reálné rozdělení nemovitosti

Forum Fóra Občanské právo Nemovitosti reálné rozdělení nemovitosti

Zvolené téma obsahuje celkem 9 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Zdenek M a poslední změna je stará 4 roky, 10 měsíců.

• Autor

J. Tomášková

Dobrý den, prosím o radu. S bratrem vlastním formou bezpodílového spoluvlastnictví statek a polnosti po rodičích. Rádi bychom se se dohodli na reálném rozdělení nemovitostí, přičemž mně by připadla 3/4 hodnoty a bratrovi 1/4. Rozdíl je bratr ochoten mi darovat jako kompenzaci za péči o rodiče. Je potřeba vyhotovit tržní ocenění nemovitosti? Jaké právní úkony bude potřeba provést? Vznikne pro nás z této transakce nějaká daňová povinnost? Děkuji

• #62145 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, při reálném rozdělení dochází ke vzniku nové věci (pozemku). Při dělení pozmeků tedy budete potřebovat geodety, protože dělené pozemky se stanou samostatnými a budou mít rozdílná parcelní označení. Hlavním úkonem ve věci je sepis dohody o vypořádání podílového spoluvlastnictví (pro účely katstru musí být úředně ověřené podpisy) a podání návrhu na zápis změny do katastru nemovitostí. Pro úplnou právní jistotu můžete sepsat dohodu u notáře. Co se týká podkladů potřebných pro zápis do KN informujte se přímo na katastrálním úřadu.

• #62146 Reply

Květa Janovská

Dobrý den s dcerou vlastním rodinný 3 generační domek já má 1/4 a ona 3/4,brání mi v prodeji.Musím to tedy nechat rozdělit,na bytové jednotky,ale soudně,protože ona s tím nesouhlasí.Už tam nebydlím,s dcerou nemáme dobré vztahy,chci jít pryč,ona když jsem jí to nabízela ke koupi to odmítla a neustále mi dělala problemy při prodeji.Proto to rozdělení soudně,myslíte si,že soud to rozdělí a jak dlouho to potrvá.Děkuji moc za odpověd Janovská

• #62147 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud není možná dohoda spoluvlastníků, pak o zrušení a vypořádání spoluvlastnictví rozhodne soud. Jestliže bude možné, aby byl dům reálně rozdělen, pak dojde k rozdělení. Jestliže to možné nebude, dům přikáže jen některému ze spoluvlastníků s tím, že ostatní dostanou přiměřenou náhradu. Jak dlouho soud potrvá není možné určit. Některé soudy jsou rychlejší, u některých to z důvodu velkého množství případů trvá déle. Minimálně se však bude jednat o měsíce.

• #62148 Reply

Filip K.

Dobrý den,

bydlíme v bytovém domě se 3 byt.jednotkami.Okolo domu je pozemek, na němž mají vlastníci bytů podíl v závislosti na výměře bytu.Já mám 1/3,ostatní dva sousedé lehce menší a větší třetinu.Se sousedem s větší třetinou se snažíme již rok třetího souseda,který zde nebydlí,požádat o rozdělení,ale na veškeré výzvy a dohody o schůzkách víceméně nereaguje.Předložili jsme mu tedy návrh.Vzhledem ke skutečnosti,že nehodlá zahradu používat,bylo mu nabídnuto i velkorysé odstupné za jeho podíl.Nakonec se již k této nabídce opět nevyjádřil a ignoruje nás.Se sousedem jsme již na podzim loňského roku začali s terénními úpravami tohoto pozemku a drobnými pracemi,předeveším na těch částech pozemku,jak jsme předpokládali rozdělení.

Jak tedy prosím postupovat,abychom třetího donutili k jednání,předpokládám již soudně…

A dále pak,zda lze předpokládát soudní rozdělení s přihlédnutím k již obdělaným částem zahrady v náš prospěch,tzn. co jsme si obdělali zůstane naše?

Děkuji,s pozdravem FilipK

• #62149 Reply

Milan Zeman

Návrh na zrušení spoluvlastnictví podejte pouze v případě, že lze věc fakticky rozdělit. Při rozdělení soud přihlédne k účelnému využití věci a k velikosti podílů.

• #62150 Reply

Zdenek M

DObryden chtel jsem se zeptat zda li je mozny prodej casti noveho domu kterym je chalupa,spojena strechou pod kterou se nachazistodola a nebo nejake sepsani dohody o uzivani tak aby nynejsi majitel-uzivatel mohl tuto chalupu obyvat ci rekonstruovat .Dekuji

• #62151 Reply

právní vrba

Prodat/darovat/zatížit (např.zástavním právem) lze jak celou věc, tak i jen podíl na ní; věcné břemeno lze zřídit jen k celé věci. Záleží na tom, co se za "věc" považuje.

Je-li "stodola" samostatnou věcí, třeba i neevidovanou v katastru, lze ji prodat-koupit celou, nebo i jen podíl na ní. Pokud věc má být v katastru evidována a není, je třeba to napravit (a nechat ji zapsat do katastru); potom se smlouva (kupní, darovací atd.) bude vkládat do katastru.

Pokud věc v katastru být evidována nemusí, tak se smlouva (kupní, darovací atd.) nedává do katastru a vlastnictví se nenabývá rozhodnutím katastru, ale dnem účinnosti smlouvy.

Pokud stodola není samostatnou věcí, ale např. součástí či příslušenstvím "hlavní" stavby, lze ji např. pronajmout, nikoliv prodat/darovat/zatížit.

• #62152 Reply

Zdenek M

Jde o to ze nova budova-po rekonstrukci je nyni jako celek a jestli jde chalupu ktera je spojena stodolou prodat samostatne..vim ze o vsem musi asi rozhodnout stavebni urad atd ale jestli je jeste jina moznost i po zamitnuti stavebnim uradem atd .. dekuji

• #62153 Reply

Zdenek M

Podotykam ze na nova cast je vazana hypotekou u CMSS.

Odpověď na téma: reálné rozdělení nemovitosti
Informace o uživateli: