. Ten stanoví, že začátek dne pracovního klidu (tedy i svátek), začíná u zaměstnanců na noční směně v hodině, kdy nastupuje první směna v týdnu. Příklad: nástup první směny je v 6.00, "svátek" tak začíná např. dne 8.5. v 6.00. Pokud tedy noční směna pracuje od večera 7.5. do 6.00 8.5. nepracuje v době, kdy je "volný" den a nárok na náhradní volno (nebo příplatek) nevzniká. Ale zaměstnavatel se tímhle řídit může, ale nemusí, má možnost i jiných řešení.

  Podle toho, co píšete, by však takovéto ustanovení ve vnitřní směrnici firmy, mělo být v pořádku.

 • #57560 Reply

  Dan

  Dobrý den,

  pracuji krátký a dlouhý týden. Pokud připadá svátek na neděli a tento den je můj pracovní, mám nárok na příplatek za tuto směnu. Prosím o informaci od kterého roku tento paragraf platí?

  Děkuji za odpověď.

 • #57561 Reply

  Jana Pavlatová

  Dobrý den! Vím, že už je zde asi na podobný dotaz odpověď, přesto bych se chtěla zeptat a znát přesnou odpověď pro tento případ: pracuji ve firmě na zkrácený pracovní úvazek (20 hod/týdně). V červenci jsem odpracovala dny 5.7 i 6.7. (státní svátky), ale na výplatní pásce za tyto dny žádný příplatek za práci ve svátek nemám- bylo mi sděleno, že o víkendu se přplatky za svátky nedávají. V září jsem mimo jiné byla v práci 28.9, což ja také státní svátek,ale i tento mám proplacený jen základní hodinovou mzdou. Bylo mi řečeno,že jako zaměstnanec na zkrácený pracovní úvazek nemám na příplatek za práci ve svátek právo, ačkoli v březnu jsem na Velikonoce v práci byla a příplatek 100% dostala. Kterými předpisy se tedy účetní musí řídit? Změnilo se v zákoníku něco ohledně tohoto vyplácení? Děkuji za odpověď.

 • #57562 Reply

  Karel Dlouhý

  Nárok na příplatek za práci ve svátek máte, k žádné změně nedošlo.

  (U zaměstnance na kratší pracovní úvazek je rozdíl při proplácení přesčasové práce, ale ne u svátků.)

 • #57563 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, příplatky se sbíhají. Pokud zaměstnanec splní podmínky pro přiznání příplatků, pak mu musí být vyplaceny. Je tedy možné, aby se sešla mzda za práci o víkendu s příplatkem za noční, za přesčasy i za svátek, pokud všechny tyto skutečnosti u zaměstnance nastaly.

  Mzdu a příplatky upravují §113 a následující "nového" ZP, který platí od 1.1.2007.

 • #57564 Reply

  Libor Balhárek

  Dobrý den.

  Pracuji v nepřetržitém provozu na dvanáctihodinové směny. V den 28.10.2008 mi vychází ranní směna od 6:00 do 18:00. Zaměstnavatelem nám bylo zděleno,že se tento den nebude dělat,a že si na tento den máme vzít dovolenou.Podle mého by chom měli dostat,tento den,zaplacený, i když nebudeme v práci.

  Děkuji za radu.

 • #57565 Reply

  Franta Flaška

  Příklad: státní svátek je v úterý, ale zaměstnavatel nám dá volno v pondělí kdy je normální pracovní den. V úterý pak jdeme do práce. Máme nárok na mzdu ve svátek ? A může toto nařídit svévolně bez souhlasu zaměstnanců ?

 • #57566 Reply

  Zuzana

  Dobrý den,

  ráda bych se Vás zeptala, zda když svátek připada na všední den a dostaneme volno, zda je placený i když jsme doma? 28.10. připadá na úterý. Jsem v práci a bylo mi řečeno, že se můžu vybrat náhradní volno. Beru si ho v pátek 31.10.Správně bych měla dostat zaplacený den 28.10.a volno, které budu mít v pátek jako náhradní také proplacené? Učetní mi sdělila, že tak, jak se nebude evidovat to, že 28.10. budu v práci, tak se nebude evidovat mé páteční volno, takže jako kdybych pracovala. Můžete mi prosím tuto situaci vysvětlit?? Děkuji moc.

 • #57567 Reply

  Iveta Kroutilová

  Dobrý den

  Pracuji v nepřetržitém provozu ma 8 a 12 hodinové směny.V neďeli 28.9.08 jsem měla mít noční směnu od 18:00 do 6:00 směna nám byla zrušena.Měl by nám zaměstnavatel proplatit příplatek za tento svátek i když jsme směnu neodrplacovali?Fond pracovní doby byl 165hodin.

 • #57568 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, je to den státem uznaného volna, za který náleží náhrada mzdy. Zaměstnavatel Vás nemůže nutit si v tento den vybírat dovolenou. Je to sice volný den, kdy se nepracuje, ale není možné ho označit za dovolenou a odepsat ho z celkového fondu dovolené.

 • #57569 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, svátek je státem uznaný den volna, za který náleží náhrada mzdy. Pokud však zaměstnanec ve svátek pracuje, pak mu skutečně náleží náhradní volno. Dostane tedy zaplaceno nejen za práci odvedenou ve svátek, ale k tomu pak ještě bude mít proplacené náhradní volno (ve výši průměrného výdělku).

 • #57570 Reply

  Karel Dlouhý

  ZP § 115 (3) Zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku.

  Tedy za odpadlou směnu máte nárok na náhradu mzdy, ale již ne na příplatek za svátek.

 • #57571 Reply

  Pavla Davidová

  Dobrý den, potřebovala bych poradit jak správně vypočítat průměrný výdělek v případě, že součástí mzdy je též odměna ( % z úspěšného projekt, na kterém zaměstnanec pracoval) za práci vykonanou v jiném rozhodném období než v kterém byla tato odměna zúčtována. (Př.III.Q – odpracováno 400 hodin, Základní mzda 70.000,-, odměna nevztahující se k tomuto rozhodnému období 30.000,-). Předem děkuji za odpověď.

 • #57572 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, s tím se obraťte tam, kde se zabývají mzdovým účetnictvím, tohle není předmětem zdejší poradny.

 • #57573 Reply

  marcela k.

  Dobrý den,pracuji v obchodě,kde je otevřeno každý den kromě25.,26.12 a 1.1.Zaměstnavatel po nás chce odpracovat za měsíc ,např. říjen 176hod.+svátek 8hod.Pokud vyjde směna na svátek zaplatí nám mzdu + příplatek,pokud jsem doma nedostanu nic,ale hodiny musím odpracovat v plné víši tj. 184 hod.

  V prosinci je zavřeno 25.-26. ,ale do hodin,které musíme za měsíc odpracovat nám zaměstnavatel počítá i tyto dva dny.Je to správné? Příplatek za svátek dostaneme. Děkuji za odpověď.

 • #57574 Reply

  Karel Dlouhý

  Tato problematika je složitá.

  Odkazuji na stanoviska publikovaná:

  http://osz.cmkos.cz/CZ/Z_tisku/Bulletin/07_2001/members_svatky.html

  http://www.tydenik-sondy.cz/200120/2001200903.htm

  http://www.respekt.cz/clanek.php?fIDROCNIKU=2008&fIDCLANKU=1227

  http://osz.cmkos.cz/CZ/Z_tisku/Bulletin/12_2000/members_svatky.html

  Píše se mj.: "V souvislosti se svátky bývá též užíván termín „fond pracovní doby“. Tento pojem nemá oporu v žádném právním předpise a je používán pouze jako pomůcka při stanovení počtu hodin (za kalendářní měsíc, čtvrtletí atd). Jedná se o termín užívaný, ale pro naše účely zavádějící."

  Já osobně se domnívám, že pokud pracujete 7 dní v týdnu, pak v říjnu máte odpracovat 23 směn (184 hod.). Postup zam. v prosinci není správný: "Harmonogram rozpisu směn je třeba stanovit bez ohledu na svátky, a teprve pak zaměstnavatel rozhodne, kteří zaměstnanci z důvodu svátku v důsledku omezení provozu nebudou pracovat."

 • #57575 Reply

  Nikola Rouskova

  Dobrý den, pracuji v obchodě jako prodavačka.Minulý měsíc jsem nedostala zaplacený státní svátek, s tím, že jsem nesplnila hodinový fond, i přesto, že jsem v den svátku byla v práci 12 hodin.Podle mě to nezávisí na plněný fondu, nebo ano?Děkuji Nikola R:

 • #57576 Reply

  Lenka Divišová

  Dobrý den, potřebujeme poradit s problémeme, zda platit svátky či ne. Zaměstnanec bude od 22.12. 2008 doma na neplaceném volnu. Chtěli bychom vědět, zda máme zaplatit svátky 24. až 26.12.(má přečerpanou dovolenou, proto to neplacené volno). Děkuji za odpověď.

 • #57577 Reply

  Eva Hanáková

  Dobrý den,prosím o vyřešení tohoto problémuPracuji v provoze-lázních,kde je pracovní doba krátký a dlouhý týden.Pracujeme 12-hodinové směny.Lázně budou uzavřeny od 19. do 26. 12. Na dny 24,25,26.prosince si musíme vzít náhradní volno.Tedy,musíme si tyto dny napracovat.26.12. bude provoz omezen od 13 do 20 hodin. Podle mne,tyto dny jsou sváteční a měly by být zaplaceny jako pracovní volno-svátek.Jek je to správné? Děkuji za odpověď.

 • #57578 Reply

  Karel Dlouhý

  Není mi jasné, jak s tím souvisí přečerpaná dovolená (zaměstnanec může přečerpat dovolenou, pokud si ji vyčerpá celou výměru a pak nesplní podmínky, např. skončí dříve pracovní poměr).

  Zaměstnanec může požádat o neplacené volno (prac. volno bez náhrady mzdy), zaměstnavatel mu to nemůže nařídit.

  Nechápu, proč ten zaměstnanec požádal o neplacené volno na dny 24.-26. 12., když jde o svátky. Logické by bylo (pokud by chtěl volno a neměl již dovolenou), že by požádal o neplacené volno na dny 22.-23. 12. a ptom na 29.-31. 12.

 • #57579 Reply

  Karel Dlouhý

  Cituji odpověď Mgr. Topky uvedenou níže:

  Dobrý den, svátek je státem uznaný den volna, za který náleží náhrada mzdy. Pokud však zaměstnanec ve svátek pracuje, pak mu skutečně náleží náhradní volno. Dostane tedy zaplaceno nejen za práci odvedenou ve svátek, ale k tomu pak ještě bude mít proplacené náhradní volno (ve výši průměrného výdělku).

  Tedy postup tzaměstnavatele není správný.

 • #57580 Reply

  Karel Dlouhý

  Viz níže odpověď 16.11.2008 11:41:27 s odkazy na právní stanoviska.

  Máte mít rozepsán harmonogram směn i na tyto týdny. Pokud Vám v důsledku svátku směna odpadne, máte nárok na náhradu mzdy. Pokud Vám na svátek připadne mezisměnové volno, tak nárok nemáte.

 • #57581 Reply

  Roman Čech

  Dobrý den,

  dostávám plat v souladu se zákonem č. 143/1992 Sb., o platu . Můj plat je měsíční. Dne 28.10.2008 jsem odpracoval 3 hodiny. Za státní svátek mi plat nebyl krácen, svým způsobem jsem dostal zaplacený celý den – mám měsíční plat.

  Dle zaměstnavatele mám tedy nárok na

  a) náhradní volno (3 hodiny)

  nebo

  b) proplacení 3 hodin v průměru – v průměru.

  práce navíc oproti kolegům již byla zaplacena v měsíčním platu

  Dle mého názoru mám nárok na:

  a) 3 hodiny náhradního volna a proplacení 3 hodin práce, kterou jsem odvedl oproti kolegům navíc,

  nebo

  b) proplacení 3 hodin práce, kterou jsem odvedl oproti kolegům navíc a proplacení příplatku ve výši 100% bez nároku na náhradní volno

  Kde je tedy pravda?

  Děkuji za pomoc a výklad

 • #57582 Reply

  Lenka Divišová

  dobrý den, patrně jste mě špatně pochopil, protože jsem na můj dotaz odpověď nenašla. zaměstnanec požádal o neplacené volno ve dnech 22.12,23.12. a 29.-31.12 2008. S neplacených volnem souhlasí obě strany, jen nevíme, zda má nárok na proplacení svátků 24.-26.12.2008.Zaměstnanec si myslí, že by měl mít svátky zaplacené, zaměstnavatel si proplacením není jistý, spíš se přiklání na stranu neproplacení svátků.

  Děkuji, Divišová L.

 • #57583 Reply

  Karel Moravec

  Dobrý den mám pracovní smlouvu,kde souhlasím s podmínkami nerovnoměrného rozvržení pracovní doby dle ustanovení § 85 odst. 1.

  Mám měsíční plat, pracuji pondělí až patek od 7 do 15hod. Když mě vyjde státní svátek na jeden z těchto dnu a já nejsu v práci mám nárok na jeho proplaceni?

  Zaměstnavatel mi jej nehradí mám ho jako neplacené volno.

 • #57584 Reply

  Karel Dlouhý

  Pokud připadne svátek na den, který by jste jinak odpracovala, náhrada mzdy Vám náleží (resp. Vaše měsíční mzda se nekrátí).

  Zaměstnavatel porušuje zákoník práce.

  Můžete podat podnět inspekci práce a svůj nárok vymáhat soudně.

 • #57585 Reply

  Dana Peterková

  Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Můj zaměstnavatel mi tvrdí, že nemám právo mít zaplaceny Státní svátky. V době Státního svátku se na svoje pracoviště nedostanu z důvodu uzavření budovy, přičemž logicky se zůstává doma. A tudíž by Státní svátek měl být proplácen. Pracovní smlouvu mám na osum hodin, přičemž mám danou hodinovou mzdu. Moc Vám děkuji za odpověď. S pozdravem Peterková

 • #57586 Reply

  Karel Dlouhý

  Pokud připadne svátek na den, který by jste jinak odpracovala, náhrada mzdy Vám náleží.

  Zaměstnavatel porušuje zákoník práce.

  Můžete podat podnět inspekci práce a svůj nárok vymáhat soudně.

  ZP §115 (3) Zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku.

 • #57587 Reply

  Lenka Bosáková

  Dobrý den,

  mám hodinovou mzdu s nerovnoměrně rozloženými směnami. Pracuji v obchodě, kde je otevřeno 7 dní v týdnu a zavřeno je pouze 25.12. a 1.1.. Bývalo pravidlem, že se mi tyto svátky proplácely jako náhrada mzdy. Nyní nám bylo nařízeno si tyto 2 dny napracovat bez možnosti náhrady mzdy za svátek. Je to v pořádku? Směny jsem dostala před 14 dny a napracovaní těchto 2 dnů mi bylo nařízeno minulý týden, s tím, že jsem tedy dostala nové směny na prosinec a na leden.

  děkuji za brzkou odpověď.

 • #57588 Reply

  Karel Dlouhý

  Správně to není, přečtěte si starší odpovědi nebo si vyhledejte v Google na internetu stanoviska a výklady.

  Máte mít stanovený harmonogram směn bez zřetele ke svátku a pokud Vám potom směna 25. 12. odpadne, máte nárok na náhradu mzdy.

  (Počet směn za prosinec je 23)

  Můžete se obrátit na inspekci práce nebo na odbory.

 • #57589 Reply

  Mirwaldová

  Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na proplacení svátků 24.-26.12., když jsem v té době byla na nemocenské?

 • #57590 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  V době nemoci dostáváte nemocenskou (státní dávka), nikoliv mzdu nebo její náhrady. Nárok tedy nemáte.

 • #57591 Reply

  Hana Walweelová

  Dobrý den,

  máme pr. sml. s úvazkem 40 hod./týdně a s měsíční /ne hodinouvou/ mzdou. Pracujeme na 12ti hod. směny..krátký a dlouhý týden. Zaměstnavatel nám tvrdí, že tím že nejsme denně v práci máme nepravidelnou pracovní dobu na kterou se vztahují jiné předpisy než na pravidelnou. Projevuje se to zejm. v měsících, ve kterých se vyskytují st. svátky. FPD nám navýší o svátky. Přípl. za svátek a za práci ve svátek pak proplatí pouze tomu, kdo pracuje nad rámec prodl. FPD.

  Dám příklad: V prosinci 2008 byl FPD 160 hod.+ 24 hod.za svátek. Každý zam. tedy musel odpracovat 184 /160+20/ hodin. Pouze ten kdo odpracoval 184 hod a navíc i svátek, dostal svátek proplacený. Kdo pracoval ve svátek a neměl odpr. 184 hod., měl svátek placený jako jakýkoliv jiný den. A ten kdo neodpracoval celých 184 hodin, tomu zaměstnavatel zkrátil mzdu o počet hodin které chyběly do navýšeného FPD..tedy 184hodin.

  Prosím Vás tímto o vyjádření, zda je tento postup v souladu se ZP, popř. jaký postup je správný.

 • #57592 Reply

  David Barta

  Dobrý den,

  chtěl jsem se zeptat, zda-li mi zaměstnavatel musí proplatit svátky (24. – 26.prosinec) v práci jsem nebyl.Měl jsem smlouvu na dobu určitou do loňského roku.Prac. doba byla od pondělí do pátka.Neměl jsem vybranou celou dovolenou.

 • #57593 Reply

  Karel Dlouhý

  ZP §115 (3) Zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku.

  Tedy nárok na to je.

 • #57594 Reply

  Karel Dlouhý

  Dobrý den,

  soouhlasím s tím, že v prosinci 2008 byl FPD 184 hod. Každý zam. tedy musel odpracovat 184 hodin – tak měl mít stanoven harmonogram směn, aby tuto možnost měl.

  Ale to další v pořádku není. Ten, komu vyšla směna na svátek, má nárok na příplatek za práci ve svátek. Pokud se v den svátku snížil provoz a někomu kvůli tomu směna odpadla, má nárok na náhradu mzdy (tedy se to bere jako odpracované). Pokud někomu připadl svátek na den volna mezi směnami, nemá nárok na nic.

 • #57595 Reply

  Martin Sedlák

  Dobrý den. chetl bych se zeptat. muj zaměstnavatel vyhlásil na dny 24-26.12.08 odstávku z duvodu státního svátku chtel bych se zeptat jestli mám právo na proplacení techto pracovních dnů ? dekjuji s pozdravem M.Sedlák

 • #57596 Reply

  Karel Dlouhý

  ZP §115 (3) Zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku.

  Tedy nárok na to je. (Pokud Vám směna odpadla.)

 • #57597 Reply

  Václav Kliment

  Dobrý den, mám dotaz. Může zaměstnavatel snížit mzdu za placený svátek o 50 % ? Podotýkám, že nikdo nic takového nemá podepsaného ve smlouvě.

  Děkuji

 • #57598 Reply

  Karel Dlouhý

  Nemůže – je to protiprávní.

 • #57599 Reply

  Eva Pátková

  Dobrý den,prosíme Vaši kancelář o pomoc.Oč jde?Jsme kolektiv prodavaček a pracujeme 7 dnů v týdnu.V minulých 14 dnech nám oznámila managerka novou pracovní dobu(krátký a dlouhý týden).Řekla,že se nás nebude ptát jak chceme chodit do práce,ale budeme chodit tak jak ona bude chtít.Nevím,zda je to nejlepší řešení.Pracují zde matky s dětmi,ženy před důchodem a jsou zde i ty,které jsou závislé na spojích dopravních prostředků.Je možné toto nařídit,je to v souladu se zákoníkem práce? Nebo prosím poraďte na koho se máme obrátit.

  Děkujeme a těšíme se na Vaši odpověď.

 • #57600 Reply

  Ester

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat:

  Podívala jsem se na výplatnici od zaměstnavatele a zjistila, že mi ani v říjnu, ani v listopadu nebyl proplacen jediný svátek. Může se stát, že zaměstnavatel prostě neproplácí svátky?

 • #57601 Reply

  Karel Dlouhý

  Dobrý den,

  z dotazu mi není jasné, co máte na mysli "nebyl proplacen svátek".

  Pokud jste ve svátek nepracovala a za ten den Vám ušla mzda, platí:

  §115 (3) Zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku.

  Tedy u Vás se měsíční mzda o ten den svátku zkrátila?

  Nebo jste ve svátek pracovala a nedostala jste náhradní volno nebo podle §115 (2) příplatek k dosažené mzdě nejméně ve výši průměrného výdělku místo náhradního volna?

  Nebo Vám v harmonogramu směn vyšlo na svátek mezisměnové volno?

 • #57602 Reply

  milena pitlachova

  Dobrý den,proplácí zaměstnavatel státní svátky i ve zkušební době.Děkuji Pitlachová

 • #57603 Reply

  Karel Dlouhý

  Ano.

 • #57604 Reply

  milena pitlachova

  Děkuji mockrát,za vaši odpověd´.Strašně mě potěšilo,to Vaše rychlé ANO.Při pročítání složitých otázek a složitých odpovědí mě to až rozesmálo,je to moc milé,když jde něco takhle jednoduše.Posílám darovací sms těmto stránkám a ještě jednou děkuji.Pitlachová

 • #57605 Reply

  Peter N

  Dobrý den.Rád bych se zeptal na toto.Pracuji asi půl roku jako řidič rozvozu zboží,pracuji každý den kromě sobot a nedělí .Hodiny nejsou určeny někdy jezdím 5 hodin ,někdy 10.Muj zaměstnavatel na muj dotaz proč nemám zaplacené st.svátky .vánoce a jiné státem placené dny ve kterých samozřejmě nejezdíme,Mě řekl že mám smluvní mzdu takže je neplatí a že mu to potvrdila i účetní.Smlouvu mám tuto. základ mzdy 8000 tis.+premie za odvezené zboží tj.čím víc tun odvezu zboží tím víc dostanu prémii.Nevím nezdá se mě to ale radějí se zeptám než začnu řešit ze zaměstnavatelem jestli to má zaplatit nebo né.Děkuji

 • #57606 Reply

  Karel Dlouhý

  Pokud Vám v důsledku svátku odpadla směna, máte nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku. (Neboť jste o výdělek přišel.)

  §115 (3) Zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku.

  Něco jiného by bylo, pokud byste měl pevnou měsíční mzdu (a pracoval týdně třeba 40 hodin, každý den stejně). Tato mzda se v důsledku svátku nekrátí.

  Ale vy jste asi odměňován hodinovou mzdou podle počtu odprac. hodin.

 • #57607 Reply

  Peter N

  Děkuji za odpověd a rád bych ještě reagoval .Možná jsem se nevyjádřil správně.Hodinovou mzdu nemám ,mám pevný základ 8000 + k tomu premie které vypočítává z faktůry za odvezené tuny nebo kubíky .Takže vlastně stále mám 8000tisíc a zbytek se řídí výši tržby kterou obdrží zaměstnavatel od firmy pro kterou jezdíme .Takže pokud má měsíc 20 pracovních dní nebo 23 stále je stejný základ ale zvedne se to jen o prémie.Přesto si myslím ale že to neplatí dobře ,protože když byly třeba v prosinci vánoce tj.3 placené svátky nedostaly jsme vubec nic jen ten základ 8000 plus procenta strzby ale jen za dny kdy jsme jezdily to znamená třeba jen 19 dní.Smlouvu máme podepsanou takto,zákld. mzdy 8000 + prémie až 8000 tis.za 8 hod.denně tj.176 hod.měs.Což ovšem nejde dodržet jelikož jezdíme jak jsem psal někdy 5 hodin někdy 10apod.Děkuji za odpověd a omlouvám se jestli se nevyjadřuji správně

 • #57608 Reply

  Karel Dlouhý

  "tj.176 hod.měs.Což ovšem nejde dodržet jelikož jezdíme jak jsem psal někdy 5 hodin někdy 10apod" – proč by to nešlo dodržet – zaměstnavatel je povinen Vám přidělovat práci tak, abyste mohl splnit stanovenou pracovní dobu – pokud jde o nepravidelně rozvrženou pracovní dobu, tak třeba za delší vyrovnávací období.

  Vaše základní mzda je tedy 8000 Kč měsíčně – to je v pořádku, každý měsíc je stejná. Ale z toho, co píšete, je vidět, že zaměstnavatel nerespektuje ustanovení § 115 odst. 3 zákoníku práce, kde se píše o "části mzdy, která ušla v důsledku svátku":

  §115 (3) Zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku.

  Tedy zaměstnavatel by měl spočítat, kolik průměrně na 1 den u Vás připadne z prémií a tuto částku by Vám měl vyplácet jako náhradu za svátek. (Tedy v prosinci za 3 dny).

 • #57609 Reply

  Peter N

  Děkuju za radu,začnu to řešit.Naschledanou.

 • #57610 Reply

  milena pitlachova

  Dobrý den.V lonském roce,když jsem vyplnovala fialový formulář k přiznání daně,jsem naprosto nchtěně do kolonky,kolik máte dětí,uvedla jedno,protože jsem nikdy takový formulář nevyplnovala.Nevěděla jsem,že to je počet dětí na které požaduji úlevu na dani.Naše paní účetní tuto informaci zpracovala a poskytla dále i přesto,že jsem jí nedodala nikdy žádný podklad o tom,že by nějaké dítě vůbec existovalo,ani jsem nedávala žádný doklad ze školy,nic.Ulevu na dani,jak už ted vím,pobírá manžel a musí donést jeho účetní vždy hromadu dokladů,aby mu byla úleva poskytnuta.já sama pobírám invalidní důchod částečný a z mé výplatní pásky se bohužel nedá vyčíst na co vlastně úlevu pobírám,myslela jsem,že jen na důchod.Nemohla jsem tudíž ani třeba časem oznámit,že dávku pobírám neoprávněně.Po roce mi paní účetní zdělila,že jsem vlastně udělala danový podvod,že teda ona to za mě zaplatila,ale já že jí to musím okamžitě celé poslat na účet.Není to její chyba?Neměla vyžadovat podklady?A má na to narok?Děk

 • #57611 Reply

  Karel Dlouhý

  "že teda ona to za mě zaplatila,ale já že jí to musím okamžitě celé poslat na účet."

  Není z toho jasné, zda jde o soukromný účet té účetní nebo účet zaměstnavatele.

  Prohlášení poplatníka daně jste podepsala Vy.

  Doporučoval bych, ať Vám dá podklady (resp. kopise) včetně propočtu a vy se s tím zajděte poradit (třeba na finanční úřad).

 • #57612 Reply

  Naděžda Rotreklová

  Dobrý den, potřebovala bych poradit, podle čeho se určuje počet uklizeček na ZŠ? Jestli podle metrů čtverečních nebo podle počtu žáků jak nám tvrdí pan ředitel? Chtějí jednu z nás propustit, protože je málo dětí, ale plocha zůstává stejná. Je snad jedno jestli je ve třídě 20 žáků nebo 30. plocha podlahy se nemění. Děkuji

 • #57613 Reply

  Lida Pijan

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat,jak je to s proplácením státních či církevních svátků při polovičním úvazku. Pracuji denně 4 hodiny, mám nárok na proplacení, třeba v dubnu Velikonočního pondělí, nebo si musím 4 hodiny nadpracovat.

  Děkuji.

 • #57614 Reply

  Karel Dlouhý

  Nic si napracovat nemusíte. Pokud Vám kvůli svátku odpadla směna, máte nárok na náhradu mzdy za ty 4 hodiny.

 • #57615 Reply

  lenka rozsypalová

  DOBRÝ DEN!CHCI VÁS POPROSIT O RADU.PRACUJI V PRODEJNĚ JAKO PRODAVAČKA.MÁM SMĚNNOST-KRÁTKÝ A DLOUHÝ TÝDEN TZN.JEDEN TÝDEN PRACUJI PO ÚT PÁ SO NE.A DRUHÝ TÝDEN ST ČT,NAŠE VEDOUCÍ MI TVRDÍ,ŽE KDYŽ MÁME KRÁTKÝ A DLOUHÝ TÝDEN,NEMÁME NÁROK NA ŽÁDNÉ PŘÍPLATKY ZA SO ANI ZA NE.PRACUJI 11 HODIN DENNĚ.HODINY MI VŽDY VYCHÁZEJÍ TAK JAK MAJÍ BÝT.PROSÍM MÁM NÁROK NA NEDĚLNÍ A SOBOTNÍ PŘÍPLATKY??DĚKUJI MOC ZA VAŠÍ ODPOVĚĎ A JSEM S POZDRAVEM .L.R.

  ———————————-

 • #57616 Reply

  DARINA ČECHUROVÁ

  Dobrý den, můj dotaz je následující- pracuji v obchodě, se střídavou směnou. V den, kdy je státní svátek / a tento den připadá na mou směnu/, mám nějaké vyřizování po úřadech. Zajímá mě, jestliže tento den nebudu vůbec v zaměstnání, nebudu mít samozřejmě zaplacené odprac. hodiny, ale mám nárok na proplacení svátku?

  Předem děkuji za odpověd!

 • #57617 Reply

  Karel Dlouhý

  Z dotazu není zřejmé, zda Vám kvůli svátku odpadne směna (pak máte nárok na náhradu mzdy) nebo zda se u Vás bude pracovat normálně (a dostanete mzdu).

  "nějaké vyřizování po úřadech" – to mi není jasné, neboť o svátek jsou úřady zavřené

  a kdybyste to vyřizování neměla ve svátek – tak můžete žádat o pracovní volno bez náhrady mzdy nebo si dohodnout napracování event. vyčerpat volno za práci přesčas

  totéž i v případě zameškání části směny ve svátek

 • #57618 Reply

  Martin

  Dobrý den.

  Zaměstnavatel mi proplatil státní svátek jako průměr čisté mzdy bez premií v posledních 3měsících. Znamená toto "PŘÍSLUŠÍ NÁHRADA MZDY VE VÝŠI PRŮMĚRNÉHO VÝDĚLKU", že se počítá ta průměrná mzda bez odměn jak mi prezentuje zaměstnavatel nebo by měl počítat průměr z konečném částky na výplatní pásce, tedy i s odměnami?

  Děkuji

 • #57619 Reply

  Marie Šafrová

  Zaměstnavatel neproplatil státní svátek 6.července Upálení Jana Husa. Zdůvodnil to že svátek není celosvětově uznávaný. POstupoval zaměstnavatel správně? Je možné aby si firma vnitropodnikovíma směrnicema upravoval zákonik práce? Děkuji, Marie Šafrová

 • #57620 Reply

  Roman M.

  Dobrý den,

  no "opékaní Husa" je státním svátkem. Je pravda že ve světe o tom nic nevědí ale stejně nic nevědí o zákoníku práce. Ale v ČR jsou oba pojmy známé a je možné se zachovat třemi spůsoby. Nedělat ve svátek, dělat a platit víc, poskytnout náhradní volno v jíný den.

  Já i váš zaměstnavatel jsme vtipný. :)

 • #57621 Reply

  Roman M.

  Dobrý den,

  ten průmerný výdělek se počítá z hrubé mzdy za poslední kalendářní kvartál (pokud tak dlouho u zaměstnavatele neděláte nebo jste dloho práce neschopný tak to je jinak). To samotné vyčíslení je dost složité ale počítat mzdu bez prémií top se nemá.

 • #57622 Reply

  Dana Novotná

  Dobrý den,

  měla bych dotaz. Pracuji v krátkém a dlouhém týdnu. Pracuji o sobotách a nedělích, někdy i ve svátku. Třeba v tomto roce 2009 má měsíc srpen 21 dní, tudíž 168 hodin. Září má také 21 dní, 168 hodin, ale je tam navíc jeden den svátek. Pracuji stejně, bez ohledu na to, jestli má měsíc svátek nebo ne? Nebo musím mít odpracováno 176 hodin včetně svátku? Pro nás, kteří pracujeme krátký, dlouhý platí vždy hranice vyšší, pokud je tam zrovna svátek? Děkuji

 • #57623 Reply

  Barbara Nováková

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda v případě, že zaměstnanec má např. 3 dny náhradní volno, jestli se to musí písemně sepsat, že s volnem souhlasí zaměstnanec a zaměstnavatel. Nebo postačí pouze ústní dohoda?Děkuji

 • #57624 Reply

  Karel Dlouhý

  Září má 22 prac. dní.

  Někomu ale může směna 28. září odpadnout v důsledku svátku.

  Již to tu bylo vícekrát vysvětleno.

 • #57625 Reply

  Jiří

  Dobrý den.

  Chtěl jsem se zeptat jak to je hodinama za svátek.

  Pracuji v obchodě kde je otevřeno 7 dní v týdnu od 8 hod do 20 hod.

  Ve smlouvě mám uvedeno: Zaměstnanes souhlasí s tím že pracovní doba je u zaměstnavatele nerovnoměrně rozvržena tak že týdenní pracovní doba nepřekročí v průměru stanovenou týdenní pracovní dobu za období kalendářního pololetí tj. v průměru 40hodin týdně.

  Jde o to pokud je v týdnu svátek jako např. 28.10.09 což je středa a já mám směny PO,ÚT,ČT,PA a v součtu dělam za tyto dny 35 hodin má být svátek započítán do hodin nebo ne?

  Ještě dodám že dny a hodiny v každém týdnu se liší a to 1 týden 26 hodin, 2 týden 56 hodin, 3 tyden 46 hodin atd. tím jsem někdy hodinově v mínusu jindy zase v plusu.

  Předem děkuji za odpověď.

 • #57626 Reply

  Jarmila Větrovcová

  chtěla bych se zeptat zda mám právo u soukromníka na proplácení svátků děkuji

 • #57627 Reply

  Karel Dlouhý

  Stejně jako u jiného zaměstnavatele.

 • #57628 Reply

  Karel Dlouhý

  Bude to stejné, jako kdyby jste měla směny PO,ÚT,ČT,PA a ve středu by svátek nebyl. Čili v důsledku svátku Vám směna neodpadla, do hodin se nezapočítá.

 • #57629 Reply

  david řeha

  Chci se zeptat náš zaměstnavatel odmítá proplatit svátky jak postupovat dál děkuji za info

 • #57630 Reply

  Martin Vágner

  Pracuji v třísměnném provozu jako zaměstnanec v soukromé firmě a chci se zeptat, jestli mám nárok na nějaký příplatek v případě, že pracuji a v ten den je zároveň noční, sobota a státní svátek.

 • #57631 Reply

  Iveta Mírová

  Dobrý den,

  jak se postupuje při VÝPOČTU UŠLÉ MZDY, na kterou vznikne nárok, při odměňování zaměstnance paušální mzdou?

  Existuje právní opora v zákoně, podle které by se postupovalo?

  Děkuji za odpověď.

 • #57632 Reply

  Marcela Remišová

  Dobrý den.

  Chtěla jsem se Vás zeptat-5 a 6 července jsou svátky,které vycházejí na pondělí a útery.V těchto dnech jdu do práce.Jak tyto svátky jsou placené?Náš zaměstnavatel svátky proplácí.Zajímalo by mě o kolik si přilepším na výplatní pásce pokud moje hrubá mzda na den (7,5hod.) činí 500 Kč.Nejsem si jista jestli se platí směna 500Kč plus 500Kč za svátek plus 100% co dáva zaměstnavatel.Děkuji za Váši případnou odpověď.Marcela.

 • #57633 Reply

  Karel Dlouhý

  "Nejsem si jista jestli se platí směna 500Kč plus 500Kč za svátek plus 100% co dáva zaměstnavatel." – tomu nerozumím. jak to myslíte.

  Pokud Vaše hrubá mzda za směnu činí 500 Kč, tak za směnu připadající na svátek (třeba 5. 7.) bude k tomu příplatek za práci ve svátek ve výši 100 %, tedy + 500 Kč = 1000 Kč.

 • #57634 Reply

  Barbora Tomášková

  Dobrý den,

  prosila bych o radu. Pracuji na částečný úvazek.

  Mám nárok na proplacení svátku, když mám ve smlouvě měsíčně 80hodin za paušál a stanovenou hodinovou mzdu za hodiny přes?

  Běžně pracuji cca 85 hodin za měsíc.

  Takže můj plat je pak paušál + 5x hodinová mzda za přesčas. Pokud mám hodin méně než 80, tak pořád dostávám paušál.

  Mám nárok na náhradu mzdy za červencové svátky, když jsem měla 82 hodin? Normálně bych v tyto dny pracovala.

  Děkuji za odpověď.

 • #57635 Reply

  Jan Nejedlý

  Dobrý den,

  pracoval jsem v soukromé firmě. Můj plat byl dán fixně v rámci každého kalendářního měsíce, 18 000 Kč, s tím, že za týden odpracuji 45 hodin. Zaměstnavatel mi v měsících září až listopad 2009 neproplatil státní svátky, které připadly na všední dny (jedná se o tři dny: 28.9., 28.10. a 17.11.). V tyto dny se u nás ve firmě normálně pracovalo, pracoval jsem tedy jako jiní zaměstnanci. Když jsem se ptal, proč mi svátky nebyly proplaceny, dostalo se mi odpovědi, že práce ve státní svátek je již započítána v oněch 18 000 Kč, a proto nemám na jejich proplacení nad rámec smluvené mzdy nárok. Náhradní volno jsem také nedostal. Měl zaměstnavatel pravdu? Pokud ne, podle jakého klíče měl postupovat a na co konkrétně jsem měl nárok (kolik peněz, případně náhradní volno)? Teď už si asi zpětně nepomohu, ale abych věděl pro příště…

  Děkuji moc.

 • #57636 Reply

  Karel Dlouhý

  Mzdu za práci v den svátku jste dostal, ale máte ještě nárok na příplatek za práci ve svátek ve výši 100 % mzdy:

  § 115 Mzda, náhradní volno nebo náhrada mzdy za svátek

  (1) Za dobu práce ve svátek přísluší zaměstnanci dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek, které mu zaměstnavatel poskytne nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v jinak dohodnuté době. Za dobu čerpání náhradního volna přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.

  (2) Zaměstnavatel se může se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí příplatku k dosažené mzdě nejméně ve výši průměrného výdělku místo náhradního volna.

  Není to ještě promlčeno, takže to můžete vymáhat.

 • #57637 Reply

  Iva Štenglova

  Od 1.7. do 14.7. jsem měla dovolenou .Pracuji ve dvousměnnem provozu a 5.6. jsem měla směnu. Myslela jsem si, že tedy ušetřím den dovolene, ale k memu překvapení jsem sice den dovolene ušetřila ale svátek jsem si musela nadpracovat protože jsem na něj dostala náhradní volno. Když jsem se ptala proč si musím naddělávat svátek bylo mi řečeno, že máme jiný pracovní model a pokud si vezmu volno ve svátek nedostanu ho proplacený, ale naopak musím si ho nahradit v jiný den.

 • #57638 Reply

  Ivana Zezulová

  Dobrý den,

  státní svátky se nenapracovávají v žádném pracovním režimu – to si jen některé firmy mylně upravují tzv. "pracovní fond".

 • #57639 Reply

  Roman

  Chtěl jsem se zeptat, zda je možné, aby zaměstnavatel přesunul volno státního svátku na jiný den bez jakýchkoliv náhrad. Klasicky když je svátek uprostřed týdne, např ve středu, tak ho přesune např na pátek nebo pondělí. Tzn. nepůjdu do práce v pondělí, budu mít normálně proplacený svátek tarifem, ale ve skutečný den svátku pujdu normálně dopráce a budu zaplacený jako kterýkoliv jiný pracovní den. Díky

 • #57640 Reply

  Ivana Zezulová

  Dobrý den,

  ano, je to možné. Rozvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel. Zaměstnancům náleží za práci ve svátek odměna za vykonanou práci a náhradní volno nebo příplatek ve výši průměrného výdělku.

  Popisovaná situace se mi jeví jako práce ve svátek a náhradní volno před nebo po něm. Zaměstnavatel jedná v souladu se zákonem a pro obě strany – zaměstnavatele i zaměstnance bývá takto prodloužený víkend výhodnější než volno uprostřed týdne.

 • #57641 Reply

  Dostálová

  Dobrý den,

  můj zaměstavatel požaduje, abychom si dny státního svátku nadpacovali.

  Dne 17.11. mám volno ve směně a zaměstnavatel mi nařizuje , abych si tento den nahradila v sobotu v prosinci.

  Mám týdenní úvazek 37,5 hodiny, které mám rozvržené mezi pondělí až neděli .

  Má na to zaměstavatel právo ? A jestli ne, můžete mi doporučit, jakými prostředky se mám bránit ?

 • #57642 Reply

  Karel Dlouhý

  Pokud Vám odpadla směna v důsledku toho, že je svátek, máte podle zákoníku práce nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku (resp. se Vám měsíční mzda nekrátí).

  Můžete se obrátit na inspekci práce nebo na odborovou organizaci.

 • #57643 Reply

  Markéta Otrubová

  Dobrý den,prosím o radu.Pracuji v restauraci jako pomocná síla v kuchyni od pondělí do pátku v 8,5 hodinové pracovní době( 5.30-14.00).Můj zaměstnavatel mi neproplácí státní svátky,můžu se nějak bránit?Děkuji za odpověď.

 • #57644 Reply

  Karel Dlouhý

  Pokud Vám kvůli svátku dnes směna odpadla, máte nárok na náhradu mzdy ve výši prům. výdělku.

  Pokud jste dnes pracovala, máte nárok na náhr. volno nebo příplatek 100 %.

  To vyplývá ze zákoníkui práce.

  Můžete dát podnět na inspekci práce.

  Nevyplacené částky můžete vymáhat žalobou podanou k soudu.

 • #57645 Reply

  Michal Bruk

  Dobrý den.

  Pracuji ve směnném provozu a ve 12/2010 nám vychází 23 směn = 172,5h + jeden svátek (PÁ 24.12), tedy stejně jakobychom pracovali PO-PÁ. Od 24.12 se výroba zastavuje, máme tzv.hromadnou dovolenou. 25.12. a 26.12. je sobota a neděle. Bylo nám řečeno, že tyto dva dny v práci nebudeme a abychom dostali svátky zaplaceny, musíme si za ně vzít dva dny náhradního volna, protože tím pádem máme FPD kratší o 15h, jelikož svátek je o víkendu a pracovníci, kteří pracují od PO-PÁ musí v prosinci odpracovat 23 směn a na tyto dva svátky nárok nemají. Kdežto my bychom odpracovali 21 směn a 25.12. a 26.12. bychom byli doma, čímž se nám údajně FPD krátí o 15h a musíme si je pokrýt náhradním volnem z minulého měsíce nebo z přesčasů.

  Prosím o objasměmí, nebo odkázání na přímou citaci v zákoníku pro naši obhajobu.

  Děkuji, Bruk.

 • #57646 Reply

  Karel Dlouhý

  Podle mne: v prosinci je 23 pracovních dní (pondělí až pátek), tedy by se mělo odpracovat 23 směn. Pracovníkům, kteří pracují jen od pondělí do pátku v jednosměnném provozu, odpadne směna 24. 12. z důvodu svátku, ale podle zák. práce se jim měsíční mzda kvůli tomu nekrátí.

  I vy ve směnném provozu byste měli mít rozepsáno 23 směn na prosinec. Pokud by Vám kvůli svátku odpadla směna (někomu 24., jinému 25. nebo 26. 12.), tak se Vám také nemá krátit měsíční mzda.

  Ta hromadná dovolená je jen 24.-26. 12. nebo až do 31. 12.?

  Pokud jen 24,-26. 12., tak se to jeví jako obcházení zákona.

  Další odpovědi na:

  http://osz.cmkos.cz/CZ/Z_tisku/Bulletin/05_2009/22.html

  http://www.zdn.cz/pravni-poradna/odpoved/43

 • #57647 Reply

  Michal Bruk

  Ta hromadná dovolená je 24.12. – 31.12. s tím, že do směn se zapisuje 24.12., 25.12., 26.12. jako SV (Státní svátek) a zbylé dny D – dovolená.

 • #57648 Reply

  Magda BEDNAŘÍKOVÁ

  Dobrý den,

  pokud má mzda bude úkolová,jak se mi bude platit státní svátek,pokud půjdu do práce?Stejně jako u fixního platu?A je vůbec u úkolové mzdy placen? Děkuji za odpověď

 • #57649 Reply

  Ivana Zezulová

  Dobrý den,

  za práci ve svátek náleží zaměstnanci náhradní volno. Teprve když zaměstnavatel neumožní náhradní volno čerpat, náleží příplatek ve výši minimálně 100 % průměrného výdělku.

 • #57650 Reply

  Petr Rybář

  Dobrý den, pracuji v nepřetržitém provoze 12ti hodinové směny. Měl jsem jít na Vánoční svátky do práce tj. 24/25/26.12 zaměstnavatel mě na tyto dny napsal dovolenou … postupoval správně nebo jsem měl dostat proplacený svátky a dovolenou na tyto dny nečerpat ? … Popř. čerpat dovolenou ( aby byl splněn prac. fond) a zároveň dostat propraceny i svátky. Děkuji za odpověď

 • #57651 Reply

  Karel Dlouhý

  Na svátek nelze nařídit dovolenou.

  Pokud v důsledku svátku směna odpadla, posuzuje se to, jako byste to odpracoval.

 • #57652 Reply

  ivzez

  Fond pracovní doby je pomůcka, kterou řada zaměstnavatelů nepoužívá správně. Zákoník práce stanovuje týdenní pracovní dobu, která je závazná pro obě strany. Státní svátky se nenapracovávají a nelze na ně určit čerpání dovolené.

 • #57653 Reply

  marek2110

  Dobrý den,Pracuji jako řidič u soukromníka který rozváží pečivo pro pekárny.

  Chtěl jsem se zeptat.Pekárny mu na každého řidiče platí,za svátky,přesčasy,noční,víkendy i svátky,ale zaměstnavatel nám z toho nic neproplácí.

  Na pracovní pásce máme jen fond pracovní doby 168 hodin za měsíc a za to nám platí cca 10500Kč hrubého měsíčně a zbytek nějakých cca 90 hodin nám vyplácí na ruku a to asi tak 2500kč.Já tedy za zhruba 240-250 hodin měsíčně mám vyplatu v čistém cca 11200Kč-13000Kč.

  V loni v listopadu jsem havaroval se služebním autem,které bylo pojištěné.Zaměstnavatel nic neříkal a nechtěl ani náhradu škody protože bylo auto pojištěné a dalo se opravit.Za leden sem měl plat 11200Kč i s tím co dává bokem.Když sem se na to byl ptát řekl mi že co po něm chci a že když je to takhle chce náhradu škody za auto.Má na tohle vše právo? Mužu se někam obrátit za ten plat uspěju někde?

  Musím ještě říct že na pásce nemáme psané žádné příplatky za noc ani za svátky ani za víkendy.Děkuji za odpověd.M

 • #57654 Reply

  Karel Dlouhý

  Máte nárok na příplatky.

  Můžete se obrátit na inspekci práce.

 • #57655 Reply

  ivzez

  Nárokovat můžete pouze mzdu sjednanou v pracovní smlouvě nebo stanovenou mzdovým výměrem a příplatky za práci přesčas, za práci v sobotu, neděli a ve svátek, a to až 3 roky zpětně.

  Minimální příplatky:

  přesčas – 25 % nebo náhradní volno

  sobota/neděle – 10 %

  svátek – náhradní volno nebo 100 %

  Můžete zrušit pracovní poměr z důvodu nevyplacení mzdy (i její části) podle § 56 písm.b), v takovém případě máte nárok na odstupné ve výši minimálně trojnásobku průměrného výdělku (§ 67, odst. 1).

 • #57656 Reply

  Olga Halusková

  Pracujeme v muzeu a to v šestidenním režimu, tj. od út do ne. Každé pondělí je zavřeno. Když vychází svátek na pondělí /velikonoční, či jiný svátek/ a je stanoveno kupříkladu 20 + 1 pracovní den. Musíme odpracovat 21 směn a státní svátek nám není započítán ani zaplacen. Ostatní zaměstnanci mají v den svátku volno a dostanou jej proplacen. Jak jsme na tom my?

 • #57657 Reply

  Karel Dlouhý

  Zkuste si přes Google najít články, které se zabývají proplácením svátků. Je to dost složité a chybuje se v tom.

  Když je v pondělí 25. 4. svátek, máte na něj stanovenou směnu nebo ne (je muzeum otevřeno?)

  Konkrétně duben 2011 má 21 pracovních dní – ti, co pracují v 5denním pravidelném režimu by měli odpracovat 21 směn, ale směna 25. 4. jim v důsledku svátku odpadne (měsíční mzda se jim kvůli tomu nekrátí) – nebo jim neodpadne, dostanou mzdu + náhradní volno (nebo 100 % příplatek za práci ve svátek).

  JAk je to u šestidenního režimu, s tím nemám zkušenosti – ale asi máte týdně odpracovat 40 hodin, jen je to rozděleno do 6 dnů?

  Rozhodující je počet hodin týdně.

 • #57658 Reply

  ivzez

  V takovém případě státní svátek připadá na den volna, takže na proplacení nemáte nárok.

 • #57659 Reply

  ivzez

  Muzea bývají v pondělí zavřena a pondělí bývá u zaměstnanců muzeí, galerií apod. dnem pracovního volna.

  Podle mne je to v tomto případě totéž jako u zaměstnanců s rovnoměrnou pracovní dobou (po – pá) v případě, že svátek připadne na sobotu nebo neděli.

 • #57660 Reply

  Martina Kovaříková

  Dobrý den,

  potřebovala bych poradit. V květnu vychází na dvě nedělě svátek. Mám týdenní pracovní dobu 40 rovrženou podle sebe. A měsíční zaručenou mzdu, která se nám nemění. Bylo nám zděleno, že pokud svátek vychází na neděli tak nám není proplácen. Stejně tak nám nejsou propláceny víkendy.

  Mají pravdu???

  Předem děkuji za odpověď.

  S pozdravem

 • #57661 Reply

  ivzez

  Ano.

 • #57662 Reply

  Karel Dlouhý

  Na dotazu mi není jasné:

  "Mám týdenní pracovní dobu 40 rovrženou podle sebe. "

  Pokud jste zaměstnanec, tedy v závislé práci, musí Vám rozvrh směn stanovit zaměstnavatel (kromě domáckých pracovníků).

  Tu neděli, kdy je svátek, budete mít pracovní směnu? Pokud ano, máte nárok na náhradní volno nebo příplatek.

  Práce v sobotu a v neděli – příplatek náleží podle vnitřního mzdového předpisu:

  http://www.podnikatel.cz/aktuality/priplatek-za-praci-v-sobotu-a-v-nedeli/

  V případě, že provozní podmínky zaměstnavatele vyžadují, aby pracovníci pracovali i o víkendu, je povinen v souladu se zákoníkem práce § 118 poskytnout příplatek ve výši 25 % průměrného hodinového výdělku za každou hodinu práce v tyto dny.

 • #57663 Reply

  ivzez

  Měla jkem dojem, že se tazatelka ptala na proplácení státních svátků v případě, že nepracuje, přičemž jsem vycházela z rovnoměrně rozvržené pracovní doby. Ale máte pravdu, text dotazu není jednoznačný.

 • #57664 Reply

  Lukáš Cauli

  Dobrý den,

  mám dotaz ohledně počítaní pracovního fond a s tím příslušného proplácení zaměstnavatelem.

  Zde je příklad toho co si myslim ze mi nesedí:

  Leden – norma 21 pracovních dní – ve výplatni 21 dní

  Únor – norma 20 pracovních dní – ve výplatnici 21,5 dni (bez uvedených přesčasů počítano jako norma)

  Březen – 23 pracovních dní – ve výplatnici 20 pracovních dní a 3 dny nemoc

  Duben – 20 pracovních a 1 placený svátek – ve výplatnici 21 pracovních dní a 1 placený svátek

  Pokud počítám dobře tak me zaměstnavatel okradl o 2,5 pracovního dne a príslušné příplatky za přesčas.

  Mužete mi někdo poradit?

 • #57665 Reply

  Karel Dlouhý

  Dobrý den,

  moc tomu nerozumím:

  Únor – norma 20 pracovních dní – ve výplatnici 21,5 dni (bez uvedených přesčasů počítano jako norma)  Není mi jasné – kolik dní (směn) jste měla odpracovat (v únoru: 20), kolik jste odpracovala, kolik jste dostala zaplaceno.

  Máte pravidelné nebo nepravidelné rozvržení směn? Máte měsíční nebo hodinovou mzdu?

  Pokud jste v únoru odpracovala víc, máte nárok na mzdu navíc + příplatek za práci přesčas (pokud šlo o přesčas).

 • #57666 Reply

  ivzez

  Zákoník práce nezná žádný "fond pracovní doby" ani "pracovní fond". ZP stanovuje týdenní pracovní dobu pro jednotlivé typy provozu.

  Leden měl 21, únor 20 a březen 23 pracovních dnů.

  Pracovní dobu, rozvrh pracovních směn a pracovní náplň určuje zaměstnavatel, který má právo v odůvodněných případech nařídit i práci přesčas nebo o víkendu.

  Máte právo na podrobné vysvětlení výpočtu mzdy a na předložení podkladů, na jejichž základě Vám byla mzda vypočtena. Takže se zkuste obrátit na nadřízeného (podklady) a na mzdovou účtárnu (výpočet).

 • #57667 Reply

  Linda Nováková

  Dobrý den, potřebuji vědět jak se proplácí svátek 1.5. a 8.5. jsem byla v práci , vychází to na neděle jak to je proplácí se oboje nebo jen sobota a neděle, nebo jen svátek a co je finančně výhodnější? Děkuji za odpověď Linda

 • #57668 Reply

  ivzez

  Za práci v sobotu či neděli Vám ke mzdě náleží příplatek ve výši minimálně 10 % průměrného výdělku a za práci ve svátek náhradní volno. Kdyby Vám zaměstnavatel neumožnil čerpání náhradního volna v následujících 3 měsících, budete mít nárok na příplatek ve výši minimálně 100 %.

 • #57669 Reply

  Berta Ronková

  Dobrý den,

  potřebovala bych poradit, jsem zaměstnaná u soukromého doktora jako sestra, nemám hodinovou mzdu ale měsíční. ordinujeme každý den kromě úterý, kdy má doktor operační den.tento den chodím do práce tak na dvě hodiny pracovat, někdy i déle. Doktor mi vždy pak do výplaty dá 1 den dovolené a odůvodní to slovy, že úterky mám volnější.zbývá mi už jen 10 dní dovolené a až budu chtít prý dovolenou,tak se nějak domluvíme, že mi dá neplacené volno nebo se uvidí.

  chci se zeptat, má zaměstnavatel na tohle všechno právo? dávat mi dovolenou i když jsem v práci atd..mockrát děkuji za odpověď

 • #57670 Reply

  Karel Dlouhý

  Právo na to nemá.

  Dovolená má být k zotavení. Jedna část dovolené má být vcelku 2 týdny.

  V pracovní smlouvě byste měla mít dohodnutou počet hodin v týdnu, které máte odpracovat a pro který vám má přidělovat práci. Můžete být zaměstnána na kratší úvazek.

  Nemůže vám na konkrétní den stanovit dovolenou a současně požadovat, abyste byla v práci.

 • #57671 Reply

  ivzez

  Nemá. A nemůže Vám ani určit čerpání neplaceného volna (o to byste musela sama požádat).

  Doktor porušuje zákoník práce. Doporučuji obrátit se na inspektorát práce.

 • #57672 Reply

  Eva Trzaskaliková

  Vážení,

  chtěla jsem se informovat ohledně pracovní doby v červenci 2011. Pracuji v obchodě, kde je 8 hodinová pracovní doba a otevřeno je po až ne. Týdně si mám tedy odpracovat 40hodin. V týdnu kdy jsou dva státní svátky bych tedy měla odpracovat pouze 24hodin, chápu-li to tak dobře. Měsíčně tedy 152 hodin. Zaměstnavatel mi naplánoval na červenec 168hodin, tedy 21 směň po 8hodinách. Může to tak udělat? Přijde mi divné, že když nebudu na svátky 5. a 6. v práci, tak musím jít o víkendu, aby mi nechyběly hodiny :( Děkuji za pomoc.

  Eva

 • #57673 Reply

  Eva Trzaskaliková

  Můžu k tomu ještě dodat, že mi bylo zaměstnavatelem řečeno, že máme nerovnoměrné rozložení pracovní doby a tedy nemáme nárok na volno o svátcích a musíme si i v týdnu, kdy jsou dva svátky odpracovat 40hodin. Ve smlouvě máme napsáno, že týdenní pracovní doba činí 40hodin a pracovní doba může být rozložena nerovnoměrně. Ale to se vůbec nestává. Spíše naopak. Požadují po nás, abychom skutečně odpracovali 5 dní v týdnu po 8 hodinách. Děkuji

 • #57674 Reply

  ivzez

  Zaměstnancům s nerovnoměrně rozloženou pracovní dobou často připadne souvislý odpočinek v týdnu na jiné dny, než sobota či neděle.

  Pak je situace stejná, jako u zaměstnanců s rovnoměrně rozloženou pracovní dobou (od pondělka do pátku) v případě, že státní svátek připadne na sobotu či neděli. Ani v jednom z obou případů zaměstnanci nenáleží za státní svátek náhrada mzdy a v obou případech musí odpracovat stanovenou týdenní pracovní dobu.

 • #57675 Reply

  Karel Dlouhý

  "V týdnu kdy jsou dva státní svátky bych tedy měla odpracovat pouze 24hodin, chápu-li to tak dobře" – to není tak jednoduché.

  Pokud máte týdně odpracovat 40 hodin, v 8 hod. směnách, a to od pondělí do neděle, zaměstnavatel zpracuje rozvrh směn. Někomu připadne svátek na směnu, tak má nárok mzdu + na náhradní volno nebo příplatek 100 % za práci ve svátek. Někomu připadne svátek na volno, tak nemá nárok na nic. Pokud v důsledku svátku někomu směna odpadne (např. ve směně bude stačit méně lidí), tak za odpadlou směnu dostane náhradu mzdy resp. se mu měsíční mzda nekrátí.

  Čili se shoduji s odpovědí ivzez.

  Připouštím, že existuje i jiný výklad – že do normy pracovní doby se svátky nemají započítávat – ten je menšinový.

 • #57676 Reply

  Martina Rusková

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat a poprosit vás o radu. Pracuji v obchodě, s pracovní dobou krátký dlouhý týden. Mám měsíční tabulkový plat, přitom v jeden měsíc odpracuji př. 168h a druhý měsíc př. 176h, a pořád stejný plat.Když mám hodiny navíc + 1 svátek, vedoucí mi nařídí vybrat si volno, aniž by mě upozornila, že se jedná o náhradní volno za svátek. Od té doby jsem odpracovala další 2 svátky, žádné náhradní volno mi nebylo nabídnuto a zaměstnavatel mi řekl, že svátky neproplácí a na nic jiného nemám nárok.Když mi zaměstnavatel nařídí náhradní volno za svátek, mám nárok na příplatek za svátek? Můžu v tomto případě okamžitě zrušit pracovní poměr podle paragrafu 56/b zákoníku práce?Předem děkuji za odpověď

 • #57677 Reply

  Karel Dlouhý

  Za dobu práce ve svátek náleží zaměstnanci dosažená mzda a náhradní volno. Zaměstnanec a zaměstnavatel se však můžou dohodnout, že se místo náhradního volna poskytne příplatek ve výši nejméně průměrného výdělku. Ze znění zákona (viz § 115 ZP) je tedy zřejmé, že náhradní volno má přednost před příplatkem za svátek. Takže pokud se zaměstnavatel nebude chtít s Vámi dohodnout na tom, že místo volna dostanete příplatek, nemůžete si jej vynutit. Stejně tak musíte být svolná s tím, na který den Vám čerpání náhradního volna zaměstnavatel určí

  http://www.hledampraci.cz/pracovni-pravo/nahradni-volno-praci-svatek.php

  Tedy pokud jste pracovala ve svátek, dostala jste mzdu a musíte dostat náhradní volno.

  "Když mi zaměstnavatel nařídí náhradní volno za svátek, mám nárok na příplatek za svátek?" NE

 • #57678 Reply

  Anonymous

  Dobrý večer, chtěl bych vás poprosit o radu, manželka pracuje v obchodě, tak že pracuje i o víkendech. Má měsíční plat, který se ji nemění na počtu odpracovaných hodin. Zajímalo by mě jestli má nárok na příplatky za soboty a nedělě?A jak je to prosím vás se svátkami, manželka o svátcích chodí do práce, ale zaměstnavatel ji neumožňuje čerpat náhradní volno a ani je nemá proplácené, prý to má vše zahrnuto v měsíční mzdě.Děkuji Petr

 • #57679 Reply

  ivzez

  Manželka má na zákonné příplatky samozřejmě nárok (zaměstnavatel je nemůže zahrnout do mzdy). Za práci v sobotu, neděli a za nařízenou práci přesčas má nárok za příplatek, za práci ve svátek jí náleží náhradní volno.

  Ať manželka zaměstnavatele vyzve písemně k doplacení dlužné mzdy (nejlépe s přesně vyčíslenou částkou). Nárokovat může až 3 roky zpětně.

  Může také zrušit pracovní poměr pro nevyplacení mzdy nebo její části (podle § 56 písm. b). V takovém případě by měla nárok na odstupné.

 • #57680 Reply

  ivzez

  Zrušit pracovní poměr podle § 56 písm. b) byste mohla až v případě, že by Vám zaměstnavatel neurčil čerpání náhradního volna v následujících 3 měsících ani by Vám nevyplatil příplatek.

 • #57681 Reply

  Pavel Řezník

  Dobry Den

  Jsem zaměstnanec a zaměstnavatel nám nechce proplatit státní svátek.Zdůvodnil to tím že máme smluvní mzdu a tudíž nám vyplatí pouze jen nějakou poměrnou část ze jednodeního smluvního platu a nepřísluší nám náhrada mzdy rozuměno tedy průměr platu.Je toto jednání správné? Děkuji předem za radu. s pozdravem Řezník

 • #57682 Reply

  Karel Dlouhý

  Přečtěte si odpovědi na toto téma, je jich tu hodně.

  Ve vašem případě jste ve svátek pracoval nebo vám kvůli svátku odpadla směna? To z dotazu není jasné.

  Pokud máte smluvní mzdu (měsíční), tak její výše se nekrátí, pokud vám z důvodu svátku odpadla směna.

  Pokud vám připadla směna na svátek, dostanete ji zaplacenou v měsíční mzdě, ale navíc máte nárok na náhradní volno nebo příplatek ve výši 100 % denní mzdy.

 • #57683 Reply

  Pavel Řezník

  Děkuji ano tema na proplacení svátku tu je mnoho ale ne formulováno se smluvním platem. Ve svátek jsme nepracovali ale spíše mě zajímá nahrada mzdy respektivě jestli je náhrada průměrem nebo jen poměrnou částí fixního platu.Abych to upřesnil máme smluvní plat příklad :9600 za měsíc ale jelikož pracujeme v ůkole tak výdělek je cca 20000 kč.Tedy z čeho by nám měl zaměstnavatel vyplatit mzdu za svátek.Děkuji Řezník

 • #57684 Reply

  Karel Dlouhý

  O smluvní mzdě např.:

  http://www.i-poradce.cz/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=5098

  "Jako smluvní (dohodnutá nebo sjednaná) mzda se označuje způsob odměňování zaměstnance nebo skupiny zaměstnanců jednosložkovou mzdou, do níž zaměstnavatel zahrne v měsíčních částkách všechny sjednané složky mzdy, které chce zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout."

  NApsal jste: "Abych to upřesnil máme smluvní plat příklad :9600 za měsíc ale jelikož pracujeme v ůkole tak výdělek je cca 20000 kč". Jednak se jedná o mzdu, ne o plat (plat mají zaměstnanci státu a rozpočtových organizací), jednak je to v rozporu s definicí smluvní mzdy. Čili smluvní mzdu asi nemáte.

  Spíš bych řekl, že máte základní mzdu a prémie. Abyste nebyli poškozeni tím, že jste ve svátek nepracovali, tak byste měli za odpadlou směnu dostat průměrnou mzdu (nejen tedy poměrnou část základní mzdy, ale i podíl z prémií).

 • #57685 Reply

  lenka lacheová

  Dobrý den, asi budu už 120 kdo se na tohle ptá, ale potřebuji poradit.V měsíci červenci byl fond hodin 168 včetně dvou svátků oba svátky jsem byla v zaměstnání, ale nebyly mi proplaceny se 100% příplatkem. Účetní v naší firmě mi řekla, že pokud bych chtěla tyto svátky proplatit 100% musela bych si dva dny nadělat to znamená pracovat dalších 16 hodin. Mě to každopádně přijde jako nesmysl. Mohl by jste mi vysvětlit jak to je??? Děkuji Lacheová

 • #57686 Reply

  Zuzana

  Dobrý den mám fiksní plat. Zajímalo by mě jestli se svátek platí průměrnou mzdou a nebo jestli je zahrnut ve fiksnim platě. Práci ve svátek nám zaměsnavatel proplácí podle zákona. Děkuji Zuzana

 • #57687 Reply

  Karel Dlouhý

  Za práci ve svátek máte nárok na náhradní volno, pokud nebude poskytnuto, tak 100 % příplatek.

  Viz zákoník práce.

  Účetní nemá pravdu.

 • #57688 Reply

  ivzez

  Podle mne je svátek zahrnut ve fixním platu, který se pro svátek nekrátí.

 • #57689 Reply

  ivzez

  Státní svátky se nenapracovávají. Za práci ve svátek náleží přednostně náhradní volno. Příplatek teprve v případě, že by zaměstnavatel neumožnil náhradní volno čerpat v následujích 3 měsících.

 • #57690 Reply

  filip jeřábek

  Dobrý den

  Pracuji ve stavení firmě na 7denní turnusy od pondělí do pondělí po 11h denně.pak mám od uterý do neděle volno a pak zas v pondělí odjíždím.

  když mě končil turnus vycházel na uterý svátek v mém turnusovém volnu.Mám nárok na proplacení?

  dělám za hodinovou mzdu u soukromníka.

  děkuji za odpověď

 • #57691 Reply

  ivzez

  Připadne-li svátek na den, v němž nemáte naplánovánu pracovní směnu, neuchází Vám výdělek z důvodu státního svátku a náhrada mzdy nenáleží.

 • #57692 Reply

  filip jeřábek

  takže nemám právo dostat za státní svátek peníze i když je ve všední den a vychází mě na turnusové volno.Proč je to teda státem placený svátek,nebo je povinen to platit zaměstnavatel?

 • #57693 Reply

  Jitka

  Dobrý den,mám měsíční základní výdělek 12000 a odpracovat 40 hodin týdně.Jeden týden pracuji pondělí až pátek a sobotu a neděli mám volnou.Druhý týden pracuji od pondělí do středy a ve čtvrtek a v pátek mám volno a v sobotu a v neděli pracuji.Mám nárok na příplatek za sobotu a neděli? A mám nárok na proplacení státního svátku,když vychází svátek na můj pracovní den.To znamená jeden týden od pondělí do pátku a druhý týden od pondělí do středy? Děkuji

 • #57694 Reply

  ivzez

  Nemáte, protože Vám neodpadla naplánovaná pracovní směna z důvodu státního svátku. Je to totéž jako u zaměstnanců s rovnoměrnou pracovní dobou od pondělka do pátku v případě, že svátek připadne na sobotu nebo neděli (ani oni pak nemají na náhradu mzdy/platu nárok).

 • #57695 Reply

  ivzez

  Ano, máte nárok za práci v sobotu i v neděli (minimálně 10 %). Za práci ve svátek máte nárok na náhradní volno nebo na příplatek (minimálně 100 %).

  Na náhradu mzdy za státní svátek byste měla nárok jen v případě, že by Vám z důvodu svátku odpadla naplánovaná pracovní směna. Připadne-li svátek na den, na který nemáte směnu naplánovánu, nárok na náhradu není.

 • #57696 Reply

  Veronika

  Chci se zeptat, jestli má právo mi zaměstnavatel neproplatit svátky, pokud jsem externí zaměstnanec přes personální agenturu.Svátky si musíme nahradit o víkendu a tím pádem dostaneme zaplacenou sobotu a ne svátek.Děkuji

 • #57697 Reply

  ivzez

  Mám dojem, že si situaci mylně vysvětlujete. Pracovní dobu a rozvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel. Náhrada mzdy za státní svátek by Vám náležela pouze v případě, že byste na svátek měla naplánovánu pracovní směnu, a zaměstnavatel by rozhodl, že provozovnu ve svátek uzavře. Pokud směnu naplánovánu nemáte, nevzniká nárok na náhradu mzdy. (Je to stejné jako u zaměstnanců, kteří pracují od pondělka do pátku v případě, že svátek připadne na sobotu nebo neděli.)

  Zaměstnavatel ale nesmí dělat rozdíl mezi kmenovými zaměstnanci a zaměstnanci přes agenturu. Se všemi zaměstnanci musí jednat stejně.

 • #57698 Reply

  Denisa Doskočilová

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat jak se vypočítává nemocenská při systému krátký/dlouhý týden, kdy jedna směna činí 11h. (bez pauz) Chápu, že když marodím, vztahuje se to jen na ty dny, co mám být v práci. Dejme tomu že marodím od soboty do pátku. Sobotu, neděli, středu a čtvrtrk jsem měla být v práci. Takže sobotu, neděli a středu nemám placenou a zaplatí mi jen čtvrtek. Ale kolik hodin? Já myslela že, když jsem měla být v práci 11h. tak budu mít psanou nemocenskou na 11h. ale účetní tvrdí, že se píše jen 8h. Děkuji za odpověď.

 • #57699 Reply

  Alena Š.

  Dobrý den.

  Pracuji v nepřetržitém provozu(nepravidelné rozvržení pracovních směn).

  Letos vychází svátek 28.10. na pátek.V tomto týdnu máme 7 pracovních směn.V pátek nám vychází směna noční(z pátku na sobotu)od 22.00 .

  Máme nárok na zaplacení svátku,nebo by se měla tato směna platit s příplatkem za svátek?

  A ještě jeden dotaz.

  29.10.bude změna času.V tento den máme noční směnu od 18.00 do 6.00(tj.12hodin).

  Jelikož se čas posunuje dozadu,měli bychom být tedy v práci hodin 13.

  Jsme povinni odpracovat 13 hodin?

  A pokud ano,máme nárok na zaplacení 13 hodin,namísto 12hod.?

  Děkuji za odpověď.

 • #57700 Reply

  ivzez

  Za práci ve svátek Vám náleží mzda plus náhradní volno. Příplatek by Vám náležel až v případě, že by Vám zaměstnavatel neurčil čerpání náhradního volna v následujících 3 měsících.

  Jste povinni odpracovat celou pracovní směnu, zaměstnvatel pravděpodobně zaplatí 12 hodin s tím, že by se hodina navíc měla "vyrušit" s chybějící hodinou při přechodu na letní čas (zaměstnavatel by měl tyto dvě směny obsazovat pokud možno stejnými zaměstnanci).

 • #57701 Reply

  ivzez

  Účetní se mýlí.

 • #57702 Reply

  Libor

  Dobrý večer, jsem agenturním zaměstnancem. Dne 28.10.2011 mi v nepřetržitém provoze vyšla plánovaná směna. Jelikož ovšem probíhala inventura, směna mi odpadla. Zaměstnavatel pak na tento den vystavil NEPLACENÉ volno. Je tento postup korektní? Nebo mi zde podle zákoníku práce náleží tedy 100% náhrada mzdy? Nebo je agentura oprávněna vydávat předpisy nadřazené zákoníku práce? Sekretářka tohoto zaměstnavatele pak po mne chtěla podepsat papír se žádostí o neplacené volno. Jestliže je tento postup a náleží mi náhrada mzdy, jak tedy dál postupovat?

  Díky za odpověď.

 • #57703 Reply

  Karel Dlouhý

  Máte nárok na 100 % náhradu mzdy (resp. se měsíční mzda nekrátí).

  Žádejte o proplacení u zaměstnavatele, když nevyhoví, tak u soudu.

 • #57704 Reply

  Libor

  Po rozhovoru se zaměstnavatelem mi bylo řečeno, že jestliže jsem v nepřetržitém provozu(krátký/dluhý týden), tak v tomhle režimu svátek neexistuje s tím že je pouze proplacen příplatek ve výši 100% za práci konanou ve svátek. Tedy pokud v nepřetržitém provozu mi z důvodu inventury ve svátek odpadne směna , je editor pracovní docházky povinen mi udat důvod nepřítomnosti formou překážky v práci, nebo NENÍ povinen udávat důvod mé nepřítomnosti? Bylo mi řečeno, že v mé docházce viděl nepřítomnost ale neviděl důvod což je podle něho vina editora docházky. Je tedy tvrzení že svátek v nepřetržitém provozu neexistuje pravdivé? Jak tedy postupovat dál? Díky za pomoc při řešení tohoto složitého problému.

 • #57705 Reply

  Karel Dlouhý

  Zákoník práce platí pro všechny, tedy i pro nepřetržitý provoz. Této výmluvě nevěřte!!

  Ať vám jeho tvrzení "v tomhle režimu svátek neexistuje" doloží – podle jakého paragrafu nebo v nějaké mzdové příručce.

  § 348 ZP

  (1) Jako výkon práce se posuzuje doba

  a) kdy zaměstnanec nepracuje pro překážky v práci, s výjimkou doby pracovního volna poskytnutého na žádost zaměstnance, bylo-li předem sjednáno jeho napracování, a doby, po kterou byla práce přerušena pro nepříznivé povětrnostní vlivy,

  b) dovolené,

  c) kdy si zaměstnanec vybírá náhradní volno za práci přesčas nebo za práci ve svátek,

  d) kdy zaměstnanec nepracuje proto, že je svátek, za který mu přísluší náhrada mzdy, popřípadě za který se mu jeho měsíční mzda nebo plat nekrátí.  Jestliže nadřízený rozhodl, že vám ve svátek odpadla směna, máte nárok na náhradu mzdy za tu směnu (ale ne na příplatek za práci ve svátek).  Nebo zadejte dotaz na spec. forum:

  http://business.center.cz/business/diskuze/

 • #57706 Reply

  ivzez

  V provozu s nerovnoměrně rozloženou pracovní dobou (krátký/dlouhý týden) často připadá souvislý odpočinek v týdnu na jiné dny než na víkend.

  Proplacení státního svátku závisí na tom, zda jste na ten den měla naplánovánu pracovní směnu. Pokud ano, máte na ně nárok. Jestli jste ale směnu naplánovánu neměla, je to stejné, jako když připadne svátek na sobotu či neděli u zaměstnanců pracujících od pondělka do pátku – ani v jednom z těchto případů není na proplacení nárok.

 • #57707 Reply

  Kovi

  Dobrý den, pracuji pro jednoho soukromníka na smlouvu: 5-ti denní rovnoměrně rozvrzěná prac. doba v rozsaho 40hod/týdně, nástupní tarif 10000kč/měsíc (podílová mzda 40-110kč/hod). Pracuji na dolech v Karviné, resp. můj zaměstnavatel mě půjčuje jiné firmě, která za mě platí a on pak platí mě. Zaměstnavatel mi tvrdí, že mi nemusí proplácet svátky (pracuji klasicky po-pá po 8hod/den), protože mám tu "podílovou" mzdu?!?! Ve svátek zůstávám doma (zadarmo – jako by neplacené volno, nebo pracuji a mám pouze plat bez 100% za svátek). Má na to nárok?

  A ještě jeden dotaz: Kdy nemusí zaměstnavatel platit svátky (mimo to, když svátek vychází na mé volno)? Resp. při jakém pracovním poměru.

 • #57708 Reply

  KoviX

  Dobrý den, pracuji pro jednoho soukromníka na smlouvu: 5-ti denní rovnoměrně rozvrzěná prac. doba v rozsaho 40hod/týdně, nástupní tarif 10000kč/měsíc (podílová mzda 40-110kč/hod). Pracuji na dolech v Karviné, resp. můj zaměstnavatel mě půjčuje jiné firmě, která za mě platí a on pak platí mě. Zaměstnavatel mi tvrdí, že mi nemusí proplácet svátky (pracuji klasicky po-pá po 8hod/den), protože mám tu "podílovou" mzdu?!?! Ve svátek zůstávám doma (zadarmo – jako by neplacené volno, nebo pracuji a mám pouze plat bez 100% za svátek). Má na to nárok?

  A ještě jeden dotaz: Kdy nemusí zaměstnavatel platit svátky (mimo to, když svátek vychází na mé volno)? Resp. při jakém pracovním poměru.

 • #57709 Reply

  Karel Dlouhý

  Zákoník práce platí pro všechny zaměstnavatele:

  § 115 Mzda, náhradní volno nebo náhrada mzdy za svátek

  (1) Za dobu práce ve svátek23) přísluší zaměstnanci dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek23), které mu zaměstnavatel poskytne nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v jinak dohodnuté době. Za dobu čerpání náhradního volna přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.

  (2) Zaměstnavatel se může se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí příplatku k dosažené mzdě nejméně ve výši průměrného výdělku místo náhradního volna.

  (3) Zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku.

 • #57710 Reply

  Michal

  Dobrý den,

  obracím se na Vás s dotazem ohledně přesunutí směny kvůli svátku. Moje pracovní směnnost je 4 dny v práci (2 denní,2 noční) a čtyři dny volno a pracovní doba je 11 hodin denně, ale když se blíží svátek tak zaměstnavatel změní měsíční plán abych se vyhnul svátku, v den svátku směnu vypustí a vloží jí k dalšímu 4 dennímu cyklu. (potom to vypadá tak, že mám 3 denní a 2 noční a v cyklu kdy měl být svátek mám 1 denní a 2 noční). Proto by mě zajímalo jestli není v rozporu se zákoníkem práce takhle prohazovat směny aby se zaměstnavatel vyhnul proplácení svátku.

  Předem děkuji za odpověd

 • #57711 Reply

  ivzez

  Podle zákoníku práce určuje pracovní dobu i rozvrh pracovních směn zaměstnavatel.

 • #57712 Reply

  Karel Dlouhý

  § 14 ZP

  (1) Výkon práv a povinností vyplývajících z pracovněprávních vztahů nesmí bez právního důvodu zasahovat do práv a oprávněných zájmů jiného účastníka pracovněprávního vztahu a nesmí být v rozporu s dobrými mravy.

  Domnívám se, že postup zaměstnavatele je v rozporu s dobrými mravy.

 • #57713 Reply

  ivzez

  To by mohlo být.

  Také mohou k tomuto jednání zaměstnavatele vést provozní důvody.

 • #57714 Reply

  TomZ

  Dobrý den,

  chtěl bych se Vás požádat o radu. Pracuji v hotelu formou tzv.krátký – dlouhý týden. Chci se zeptat jaký je minimální počet dní v roce na placenou dovolenou od zaměstnavatele a pokud na můj “pracovní den“ připadá státní svátek nebo neděle, což je celkem často, zda by měl zaměstnavatel v tyto dny doplácet ke mzdě něco navíc nebo nemusí?

  Velice děkuji za odpověď.

 • #57715 Reply

  TomZ

  Zapoměl jsem dodat, že pracuji na 12ti-hodinové směny.

 • #57716 Reply

  Jiří Štoček

  Dobrý den,

  pracuji v obchodě kde je otevřeno každý den od 8 do 20 hod. Jen 25.-26.12. a 1.1. máme zavřeno. Máme fixní měsíční plat a nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu i když mám celý rok plánované směny Po-Pá 8-17 hod (hodina oběd)

  Ke dni 23.12. jsem ve fondu pracovní doby s hodinami na 0. Na pondělí 26.12.2011, plánovanou směnu nemám z důvodu zavření obchodu (tím přicházím o 8 hodin). Započítává se tento svátek do fondu pracovní, doby nebo ho musím nadělat jiný den (třeba u sobotu) ?

  Toto se týká i kolegů, kteří chodí do práce nerovnoměrně. Prostě celý obchod nemá plánovanou směnu a tak všichni příjdeme o 8 hodin, které musíme nadělat jindy.

  Je to opravdu tak ?

  Předem děkuji za každou radu.

 • #57717 Reply

  Karel Dlouhý

  Postup zaměstnavatele je špatný.

  Není mi jasné, co znamená: "mám nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu i když mám celý rok plánované směny Po-Pá 8-17 hod" – co je na tom nerovnoměrného?

  Pokud Vám v důsledku svátku odpadla směna 26. 12., máte na ni nárok na náhradu mzdy (popř. se měsíční mzda nekrátí – tedy jako byste ji odpracoval).

 • #57718 Reply

  KoviX

  Děkuji za odpověď, sice jsem tušil, že to bude "habaďůra" od mého zaměstnavatele, ale raději jsem si to chtěl ověřit.

  Těď bych potřeboval poradit jak dále proti zaměstnavateli. Resp. jak dostat zpětně SVÉ! peníze za svátky. Jsem od něj cca 3,5roku a byl jsem u něj cca 2,5roku (nevím jak dlouho musí ukládat údaje z účetníctví/výplat). Chci se s ním rozumně domluvit, tak abych ho, pokud možno, netahal po úřadech – pracují tam ještě kamarádi, kteří jsou alespoň za takovou práci vděční. Poradíte mi nějaké pádné argumenty, které ho přesvědčí zaplatit zpětně (pro něj pár tisíc není problém – co dva roky nové auto, 4x ročně dovolená apod.). Pádným argumentem míním: čím mu vyhrožovat a slovem přesvědčit spíše míním přinutit.

  Děkuji moc za odpověď, KoviX.

 • #57719 Reply

  ivzez

  Za práci v sobotu a v neděli máte nárok na příplatek ve výši minimálně 10 % průměrného výdělku a za práci přesčas na příplatek minimálně 25 % průměrného výdělku. Za práci ve svátek máte nárok na náhradní volno.

 • #57720 Reply

  ivzez

  I při práci v režimu s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou máte nárok ny příslušný počet týdnů dovolené (většinou bývá roční výměra staniovena na 4 nebo 5 týdnů). Náhrada mzdy Vám ale bude náležet za tolik pracovních směn, kolik jich v průměru připadá na jeden týden.

  Dovolená zaměstnanců s nerovnoměrně rozloženou pracovní dobou se přepočítává, přepočet většinou vychází na 14 dnů.

  Pro přesný výpočet byste musel uvést roční výměru dovolené u Vašeho zaměstnavatele a počet pracovních směn naplánovaný na celý rok bez ohledu na dovolenou.

 • #57721 Reply

  Karel Dlouhý

  Vymáhat nevyplacenou mzdu můžete max. 3 roky zpětně.

  Můžete jej upozornit, že dáte podnět na Inspekci práce a ta mu může udělit pokutu.

 • #57722 Reply

  Jiří Štoček

  Citace:

  "Postup zaměstnavatele je špatný.

  Není mi jasné, co znamená: "mám nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu i když mám celý rok plánované směny Po-Pá 8-17 hod" – co je na tom nerovnoměrného?

  Pokud Vám v důsledku svátku odpadla směna 26. 12., máte na ni nárok na náhradu mzdy (popř. se měsíční mzda nekrátí – tedy jako byste ji odpracoval)."

  Ano, dělám po-pá 8-17, ale pracovní smlouvu mám na nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu. Vždy, kdy se jedná o svátek ve dnech po-pá, tak nemám plánovanou směnu a musím jí nadělat jindy, jelikož tímto přicházím o 8 hodin. Toto je mi zdůvodněno pracovní smlouvou s nepravidelně rozvrženou pracovní dobou.

 • #57723 Reply

  Lenka Lišková

  Dobrý den, na 24. a 25. mi vycházela směna, ale jelikož jsme měli zavřeno musela jsem si vzít na tyto dny dovolenou. Zajímalo by mě jestli bych se kvůli tomu mohla u zaměstnavatele ohradit a chtít normálně proplacené svátky. Normálně v jiné svátky pracujeme a máme to zaplacené. Děkuji

 • #57724 Reply

  Karel Dlouhý

  § 348 ZP

  (1) Jako výkon práce se posuzuje doba

  d) kdy zaměstnanec nepracuje proto, že je svátek, za který mu přísluší náhrada mzdy, popřípadě za který se mu jeho měsíční mzda nebo plat nekrátí.  § 219 (2) Připadne-li v době dovolené zaměstnance svátek na den, který je jinak jeho obvyklým pracovním dnem, nezapočítává se mu do dovolené.  Pokud vám v důsledku svátku odpadla naplánovaná směna, měla jste za to dostat náhradu mzdy (resp. se považovalo za odpracovanou směnu a měsíční mzda se nekrátí).

  Pokud vám stanovil dovolenou, dostanete za ty dne náhradu mzdy (čili to vyjde stejně), ale nezapočítává se do dnů čerpání dovolené.

 • #57725 Reply

  Martina

  Dobrý den,

  prosím když pracuji v nerovnoměr. rozv. prac. době, na 24. a 25.12. mi vycházela služba, mám nárok za příplatek za práci ve svátek a zároveň i na příplatek za práci v sobotu a v neděli? Nebo jen na jeden příplatek????

  Moc děkuji…

 • #57726 Reply

  ivzez

  Máte nárok na příplatek za práci o víkendu. Za práci ve svátek Vám bude náležet náhradní volno (příplatek za práci ve svátek by náležel teprve tehdy, kdyby Vám zaměstnavatel neurčil čerpání náhradního volna v následujících 3 měsících).

 • #57727 Reply

  Týna Heinzlová

  Dobrý den.

  Prosím vás mám takový dotaz,v prosinci minulého roku mě připadl na pracovní den Státní Svátek(26.12.).Můj zaměstnavatel tvrdí ,že když jsem v měsíci nesplnila odpracovat 176hodin ale jen 170hodin , tak na proplácení tohoto dne nemám nárok.Je to pravda?Předem děkuji

 • #57728 Reply

  ivzez

  Není to pravda.

  Na proplacení státního svátku má nárok ten, komu z důvodu státního svátku odpadla naplánovaná pracovní směna. Pokud jste ale na den svátku neměla naplánovánu směnu, není na náhradu mzdy za svátek nárok.

 • #57729 Reply

  Jan Anděl

  Dobrý den,pracuji ve čtyřsměnném provozu(mám dvě denní a dvě noční 12hod. směny a čtyři dny volna).Zatím pracuji pod pracovní agenturou s kterou mám pracovní smlouvu(ne dohoda o provedení práce).Směny nám vycházely na 23.12-26.12.Svátky nebyly zaplaceny s odůvodněním,že agentura tyto dny firmě neúčtuje.Mám dle zákon nárok o proplacení svátků současným zaměsnavatelem?

  Děkuji za odpověď

 • #57730 Reply

  ivzez

  Nezáleží na tom, na kdy Vám vycházely pracovní směny, nýbrž na tom, zda Vám je zaměstnavatel naplánoval.

  Na proplacení státního svátku má nárok ten, komu z důvodu státního svátku odpadla naplánovaná pracovní směna. Není-li na den svátku naplánována pracovní směna, není nárok na náhradu mzdy za svátek.

 • #57731 Reply

  Ronaldok Ronaldok

  Delam kratky a dlouhy tyden. Pokud vyjde pracovni doba na svatek musim jid do prace? Ti codelaji jen 8 hodinove smeny nemusi. Dle zamestnavatele u kratkeho a dlouheho tydne svatky neexistuji a chodi se do prace jako v praconi dny.

  Dekuji za opoved.

 • #57732 Reply

  Karel Dlouhý

  "u kratkeho a dlouheho tydne svatky neexistuji" – to není pravda!

  Viz zák. práce – které práce se mohou dělat ve svátek.

  Je na zaměstnavateli, zda plánovaná směna v důsledku svátku odpadne (a zaměstnanec má za to náhradu mzdy) nebo se koná (a má nárok na příplatek 100 %) – nepřetržité provozy, restaurace, supermarkety, …

 • #57733 Reply

  ivzez

  Pracovní dobu a rozvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel. Určí-li Vám zaměstnavatel na den státního svátku pracovní směnu, jste povinen ji odpracovat.

  V režimu nerovnoměrně rozložené pracovní doby se stává často, že zamněstnanci pracují v sobotu, neděli, či ve svátek.

 • #57734 Reply

  kocicka

  V lednu jsem odpracovala svátek 12 hodin,směna mi byla zaplacena jako každá jiná,účetní mi řekla že si mám vybrat placené náhradní volno do 3 měsíců místo příplatku za svátek,to jsem si vybrala v březnu,ale tohle placené náhradní volno mi bylo dáno do odpracovaných hodin v březnu,takže jsem měla náhradní volno zaplacené jako odpracované,je to tak správné?původně mi bylo řečeno že budu mít za svátek placené náhradní volno ,ale nebude to v ve fondu odpracovaných hodin. za čerpání náhradního volna za svátek by mi měla náležet mzda ve výši průměrného výdělku,tak proč to mám opět v odpracovaných hodinách,které jsem již jednou odpracovala ve svátek lednu.děkuji za odpověd

 • #57735 Reply

  Karel Dlouhý

  Je to správně.

 • #57736 Reply

  ivzez

  Kdyby Vám zaměstnavatel náhradní volno nezapočetl do odpracované doby, "chyběly" by Vám hodiny.

  Náhradní volno se počítá jako odpracovaná doba. To pro Vás může být důležité např. z hlediska vzniku nároku na dovolenou (nejdříve po odpracování 60 pracovních směn).

 • #57737 Reply

  kocicka

  Děkuji za odpověd,jestli to chápu dobře tak dělám svátek zadarmo jelikož mám měsíční mzdu a tam na hodinách nezáleží,jen se může stát že vznikne přesčas.

 • #57738 Reply

  Karel Dlouhý

  Neděláte svátek zadarmo. Dostala jste jej zaplacený a navíc náhradní volno.

  Jak vám ivzez odpověděla:

  Kdyby Vám zaměstnavatel náhradní volno nezapočetl do odpracované doby, "chyběly" by Vám hodiny.

 • #57739 Reply

  Vlasta Urbánková

  Dobrý den,

  obracím se na Vás s otázkou rušení služeb ve zdravotnictví. Pracuji jako zdravotní sestra v dvousměnném provozu a dne 30.4.2012 v odpoledních hodinách mi bylo zavoláno staniční sestrou (s.s.), že mi ruší dení službu zítra, to jest 1.5.2012. Myslím si, že je to poškození zaměstnance, zbyteně jsem kvůli tomu bita na platu, neměla bych dostat nějakou náhradu. Jak se vůbec počítají svátky lidem pracujícím dvousměnném nepřetržitém provozu a to 07:00 – 19:00 a 19:00-07:00 a to 365 dní v roce. Když člověku, který chodí do prace od pondělí do pátku, pracuje buď 37,5 hod nebo 40 hod. týdně, jim se státní svátek počítá jako normální odpracovaná denní doba.

  Dále by mě zajímalo, jakým způsobem se řídí nadřízený při rušení nočních služeb, např. 2.4.2012 jsem měla mít noční, ale toho samého dne mi s.s. zavolá odpoledne např. ve 13:45, že mi dnešní noční ruší, je to možně a nebo mám nárok na náhradu ušlé mzdy.

  Předem moc děkuji za odpověď Urbánková

 • #57740 Reply

  sinpet

  Dobrý den, Pracuji ve zdravotnictví, v a.s. Moje prac.doba je od po-pa od 7 do 15:30, z toho půl hodina neplacená na oběd. Nyní chodím dvě soboty v měsíci do práce ne 6hodin, tedy 12 za měsíc. Zaměstnavatel tvrdí, že kvůli tomuto patřím do nerovn.rozvrž.prac.doby. 1.dotaz, nechápu, proč se to nemůže brát jako práce přes čas, on tvrdí že práce přesčas je vyjímečná a já když jdu 2Xza měsíc, tak je to plánované.. 2.dotaz: dále tvrdí, že pokud je státní svátek a já chci být doma, musím si tento den nadělat. Např. v červenci bude 5.6.svátek, kdybych si vzala na celý týden dovolenou abych "ušetřila" dva dny dovolená, zaměstnavatel tvrdí, že si musím vzít dnů dovolený 5. i na ty svátky. Ale vždyť, když pracuji po-pá, vždy mi vyjde můj pracovní den (směna jak tvrdí zaměstnavatel) na svátek. Nejde náhodou v tomto udělat nějakou vyjímku, tuším podle §291 ? Děkuji za objasnění.

 • #57741 Reply

  ivzez

  Pracovní dobu, její začátek i konec a rozvrh pracovních směn určuje podle zákoníku práce zaměstnavatel.

  Náhrada mzdy či platu za státní svátek náleží pouze zaměstnancům, kterým z důvodu státního svátku odpadla naplánovaná pracovní směna (o tento případ podle mne u Vás nejde).

  Máte-li nerovnoměrně rozloženou pracovní dobu, je zaměstnavatel povinen vypracovat rozvrh pracovních směn a seznámit s ním zaměstnance minimálně 14 dnů předem. Rušení směn "ze dne na den" podle mne není v pořádku.

 • #57742 Reply

  ivzez

  Dobu přestávky na odpočinek a jídlo ("půlhodinu na oběd") nelze započítávat do pracovní doby.

  Pracovní dobu i její rovržení určuje zaměstnavatel, který má právo je v případě potřeby i měnit.

  Pracujete-li od pondělka do pátku a dvakrát do měsíce navíc v sobotu, jde podle mne o práci přesčas. Ovšem nemám dostatek informací k adekvátnímu posouzení situace.

  Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel, který nesmí dovolenou určit (až na výjimky) mj. na den státního svátku.

  Pracujete-li ale v nerovnoměrně rozložené pracovní době, může tomu být i jinak. V takovém případě podle mne přichází v úvahu i dovolená (musela byste o ni zaměstnavatele požádat) na den, státního svátku, na který byste měla naplánovanou pracovní směnu.

  Pracujete-li v nerovnoměrně rozložené pracovní době, je zaměstnavatel povinen vypracovat rozvrh pracovních směn a seznámit Vás s ním minimálně 14 dnů předem.

 • #57743 Reply

  Monika

  Mám dlouhé krátké týdny -v případě že vyjde svátek na mou směnu,ale obchodní centrum má zavřeno, proplatí mi zaměstnavatel tento den

 • #57744 Reply

  ivzez

  V nerovnoměrně rozložené pracovní době je zaměstnavatel povinen vypracovat rozvrh pracovních směn a seznámit Vás s ním minimálně 14 dnů předem (pokud se s Vámi nedohodl na jiném termínu).

  Náhrada mzdy za svátek náleží jenom tomu zaměstnanci, kterému kvůli státnímu svátku odpadne naplánovaná pracovní směna.

  Jestli jste na den státního svátku měla naplánovánu pracovní směnu, budete mít na náhradu nárok. Pokud Vám zaměstnavatel na den svátku směnu nenaplánoval (o uzavření OC ve svátek věděl předem), nárok nebude.

 • #57745 Reply

  Monika Raszková

  Zaměstnavatel mého manžela ,který pracuje v třísměnném provozu ,odmítá proplácet odpracované dny v měsíci navíc a nenabízí za tyto dny rovněž ani náhradní volno.Také odmítá proplatit v měsící květnu 1.5. a 8.5. 100% navíc za odpracované státní sváteky(uhradí jim pouze 8 hodin nic víc).Zřejmě dochází porušování zákona,ne?

 • #57746 Reply

  ivzez

  Bez dalších údajů nelze posoudit, zda zaměstnavatel zákoník práce porušuje nebo ne.

  Kdyby manžel pracoval v kontu pracovní doby (zaměstnavatel už je může zavést bez souhlasu zaměstnanců), mohlo by to být v pořádku.

  Za práci v den státního svátku zaměstnanci náleží mzda za příslušný počet hodin plas náhradní volno. Čerpání náhradního volna (NV) určuje zaměstnavatel.

  Příplatek za práci ve svátek by přicházel v úvahu teprve v případě, že by zaměstnavatel neurčil NV v následujících třech měsících (tedy do konce srpna).

  Doporučuji obrátit se na inspektorát práce.

 • #57747 Reply

  Monika Raszková

  Tak abych byla konkrétní na třisměnném provozu jsou 4 směny.V měsíci květnu 1. oddělá 25 směn a z toho 2x svátek,2. 23 směn a žádný svátek,3. 23 směn a z toho 2x svátek a 4. 24 směn a z toho 1x sváte.A všichni jsou zaplaceni naprosto stejně a ani jedné směně se neumožní vzít si náhradní volno ani zaplati přesčas.I když ta samá firma zaměstnává úřednice,které pracují pouze na ranní směny a oddělaly v měsíci květen 21 směn.Podle mého to je porušování zákoníku práce.

 • #57748 Reply

  Monika Raszková

  Moc se omlouvám 1. odpracuje 23 směn a z toho 2x svátek.

 • #57749 Reply

  ivzez

  Zaměstnavatel může v tomto případě porušovat zákoník práce, stejně tak je ale mžné, že je vše v pořádku. Bez dalších informací a podkladů to na dálku nelze posoudit.

  Čerpání NV určuje podle zákoníku práce zaměstnavatel, který může čerpání určit v období do 1. června do 31. srpna včetně. Momentálně tedy nelze tvrdit, že zaměstnavatel za práci ve svátek v květnu 2012 NV neposkytl, ani že nevyplatil příplatek.

  Zkuste se obrátit na inspekci práce, té bude zaměstnavatel muset předložit veškeré podklady.

  Jsou-li u zaměstnavatele odbory, je možné se obrátit i na ně.

 • #57750 Reply

  František Perný

  Jsem pracovníkem v nepřetržitém provozu, který pracuje i v noci. Na Velikonoční

  pondělí, 9.4.2012 jsem měl noční směnu trvající od 17:00 (9.4.) do 5:00 (10.4.). Příplatek za práci ve svátek však byl pouze ve výši za dobu 17:00 – 24:00 (-1 hod pauza) z 9.4.2012.

  Podle mého názoru (výkladu § 91, odstavec 6 "Dny pracovního klidu") pro mě jako

  zaměstnance působícího v nepřetržitém provozu a pracujícího v noci začíná

  státní svátek 9.4. v 6:00 a končí 10.4. v 6:00 (čas určen dle prvních přichozích směn v týdnu), do čehož spadá celá doba mé noční směny a tím se tedy domnívám, že mám nárok na příplatek za 11 hodin práce (nikoliv jen 6 hod).

  Podle mého zaměstnavatele z důvodu 12hodinových směn využívá možnosti, že víkendy a svátky se počítají od půlnoci do půlnoci.

  Otázka zní: existuje tato možnost pro zaměstnavatele? A pokud ano:

  – který § ZP či vyhláška to popisuje?

  – má zaměstnavatel povinnost dotčené zaměstnance o tomto principu informovat předem?

  Děkuji, Perný

 • #57751 Reply

  ivzez

  Noční směny lze posuzovat podle toho, v který den směna začala nebo podle skutečnosti (do 24.00 a od 0.00). Oba způsoby jsou správné, záleží tedy na zaměstnavateli, který způsob zvolí.

 • #57752 Reply

  Adéla Froňková

  Chtěla bych se zeptat, zda je pravda,že brigádníkům se od nového roku neproplácí státní svátky. Děkuju

 • #57753 Reply

  Lenka

  Dobrý den,

  manžel pracuje v dělnické profesi s rovnoměrně rozloženou pracovní dobou. Ve mzdovém výměru má stanovenou pevnou měsíční základní mzdu a dále nenárokovou složku mzdy jako "výkonostní prémii" – v praxi to funguje tak, že má prémii každý měsíc, ale nikdy neví, kolik to bude (nemají metodiku, jak se toho mohou dopočítat). Jedná se mi o proplacení náhrady mzdy za svátek – zaměstnavatel mzdu za tyto dny nekrátí, na pásce jsou dny svátku započteny do odpracované doby. Kdyby ale byla mzda krácena a došlo k proplacení náhrady mzdy za svátek průměrnou měsíční mzdou, tato částka by byla vyšší, protože do průměru se započítávají i zmíněné prémie. Myslím si, že zaměstnavatel nepostupuje správně a šidí tím své zaměstnance. Nedochází tím k porušování zákoníku práce – §115 odst. 3??? Děkuji za odpověď.

 • #57754 Reply

  ivzez

  Záleží na tom, co míníte výrazem "brigádník" (zákoník práce jej nezná).

  Při práci na základě pracovní smlouvy na dobu určitou i neurčitou náleží zaměstnanci náhrada mzdy za naplánovanou pracovní směnu, která mu v důsledku svátku odpadla.

  Při práci na DPP nárok není nárok na žádnou náhradu a při práci na základě DFPČ záleží na tom, co si zaměstnanec se zaměstnavatelem v dohodě sjedná (může si sjednat příplatky, náhrady, případně i dovolenou).

 • #57755 Reply

  ivzez

  K porušování zákoníku práce nedochází.

 • #57756 Reply

  pavla

  Dobrý den, pracuji jako prodavačka v květinářství,mám raní a odpolední směny a 2krát za měsíc sobotu a neděli.Ve státní svátky ,které vyjdou na pracovní den máme zavřeno!!!Mám nárok na proplacení tohoto st.svátku???Děkuji

 • #57757 Reply

  Karel Dlouhý

  § 348 ZP

  (1) Jako výkon práce se posuzuje doba

  d) kdy zaměstnanec nepracuje proto, že je svátek, za který mu přísluší náhrada mzdy, popřípadě za který se mu jeho měsíční mzda nebo plat nekrátí.  Pokud vám v důsledku svátku odpadla naplánovaná směna, měla jste za to dostat náhradu mzdy (resp. se považovalo za odpracovanou směnu a měsíční mzda se nekrátí).

 • #57758 Reply

  Tomáš Slezárik

  Dobrý den chtěl bych se zeptat. Pracuji ve 3směnném provozu. Vychází mi noční směna na svátky 5.7 a 6.7. Jelikož se v tyto dny ve firmě nepracuje, Mají mi být tyto dva dny proplaceny aj jako svátek a taky jako příplatek za noční směnu když je ve smlouvě daný? Za odpověď Dekuji.

 • #57759 Reply

  ivzez

  Na náhradu mzdy za svátek má nárok ten, komu kvůli svátku odpadla naplánovaná pracovní směna. Jestli Vám zaměstnavatel na den svátku žádnou směnu nenaplánoval, náhrada mzdy nenáleží. (Nestačí, aby Vám směna vycházela na den státního svátku.)

  Na příplatek za práci v noci (od 22.00 do 06.00) má nárok pouze ten, kdo v této době pracuje.

 • #57760 Reply

  Stanislav Krůšek

  Dobrý den, pracuji v restauraci jako kuchař, děláme směny týden v práci (od rána do večera), týden volna, vychází na mě státní svátky 5.-6.7. Mám nárok na proplacení st. svátku ve výši 100% ?

  Děkuji za odpověď.

 • #57761 Reply

  Stanislav Krůšek

  Ještě dodám, že mám fixní plat…

 • #57762 Reply

  ivzez

  Pouze v případě, že Vám kvůli svátku odpadla naplánovaná pracovní směna. Nemáte-li na den svátku žádnou směnu naplánovánu, náhrada mzdy nenáleží. (Nestačí, že Vám směna vychází na den státního svátku.)

 • #57763 Reply

  ivzez

  Odpadne-li Vám kvůli svátku naplánovaná pracovní směna, jsou dvě možnosti (obě správné):

  (1)

  Fixní mzda se nebude krátit (dostanete zaplaceno stejně, jako kdybyste pracoval).

  (2)

  Zaměstnavatel odečte svátek/tky (mzdu obdržíte za poměrnou část měsíce) a k tomu zaměstnavatel proplatí náhradu mzdy za svátek ve výši průměrného výdělku.  Záleží tedy na tom, jak je toto u Vašeho zaměstnavatele zavedeno.

 • #57764 Reply

  Stanislav Krůšek

  Já ale svátky odpracuji…

  Díky.

 • #57765 Reply

  Michal N.

  Zaměstnavatel nám sdělil, že jako státní svátky uznává pouze velikonoce a vánoce.Když jsou svátky další, chodíme normálně do práce.Pokud se nepletu, měly by být tyto svátky normálně placené + 100% navíc? Dostáváme pouze běžnou mzdu bez příplatku za svátek.Jelikož se většina zaměstnanců bojí o práci, tak s tím nic bohužel neděláme.Může toto zaměstnavatel takto nařídit?

 • #57766 Reply

  ivzez

  To z Vašeho dotazu nevyplývalo, ptal jste se na proplacení svátku.

  Za práci v den státního svátku máte nárok na dosaženou mzdu plus na náhradní volno. Kdyby Vám zaměstnavatel neurčil čerpání náhradního volna v následujících 3 měsících, musel by Vám vyplatit příplatek za práci ve svátek ve výši minimálně 100 % průměrného výdělku.

 • #57767 Reply

  ivzez

  O tom, který den je státním svátkem, nerozhoduje zaměstnavatel, nýbrž stát.

  Zaměstnavatel však určuje pracovní dobu a rozvrh pracovních směn, je oprávněn nařídit zaměstnancům práci i v den státního svátku – ovšem s náležitým oceněním takové práce.

 • #57768 Reply

  Radek Svoboda

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat co vše zaplatit za práci ve státní svátek, pokud vychází při rovnoměrně rozvržené pracovní době na pracovní den. Zaměstnanec šel v tento den do práce a odpracoval 5 hodin (normální směna je 8 hodin). Zajímá mě proplacení u hodinové i měsíční mzdy. Předem děkuji za odpověď.

 • #57769 Reply

  Simona

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak má být proplácen státní svátek? Pracuji klasicky 8,5 hod.denně, 5 dní v týdnu a mám 15 tis.základní plat a 15 tis.osobní ohodnocení, které zpravidla mívám každý měsíc. Pokud je v měsíci státní svátek nebo máme dovolenou, tak nám zaměstnavatel náhradu mzdy za tyto dny počítá pouze z těch 15 tis.základního platu a my tím přicházíme o dost peněz. Je to tak správně nebo se proti tomu můžeme nějak bránit? Předem děkuji za odpověď!

 • #57770 Reply

  Karla Polesníková

  Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat:

  Když jsem pracovala ve svátek 1.5. 6 hodin a moje čistá hod. mzda je 50 Kč. Náleží mi tedy částka 600 Kč? A dále když jsem nastoupila do práce 8.5. od 22:00 hod. do 6:00, počítá se mi do státního svátku pouze 2 hodiny nebo celá pracovní doba?

  Předem Vám mockrát děkuji za odpověď

  Hezký den

 • #57771 Reply

  ivzez

  Proč stejný dotaz zadáváte do více vláken či diskuzních fór (na tuto otázku už jsem odpověděla)?

 • #57772 Reply

  ivzez

  Náhrada mzdy za dovolenou, svátek, apod. se počítá z průměrného výdělku v předchozím kalendářním čtvrtletí, v němž se samozřejmě promítá i os. ohodnocení.

  Můžete zaměstnavatele vyzvat k nápravě, případně se obrátit na odbory (máte-li je) nebo na inspektorát práce.

 • #57773 Reply

  ivzez

  Veškeré výpočty se odvíjejí od hrubé mzdy.

  Ohledně státního svátku se zeptejte svého nadřízeného, účetní nebo vedení firmy. Je několik možností, jak pracovní směnu posuzovat (všechny jsou správné) a záleží na zaměstnavateli, který způsob používá.

 • #57774 Reply

  Hana Vojířová

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, jestli má pracovnice, která má celý měsíc neplacené volno z důvodu péče o dítě do 6 let nárok na proplacení státních stávků během tohoto měsíce. Děkuji

 • #57775 Reply

  Radek Svoboda

  Dobrý den, nevím jestli Vaše výtka směřovala vůči mně, ale já rozhodně stejný dotaz nikam nezadával. Pokud jste odpovídala na podobný, od někoho jiného, chápu to.

 • #57776 Reply

  ivzez

  Nemá. Má neplacené volno, neodpadla jí kvůli svátku naplánovaná pracovní směna.

 • #57777 Reply

  Lenka Tučková

  Dobrý den,

  pracuji na Dohodu o pracovní činnosti (v rámci 20 hod./týden) a ráda bych se zeptala, zda mi za svátek, který připadl na pracovní den přísluší náhrada mzdy, nebo zda si ten den můžu nějak odpracovat. Předem děkuji za odpověď.

 • #57778 Reply

  Veronika Uherková

  Dobrý den,

  ráda bych se zeptala, jak mám reagovat v případě, že bývalý zaměstnavatel (dohoda o provedení práce) po mě požaduje zaslání peněz, které uvádí jako finanční částku, kterou jsem dostala zaplacenou dvakrát (1300 Kč).

  Věc se má takto: Výpis pracovních hodin požadovali v polovině brigády. Dostala jsem papír, do kterého jsem vše řádně doplnila. Osobně mi vyplatili těch 1300 Kč a podepsala jsem o tom doklad. Pak naše spolupráce pokračovala a po skončení jsme měli znovu odeslat ten výkaz. Vše bylo řádně popsáno, data, hodiny, místa. Koncem června mi přišly na účet peníze. Částku jsem si nepřepočítávala, protože hodinová mzda měla být 75-90 Kč. Teď se mi po měsíci a týdnu ozvali, že mi první část brigády zaplatili dvakrát. Vinu svalují na mě, že jsem nikde neuvedla, že jsem tu první část již dostala zaplacenou a vyhrožují, že pokud jim peníze nepošlu zpět, budou vše řešit právní cestou.

  Jak mám postupovat?

 • #57779 Reply

  Veronika Uherková

  Omlouvám se, spletla jsem si sekci. Prosím o smazání.

 • #57780 Reply

  ivzez

  Nepřísluší, ohledně odpracování byste se musela dohodnout se zaměstnavatelem.

 • #57781 Reply

  Jan Holeček

  Dobrý den,

  při zpracovávání mezd za červenec 2012 jsem narazil na problém ohledně svátků u tarifních zaměstnanců ve státní správě.

  Započítávají se svátky(připadající na bežný pracovní den) do pracovního fondu, nebo ne?

  Je tedy správný pracovní fond za 7/2012 20, nebo 22 dní?

  Zákon mluví pozouze o tom že se plat nekrátí, což splním jak tím že svátek do pracovního fondu nezapočtu, tak tím, že svátk do pracovního fondu započtu a beru jako odpracovaný. V druhém případě ale vidím problém s případným přesčasem.

  Pokud si ale zaměstanec vezme ve stejný měsíc například dovolenou, tarifní plat se mu zkrátí o 1/22 pokud se svátky započítávají do prac. fondu, ale o 1/20 pokud ne. Při vyšším počtu dní dovolené je poté rozdíl HM i v řádu tisíců.

  Já se příkláním k nezapočítávání svátků do procovního fondu. Pokud některý zaměstnanec ve svátek přesto musí procovat měl by nárok na příslušnou část tarifu, příplatek za přesčas a svátek.

  Předem děkuji za radu

 • #57782 Reply

  Karolína

  Dobrý den,

  pracovala jsem v nepřetržitém provozu v kasinu jako recepční na hlavní pracovní poměr na dobu určitou – 3 měsíce, který jsem na dohodu ukončila již po dvou měsících. Směny byly 12-ti hodinové – denní a noční. V měsíci červnu jsem odpracovala 216hodin, ale dostala jsem zaplaceno 182,5h. S tím, že zbytek (33,5hodiny) bude zaplacen v dalších měsících.

  V červenci jsem odpracovala 192 hodin. Z toho 16 hodin o státní svátky (12 hodin denní) a (4 hodiny během noční směny). Zaplaceno jsem dostala 215 hodin (10,5 hodiny stále zbývá), ale můj pracovní poměr již k 31.7.2012 skončil. Takže otázky zní:

  1) Je možné, aby mi zaměstnavatel zaslal zbylé peníze v dalším výplatním termínu i když už nejsem zaměstnanec?

  2) Za odpracovaných 16 hodin ve státní svátek, jsem nedostala žádný příplatek a náhradní volno nevyužiji když tam nepracuji.

  3) Mám nárok na proplacení dovolené, která by se mi měla za ty dva měsíce načíst?

  Děkuji

 • #57783 Reply

  ivzez

  Zákoník práce stanovuje pouze týdenní pracovní dobu v závislosti na různých typech provozu, nezná žádný "pracovní fond" ani "fond pracovní doby".

  Chce-li zaměstnavatel tyto pracovní pomůcky používat, musí je podle mého názoru používat tak, aby nepoškozoval zaměstnance.

 • #57784 Reply

  ivzez

  Já osobně se přikláním k tomu svátky počítat jako odpracované např. při posuzování vzniku nároku na dovolenou, ale naopak je nepřičítat k zameškaným směnám v případě dlouhodobé nemoci.

  Ale počkejte si, jestli Vám někdo nepřidá další názor.

 • #57785 Reply

  Jaroslava Holubová

  zajímá mě odpověď na dotaz o proplacení svátků při neplaceném volnu

 • #57786 Reply

  Jaroslava Holubová

  zajímá mě odpověď na dotaz o proplacení svátků při neplaceném volnu

 • #57787 Reply

  Jaroslava Holubová

  Zaměstnanec je odměňován hodinovou mzdou. Má nárok na náhradu mzdy za svátek ve dnech 5.7. a 6.7.2012, když čerpá řádnou dovolenou od 2.7. do 13.7.2012.

 • #57788 Reply

  ivzez

  (1), (2) plus (3):

  Ano, vyzvěte (nežádat!!) zaměstnavatele písemně k doplacení dlužné mzdy a příplatků, přiložte kopii docházky a zašlete doporučeně s dodejkou zaměstnavateli. Uchovejte kopie všech písemností, podací lístky i vrácené dodejky pro případný soud.

  (3)

  Vznikl Vám nárok na dovolenou za odpracované dny, za každých 21 odpracovaných dnů na jednu dvanáctinu roční výměry dovolené.

  Počítám-li správně, máte nárok na 2 dvanáctiny dovolené, což při výměře 20 dnů ročně činí 3,5 dne (při výměře 25 dnů by šlo o 4 dny dovolené).

 • #57789 Reply

  ivzez

  Odpovídala jsem na dotaz v úplně stejném znění, proto jsem se domnívala, že to byl Váš dotaz.  Za práci ve svátek náleží zaměstnanci mzda plus náhradní volno (tolik hodin, kolik ve svátek odpracoval).

  Zaměstnavatel se však může se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí příplatku (minimálně 100 % průměrného výdělku) místo náhradního volna.

  Odpracuje-li zaměstnanec ve svátek 5 hodin, má nárok na mzdu za 5 hodin plus 5 hodin NV (nebo příplatek za 5 hodin) plus 3 hodiny jako náhrada mzdy za státní svátek.

  V případě měsíční mzdy by se mzda nekrátila a zaměstnanci by navíc náleželo 5 hodin NV nebo příplatek za 5 hodin práce ve svátek.

 • #57790 Reply

  ivzez

  Samozřejmě, že ano. Zaměstnavatel mu nemůže za dny svátku odečíst dovolenou.

 • #57791 Reply

  ivzez

  Čerpá-li zaměstnanec neplacené volno, neuchází mu mzda kvůli státnímu svátku.

 • #57792 Reply

  Motouz

  Přesně toto mi letos provedl můj zaměstnavatel. Pracuji na HPP, jednosměnný provoz, pracovní dny. Čerpal jsem řádnou dovolenou v termínu 2.7. – 10.7., pak ještě 30. a 31.7. a na výplatní pásce vidím, že mi jako dovolenou drze započítal i státní svátky dne 5.7. a 6.7.! Lze se proti tomu nějak zpětně bránit? Mám obavy, aby mi pak nezačal znepříjemňovat práci, jelikož jsem jeho jediný zaměstnanec v daném oboru a když mě "lanařil" k sobě, tak mi ústně sdělil, že státní svátky svým zaměstnancům neproplácí. Písemně to ovšem nemám, ani žádný dodatek k pracovní smlouvě. Jeho teorie je jednoduše taková, že nebude přeci lidem platit za to, že nedělají.

 • #57793 Reply

  ivzez

  Váš zaměstnavatel porušuje zákoník práce. Můžete dát podnět ke kontrole inspektorátu práce.

 • #57794 Reply

  Motouz

  Děkuji Vám za odpověď. Ještě v neděli jsem si na internetu vyhledal veškeré potřebné informace, kterými jsem jej "setřel" a dohodli jsme se na nápravě. :)

 • #57795 Reply

  Monika Janíková

  Dobrý den,

  od 1.srpna se u nás ve firmě začalo pracovat na turnusy (týden ranní,týden noční,týden odpolední,pak víkend 12-ky noční,pak 5 dní volno a pak víkend 12-ky ranní).Zaměstnavatel nám zdělil,že když pracujeme na turnusy,tak pokud nám vyjde v turnusu svátek,tak do práce jít musíme a kdyby jsme chtěli zůstat doma,tak si musíme brát dovolenou.Tak to bude i na vánoce,ve svatky my vychází moje směna,ale pracovat se asi nebude,tak mam počítat s tím,že si budu na svátky brát dovolenou.Prý při turnusech je to všechno jinak.Musím teda jít do práce,když nechci (jedná se my o děti,školku mají o svátcích zavřenou)a musím si o svátcích vybírat dovolenou?

  Ďěkuji za odpověď

 • #57796 Reply

  ivzez

  Pracujete v režimu s nerovnoměrně rozloženou pracovní dobou.

  Pracovní dobu a rozvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel.

  Připadne-li Vám pracovní směna na den státního svátku, jste povinna ji odpracovat.

  Chcete-li volno na den, na který máte naplánovánu pracovní směnu, musíte si vzít dovolenou (POZOR: zaměstnavatel není povinen Vaší žádosti o dovolenou vyhovět – i čerpání dovolené určuje on).

  Jinak tomu ale bude v případě vánoc, pokud zaměstnavatel na dobu svátků zavře provozovnu. V takovém případě byste měla nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku.

 • #57797 Reply

  Sandra Hlavsová

  Dobrý den,

  můj případ je takový zvláštní. Stále ještě studuji, ale chodím k tomu do práce. Mám klasickou smlouvu, kde je, že pracovní úvazek činí 3 dny v týdnu. Nic víc ohledně pracovní doby. Ředitel mi ale vychází vstříc, takže si sama určuji, které 3 dny to budou. Bohužel nastává problém se svátky. Pokud jsou v týdnu, ne vždy mi je chce zaměstnavatel proplatit, ačkoli nemám pevně dáno, kdy ty 3 dny odpracuji a kdy ne a jelikož škola ve svátek nefunguje, je jasné, že kdyby to šlo, volila bych práci. Chci se zeptat, jestli na ně nárok mám či nikoli. Ono totiž navíc když není škola, chodím normálně do práce celý měsíc. Případ července, kdy mi však i přesto, že jsem odpracovala plný počet hodin, nebyly oba svátky proplaceny (pouze část).

  Za jakékoliv komentáře či rady a připomínky předem děkuji, jen si chci být jistá, že nikomu nekřivdím a že naopak nejsem sama ošizena.

 • #57798 Reply

  Karel Dlouhý

  Pokud vám z důvodu svátku odpadla naplánovaná pracovní směna, máte nárok na náhradu mzdy.

 • #57799 Reply

  Sandra Hlavsová

  A může se zaměstnavatel odvolávat na to, že svátek je třeba v pondělí a že já mám ve smlouvě 3dny/týden, že si řekne, že můžu tedy do práce ty další dny? Jestli mě chápete..směny si plánuji sama a je jasné, že na svátek si nemůžu plánovat ani práci ani školu..například v prosinci budou 3 svátky v týdnu, máme však celozávodní dovolenou, takže všichni je dostanou proplacené a zbytek mají dovolenou. Musí mi je také proplatit, když do práce nebudu moci jít??

 • #57800 Reply

  Markéta

  Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat, jsem zaměstnaná přes pracovní agenturu. V době svátku se ve firmě nepracuje a proto jsem zůstala doma. Mám přesto nárok na proplacení svátku jako pracovního dne?

  Děkuji za odpověď

 • #57801 Reply

  Štěpán Čech

  Dobrý den,

  pracuji v nepřetržitém provozu a chci se zeptat jeslti při směně ve svátek, který připadá na sobotu nebo neděli mám nárok na příplatek za svátek + za víkend, nebo jen za svátek. Děkuji

 • #57802 Reply

  Jan Pokorný

  ale není součástí rozvržení pracovní doby. Jedná se o práci přesčas, v sobotu, která je však zároveň státním svátkem. Jak zaměstnancům tuto práci proplatit – jako práci + 100% za práci ve svátek, nebo jako práci + sobotní příplatek za přesčas ?

  Děkuji

 • #57803 Reply

  Tereza Nováková

  Dobrý den,

  pracuji v obchodě v Obchodním domě, který má o Vánocích (24., 25, 26. 12.) zavřeno. Mám nárok na náhradu mzdy, pokud jsem ty dny měla být v práci? – pracuji na krátký/dlouhý týden.

  Děkuji za odpověď.

 • #57804 Reply

  ivzez

  Zaplatíte:

  mzdu za práci

  + příplatek za sobotu

  + příplatek za přesčas

  + poskytnete náhradní volno za svátek

  (nebo místo náhr. volna příplatek za svátek)

  Směna tedy přijde na 235 %.

 • #57805 Reply

  ivzez

  Jen v případě, že Vám kvůli svátkům odpadla naplánovaná pracovní směna. Jestli Vám zaměstnavatel na svátky pracovní směny nenaplánoval, náhrada mzdy nenáleží.

 • #57806 Reply

  MIREK

  Pokud vychází svátek v týdnu kdy zaměstnanec čerpá dovolenou,automaticky nařizuje dovolenou na svátek.

  Jedná se o nerovnoměrně rozvrženou prac.dobu.Má na to nárok?

  Zaměstnavatel nepřímo nutí zaměstnance podepsat fiktivní agenturní práce(za branou stojí další,na pracáku je lidí dost……).Je podepsání fiktivní agenturní práce nezakonné.Muže to poškodit zaměstnance?

  Měsičně má každy zaměstnanec min.20-30 hodin přesčasu i když ve svátek nemají plánovanou směnu.Z jakého důvodu potom strhává zaměstnavatel přesčasové hodiny za den,kdy není plánovaná směna.Logické je – nepracuji-jsem doma zadarmo,pracuji-mám zaplaceno,ale proč si stržením přesčasů,,zaplatit"nařízený státní svátek.

  Děkuji za odpověd.

 • #57807 Reply

  ivzez

  Obraťte se na odbory nebo na inspekci práce.

 • #57808 Reply

  Vladimir

  Dobry den. Chci se zeptat zda mam nárok na pro placení st. svátku. Dělám v nepretrzitem provozu krátký a dlouhý týden. Pro nedostatek zakázek firma stála od 21.12.2012 do 2.1.2013. Měl jsem mít službu 26.12.2012 a 1.1.2013. Mám nárok na pro placení st. svátku? Děkuji moc

 • #57809 Reply

  Kos

  Dobrý den,můj dotaz se týká proplacení mzdy za odpracovaný svátek, jde o zaměstnance se stálou pracovní dobou Po-Pá od 7-15 hod. Za práci přesčas požaduji mzdu, nereflektuji na náhradní volno. Zajímá mne, jsem li hodnocen rozdílně, jestliže odpracuji např. 5 hod ve svátek v čase své obvyklé prac.doby a jinak, jestliže odpracuji např.5 hodin ve svátek v čase mimo svou obvyklou pracovní dobu – tedy mimo 7-15hod. ?? Jaké příplatky mi náleží (jeli v tom rozdíl)v těchto případech ?

  Děkuji za odpověd.

 • #57810 Reply

  Jan Pokorný

  V uvedeném případu mi to nepřipadá tak jednoznačné. Týkalo se to prosince 2012, ten měl mimo víkendů 21 den, z čehož byly 3 dny svátky = placená směna. Dnů pracovních bylo 18. V zápočtu dnů v měsíci tedy by měl mít pracovník v součtu uvedeno 21 den. Druhá věc je kolik a jak mu jsou tyto dny placeny. Takže i při různých turnusech by v součtu měl být stále 21 den. Kdyby to tak nebylo, znamenalo by to, že by musel dny do tohoto součtu napracovat. Souhrnem: fond pracovní doby v prosinci vč. svátků byl 21 směna /168 hodin. Čili otázkou je, zda pracovníkovi bylo umožněno tento počet směn odpracovat, pokud ne, jak jak jsou organizací práce zaměstnavatele neodpracované směny hrazeny.

 • #57811 Reply

  ivzez

  Jestli Vám kvůli státnímu svátku odpadla naplánovaná pracovní směna, máte nárok na náhradu mzdy.

  Totéž platí v případě, že pro Vás zaměstnavatel neměl dostatek práce.

 • #57812 Reply

  ivzez

  Na mzdu za vykonanou práci máte nárok vždy.

  Podle zákoníku práce Vám za práci ve svátek náleží přednostně náhradní volno.

  Na příplatek za práci ve svátek byste měl až v případě, že by Vám zaměstnavatel neurčil čerpání náhradního volna v následujících 3 měsících.

  Pokud nešlo o práci v nočních hodinách (od 22.00 do 06.00), není v hodinách rozdíl.

 • #57813 Reply

  Jan

  Dobrý den, pracuji pod agenturou v nepřetržitém provozu, přes vánoční svátky byl provoz zastaven, na dva dvy o vánočních svátcích byla naplanovaná směna, mám nárok mít tyto dny zaplaceny stejně jako kmenoví zaměstnanci nebo mi může tyto dny nařídit si nahradit?

 • #57814 Reply

  ivzez

  Jestli Vám kvůli svátkům odpadly naplánované pracovní směny, máte nárok na náhradu mzdy stejně, jako kmenoví zaměstnanci.

  Podle mých zkušeností ale zaměstnavatelé nedodržují stejné podmínky pro kmenové i agenturní zaměstnance.

 • #57815 Reply

  Kramelcak Jan

  Platí i to, že agenturní zaměstnanec má právo dostat stejně jako kmenoví, roční odměny?

  Děkuji

 • #57816 Reply

  Vladimíra Nováková

  Odměny jsou nenároková složka mzdy. O tom, zda má zaměstnanec nárok na odměnu a v jaké výši, rozhoduje pouze zaměstnavatel. V ideálním případě by se tak mělo dít podle jasně stanovených, předem daných kritérií.

 • #57817 Reply

  Josef Mičuda

  Dobrý den,

  Pracoval jsem 17.11.2012 tedy ve svátek který připadl na sobotu,po vyplacení mzdy jsem zjistil že jsem dostal příplatek za za práci ve svátek,za práci přesčas ale ne příplatek za sobotu a neděli.Paní ekonomka řekla že na tento nemám nárok protože byl svátek v sobotu.Chci se zeptat jak to vlastně je.Mám nárok na všechny příplatky nebo má paní ekonomka pravdu.Děkuji za odpověď.

 • #57818 Reply

  Vladimíra Nováková

  Dobrý den,

  v takovém příapdě máte nárok jak na příplatek za práci ve svátek, tak za příplatek za práci v sobotu. Pravdu tedy máte Vy, ne paní ekonomka.

 • #57819 Reply

  Filip Kuneš

  Dobrý den,

  chtěl bych vědět jednu věc. Pracoval jsem 1.1.2013. Na vyplatni pasce jsem dostal tento den zaplacen, ale dostal jsem zaplacen tento den stejne jako jeden den dovolene. Chtel bych se zeptat, bylo mi receno na personalnim, ze tento den se takto proplaci jako kazdy jiny den, co jsem v praci. Nemam narok na zadny priplatek za tento den. V zakone se moc nevyznam a tak nevim, jestli je tomu opravdu tak. Mel bych dostat nejake penize navic nebo maji na personalnim pravdu?

 • #57820 Reply

  Jan Pokorný

  Na výplatní pásce byste měl mít tento den/odpracované hodiny uvedené v kolonce "svátek" a to v průměrné mzdě, čili stejně jako za den dovolené. Dále by měl souhlasit počet skutečně odpracovaných dnů a hodin v měsíci včetně tohoto odpracovaného svátku. To znamená že v kolonce svátek máte tento den proplacený jako překážku v práci, v hodinách a dnech mzdu za práci, kterou jste tento den odpracoval, pokud by to byly hodiny nad rámec pracovní doby, v kolonce "příplatky za práci přesčas" uvedený ještě tento počet hodin zvýhodněný procenty, kolika – záleží na vašem podniku kolik "dává", ale je to jednotné procento pro všechny zaměstnance. Např. v mém podniku je to 25% za přesčas ve všední den, 50% o víkendech.

 • #57821 Reply

  ivzez

  Pokud by zaměstnanci kvůli státnímu svátku odpadla naplánovaná pracovní směna, náležela by mmu také náhrada mzdy.

  Za práci ve svátek náleží zaměstnanci mzda ve sjednané výši plus náhradní volno.

  Čerpání náhradního volna určuje zaměstnavatel a za náhradní volno náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku (to je ten "průměr za dovolenou").

  Nurčí-li zaměstnavatel čerpání náhradního volna v následujících 3 měsících, náleží zaměstnanci příplatek ve výši 100 % průměrného výdělku.

  Náhradní volno ani příplatek za práci ve svátek nijak neovlivní ostatní příplatky (za přesčas, za práci v noci, sobotu či neděli).

 • #57822 Reply

  ivzez

  Oprava:

  Neurčí-li …

 • #57823 Reply

  Jan Pokorný

  ad 1) – náleží náhrada ve výši průměrného výdělku

  ad 2) – náleží mzda za práci + náhrada ve výši průměrného výdělku (svátek) + ev. příplatek za práci přesčas pokud odpracované hodiny jsou nad rámec prac.doby v měsíci

  ad 3) – pokud zaměstnanec nesouhlasí s proplacením hodin nad rámec stanovené pracovní doby (přesčasu), může za tuto dobu, po dohodě se zaměstnavatelem, čerpat tzv. náhradní volno. Za náhradní volno nenáleží žádná "náhrada", ale mzda za vykonanou práci, v tomto případě jen v jiný den. (Příklad: a) během 3 dnů zaměstnanec odpracuje 3 směny po 8 hodinách = 24 hodin – náleží mzda za 24 hodin. b) – během 3 dnů odpracuje zaměstnanec 2 prac.směny po 12 hod. = 24 hod., ale třetí den bude čerpat tzv. náhradní volno. Fond prac.doby za tyto 3 dny je 24 hodin, zaměstnanec odpracoval 24 hodin, náleží mu mzda za 24 hodin, ale bez přesčas.přípl. jelikož se nejednalo o práci navíc, ale tzv.napracování.

 • #57824 Reply

  Jan Pokorný

  ad 4) – za práci přesčas náleží mzda za práci přesčas, pouze pokud zaměstnanec nesouhlasí s proplacením, může požádat o náhradní volno. Při poskytnutí náhradního volna nenáleží příplatek za práci přesčas, jelikož žádné hodiny nad rámec fondu pracovní doby odpracovány nebyly.

  ad 5) – pokud zaměstnanec čerpá za odpracované hodiny navíc náhradní volno, náleží mu pouze příplatky související s prací (noční, ztížené prostředí) nikoli za přesčas, jelikož čerpáním volna nevznikly odpracované hodiny nad rámec fondu pracovní doby v měsíci.

 • #57825 Reply

  ivzez

  Pane Pokorný,

  zdá se, že nevycházíte ze zákoníku práce

  ___

  Zaměstnanci náleží za práci ve svátek dosažená mzda plus náhradní volno.

  Příplatek ve výši průměrného výdělku by mu náležel v případě, že by se s ním zaměstnavatel dohodl na poskytnutí příplatku místo náhradního volna nebo v případě, že by zaměstnavatel neurčil čerpání náhradního volna v následujících 3 měsících.

  Zdůrazňuji, že musí jít o dohodu, zaměstnavatel toto nemůže určit jednostranně.

  A naopak:

  Podle zákoníku zaměstnanci za práci ve svátek náleží přednostně náhradní volno (zaměstnanec nemůže po zaměstnavateli vymáhat příplatek).

  Za práci ve svátek by zaměstnanec měl obdržet dosaženou mzdu, protože pracoval (za práci mu náleží mzda, nikoliv náhrada mzdy).

  Za den náhradního volna obdrží náhradu mzdy (nikoliv mzdu, která máleží pouze za práci).

  ___

  Práce přesčas (za předpokladu, že mzda nebyla sjednána s přihlédnutím k případné práci přesčas):

  Podle zákoníku práce zaměstnanci za práci přesčas náleží přednostně příplatek. Náhradní volno pouze v případě, že se s ním zaměstnavatel o poskytnutí náhradního volna místo příplatku dohodl.

  Opět musí jít o dohodu obou stran, zaměstnanec nemůže náhradní volno nárokovat (nestačí zaměstnancův "nesouhlas s příplatkem za přesčas").

  ___

  Napracování je něco jiného, zpravidla jde o volno, které zaměstnanec z nějakého důvodu potřebuje čerpat v době, kdy by měl pracovat.

  ___

  "Fond pracovní doby" je pouze pracovní pomůcka zaměstnavatele, kterou zákoník práce nezná. Zaměstnavatel je povinen pracovní pomůcky (vč. tzv. "fondu pracovní doby") používat tak, aby nepoškozoval zaměstnance.

  ad 4), ad 5):

  Za práci přesčas zaměstnanci náleží mzda + příplatek, pokud se se zaměstnavatelem nedohodli na poskytnutí náhradního volna.

  Příplatky se sčítají.

  Pokud bude zaměstnanec pracovat ve svátek a současně půjde o práci přesčas, bude mu náležet dosažená mzda plus náhradní za svátek plus příplatek za práci přesčas.

  Teprve v případě, že by zaměstnanec čerpal náhradní volno dvakrát, by mu nenáležel příplatek ani za přesčas (náhradní volno se poskytuje místo příplatku).

  ___

  Odkazy:

  Mzda, náhradní volno nebo náhrada mzdy za svátek:

  http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/cast6h2.aspx#par115

  Mzda, příplatek nebo náhradní volno za práci přesčas:

  http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/cast6h2.aspx#par114

  ___

  POZNÁMKA:

  Přímé odkazy na konkrétní paragrafy se zde nevkládají korektně, do dresního řádku prohlížeče je je nutné zkopírovat celou adresu (včetně #par115 a/nebo #par114).

 • #57826 Reply

  Pavlína

  Dobrý den,pracuji v obchodě,kde je pracovní doba po-ne od 9.00 do 19.00.Do plánů směn nemůžem si naplánovat svátek.Ten míváme zavřeno.Kolik ale teda třeba v dubnu 2013 máme odpracovat hodin při smlouvě 40 hodin týdně.Zaměstnavatel tvrdí,že normálně 176.Já si myslím že 168.To opravdu ve státní svátek mají výhodu jen někteří?

 • #57827 Reply

  Petra Hlaváčková

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat.V práci jsme na směně tři.Svátek máme placený plus 100%.Potřebovala jsem si na svátek tj.1.5. vzít dovolenou,šéfka mi ale řekla,že to nemůžu,že si jedině můžu vzít volno,zůstat doma, náhradu za mě nebude brát a nechá tam kolegyně ve dvou a i tak budu mít ten den zaplacený,ale bez toho 100% příplatku samozřejmě..Nějak se mi to nezdá…

 • #57828 Reply

  marcel nováček

  A co konkrétně se Vám na tom nezdá ?Tak jak jste to popsla je zřejmé že budete mít volno které potřebujete a protože se jedná o státní svátek který pripadl na pracovní den přísluší Vám i jeho proplacení .Ovšem nikoli 100% příplatek ,ten by jste dostala jen pokud by jste ve svátek pracovala.

 • #57829 Reply

  ivzez

  Za státní svátek Vám náleží náhrada mzdy a den se započte do odpracované doby (těch 176 hodin je včetně svátku, za který obdržíte náhradu mzdy).

 • #57830 Reply

  RS

  Dobry den,

  chtela bych se zeptat zda kdyz jsem mela tyden dovolene, ktery zahrnoval st. svatek 1.5., zda budu mit statni svatek proplaceny o 100% vice?

  Zda se dovolena pocita jako den kdy v praci jste.

  Dekuji

 • #57831 Reply

  Michal Haluška

  Dobrý den, mám dotaz.

  Jsem zaměstnancem agentury a pracuji v hodinové mzdě.O Velikonočním pondělí byl svátek, my i kmenoví zaměstnanci jsme samozřejmě ve svátek byli doma. Kmenoví zaměstnanci svátek dostali zaplacen a my jako agenturní ne. Když jsem se ptal, bylo mi řečeno, že směna která nebyla naplánována, nám nemůže být zaplacena tudíž jsme nedostali zaplacen svátek. V kolektivní smlouvě zaměstnavatele, ke kterému jsem přiděleni od agentury je psáno, že náhrada mzdy za svátek zaměstnancům náleží. Je pravda, že agenturní pracovník má mít stejné podmínky jako kmenový a vztahuje se na něj kolektvní smlouva? Děkuji za odpověď

 • #57832 Reply

  Přeji všem pěkný den a pevné nervy při řešení. Takže mám dotaz: Státní svátek v roce 2012 připadl na den 17. 11.- sobota a 28. 10. – neděle. Zaměstnavatel mi v oba dva dny přidělil práci a správně zaplatil v obou případech odpracované hodiny – 8hod. a 8,5hod. a příplatek za sobotu a neděli. Stále mi však odmítá proplatit příplatky ve výši 100 % průměrného výdělku za práci ve svátek s tím, že se podle něho jedná o sobotu a neděli a tak nemám nárok.

  Mohl bych prosím dostat konkrétní odpověď?

 • #57833 Reply

  Bořivoj Ospalý

  Dobrý den,

  manželka pracuje ve státním sektoru a jak již to tak bývá pracuje se tam 365 dní v roce 24 hodin denně – s tabulkovým platem stejným každý měsíc.

  Zaměstnavatel jí oba státní svátky v květnu proplatil s tím, že ale přijde o 2x 7.5 hodiny pracovní doby v měsíčním fondu hodin. Tímto způsobem se to tam "správně" řeší již několik let a argumentováno bylo článkem http://finance.idnes.cz/spravne-proplaceni-dnu-na-nez-pripadaji-svatky-flx-/podnikani.aspx?c=2004M018Z01D a elektronickým systémem docházky, který je prý nastaven v defaultním stavu a proto by měl být bezchybný.

  Ani jeden z nás není právně vzdělán, ale zdá se nám i selským rozumem, že se jedná o protiprávní jednání. Odpracovaný státní svátek by neměl být srážkou, nýbrž bonusem, nebo ne?

 • #57834 Reply

  ivzez

  Příplatky se sčítají.

  Máte nárok i na příplatek za práci ve svátek.

 • #57835 Reply

  ivzez

  Příplatek náleží pouze v případě,

  že zaměstnanec v den svátku pracuje.

  V tomto případě zaměstnavatel "proplatí" svátek

  a odečte 4 dny dovolené z roční výměry dovolené.

 • #57836 Reply

  ivzez

  Nelze argumentovat článkem z internetu.

  Argumentovat lze pouze platnou právní úpravou.

  Jestliže zaměstnanci odpadla pracovní směna z důvodu státního svátku, náleží mu za den svátku náhrada mzdy (ve státním sektoru platu) a doba se započte do odpracovaných směn.

  Jestliže zaměstnanec na den svátku žádnou směnu naplánovánu neměl, je to stejné, jako když u zaměstnance s pracovní dobou od pondělka do pátku připadne svátek na sobotu či neděli.

  V takovém případě náhrada nenáleží a doba se nezapočte do odpracované doby.

  ___

  Doporučuji se obrátit na inspektorát práce

  (to lze i anonymně).

  http://www.suip.cz

 • #57837 Reply

  Zuzana Stranská

  Dobrý den, chcem len podotknút, že všetci sa tu ohazujete so zákonom a s tým na čo ma zamestnanec nárok za odpracovaný sviatok. Ale ako napísal pán Bořivoj Ospalý treba konečne začat používat selský rozum. Prosim Vás o vysvetlenie ako možem dostat príplatok za sviatok ked mi obratom ruky vezmu peniaze za ten den ktore by som zarobila keby sviatok nebol. Ved toto je padnute na hlavu. V takom pripade nech je všetko cez sviatky zavrete lebo zamestnancom sa neoplatí robit cez sviatky.

 • #57838 Reply

  VeronikaOva

  Dobrý den, pracuji na dohodu o pr.činnosti za fixní odměnu. Odbavuji klienty na letišti, tzn. že mám nepravidelnou prac.dobu – jsem na letišti vždy 2 hodiny, když jsou lety, tzn. někdy jsem tam 2 hodiny za den, někdy 6 hodin, prostě když letí letadlo. Můj dotaz je, zda-li mám ještě nárok na příplatky za práci ve svátek, v noci, a víkendy, při této fixní odměně a nebo je to zahrnuto v odměně.

  A druhý můj dotaz: Mám statut studenta do konce července a smlouvu DPČ do konce zaří, a platím si soc. a zdrav.pojištění, je třeba se přihlásit na ÚP, jakmile mi skončí statut? Podle mě ne, ale podle názorů jiných ano.

  Děkuji za radu :)

  Hezký den přeji.

 • #57839 Reply

  ivzez

  Máte nárok pouze na to, co máte sjednáno v DPČ.

  Nemáte-li příplatky sjednány, nemáte na ně nárok (podobně je tomu s dovolenou).

  Práce na základě DPČ je prací konanou mimo pracovní poměr, tzn., že není automaticky nárok na totéž jako u pracovního poměru. (DPČ je dodhoda, nikoliv smlouva.)

  ___

  Registrace na ÚP je právem, nikoliv povinností nezaměstnaných.

 • #57840 Reply

  ivzez

  Práce na základě DPČ a DPP je odměňována odměnou,

  práce s pracovní smlouvou mzdou.

  Platem jsou odměňováni pouze státní zaměstnanci.

  PS:

  Co jste vystudovala?

 • #57841 Reply

  DANA

  Dobrý den, pracuji v obchodě na ranní a odpolední směnu. Týdenní úvazek 37,5 hodin.Ranní směna po-pa, odpolední po-so. Připadne-li státní svátek na sobotu a já mám odpolední směnu kdy mám v sobotu pracovat.Máme zavřeno ,zaměstnavatel svátek neproplatí a navíc požaduje odpracovat sobotní hodiny v jiném termínu má na to nárok? Za odpověď děkuji.

 • #57842 Reply

  Vladimíra Nováková

  Dobrý den,

  pokud Vám směna odpadla v důsledku toho, že na tuto Vaši naplánovanou směnu připadl státní svátek, pak máte právo na náhradu mzdy za tuto směnu – tedy jako byste ji odpracovala. Zaměstnavatel tudíž nemá právo po Vás chtít, abyste si tuto směnu odpracovala jindy.

 • #57843 Reply

  Veronika Kopřivová

  Dobrý den,

  pracuji v pohostinství – krátký/dlouhý týden. 5. a 6. 7. 2013 jsem byla v práci což vychází na pátek a sobotu, ale příplatek za práci o svátku jsem dostala pouze za pátek, sobotu už ne. Když jsem se na to zeptala, bylo mi řečeno že v hodinovém fondu je uveden jako pracovní pouze jeden svátek. Mám na příplatek za sobotu nárok nebo ne? Děkuji za odpověď

 • #57844 Reply

  ivzez

  Problematika státních svátků není nijak jednoduchá.

  Obecně platí to, co Vám odpověděla paní Nováková výše.

  Ovšem podle zákoníku práce určuje pracovní dobu i rozvrh pracovních směn zaměstnavatel.

  Jestli Vám zaměstnavatel na zmíněnou sobotu žádnou směnu nenaplánoval, nemohla Vám kvůli svátku odpadnout, takže za ni nenáleží náhrada mzdy.

  Nestačí tedy, aby na Váš obvyklý pracovní den připadl státní svátek. Záleží i na tom, zda Vám na něj zaměstnavatel naplánoval pracovní směnu.

  Ze znění Vašeho dotazu odhaduji, že jde právě o tento případ. Na státní svátek jste neměla směnu naplánovánu, protože Vám ji zaměstnavatel naplánoval na jiný den.

  (Nejde o "napracování svátku".)

 • #57845 Reply

  ivzez

  Za práci ve svátek náleží zaměstnanci mzda plus náhradní volno. Teprve v případě, že by Vám zaměstnavatel čerpání náhradního volna neurčil v následujících 3 měsících by Vám vznikl nárok na příplatek za svátek.

  Každopádně ale máte nárok na příplatek za sobotu, pokud nejste se zaměstnavatelem dohodnuta o poskytování neplaceného volna místo příplatku.

 • #57846 Reply

  ivzez

  Pro úplnost:

  Zákoník práce stanovuje pouze týdenní pracovní dobu (max. 40 hodin). Nezná žádný "hodinový fond".

  V případě "fondu" jde o pracovní pomůcku zaměstnavatele, kterou však zaměstnavatel musí používat tak, aby nepoškozoval zaměstnance.

  To by také do "hodinového fondu" nemusel uvést žádný svátek.

  Zkuste se obrátit na inspektorát práce (http://www.suip.cz).

 • #57847 Reply

  Jan Novotný

  Dobrý den!

  mám nárok na příplatek za svátek 6.7. kdy byla sobota?Pracuji v obchodním centru,12ti hodinové směny,krátký/dlouhý týden.Se zaměstnavatelem nejsem dohodnut na žádném poskytování náhradního volna místo příplatku za svátek.Na výplatní pásce mi byl zaplacen jen příplatek za sobotu…podle účetní je to normální den,tedy normální sobota.Děkuji

 • #57848 Reply

  Renata Piskacisová

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak proplatit svátky zaměstnancům pracujících v restauraci, kteří se střídají v týdenních cyklech Po-Ne. Pokud má zaměstnanec týden volno, tedy nemá naplánovanou směnu, a v tu dobu je svátek, proplácí se mu mzda? Náhradní volno ani 100% příplatek za svátek se, předpokládám, neposkytují.

  Poskytují se příplatky za So a Ne? … zaměstnanec odpracuje vlastně jen 2 týdny v měsíci a 2 týdny včetně pracovních dnů Po-Pá má volno… Děkuji za odpověď.

 • #57849 Reply

  Vladimíra Nováková

  Dobrý den,

  pokud pracujete v sobotu, která je současně svátkem, a zaměstnavatel Vám neumožní čerpat náhradní volno, pak máte nárok jak na příplatek za práci v sobotu, tak na příplatek za práci ve svátek. Vaše účetní tedy nemá pravdu.

 • #57850 Reply

  ivzez

  Náhrada mzdy mzdy náleží pouze za svátek, kvůli kterému zaměstnanci odpadla naplánovaná pracovní směna.

  Příplatek za práci v sobotu, neděli, ve svátek, v noci nebo za práci přesčas náleží jen v případě, že zaměstnanec v uvedenou dobu pracoval.

  Připadne-li svátek na dobu volna zaměstnance, nic mu neproplácíte, totéž se vztahuje i k příplatkům.

  (Doufám, že jsem to napsala srozumitelně.)

 • #128926 Reply

  rupsbigbear.com
 • #137464 Reply

  JohnLuh

  cheap viagra best price

  cheap viagra

  buy viagra online

  order viagra ireland – view

 • #145219 Reply

  WilliamIndus

  generic viagra dangerous, long will 25mg viagra last, generic viagra usa
  order viagra online illegal, viagra 50mg prix pharmacie
  cialis 20 mg ne kadar Cheap Viagra cheap generic viagra on line
  lloyds pharmacy viagra online, pink pill for women viagra
  Viagra Cost Per Pill
  legally purchase viagra online, looking viagra pills
  kamagra effervescent tablets, cialis 20mg quand le prendre, se puede comprar levitra sin receta
  yahoo answers can get viagra, generic tadalafil 10 mg
  desi viagra sales Cialis cheapest viagra internet
  mujer tomar sildenafil 50 mg, can you buy cialis mexico
  how to get a good erection without viagra Tadalafil purchase viagra online
  cialis um por dia generico, viagra 50 mg n1

 • #145957 Reply

  PeterPek
 • #145990 Reply

  PeterPek
 • #146329 Reply

  Davidlurce

  top ten payday loan companies
  where to get a loan with no credit
  payday loans for bad credit direct lenders
  cash advance locations
  money quick
  payday lender
  loan store
  internet payday loans
  cash now loans
  easy loan site
  my cash advance
  vacation loans
  quick loans today
  cash loan
  cash to go
  payday loans memphis tn
  loans las vegas
  fast cash
  loans with poor credit
  payday loan reviews
  payday advances online
  online payday loan lenders
  payday loans
  short loans
  500 loans
  same day loans no fees
  advance payday loans
  payday loans lenders only
  top 10 payday loans
  money lender

 • #146535 Reply

  HowardKNome
 • #146538 Reply

  Richardflige
 • #146807 Reply

  MarcusPUG
 • #147629 Reply

  Juliusnox

  auto insurance in nj
  auto insurance premiums would be affected by
  auto insurance premiums would be affected by
  why auto insurance is bad
  auto insurance lists
  auto insurance survey
  auto insurance tx
  do auto insurance companies fight each other
  get multiple auto insurance quotes
  top auto insurance companies in pa
  auto insurance greenville sc
  does auto insurance cover uber
  auto insurance world
  auto insurance the hartford
  auto insurance with no license
  does auto insurance cover vandalism
  auto insurance without a car
  should auto insurance go up every year
  do auto insurance companies like to settle
  auto insurance katy tx
  worst auto insurance company ratings
  auto insurance q and a
  do auto insurance rates increase with age
  auto insurance houston
  auto insurance for uber
  auto insurance without a car
  auto insurance quotes online
  auto insurance discount
  auto insurance vocabulary
  auto insurance lists

 • #147669 Reply

  Jeffreyaleda

  auto insurance marketplace
  auto insurance statistics
  auto insurance state
  auto insurance virginia
  auto insurance yonkers ny
  auto insurance zero down
  auto insurance vocabulary
  auto insurance policy
  auto insurance la
  auto insurance did you know
  auto insurance sc
  auto insurance underwriting guidelines
  how auto insurance works accident claims
  how auto insurance rates are bundled
  does auto insurance cover
  top auto insurance company
  do auto insurance companies share information
  how auto insurance claims are paid
  auto insurance philippines
  best auto insurance agencies
  auto insurance card
  auto insurance in nj
  auto insurance disability
  auto insurance gvw
  auto insurance wikipedia
  do auto insurance cover small claims court
  do auto insurance rates increase with age
  auto insurance yuma az
  best auto insurance
  iauto insurance leads for agents

 • #148836 Reply

  ArleneGek

  borrowing money
  www payday loans
  payday loans san diego
  swift sterling payday loans
  trusted payday loans
  holiday loan
  loan lenders
  apply loan online
  payday loans colorado springs
  personal loan rates
  paydayloan
  money lender
  income based loans
  loans without checking account
  bad credit personal loans not payday loans
  payday loan advance
  payday loans in va
  direct money lenders
  secured loans bad credit
  compare loan
  dollar loan
  weekend payday loans
  payday loans same day
  st george personal loan
  rapid advance
  private lenders for personal loans
  fastcash
  i need money today
  money lender
  personal loans houston

 • #212262 Reply

  Romana

  Dobry den. Muj pritel je ridic a je pod ceskou firmou. Chtela jsem se zeptat na vyplaceni statnich svatku. Zrovna zitra ma jed do Madarska a chci se zeptat jestli ma pravo na priplatek nebo ne? Kdyz je to cesky svatek. Dekuji

 • #223135 Reply

  Marta Haasová

  Dobrý den,pracuji v obchodě,otevřeno máme od pondělí do neděle,přičemž každou druhou sobotu a neděli máme volnou.V prosinci je 5 sobot a nedělí,musí být k proplacení svátku v měsíci 5 dní volna?Děkuji Marta

Odpověď na téma: Proplacení státních svátků
Informace o uživateli: