průtahy v dědickém řízení

Forum Fóra Občanské právo Dědictví průtahy v dědickém řízení

Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Lucie Jindrová, advokát a poslední změna je stará 9 let, 8 měsíců.

• Autor

Petr Kresta

Dobrý den,

prosím o radu v probíhajícím dědickém řízení. V září 2007 zemřel můj strýc.

Jedná se o jeho byt v osobním vlastnictví, ve kterém bydlel sám a také tam na infarkt zemřel.

Byt je stále zapečetěn a klíče má pouze notář, který byl soudem stanoven pro toto dědické řízení.

Strýc byl svobodný, bezdětný a jeho rodiče jsou dlouho po smrti. Měl pouze jednu sestru – moji matku, která již také nežije a já jsem její jediný potomek.

Problém spočívá v neúměrné délce trvání procesu zjišťování oprávněnosti mého nároku na dědictví. Notář mi již 5 měsíců tvrdí, že centrální evidence obyvatel stále nezaslala doklad,který by prokázal, že jsem oprávněný dědic. Podotýkám, že nikdo jiný nevznesl na dědictví nárok! Chci se tedy zeptat.

1 – Mohu nějakým účinným způsobem urychlit prokazování mého nároku na dědictví, nebo

alespoň urgovat „pomalost“ tohoto úkonu?

2 – Smím nechat otevřít zmíněný byt a zajistit tak základní údržbu? ( odečty plynu a elektřiny,

celou dobu nevětráno, netopí se, mohou vznikat škody v důsledku havárií vody, el. zkratu apd. )

3 – Odpovídá notář za výše popsané majetkové škody, které vzniknou tím, že mi není

umožněno se o byt starat, popř. i finanční škody plynule rostoucí s dluhem na nájmu

bytu a tím menší hodnotou dědictví způsobenou neadekvátními průtahy v dědickém řízení?

Děkuji za odpovědi.

• #70378 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

5 měsíců opravdu není dlouhá doba. Někde trvá dědické řízení podstatně déle, i roky.

S ohledem na to, že klíče má jen notář, musíte se domluvit s ním na případném vpuštění do bytu.

Odpověď na téma: průtahy v dědickém řízení
Informace o uživateli: