Restituce a sjednoceni vlastniku pozemku a budovy

Forum Fóra Občanské právo Nemovitosti Restituce a sjednoceni vlastniku pozemku a budovy

Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Rajva a poslední změna je stará 12 měsíců.

 • Autor
  Příspěvky
 • #126519 Reply

  Rajva

  Vlastníme nemovitost, která je zvětšiny zastavěná budovou. Za socializmu odkoupili stavitelé budovu, kterou přestavěli na rekreační objekt. Nedošlo však k odkoupení pozemku, na kterém budovu stavěli. V restituci pak byl pozemek včetně dalších přilehlých zemědělských pozemků navrácen původnímu vlastníku, zatímco budova byla navrácena jiné osobě.
  K tomu máme několik dotazů:

  1. V roce 2000 jsme koupili všechny zmiňované pozemky. V roce 2006 jsme s tehdejším majitelem budovy uzavřeli smlouvu o nájmu pozemku pod budovou.
  Doslechli jsme se, že nová právní úprava podobných případů se snaží o sjednocení vlastníka pozemku a stavby do jedné osoby. Nicméně jsme již nedohledali dále, jak se v takových případech postupuje. Prosím o radu, případně o odkaz na právní úpravu.

  2. Na podzim roku 2015 nás kontaktoval syn tehdejšího majitele, který nám sdělil, že stavbu nyní vlastní on. S ohledem na výše uvádněné zamýšlené sjednocení vlastníků nás zajímá: Existuje povinnost prodejce nabídnout odkup prvně majiteli pozemku (v našem případě)? O budovu máme zájem.

  3. Původnímu i novému majiteli jsme na počátku roku zaslali faktury za rok 2016 a 2017 a nyní již i několik upomenutí na splacení nájmů, nicméně doposud jsme neobdrželi žádnou úhradu ani vysvětlení. Zde si také nejsme jistí, zda případným přijmutím nájemného od nového vlastníka nedojde k našemu uznání nového právního vztahu, který možná nemusel být dle práva, a že tak přijdeme o možnost odkupu budovy.

 • #126520 Reply

  Rajva

  Ještě bychom rádi dodali, že budovy nejsou obydleny.

Odpověď na téma: Restituce a sjednoceni vlastniku pozemku a budovy
Informace o uživateli: