rizikové těhotenství

Forum Fóra Pracovní právo Různé rizikové těhotenství

Zvolené téma neobsahuje zatím 13žádnou odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  ivzez a poslední změna je stará 4 roky, 2 měsíce.

• Autor

Mgr.Veronika Marková

Dobrý den,

měla bych dotaz za svojí sestru. Od minulého týdne se nachází na neschopence kvůli rizikovému těhotenství,které je na začátku. Vycházky má klasicky 2 a 2 hod/den. V dubnu se bude vdávat. Je velmi pravděpodobné,že v té době bude stále na neschopence. Můj dotaz tedy zní:omezuje jí to nějak zásadně v plánované svatbě?Jak se to řeší s případnou kontrolou zaměstnance v nemoci?

Děkuji mnohokrát za info na můj email( nikislunicko@email.cz),snad je dotaz srozumitelný.

Veronika Marková

• #37824 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, "info" na mail nezasíláme, tudíž se musíte spokojit s odpovědí zde. Celou záležitost by bylo nejlepší projednat s lékařem, tak aby bylo možné svatbu absolvovat s jeho písemným souhlasem. Případná kontrola by měla akceptovat vyjádření lékaře. Nebo může sestře pro období svatby povolit delší vycházky.

• #37825 Reply

Magdaléna Klusáková

Dobrý den, prosím o radu… Kdy nastoupit na rizikové těhotenství a následně na MD, abych měla po mateřské dovolené nárok na nekrácenou dovolenou za r. 2008? Termín porodu je stanoven na 30.6. Při 30 odpracovaných dnech v tomto kalendářním roce, ostatní v pracovní neschopnosti. Velice děkuji za odpověď.

• #37826 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, na rizikové těhotenství nastoupíte až to lékař uzná za vhodné. S Vaší spekulací, kdy to bude nejvhodnější s ohledem na Vaše záměry a nikoli ze skutečných zdravotních důvodů, Vám zde neporadíme.

• #37827 Reply

Diana Bulušková

Dobrý den, chtěla bych znát váš názor na můj případ. Je mi 34l, čekám své první dítě, pracuji jako zahradnice, práce je to většinou fyzicky náročná, kolegyně, které se vrátily z mateřské tvrdí, že mě ředitel lehčí práci dávat nebude, že je také nešetřil, varují mě i před chemickými postřiky, které používáme. Řikají mi o rizikovém těhotenství, ale já se bojím, že se doma zcvoknu, nejsem zvyklá tak dlouho nepracovat, práce mě baví, ale zároveň se o své dítě bojím. Varují mě i moji známí, i kvůli mému věku. Děkuji Vám za odpověď .

• #37828 Reply

Radka Hromkova

Dobry den.Chtela bych poprosit o radu-jsem na rizikovem tehotenstvi a vychazky mam pouze 2 hod dopoledne 2 odpoledne a to je velice malo vzhledem k tomu ze mam 5leteho syna a jsem skoro na zacatku a predstava byt zavrena 7mesicu doma je strasna.jsem doma 2mesice a uz na me byla 2krat kontrola.chci se zeptat jestli maji tehotne narok na celodenni vychazky akam se obratit kdyz je lekar nenapise?muzu si o ne zazadat sama?dekuji za odpoved Hromkova

• #37829 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, tak to záleží na rozhodnutí lékaře. Ten určuje jestli vůbec a v jakém rozsahu vycházky v rámci dodržování léčebného režimu umožní. O možnosti "napadení" jeho rozhodnutí se informujte na OSSZ, ale pochybuji, že by někdo přistoupil k tomu, aby měnil jeho rozhodnutí.

• #37830 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, podle §41 ZP je zaměstnavatel je povinen převést těhotnou zaměstnankyni na jinou práci, koná-li práci, kterou nesmějí být tyto zaměstnankyně zaměstnávány nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství. Ještě §238 obdobně říká, že těhotná zaměstnankyně nesmí být zaměstnávána pracemi, pro které není podle posudku zdravotně způsobilá. Koná-li těhotná zaměstnankyně práci, která je těhotným zaměstnankyním zakázána nebo která podle posudku ohrožuje její těhotenství, je zaměstnavatel povinen převést ji dočasně na práci, která je pro ni vhodná a při níž může dosahovat stejného výdělku jako na dosavadní práci (§239). Váš stav by měl zaměstnavatel zohlednit, když ne, budete si muset buď zajistit příslušný posudek a trvat na svých právech anebo využít možnosti a jít na na neschopenku pro rizikové těhotenství.

• #37831 Reply

Pavla Dřimalová

Dobrý den, žádám Vás o radu. Jsem zaměstnaná teprve 2 měsíce a dozvěděla jsem se, že jsem těhotná. Má práce je fyzicky náročná. Nechci přijít o miminko, ale mám také strach co se týče platu. Pokud půjdu na rizikovku, nevíte kde mohu zjistit jaký bude můj měsíční příjem? Moc děkuji za odpověď

• #37832 Reply

Klárka Novotná

Dobrý den,

můj lékař mě chce dát na rizikové těhotenství a to jsem teprve v 6.týdnu těhotenství. Bojím se o peníze, před půl rokem jsem nastoupila do firmy, kde mám nyní 21tis čistého(28hrubého) a máme rozestavěný barák, tudíž potřebujeme ještě hodně peněz. Chci se zeptat v jaké výši mi bude vyplácena nemocenská a poté mateřská dovolená s mým příjmem. Děkuji za odpověď

Klárka

• #37833 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, v pracovní neschopnosti jsou příjmem nemocenské dávky. V současnosti činí výše nemocenského za kalendářní den

a) 60 % denního vyměřovacího základu (DVZ) od 3. do 30. dne pracovní neschopnosti,

b) 66 % DVZ od 31. dne pracovní neschopnosti do 60. dne pracovní neschopnosti ,

c) 72 % DVZ od 61. dne pracovní neschopnosti.

Nemocenská se ještě redukuje tak, že z částky do 550 Kč se počítá 90 %, z částky nad 550 Kč do 790 Kč se počítá 60 % a k částce nad 790 Kč se nepřihlíží.

Od července budou placené i první 3 dny nemoci (60%). Přesný výpočet buď u účetní nebo na OSSZ (jestli ovšem budou ochotni to pro Vás počítat).

• #37834 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, obecný postup výpočtu nemocenské naleznete u odpovědi níže. Jinak takovéto konkrétní výpočty zde neprovádíme. To se obraťte na nějakou mzdovou účetní.

• #37835 Reply

Marek M.

Dobry den,

Rad bych vas pozadal o odpoved na dotaz. V soucasne době zaměstnankyne uzavrela pracovni pomer po trech mesich stravenych na uradu prace, kde ji byla poskytnuta podpora v nezamestnanosti. Nyní otehotnela. V pripade, ze zamestnavatel ukonci vzhledem k jejimu tehotenstvi pracovni pomer ve zkusebni době, a to po mesici trvani pracovniho pomeru, muze zamestnankyne opet zaregistrovat na uradu práce a pobirat podporu v nezamestnanosti. Pokud ano, jak dlouho? V pripade, ze by nastoupila rizikove tehotenstvi, kolik dni musí odpracovat, aby ji vznikl narok na cerpani nemocenske (materske) az do doby porodu. Před registraci na uradu práce zaměstankyne mel nepretrzity pracovni pomer v trvani 15 let.

Dekuji za informaci.

• #37836 Reply

PU

Dobrý den,

z různých internetových stránek jsem pochopila, že je rizikové těhotenství bráno jako nemoc, tudíž se při něm vypočítává nemocenská jak jste uvedl v tabulce na této stránce…Co ale dostane žena, která otěhotní např. na škole, nikdy nepracovala, tudíž nejde vypočítat VZ z hrubých mezd, a doktor ji pošle na rizikové těhotenství? Nedostane během těhotenství nic, až mateřskou, když se dítě narodí? Děkuji

• #37837 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, na ÚP se může zaregistrovat znovu. Nárok na podporu bude mít po zbytek podpůrčí doby, kterou nevyčerpala. Jestliže tedy čerpala podporu po dobu 3 měsíců, pak má nárok na "dočerpání" 3 měsíců (celková podpůrčí doba u osob do 50 let věku je 6 měsíců). Nárok na nemocenské vzniká nástupem do zaměstnání. Takže nárok na nemocenské dávky má a to ještě po celou ochrannou dobu po skončení PP, která u těhotných činí 6 měsíců. Pokud bude na nemocenské až do doby vzniku nároku na peněžitou podporu v mateřství (6 týdnů před termínem porodu), pak jí vznikne nárok i na tuto dávku.

• #37838 Reply

PU

Děkuji za odpověď, mohu se ještě zeptat, jaké jsou zákonné podmínky pro to, aby žena dostala nemocenskou při rizikovém těhotenství, jak dlouho by tedy musela pracovat? Děkuji

• #37839 Reply

Dagmar Vajdíková

Dcera pracuje 3 roky jako učitelka se smlouvou na dobu určitou (do 30.6.08 – zástup za mateřskou dovolenou jiné učitelky). Nyní je v 5 týdnu těhotenství, které bylo diagnostikováno jako rizikové. Dcera chce ale dokončit alespoň školní rok a opravdu pracovat podle smlouvy do konce června. Učí na malotřídní škole a nechce komplikovat práci ostatním. Pak jí prý bude proplacena poměrná část dovolené a má se přihlásit na ÚP.

Zajímalo by mě, jestli si svou ohleduplností náhodou nezpůsobí problémy. Jestli si nechá napsat rizikové těhotensví až v červenci, nebude přeci v zaměstnaneckém poměru a nebude moci pobírat nemocenskou. Nebo se mýlím? Za odpověď děkuji.

• #37840 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, taková doba, kterou je nutno odpracovat pro nárok na nemocenské, stanovena není. Zjednodušeně řečeno vzniká nárok na nemocenské dávky dnem nástupu do zaměstnání.

• #37841 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pro přiznání nemocenské nesplní zákonné předpoklady, tudíž jí žádné nemocenské neplyne. Vznikne ji až nárok na peněžitou pomoc v mateřství (pokud má ukončené nebo přerušené studium). Kromě toho na porodné a po uplynutí doby PPM nárok na rodičovský příspěvek. Do doby přiznání PPM se může obrátit na úřady řešící sociální podpory se žádostí o některou ze sociálních dávek.

• #37842 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, ano, mýlíte se. Vaše dcera bude v době skončení PP těhotná a to jí zakládá 6-měsíční ochranou lhůtu, ve které ji může vzniknout nárok na nemocenské dávky. Pokud tedy nastoupí na nemocenskou až v červenci nárok na nemocenské dávky mít bude. A pokud bude marodit až do mateřské dovolené, tedy do 6 týdne před porodem, pak bude mít nárok i na peněžitou pomoc v mateřství.

• #37843 Reply

PU

Dobrý den, mám následující dotazy:

1) pokud chce student po ukončení školy dostávat podporu na úřadu práce, musí během studia odpracovat minimálně 12 měsíců, přičemž to musí být v posledních 3 letech (je to správně?)

2) Existuje nějaká podobná doba, aby žena dostala mateřskou? Kamarádka je těhotná a mometnálně pracuje jen na dohodu o provedení práce, je zatím vedená jako student. Od července by s ní zaměstnavatel měl uzavřít pracovní smlouvu, dítě se narodí v únoru. Pokud by pracovala na pracovní smlouvu od července do prosince, stačilo by to pro to, aby pak dostala mateřskou, nebo pro uvedený problém není nějaká stanovená době? Pokud by s ní zaměstnavatel smlouvu neuzavřel, a nechal jí dále pracovat jen na dohodu, bude jí plynout mateřská? Doufám, že jsem se vyjádřila aspon trochu srozumitelně.

• #37844 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, 1) není. Soustavná příprava na budoucí povolání je náhradní dobou pro přiznání podpory v rozsahu 6 měsíců. Pokud tedy student doloží, že někde opracoval 6 měsíců, pak bude dosaženo doby 12 měsíců a podporu lze přiznat.

2) Nárok na PPM vzniká, jestliže byla žena nemocensky pojištěna minimálně po dobu 270 dnů před porodem a pojištění nebo ochranná doba (6 měsíců od skončení zaměstnání) trvají ke dni nástupu na MD. Do té doby se počítá i studium. Pokud bude zaměstnána (ať v PP nebo na DPČ) nejméně do doby 6 měsíců před porodem anebo bude do té doby čerpat nemocenské dávky, pak jí nárok na PPM vznikne.

• #37845 Reply

Gabriela Kaplanová

Dobry den,

kamaradka je nyní v patem mesíci těhotenství a nastoupila na rizikove, tedy nemocenskou. Pred tim pracovala 3 mesice na trvaly pracovni pomer. A jeste predtim byla 5 měsicu zamestnana u stejne firmy na polovicny uvazek a k tomu brala materskou na sve prvni dite. Nyni ji zajima z ceho se ji vypocitava nemocenska, kdyz nemela odporacovan rok. Zda z poslednich 3 platu (trvaly prac. pomer) nebo i z platu kdy byla na polovicni pracovni uvazek?

dekuji

• #37846 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, počítá se z denního vyměřovacího základu za rozhodné, který je 12 měsíců. Jestliže pracovní neschopnost vznikla v období, kdy od vstupu zaměstnance do zaměstnání do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž pracovní neschopnost vznikla, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vstupu do zaměstnání do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž pracovní neschopnost vznikla.

Ale nemocenskou bude dostávat jen pokud je zaměstnaná, jestli ne, pak jí nikdo nemocenskou platit nebude.

Podrobnosti si může zjistit na OSSZ.

• #37847 Reply

Eva Blizničenková

Dobrý den,

moje kolegyně z práce je těhotná, nahlásila to zaměstnavateli s tím, že bude normálně pracovat jako dosud, akorát v období Vánoc (jsme prodavačky a Vánoce jsou hektické s velikými přesčasy) by se chtěla vyhnout těm přesčasům a mít klasickou pracovní dobu. Zaměstnavatel sice souhlasil, ale od té doby kolegyně nemá na výplatní pásce žádné prémie!!!(ukázala mi to sama). Pobírá tudíž o 2 tis. méně, přitom pracuje stále stejně!!! Tohle je diskriminace nebo ne??? Velice mne toto zajímá, poněvadž chceme s přítelem také miminko, ale když vidím toto zacházení ze strany zaměstnavatele, tak se mi vzteky vaří krev v těle! Dá se předepsat rizikové těhotenství z psychických důvodů kvůli stresu? Kolegyně má totiž z toho velký stres. Ještě se chci optat, v případě, že to jde, tak jestli i v tomto případě rizikového těhotenství musí mít předepsané tak krátké vycházky (4 h denně) – to rizikové těh. by totiž souviselo jen se stresem v dosavadním zaměstnání. Díky

• #37848 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, prémie jsou nenárokovou složkou mzdy. Záleží tedy na uvážení zaměstnavatele, jestli je přizná nebo ne. Vzhledem k tomu nemá zaměstnanec žádný účinný nástroj, jak se domáhat něčeho, co záleží na úvaze zaměstnavatele.

Pokud jde o druhou část dotazu, to se musíte zeptat přímo lékaře. Ten diagnostikuje rizikové těhotenství včetně stanovení denních vycházek.

• #37849 Reply

Gabriela Vladařová

Dobrý den,jsem v šestém měsíci těhotenství a již téměř 3 měsíce na rizikovém,na které jsem nastoupila ještě ve zkušební lhůtě.Můj problém spočívá v tom,že můj partner je současně i můj zaměstnavatel.Rozhodl se však,že firmu prodá a to ještě v době před mým porodem.Nejsem si však jistá,jestli nový majitel je povinen si mě ponechat jako zaměstnankyni i po mateřské dovolené nebo mě může s koupí firmy ihned propustit.Tato situace mě velmi znepokojuje.Velice děkuji za odpověď.

• #37850 Reply

Jana P.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to v mém případě s PPM. V listopadu 2007 se mnou minulý zaměstnavatel rozvázal pracovní poměr (dcera měla 3roky) a já zůstala 4.rok dále na rodičovském příspěvku, ale bez zaměstnavatele. Od 26.8.2008 jsem nastoupila do nového zaměstnání, ale za 14dní jsem odešla na neschopenku kvůli rizikovému těhotenství. Zajímalo by mne, zda budu mít nárok na PPM, když termín porodu je 19.3.2009. Nevím, co vše se započítává do podmíky k PPM (270 odpracovaných dní). Děkuji za odpověď. Jana

• #37851 Reply

Jana P.

Dobrý den, ještě bych se chtěla zeptat na kontroly práce neschopných. Jsem na neschopence kvůli rizikovému těhotenství. Jelikož mám skoro 4-leté dítě, které chodí do školky a nemám tu nikoho, kdo by ji tam odváděl a vyzvedával -školku máme kousek (občas může pomoci babička, ale ne vždy), otec dítěte je často služebně mimo, takže mi nezbývá, než ji vodit sama. Chtěla jsem se zeptat, co by se stalo, kdyby mi zrovna v tu chvíli, co vedu malou do školky nebo ji vyzvedávám (a netrefím se zrovna do mé vycházky), přišla kontrola na neschopenku? Dá se tato situace nějak vysvětlit, pochopili by to, nebo bych přišla o neschopenku? A co když bych s dítěm nutně musela k lékaři a neměla vycházky? Jak je to s kontrolami těhotných na neschopence? Jelikož dojíždím do města, může se stát, že mi ujede autobus a já se do ukončení vycházky nedostanu zpět. Děkuji za odpověď.

• #37852 Reply

Adéla Kolajová

Dobrý den,

chtěla jsem Vás poprosti o radu ohledně věci těhotenství a pracovního úřadu.

Do 30.9.2008 jsem zaměstnaná ve firmě. Od 1.10.2008 jsem měla nastoupit do nového zaměstnání, které bohužel nevyšlo. Tudíž bych od 1.10.2008 měla jít přihlásit se na pracovní úřad. Bohužel jsem včera zjistila, že jsem těhotná. Momentálně jsem na rizikovém.

Chtěla jsem vas poprosit o radu a o popsani mojich financnich moznosti, vzhledem k mojemu stavu je mi zcela jasný, že budu mít problém najít si nové zaměstnání. Pracovala jsem od 18 let, 11 let v kuse s vyjimkou 1 měsice před 3 lety, který jsem byla na pracovním úřadě.

Děkuji vám za odpověd

• #37853 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, s prodejem firmy přecházejí práva a povinnosti z pracovněprávních vztahů beze změn na nového zaměstnavatele. Ten Vám může dát výpověď jen ze zákonných důvodů a až na výjimky (zánik nebo stěhování firmy) nelze dát výpověď zaměstnanci, který je v ochranné době, to znamená v pracovní neschopnosti nebo na MD či RD.

• #37854 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, čerpání nemocenských dávek a PPM se do doby 270 dnů počítá. Ovšem doba, kdy jste pobírala rodičovský příspěvek, ale nebyla jste zaměstnána a nebylo za Vás odváděno nemocenské, se počítat nebude. Pokud tedy doba práce a čerpání nemocenské dosáhne 270 dnů, nárok mít budete. Ovšem konkrétní výpočty neprovádíme, to se musíte obrátit na účetní nebo OSSZ.

• #37855 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, jak by se úředníci k Vaší omluvě postavili, nemohu předem odhadnout. Pokud by shledali, že jste porušila léčebný režim, pak by Vám mohli odebrat nemocenskou bez ohledu na důvody, proč jste nebyla doma. Optimální samozřejmě je, když lékař těhotné vystaví neschopenku s možností denních vycházek. Takže to s ním projednejte.

• #37856 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, tohle je tu popisováno již mnohokrát, projděte si diskuze.

Pokud jste v PN, pak Vás na ÚP ani nezaregistrují. Tam musíte až po skončení nemoci. Pokud ovšem chcete pobírat PPM, pak musí doba PN přímo navázat na nástup na MD (6 týdnů před porodem). Jinak PPM dostávat nebude a ode dne porodu Vám poplyne rodičovský příspěvek.

• #37857 Reply

Jana Koudelková

Dobrý den,

jsem v posledním semestru na vysoké škole a právě jsem zjistila, že jsem těhotná. Chci se zeptat, co bude se bude u mě počítat jako vyměřovací základ, bude se vycházet z životního minima, či z čeho? Školu končím v lednu a termín mám na konci května. Do pracovního poměru mě asi nikdo nevezme, takže nejspíš budu muset na pracovní úřad. Děkuji

• #37858 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, v tomto případě se podpora počítá z průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o podporu v nezaměstnanosti.

• #37859 Reply

Petra Mikušková

Dobrý den,

do 30.7.2008 jsem byla v PP. Změnila jsem zaměstnání a od 11.8.2008 jsem nastoupila na HPP, ale ve zkušební době jsem ukončila PP a to 1.9.2008. Ihned jsem se registrovala na ÚP. Teď 28.9. jsem zjistila, že jsem těhotná. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na nemocenské dávky? Tzn. jestli je na místě jít na rizikové těhotenství (neschopenku) a jestli se na mě vztahuje 6 měsíční ochraná lhůta? Pravděpodobně jsem byla těhotná již při rozvázání posledního PP. Nevím, co v této situaci dělat, abych nezůstala bez prostředků. Můžete mi prosím poradit?

Děkuji

• #37860 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, ochranná lhůta pro přiznání nemocenské by se na Vás vztahovala v případě, že jste skutečně byla těhotná již při skončení PP.

• #37861 Reply

Jana Herotova

Dobry den,chtela bych Vas pozadat o radu. 30.9.2008 jsem tehotna odesla ze zamestnani. 1.10. jsem se prihlasila na urad prace. Vzhledem k tomu, ze termin porodu mam 28.4., stihnu nastoupit na materskou jeste v ochranne lhute 180 dni (cca 16.3.09). Diky dobremu vydelku v byvale praci, bych mohla dostat vysokou PPM. Jen nevim, jestli ji dostanu, pokud pujdu primo z uradu prace. Nemela bych jeste pred tim jit na nemocenskou (rizikove tehotenstvi), abych podporu dostala? Dale je tu moznost, ze by me mohl manzel od 1.1.09 zamestnat – jedna se o s.r.o. Z jakeho zakladu by se mi potom pocitala materska? Pouze z doby (cca 2 mesice) prace v manzelove firme nebo i ze zamestnani pred tim? Dekuji Vam moc za radu. Jana Herotova

• #37862 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, na Vás se však nevztahuje 180-denní ochranná lhůta podle zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, účinného od 01.01.09, ale ještě 6-měsíční lhůta podle původního zákona č. 54/1956 Sb., účinný do 31.12.2008. Ovšem i tak byste měla splnit podmínky pro nárok na PPM. Jeho výše se bude počítat z denního vyměřovacího základu z příjmů, ze kterých bylo odváděno sociální pojistné v posledních 12 měsících před nástupem na mateřskou dovolenou.

• #37863 Reply

Jaroslav Kišidai

Dobrý večer.

Chtěla bych prosím poradit.V součastně dobe jsem do 5.4. na RD /z prac. smlouvy na dobu neurčitou,která mi byla zřejmně neoprávnene zrušená zaměstnavatelem zhruba před 2 roky coš jsem zjistila na OSSZ /

Bylo mě doporučeno obrátit se na inspektorát práce.V době od 1.7. 07 -31.7.08 jsem pracovala na jinou pracovní smlouvu u jiné firmy na dobu neurčitou,kde jsem končila dohodou v době RD.Od letošního ledna jsem opět nastoupila k této firmě na HPP,kde pracuji 15 dní.Dnes jsem zjistila že jsem tehotná cca 5 týdnu.Jelikož mám zasebou 2 riziková těhotenství,je mi 36let pracuji v zakouřenych prostorech na noční směny předpokládam opět doporučení prac. neschopnost.Nevím ale zda budu mít vubec z tohoto nebo předešlého zaměstnání nárok na PPM.Pokud ano z čeho by se mě vypočítavala nemoc a z čeho PPM.Pokud ne,mohl by ste mě poradit co mám dělat?

Nemohu zústat bez finančního zajištění a nerada bych dlouho trvajíci soudni spory s bývalým zaměstnavatelem.

Děkuji. Irena K.

• #37864 Reply

Božena Rybníčková

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda musím akceptovat nový mzdový výměr, který mi byl předložen měsíc poté, co jsem v práci oznámila svoje těhotenství. Tento výměr je samozřejmě o čtvrtinu menší než původní. Pracuji na HPP na dobu neurčitou.

• #37865 Reply

Karel Dlouhý

"je samozřejmě o čtvrtinu menší" – proč samozřejmě?

Mzdový výměr je jednostranný akt zaměstnavatele.

Pokud nevybočuje z vnitřního mzdového předpisu, obávám se, že s tím nic nenaděláte.

• #37866 Reply

Božena Rybníčková

Děkuji za rychlou odpověď.

Na vaši otázku odpovím, že pokud by byl větší, tak bych to rozhodně neřešila a přirozeně se tolik nezabývala otázkou proč asi.

• #37867 Reply

Katarina Pitonakova

Dobry den,

Rada by som sa na vas obratila s prosbou o radu. V CR pracujem od 3.07.2008 mam zmluvu na dobu urcitu a zmluva mi konci 31.06.2009. Od maja 2009 som na rizikovom tehotenstve.

Na koho sa mam obtatit po ukonceni pracovnej zmluvy? Budem mat narok na platenu nemocensku a prosim vas ako to bude so mnou a s materskym prispevkom. Bude mat na neho vobec narok?

Dakujem pekne za vasu odpoved a radu

• #37868 Reply

Ema Krátká

Dobrý den, pracuji u policie, kde mám služební poměr na dobu určitou do srpna roku 2012, která se automaticky prodlužuje po splnění zkoušky na dobu neurčitou… a já mám dotaz :)… Do práce jsem nastoupila letos v srpnu, ale plánujeme miminko na příští rok. Proto mě zajímá, jestli budu mít nárok na PPM a když půjdu na rodičovskou dovolenou na 3 roky, jestli mi můžou ukončit služební poměr v rámci toho, že ho mám na dobu určitou do toho roku 2012 i když budu pobírat roičovskou dovolenou? Děkuji moc, snad už v tom budu mít jasno…

• #37869 Reply

Veronika Hyclová

Dobrý den, jsem již více než půl roku zaměstnaná u jedné firmy. S přítelem plánujeme miminko a já bych se ráda zeptala, jak je to v případě rizikového těhotenství, kdy musí žena být na neschopence?? Z čeho se potom čerpá výpočet pro mateřskou dovolenou ( prvních 7 měsíců )?Ze základu nemocenské nebo z platu?

Velice děkuji za radu.

VH

• #37870 Reply

Karel Dlouhý

Průměrný výdělek se počítá z dosaženého výdělku a počtu odpracovaných dní.

• #37871 Reply

Eva V.

Dobry den,

poslednich 5 let jsem zamestnana u jednoho zamestnavatele. Od 3. 11. 2009 jsem poprve na PN a podarilo se nam otehotnet (nyni 7. tyden), lekar mne mini na PN ponechat z duvodu rizikoveho tehotenstvi. Zaroven ve firme probiha restrukturalizace a ja mam obavy, ze pokud se zamestnavatel dozvi moji diagnozu, pokusi se mne "zbavit" – zrusenim pracovniho mista. Mam na vas nekolik dotazu:

1. V pripade, ze zustanu az do nastupu na MD na nemocenske (PTP 28. 8. 2010), budu mit narok na materskou (PDM)? A pokud ano, bude se do jeji vyse zapocitavat i plneni nemocenskych davek?

2. Muze mne zamestnavatel v dobe trvani PN (MD) dat vypoved z organizacnich duvodu?

3. Ma zamestnavatel narok znat lekarskou diagnozu napr. podanim dotazu na OSSZ? Pokud vim, tehotna by mela zamestnavateli tuto skutecnost oznamit az ve 26. tydnu.

Predem dekuji za odpoved.

• #37872 Reply

Karel Dlouhý

ZP §53 (1) Zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je

a) v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným,

d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou,

§53 (2) Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.

1. Nárok na PDM ano, výše se vypočítává z výdělku, nikoliv z nemocen. dávek.

2. Nemůže.

3. Nemá nárok znát. (Nevím, jak jste přišla na ten 26. týden?) Od určité doby je to ale stejně poznat.

• #37873 Reply

Karel Dlouhý

Upozorňuji ještě na § 54:

Zákaz výpovědi podle §53 se nevztahuje na výpověď danou zaměstnanci

a) pro organizační změny uvedené v §52 písm. a) a b); to neplatí v případě organizačních změn uvedených v §52 písm. b), jestliže se zaměstnavatel přemísťuje v mezích místa (míst) výkonu práce, ve kterých má být práce podle pracovní smlouvy vykonávána,

§ 52 – jde o důvody:

a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,

b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,

Tzn. při "běžné" reorganizaci výpověď od začátku těhotenství až do skončení rodičovské dovolené (max. do 3 let věku dítěte) dostat nemůžete, ale pokud by šlo o zrušení části zaměstnavatele, tak ano.

• #37874 Reply

J.B.

Dobrý den. Jsem studentka, ale současně i zaměstnanec – zaměstnání trvá poslední 4 roky na stejném místě, jen mám vždy smlouvu na dobu určitou – tj. 1 rok, poté mi smlouvu daší rok prodlouží – opět na dobu určitou na 1 rok. V roce 2009 jsem měla úvazek 0,9, v letošním roce je to jen 0,75 (odpovídá nyní cca 11 500kč čistého měsíčně). Od března letošního roku jsem na neschpence z důvodu rizikového těhotenství. Mohu se zeptat na výpočet výše PPM v případě, že budu po celou dobu těhotenství na neschopence? Bude se vypočítávat i z předchozího roku? Mohou výši PPM ovlivnit i finanční odměny zaměstnavatele? Za odpověď moc děkuji.

• #37875 Reply

J.B.

Ještě doplním, že předpokládaný TP mám v polovině října 2010. Děkuji

• #37876 Reply

Markéta Klein

Dobrý den přeji a dovoluji se na Vás obrátit s následujícím dotazem/dotazy. Jsem nyní podruhé těhotná (opět na "rizikovém"), přičemž podnikám (od 1.6.2010, nemocenské poj. si také od této doby platím v plné výši), termín porodu mám stanoven na 5.2.2011,tj. nástup na PPM 25.12.2010(?). U prvního těhotenství jsou relevantní tato data: – nástup na PPM 11.1.2009, PPM pobírána do 26.7.2009, dále jsem nastoupila na "rodičák" (doba trvání 3 roky). Zajímalo by mne, zda mi vznike nárok na PPM, přičemž mám zato, že první podmínka (180 dnů nem. pojištění před nástupem na PPM) je splněna, ale jsem poněkud rozpolcena se splněním druhé podmínky (270 dnů před nástupem před PPM)…, jelikož na PPM s prvním dítětem jsem nastupovala v ochranné lhůtě (a z "rizikovky") ze zaměstnání, ze kterého mi pracovní poměr skončil 31.8.2008. Nevím tedy, zda se tato doba (myslím tím doba pobírání PPM a dávek NP)do 270 dnů započítává, jestliže pracovní poměr byl skončen toho 31.8.2008. Děkuji, MK

• #37877 Reply

Ivana Zezulová

Dobrý den,

tuto informaci zjistíte na příslušné OSSZ, jež PPM vyplácí. Domnívám se ale, že nemocenské pojištění ze zaměstnání, jež skončilo před více než 2 lety, nelze započíst.

Za splnění určitých podmínek byste měla mít nárok na nemocenskou v souvislosti s porodem a šestinědělím. Po skončení šestinedělí by na základě písemné dohody s Vámi mohl na PPM nastoupit otec dítěte, který by pak mohl zvolit i variantu rod. příspěvku a péči o dítě následně převést zpět na Vás.

Více: http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=4705

Podotýkám, že v příštím roce ale může být vše jinak.

• #37878 Reply

Lu Fialová

Dobrý den,

chtěla bych se optat, planujeme z přítelem miminko, ale dennně dojíždím hodinu a půl do práce do Prahy, tak se obávám že mi to třeba nebude dělat v těhotenství dobře, brzké vstávání, pozdní příjezdy domů a málo spánku, proto se chci se zeptat, kdybych od pana doktrora dostala nedej bože rizikové těhotenství jaký bude výměr nemocenské? smlouvu mám na dobu neurčitou a pracuji zde 1 rok a 3 měsíce .

MOC DĚKUJI ZA INFO

• #37879 Reply

Ivana Zezulová
  • #37880 Reply

Lenka Tačnerová

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak dlouho musím pracovat abych dostala sociální podporu, vím že je to pul roku prace ale jde mi o to jestli je to pul roku v kuse nebo třeba 3 měsíce práíce pak nic a pak třeba zase 3 měsíce práce.

Jestě bych se chtěla zeptat jestli dostanu mateřskou a porodné. Děkuji.

• #37881 Reply

ivzez

Dobrý den,

pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je podmínkou účast na nemocenském pojištění (zaměstnání) v délce minimálně 270 dnů v posledních 2 letech před nástupem na PPM a existence nem. pojištění v době nástupu na PPM nebo nástup na PPM v ochranné lhůtě.

Pro přiznání podpory v nezaměstnanosti je nutné odpracovat minimálně 12 měsíců.

Ani v jednom případě nemusí jít o souvislou dobu.

• #37882 Reply

Bo Ja

Dobrý den,

chci se zeptat, jestli mi vzniká nárok na vyplácení nemocenské, když jsem za poslední dva roky zaměstnána 215 dní? Lékař mi diagnostikoval rizikové těhotenství v 6. týdnu těhotenství.

Děkuji za odpověď.

• #37883 Reply

Gabriela Hübnerová

Dobrý den,od 22.11.2010 přivídělek na rod.dovolené a od 22.1.2011 jsem nastoupila do zaměstnáni po rodičovské dovolené. první těhotenství bylo rizikové, nyní jsem v 10 týdnu těhotenství a opět rizikové.Průměr platu za odracované dny dosáhne na dvou letou rodičovskou dovolenou, mám na ni nárok, když teď zústanu doma na neschopence, než nastoupím na mateřskou? Děkuji za odpověď s pozdravem Hübnerová

• #37884 Reply

Patricie Poláková

Dobrý den. Je mi 21 let. Od prosince 2010 jsem hlášená na úřadě práce, podporu v nezaměstnanosti už mám vyčerpanou. Ráda bych od září 2011 nastoupila na denní nástavbové studium. Bydlím s přítelem v podnájemním bytě, kde nájem činí 5000,- zatím ani jeden z nás v tomto bytě nemá nahlášený trvalý pobyt. Je pro mne výhodnější si ho nahlásit? Chtěla bych se zeptat na všechny dávky a příspěvky na jaké bych při studiu měla nárok? A kolik by přibližně činily? Otec, který žije v Polsku na mě při posledním studiu platil alimenty, musel by platit i při tomto i když jsem po skončení prvního studia pracovala? Předem moc děkuji za odpověď

• #37885 Reply

martina bernatek

Dobry den,

mam dotaz, jsem tehotna, v 8mem tydnu.Jsem zamestatnana ve skolce od lonskeho srpna.mam smlouvu na dobu urcitou do 30.6.Chtela jsem se zeptat, jestli kdyz pujdu na nemocenskou,po ukonceni smlouvy,treba 1.7.jestli mam narok na nemocenskou.Co s tim vsim mam spolecneho zamestnavatel?jak to cele funguje.Dekuji

• #37886 Reply

ivzez

Některé dávky se váží k místu trvalého pobytu, ale nedoporučovala bych "hlásit si" trvalý pobyt bez souhlasu majitele bytu.

Ohledně dávek se obraťte na úřad práce – odbor státní sociální péče a na sociální odbor obecního úřadu (pomoc v hmotné nouzi).

Budete-li dále studovat, měla byste opět mít nárok na výživné – od obou rodičů.

• #37887 Reply

Andrejka

Dobrý den, od 1.8.nastupuju do zaměstnání na plný úvazek. Mám to na dobu určitou na půl roku. Předtím sem pracovala pouze necelé dva měsíce. Pokud bych otěhotněla a nastoupila na rizikové těhotenství mohla bych si zvolit 3 letou variantu ikdyž nebudu mít odpracovaný rok? Kamarádka taky nastoupila do zaměstnání ve zkušební době a zjistila, že otěhotněla. Doktorka jí poslala na rizikové těhotenství a marodila až do šestinedělí a mohla sizvoli tu tříletou variantu. Ještě chci doplnit, že předtím neměla nic odpracováno. Je to takhle možné?

• #37888 Reply

Štěpánka Kváčová

Prosím Vás o radu…jsem studentka vysoké školy a jelikož jsou moji rodiče rozvedení, dostávám od otce každý měsíc alimenty. V červnu se mi ovšem narodilo dítě a tudíž jsem začala pobírát rodičovský příspěvek.Ve studiu však hodlám pokračovat a dokončit magisterské studium. Mám stále nárok na alimenty od otce? Vím, že rodiče by měli platit alimenty dítěti – studentovi – do 26let věku. Platí však toto i v tomto případě? Moc děkuji za odpověď. Kváčová

• #37889 Reply

Maros Piatok

Dobry den prosim o radu manzelka je doma na rd s ditetem ,ma to na 3 roky mezi tim otehotnela a ted cekame druhe miminko tak je vypsana na rizikove tehotenstvi chci se zeptat s ceho se ji vypocita nemocenska ze zakladni mzdy pred tim jak pracovala ve firme (pred narozenim prvniho ditete) anebo z hrube mzdy smlouvu ma na dobu neurcitou.dekuji.

• #37890 Reply

Katarína Vyhlídalová

Dobrý den,chcela by som sa opytat, ci mam narok na matersku, kedze zijem a pracujem uz rok v Cechach, ale obcianstvo mam stale Slovenske. S manzelom planujeme babatko, ale kedze som uz raz potratila, predpokladam, ze pojdem na rizikove. Ako sa u mna vypocita nemocenská a potom materská? A este by som sa chcela opytat, ako by to bolo, keby sa pocas toho rizikoveho tehotenstva chceme vratit na Slovensko? Velmi pekne dakujem za odpoved.

• #37891 Reply

ivzez

Informujte se na OSSZ.

• #37892 Reply

Ali

Dobrý den, s přítelem plánujeme miminko a já bych se chtěla zeptat jestli budu dostávat nějaké peníze když mám v práci smlouvu na dobu určitou, kterou mám do konce ledna a protože mám problémy s vysokým tlakem a daleko dojíždím do práce, tak si myslím, že mě lékařka pošle na rizikové těhotenství. Děkuji za odpověď

• #37893 Reply

Ladislav

Dobrý den,moje přítelkyně má rizikové těhotenství.Od 1.3.2011 podnikala a nyní k 31.10.2011 má pozastavenou živnost.ÚP ji nechce příjmout.Musí si platit zdravotní pojištění sama, když podnikala jen 7 měsíců?

Děkuji za odpověd.S pozdravem L.K.

• #37894 Reply

Charlotte

Dobrý den,

měla bych dotaz. Mám mzdový výměr. Mám důvodné obavy, že když oznámím zaměstnavateli, že mám rizikové těhotenství a že nastupuju na nemocenskou, ještě tentýž den mi změní mzdový výměr(bohužel u mzdového výměru se nepodepisuje souhlas, prostě jen oznámí změnu). Má právo něco takového udělat? Moc děkuju za odpověď

• #37895 Reply

Karel Dlouhý

Nevím, proč by to měl udělat.

Když budete na nemocenských dávkách, tak se stejně změna mzdy neprojeví.

• #37896 Reply

Ivana Holá

Dobrý den moc rada bych vás poprosila o radu ohledne tehotenství.Jsem tehotna v prvnim mesici.Pracuju v jedne firme na uklid a uklizim kancelare,prace to neni tezka a je cista a v teple tak bych tam chtela vydrzet.Jen muj zamestnavatel s prominutim jedna s lidma jak s kusem hadru,protoze holky ktere byly tehotne na halach okamzite vyhodil.Tak by me zajimalo na co mam narok a zda to zamestnavateli musim oznamit okamzite a nebo staci do tri mesicu?V teto firme delam dva a pul roku.A jeste mi konci smlouva 31.7.2012 co bude potom a jak se mi bude vypocitavat materska? Dekuji predem za odpoved,protoze v tech neustalých zmenach se tezko orientuje. S diky predem s pozdravem se louci Ivana

• #37897 Reply

lenka nováková

Dobrý den,

dlouhá leta jsem byla nepřetžitě zaměsnána u jedné společnosti až do 31.1.2012, kdy jsem bohužel už psychicky nezvládala změny a tlaky a ukončila pracovní poměr dohodou (organizační změny, obdržela jsem odstupné). v současné době jsem evidována na ÚP a jsem těhotná. Můj dotaz zní takto: pokud bych nastoupila do nové práce lze předpokládat, že až zaměstnavatel zjistí, že jsem těhotná rozváže se mnou PP ve zkušební době. Pokud půjdu na PN, rozváže ho se mnou po uplynutí 21 dnů PN a nemocenskou budu až do ukončení nemoci. Budu mít nárok na peněžitou podporu v mateřství?

děkuji lenka

(odp. prosím na lenkaw@volny.cz)

• #37898 Reply

ivzez

Bohužel neuvádíte dostatek informací k posouzení situace. Zkuste se se všemi podklady obrátit na OSSZ.

• #37899 Reply

ivzez

Nevykonáváte-li práci, jež by ohrožovala zdraví Vaše nebo dítěte, nemusíte zaměstnavateli těhotenství oznamovat, dokud to neuznáte za vhodné.

Těhotenství není důvodem k rozvázání pracovního poměru.

Pracovní poměr sjednaný na dobu určitou skončí uplynutím sjednané doby bez ohledu na další okolnosti (nemoc, těhotenství, …)

Pokud by byl nástup na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) do 180 kalendářních dnů včetně od skončení tohoto zaměstnání, měla byste na PPM nárok. PPM by se vypočetla z výdělků za posledních 12 měsíců.

Přesné informace získáte na OSSZ.

• #37900 Reply

Ivana Holá

Moc děkuji za velice rychlou odpověď to jsem nečekala je skvělé,když se máte kam obrátit

o pomoc, právě v tu dobu kdy ji potřebuji.Mohu li se ještě zeptat co mám udělat až mi skončí smlouva na konci července?Kde budu žádat o peněžitou pomoc v mateřství? S přáním hezkého dne se loučí Ivana.

• #37901 Reply

Ina Kolaříková

V říjnu 2011 jsem nastoupila do práce a teď 30.3. 2012 mi končí smlouva, kterou mi samozřejmě neprodlouží. Jenže 19.3. jsem zjistila, že jsem těhotná a 21.3. jsem šla ihned marodit, jelikož hrozí, že bych mohla začít krvácet, apod. Jak tedy mám postupovat teď? Sociálka mi řekla, že PP mi normálně končí a nemocenskou mi pak budou vyplácet oni, ale až 4. týden (v dubnu) A co ty první 3 týdny v dubnu? To nebude platit jako nikdo?? Vůbec nevim, co mam dělat. Moc času nemam a to mam jít podepsat ukončení PP. Umíte v tom někdo chodit? Hodně zákonů se změnilo. A ještě….před touto prací jsem byla půl roku na úřadu práce, jelikož před tím jsem byla na RD a nemohla sehnat práci. Takže snad budu mít i nárok na mateřskou. Děkuji za odpověď

• #37902 Reply

ivzez

Náhrada mzdy od zaměstnavatele za nemoc náleží pouze za pracovní směny naplánované do 21. dne nemoci. Protože po skončení pracovního poměru už nebudete mít naplánovány žádné pracovní směny, nebudete mít nárok na nic.

Podklady pro výplatu nemocenské od 22. dne nemoci budete předávat bývalému zaměstnavateli.

Ohledně nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) se obraťte na OSSZ.

[Obávám, že nesplníte podmínky pro přiznání PPM, v takovém případě byste měla od porodu nárok na rodičovský příspěvek.]

• #37903 Reply

Katienka

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat. Jsem asi v 9. týdnu těhotenství a jsem ve zkušební době a protože pracuji jako prodavačka a v práci se tahám s těžkými věcmi, oznámila jsem vedoucí, že jsem těhotná, ale teď se bojím o to, že mě propustí ve zkušební době. Pokud by se tak stalo, měla bych nárok na PPM? Než jsem do této práce nastoupila, byla jsem asi 2 měsíce na úřadu práce a předtím rok pracovala. Z čeho by se PPM vyplácela?

A je možné jít na rizikové těhotenství ještě ve zkušební době? Zkušební doba mi končí 23.6. Pokud budu na rizikovém těhotenství, mohou i tak se mnou rozvázat pracovní poměr ve zkušební době?

Moc děkuji za odpověď! K.

• #37904 Reply

ivzez

Ve zkušební době může zaměstnavatel pracovní poměr i v případě těhotenství nebo nemoci.

Abyste "dosáhla" na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), musela byste na PPM nastoupit v ochranné lhůtě (délkou OL si ve Vašem případě nejsem jista, ale měla byste to zjistit na OSSZ). Na PPM lze nastoupit od začátku 8. do začátku 6. týdne před stanoveným termínem porodu.

Nesplníte-li podmínky pro přiznání PPM, budete mít od porodu nárok na rodičovský příspěvek (RP) ve variantě do 4 let věku dítěte bez možnosti změny. Pokud by ale podmínky pro přiznání PPM splnil otec dítěte, mohl by zvolit jinou variantu RP (vyšší variantu – do 2 nebo 3 let věku dítěte).

• #37905 Reply

Helena Janeckova

Dobry den,

poradte mi prosim, otehotnela jsem a v pracovnim uvazku jsem zamestnana 7mesicu, ale mam priznano jen 5000kc mesicne, z cehoz mi jeste 1000kc ztrhnou na socilani a zdravotni. Prace je to narocna v zakourenem baru a tak budu muset jit na rizikove tehotenstvi, jak se vypocitava rizikove tehotenstvi a plati to zamestnavatel?

dekuji

• #37906 Reply

ivzez

Rizikové těhotenství nespočívá v pracovních podmínkách, ale ve zdravotním stavu nastávající maminky a nenarozeného dítěte.

Zaměstnavatel po Vás nesmí vyžadovat práci v zakouřeném prostředí, v době těhotenství Vás musí převést na jiné nezakouřené pracoviště. Není-li to možné, jde o překážku na straně zaměstnavatele, za niž Vám náleží náhrada mzdy od zaměstnavatele.

Zaráží mne výše Vaší mzdy. Pracujete-li na plný úvazek jako servírka, máte nárok na tzv. zaručenou mzdu minimálně 9.800 Kč měsíčně bez příplatků za práci přesčas, v sobotu, neděli, …

• #37907 Reply

Jan Hlavnička

Vážená paní Janečková,

pracuji jako finanční konzultant a v současné době se snažím řešit problémy žen na rizikovém těhotenství. Dlouho jsem se svým kolegou hledal způsob jak ženám jako vy pomoci, až se naskytla možnost následující: Pokud je žena na rizikovém těhotenství, od 30tého dne kdy je doma začne dostávat dávku 400Kč/Den a to až do konce 32 týdne kdy odchází oficiálně na mateřskou dovolenou. Pokud je však ještě před porodem (a po porodu) hospitalizována v nemocnici na dobu 5-7 dní, získá 1000Kč/den.

Pokud by Vás tato varianta zaujala, neváhejte mne prosím kontaktovat na níže uvedené údaje, rád se s Vámi sejdu a řeknu Vám bližší informace.

S přáním krásného dne

Hlavnička Jan

737 015 442

jan.hlavnicka@ovbmail.cz

• #37908 Reply

Lucinda 21

Dobrý den,

já jsem na rizikovem tehotenství a zatím jsem dostala

jen 5000kč za měsíc a to je málo.Mám nárok na větší častku?

Děkuji

• #37909 Reply

ivzez

Hlavně se nenchte nachytat žádnými "experty" z OVB.

Výše uvedená "nabídka" by pro Vás znamenala pojistit se na uvedenou částku a po určitou dobu si pojištění hradit.

Pochybuji, že by Vás některá pojišťovna pojistila v době těhotenství a nemocenské.

• #37910 Reply

Jan Hlavnička

Dobrý večer,

je mi líto, že nás považuje za "experty" někdo kdo se neodváží ani podepsat. To že se s problematikou žen na rizikovém těhotenství potýkám a zabývám se jí, není nic špatného a to, že jsem pro ně vyjednal podmínky jež jsem výše zmínil bylo jen z mé vlastní iniciativy. Tento projekt je schválen pojišťovnou Allianz a to, že si budete muset platit nějaké pojištění je snad zřejmé, to se týká jakékoli pojistky.

Omlouvám se, že zde řeším tyto záležitosti, jedná se pouze o mou obranu.

Skládám hold ženám na rizikovém těhotenství, proto jsem hledal v mém oboru způsob jak jim pomoci.

Děkuji za pochopení

Jan Hlavnička

+420 737 015 442

jan.hlavnicka@ovbmail.cz

• #37911 Reply

Karel Fuksa

Pane Hlavničko,

je to možné, ale upřímně pochybuji, že jste hledal, jak pomoct ženám v rizikovém těhotenství, jelikož v době kdy pojišťujete tyto v rizikovém nejsou. Pokud by již byly, tak Vás pojišťovna nejspíše požene. Je to můj subjektivní názor, Vy to jistě sám víte nejlépe. Holt – kdo si zde případně dělá neskrývanou reklamu – musí strpět i více kritiky…

S pozdravem KF

• #37912 Reply

Jan Hlavnička

Vážený pane Fukso,

jsem na jednu stranu rád, že jste reagoval a upozornil na tuto problematiku, že pojišťovny to rády nevidí. Nadruhou stranu Váš tón se mne dotknul. Podobně jako si sjednáváte úrazové pojištění, také si ho sjednáte před úrazem a ne po něm, tak nabízíme tuto variantu pro ženy které těhotenství již plánují. 60% těhotenství je totiž klasifikováno jako riziková, proto v případě že žena již na rizikovém těhotenství je, může nastat problém s plněním, ale nesetkali jsme se s tím. Ať se Vám to líbí nebo ne, vyjednal jsem s pojišŤovnou Allianz podmínky které žádná jiná pojišťovna nenabízí a nikdo jiný to zatím nesjednává. Proto se omlouvám za reklamu, ale bylo to zde koncipované spíše jako nabídka pro paní Janečkovou. Děkuji za reakci a názor, příště poprosím slušněji.

Hezký den

Jan Hlavnička

+420 737 015 442

jan.hlavnicka@ovbmail.cz

• #37913 Reply

Karel Fuksa

Pane Hlavničko,

paní Janečkové byste zde asi moc nepomohl, ledaže by plánovala ještě další rizikové těhoteství. Ono bude možná nejlepší, když sem reklamu dávat nebudete či třeba paní Janečkové něco přijspějete, pokud ji chcete pomoci. Já zde pomáhám zadarmo a nechvástám se… KF

• #37914 Reply

Jan Hlavnička

Pane Fukso,

podobně jako Vy jste paní Janečnové odpověděl na její dotaz, a nabídl jí řešení, i já jsem reagoval na toto téma. Proto tento server přece je, aby se lidé radili. Proto v tom nevidím nic závažného. Poslední 2-3 přízpěvky reaguji pouze na Vás a bráním své jméno.

JH

• #37915 Reply

Karel Fuksa

Pane Hlavničko,

ač můžu pochybovat o tom, jestli jste nějaké řešení na konkrétní případ nabídl nebo ne, nechám to na ostatních. Forum by ale dle mého názoru skončilo, kdyby na každý konkrétní případ zde odpověděl někdo třeba z DAS (pojišťovna právní ochrany), že až se pojistí u nich, nebudou mít příště problém. Ale možná se mýlím, možná lidé hledájí právě rady podobného typu, nebudu za ně mluvit, hovořím za sebe… KF

• #37916 Reply

ivzez

Pane Hlavničko,

hoďte si OVB do vyhledávače a pročtete si důkladně odkazy. Možná, že Vás překvapí, s kým spolupracujete.

Termín "experti z OVB" je na místě pro lidi, kteří netuší, že by pojišťovna v tomto případě neplnila, nebo kteří pojištění nabízejí, přestože to vědí (ve druhém případě by byl na místě ostřejší výraz).

PS:

Přestože se Vám to nezdá, podepsala jsem se.

• #37917 Reply

Jan Hlavnička

Vážená paní ivzez,

chápu že jste naštvaná na OVB, ve své podstatě tam pracuje každý, ne všichni dělají svou práci čestně, s tím s Vámi musím souhlasit. Nicméně jsme nehájil značku OVB, ale své jméno. Pracuji sám za sebe, OVB je pouze backoffisová společnost která mi zajistí smlouvy. To že mne házíte do jednoho pytle mne opravdu mrzí. Smlouvu, se zněním jež bylo zmíněno výše mám na svém pracovním stole, kdykoli se můžete zastavit si jí přečíst, nemám problém Vám dokázat že skutečně mluvím pravdu a Vaše nařčení "experta" bylo klamné. Pokud na toto téma chcete se mnou dále diskutovat, napište mi prosím do mé emailové schránky, nechtěl bych tímto tématem nadále zatěýžovat tuto diskusi.

S pozdravem

Jan Hlavnička

+420 737 015 442

jan.hlavnicka@ovbmail.cz

• #37918 Reply

Jan Hlavnička

Pane Fukso,

pokud jsem se Vás mou reklamou (či spíše návrhem možného řešení) dotkl, omlouvám se. Tento projekt je naprosto nový a já jsem byl rád, když jsme ho mohl přivést na svět a vystavit zde. Samozřejmě chápu vaši reakci na DAS.

Hezký den

Hlavnička

• #37919 Reply

hel v

DOBRY DEN CHTELA BYCH SE ZEPTAT NASTOUPILA SEM DO NEMECKA DO PRACE A PO TRECH TYDNECH SEM ZJISTILA ZE SEM TEHOTNA ODPRACOVALA SEM SI MESIC A TED SEM DOMA NA RIZIKOVEM TEHOTENSTVI. CHCI SE ZEPTAT JESLTI ME MUZOU VE ZKUSEBNI DOBE VYHODIT A KDYBY JO JESLTI MAM PRO ODPRACOVANEM MESICI NAROK NA NEJAKE MARODNE BEHEM DALSICH MESICU.NEBO JESLIT TO ZALEZI NA TOM CO SEM PREDTIM NEZ SEM NASTOUPILA DO TETO PRRACE MELA ODPRACOVANO?

• #37920 Reply

Hasmanová

Dobrý den, jsem ve 4.měsíci těhotenství. Byla jsem: od 25.5.2010 do 31.1.2012 zaměstnaná u "firmy A", po té jsem byla vedena na Úřadu práce od 1.2. do 1.5.2012 a po té jsem byla zaměstnaná u "firmy B" na dobu určitou od 2.5. do 30.6.2012. Mezi tím jsem v květnu zjistila, že jsem těhotná. A od 1.7. 2012 jsem nastoupila na neschopnost. Slyšela jsem, pokud by to můj zdravotní stav dovolil a já mohla ukončit neschopnost a např. v září nastoupit zase na dobu určitou k "firmě B", byť třeba na týden, budu mít nárok na mateřskou. Je to prosím Vás možné? Předem děkuji za odpověď.

• #37921 Reply

ivzez

Proč na nás křičíte?

Nemohla byste dotaz napsat normálně – malými písmeny a s diakritikou? (Tento text se mi špatně čte.)

• #37922 Reply

ivzez

Není to možné.

Ochranná lhůta ze zaměstnání u firmy A (180 kalendářních dnů) skončila a ochranná lhůta ze zaměstnání ve firmě B skončí na přelomu srpna a září.

Nastoupíte-li v září do stejného nebo dalšího zaměstnání, bude ochranná lhůta činit tolik kalendářních dnů, kolik dnů bude trvat nemocenské pojištění (zaměstnání).

• #37923 Reply

ivzez

Omyl, pane Hlavničko,

já nejsem naštvaná na OVB, nýbrž na Vás a Vám podobné "experty".

Tazatelka je ve složité životní i zdravotní situaci, a Vy jí místo pomoci nebo alespoň rady zamýšlíte vnutit pojištění, z něhož bude mít prospěch pouze zprostředkovatel.

Můžete se to snažit zaobalit, jak chcete, každému, kdo umí číst, je situace zřejmá.

ivzez

• #37924 Reply

Jan Hlavnička

Bezdůvodně urážet a hanit príci někoho jiného dokáže každý, Vy jste přednesla paní Janečkové svůj návrh, podobně tak i já. Napsal jsem pouze to co jsem schopen zajistit, nikomu jsem nic nevnucoval a ničí řešení jsem neshazoval. Pokud na mne dále chcete urážet a schovávat se za předzdívkou, napište mi prosím na můj email, ať zde nezabíráme prostor pro potřebnější diskuse. Samozřejmě Vám také nabízím stránky projektu http://www.pregnancycredit.cz , kde se dovíte trochu víc.

Jan Hlavnička

+420 737 015 442

jan.hlavnicka@ovbmail.cz

http://www.pregnancycredit.cz

• #37925 Reply

ivzez

Pane Hlavničko,

máte pravdu, bezdůvodně se urážet a slibovat nesplnitelné dokáže každý "expert". Rozumný člověk by už dávno uznal svou chybu a přestal se dohadovat.

_

Projděte si ještě jednou v klidu, co jste zde tazatelce nabídl. Odmyslete si od nabídky své jméno a za OVB si dosaďte kteroukoliv konkurenční společnost.

Máte?

Jak korektně na Vás "nabídka" nyní působí?

• #37926 Reply

ivzez

Pane Hlavničko,

tazatelkám v pracovní neschopnosti kvůli rizikovému těhotenství nejste schopen zajistit vůbec nic (do projektu, kterému zde děláte reklamu, by musely vstoupit před rizikovým těhotenstvím).

_

K webu:

Web hostuje na Savaně, držitelem domény je Michal Miko, web zaregistrovala 11. 7. 2012 Savana, není zřejmé pro koho.

Mezi partnery jsou pouze loga 4 pojišťoven, v kontaktech pouze 4 zprostředkovatelé včetně Vás (mimochodem, proč nepoužíváte e-mail projektu?) a M. Mika, neexistují všeobecné obchodní podmínky a chybí další povinné údaje. Nabídka spolupráce diskriminuje některé věkové skupiny.

Další nedostatky:

– neúplné a zavádějící (záměrně??) údaje o projektu

– používání matoucích výrazů

(příspěvek, zažádat o dávky, výše "dávek")

– odvolávání se na EU,

s níž projekt pravděpodobně nemá nic společného

– gramatické chyby už jen dokreslují obrázek

_

Podle mne jde o jinou formu pojištění denní dávky pro případ nemoci, která je určena ženám s rizikovým těhotenstvím. Na to ovšem člověk musí přijít mezi řádky, tuto informaci (záměrně??) nezveřejňujete.

Nerozumím Vašemu podceňování tazatelek. Soudný člověk by přece nejednal s "firmou", jež nezveřejní ani povinné údaje, neuzavřel a neplatil by pojištění, o němž od začátku ví, že z něj nebude mít nárok na plnění.

_

Závěr:

Děláte tu reklamu projektu, který nepůsobí seriózním dojmem, a to velmi nekorektním způsobem (zde by byl na místě spíše ostřejší výraz).

• #37927 Reply

hely

Dobrý den chtěla jsem se zeptat ,nastoupila jsem do nemecka do práce a po třech tydnech jsem zjistila že jsem těhotná,odpracovala jsem si měsíc a ted jsem doma na rizikovém těhotenstvi.chci se zeptat jestlimě můžou ve zkušebné době vyhodit a kdyby jo jeslti mám po odpracovaném měsící nárok na nějaké marodné behem dalších měsíců.nebo jeslti to záleží na tom co jsem předtím než jsem nastoupila do této prace měla odpracováno?

• #37928 Reply

ivzez

Jesti jste zaměstnána v Německu, neřídí se Váš pracovní poměe naším zákoníkem práce.

Doporučuji se informovat v některé německé pracovně právní poradně.

• #37929 Reply

Jan Hlavnička

Paní ivzez,

nevím, jestli Vám dělá takovou radost mne stále urážet a schazovat, pokud ano, poslušte si, tím jen podrýváte svou autoritu. Rád s Vámi budu i nadále na toto téma diskutovat, abych Vás dostatečně informoval o projektu, který zde pomlouváte a rád Vám dokážu že není tak špatný jak si očividně myslíte. Je to Váš názor, nic s tím nenadělám. Ale další diskusi opravdu chci vás po mailu, proto ho prosím uveďte. To že je web na savaně a registrován na mého kolegu je snad informace naprosto zbytečná, nechápu proč ji zde uvádíte, zprostředkovatelé jsou 4 z důvodu, že je projekt nový a prozatím v něm nikdo jiný nepracuje, (mail jsem zde neuvedl z toho důvodu, že v době přidání mého prvního přízpěvku na tyto stránky ještě nebyl funkční, nemohl bych teda tazatelkám odpovědět), a rád se nechám poučit jaké skupiny diskriminujeme nabídkou práce, případně se těmto skupinám omlouvám.

Hezký den

• #37930 Reply

ivzez

Pane Hlavničko,

viděl jste vůbec web, na nějž jste sem dal odkaz? Pouze jsem zhodnotila, jak na mne působí.

Měl byste se zamyslet nad svým vystupováním a nad oficiální prezentací projektu. Nad tím, co byste měl napravit, ev. co byste mohl udělat pro jeho lepší vyznění.

Pro začátek by stačilo projekt nabízet těm, komu může pomoci, a to nikoliv spamováním ve fóru orientovaném na pracovně právní problematiku.

Vaše snaha mne urazit nebo vyprovokovat se míjí účinkem. Já na rozdíl od Vás nikoho a nic nepomlouvám, pouze jsem zhodnotila firemní web, na který jste sem sám vložil odkaz.

Víte, ono je celkem jedno, že je v projektu zatím málo zástupců. Ale není jedno, že web nesplňuje povinné náležitosti.

Urážíte-li se pro pravdivost mých konstatování, a pro adekvátní kritiku Vašeho počínání, je to Váš problém, já Vás neurážím.

Vám to ovšem zřejmě stále nedá, a toužíte o svých "kvalitách" a o svém náhledu a zhodnocení situace přesvědčit další čtenáře.

Neberu Vám to.

Pěkný den.

ivzez

___

PS:

Fórum pro "svou prezentaci" jste si vybral sám. Já člověku, který nedokáže rozlišit, co je rada či nabídka pomoci a co už je spam, svůj e-mail sdělovat nehodlám.

• #37931 Reply

Katka Kadlecova

Dobry den,jsem ted na nemocenske pri zamestnani a potom hned nastupuji na PPM. pocita se mi doba na nemocenske jako odpracovana doba abych splnila tech 270 dni?

• #37932 Reply

Petra Barborakova

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli se mohu zdržovat na dvou adresách během neschopenky vystavené pro rizikové těhotenství tj. 14 dnů na Moravě a 14 dnů v Čechách, pocházím z Moravy kde žijí starší rodiče a rádi by mě viděli a potom bych potřebovala být i na druhém bydlišti s manželem a kvůli vyřizování formalit v práci. Děkuji za odpověď a přeji pěkný den. PB

• #37933 Reply

ivzez

Zkuste se dohodnout s ošetřujícím lékařem, ale obávám se, že opakované střídání adres bude vadit jemu i OSSZ.

• #37934 Reply

Jakub Matouš

Dobrý den,

chci se zeptat na možnost vzniku vyplácení nemocenské OSSZ v případě rizikového těhotenství u mé manželky se kterou plánujeme dítě. Případně radu, jak co udělat, aby jsme měli nárok na nějaké dávky

k manželce:

věk 24 let, v současné době nezaměstnaná a vedena na ÚP, půl roku zaměstnána na dobu určitou (hr. měs. mzda 10.000,-), kdy zaměstnavatel platil nemoc. poj., k 3.10.2012 jí bylo ukončeno studium na VŠ (§ 56/1 písm. b) z.č. 111/1998 Sb.,) na ÚP vedena i během studia, nepobírala ani nepobírá žádné dávky

ke mě:

pracující státní zaměstnanec od 1.8.2007 průměr. hrubá měs. mzda 25.000,-Kč

Předem děkuji za odpověď

Jakub Matouš

• #37935 Reply

Pavla Tomanová

Dobrý den, jsem studentka VŠ (předpokládám ještě do ledna 2013), zároveň jsem nastoupila do zaměstnání na HPP na dobu neurčitou s 3 měsíční zkušební dobou. V práci jsem necelý měsíc a zjistila jsem, že jsem těhotná (v 5. týdnu). Vzhledem ke zdravotnímu stavu asi nastoupím na rizikové těhotenství, proto by mě zajímalo, zda mi bude někdo vyplácet nemocenskou, pokud zaměstnavatel pracovní poměr ve zkušební době během mé nemocenské zruší (předpokládám, že to udělá, když na to má nárok).

Před tímto zaměstnáním jsem odpracovala 3 měsíce v jiné firmě na HPP, jinak nic, byla jsem a stále jsem studentka.

Děkuji.

• #37936 Reply

bublina

Dobrý den,

jsem od srpna na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Původní výše výdělku je 15000,- hrubého. Můžete mi prosím poradit jaká je správná výše nemocenské od OSSZ, našla jsem 3 návody a není mi to příliš jasné. Děkuji za odpověď.

• #37937 Reply

ivzez

Manželka není nemocensky pojištěna (to jsou jenom zaměstnanci), takže by neměla nárok ani na nemocenské ani na peněžitou podporu v mateřství.

• #37938 Reply

ivzez
  • #37939 Reply

ivzez

Na nemocenské by byl nárok i po skončení zaměstnání.

Pravděpodobně však nesplníte podmínky pro přiznání peněžité pomoci v mateřství.

• #37940 Reply

MIROSLAVA

Vaše žena je sociálně pojištěna registrací na PÚ.

Dále bych doporučila pojištění proti pracovní neschopnosti vztahující se na rizikové těhotenství. Opravdu funguje i přes komenty níže…..

Zde je tel. na člověka, který mi v tomto pojištění pomohl…. p.Schneider 775535443

• #37941 Reply

ivzez

Mýlíte se.

Stát za uchazeče o zaměstnání hradí pouze zdravotní pojištění. Sociální pojištění za ně nehradí nikdo a k sociálnímu pojištění se nikdo ani nemůže přihlásit dobrovolně.

Nemocenské pojištění je částí sociálního pojištění.

Uchazeči o zaměstnání nejsou nemocensky pojištěni.

Místo spamování by bylo lepší se o na úřadu práce, případně na OSSZ informovat.

• #37942 Reply

Veronika Vítková

Dobrý den, 31.12.2012 jsem ukončila pracovní poměr v práci, kde jsem pracovala 5 let, nyní od 1.1.2013 jsem zaměstnaná v nové práci na dobu neurčitou. Jsem ve 14 týdnu těhotenství a od poloviny března jsem na neschopence (viroza), OL i gynekolog se shodli, aby se má neschopenka převedla na rizikové těhotenství. Chci se zeptat, zda mám nárok na vyplácení peněz od státu na rizikové těhotenství, když jsem v nové práci odpracovala 2,5 měsíce. Děkuji Vítková

• #37943 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den, paní Vítková,

z Vašeho dotazu není úplně jasné, co přesně máte na mysli "penězi od státu na rizikové těhotenství". Pokud máte na mysli nemocenskou, tu samozřejmě můžete pobírat i nadále – až do nástupu na mateřskou. Jste-li v nové práci stále zaměstnaná (nebyl s Vámi pracovní poměr zrušen ve zkušební době), budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství a volbu výše rodičovského příspěvku. Pokud již zaměstnaná nejste a pracovní poměr byl ve zkušební době zrušen, pak Vám nárok na nemocenskou nejspíš nevznikne, protože v době nástupu na mateřskou již nebudete v ochranné lhůtě – ochranná lhůta bude stejně dlouhá jako Vaše poslední zaměstnání. Jestliže ale máte nárok na nemocenskou, budete moci do 6. týdne po porodu čerpat nemocenskou v souvislosti s porodem a následně si volit výši rodiočvského příspěvku.

• #37944 Reply

Alžběta Musilová

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jakým způsobem se mi bude vyplácet nemocenská, když mám smlouvu na dobu určitou a to do 30.6.2013 a od 21.3.2013 jsem na neschopence s rizikovým těhotenstvím. Termín porodu mám až v listopadu. Vztahuje se na mě ochraná lhůta? A budu mít vůbec nárok na mateřskou, když už v té době nebudu zaměstnaná? V této práci jsem rok a půl. Předem děkuji za odpověď.

• #37945 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

nemocenskou můžete pobírat i po skončení Vašeho pracovního poměru – až do nástupu na mateřskou. Nárok na mateřskou mít budete, protože máte odpracováno více než 270 kalendářních dní během posledních dvou let a v době nástupu na mateřskou budet v ochranné lhůtě, která činí 180 kalendářních dní od skončení zaměstnání. Takže budete mít nárok na mateřskou a současně budete moci volit výši rodičovského příspěvku.

• #37946 Reply

Veronika

Dobrý den,

jsem od 1.2. 2013 v evidenci úřadu práce jako nezaměstnaná (předtím v kuse zaměstnaná čtyři roky). Na začátku března jsem otěhotněla a vzhledem ke zdravotnímu stavu musela zůstat ležet. Tím mi utekla i jedna práce, se kterou jsem počítala. Mám teď nárok na nějakou nemocenskou, když nemůžu chodit do práce a nejsem zaměstnaná?

Děkuji za odpověď

• #37947 Reply

Štěpánka

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli a popř. jak by se mi počítala nemocenská a mateřská, když jsem 6 let pracovala u jedné firmy (od 1.2.2013 do 30.4.2013 jsem byla na neschopence)- nyní jsem podala výpověď a k datumu 1.8.2013 ukončuji dohodou pracovní poměr.Poté ihned nastupuji do nového zaměstnání. Těhotenství plánujeme,takže pokud bych teoreticky otěhotněla měsíc nebo dva po nástupu do nového zaměstnání, nemocenská a mateřská by se počítali z nově nastoupeného nebo z předchozího zamětnání? S tím, že po předchozích zdravotních problémech musím ihned nastoupit na rizikové těhotenství…

Moc děkuji za odpoveď

Š.H.

• #37948 Reply

Beáta Janků

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když jsem na neschopence s rizikovým těhotenstvím a pracovní smlouvu mám na dobu určitou, zda musím po zkončení pracovní smlouvy dodržovat určené vycházky? Děkuji za odpověď.

• #37949 Reply

ivzez

Samozřejmě.

Nebudete-li dodržovat léčebný režim po celou dobu pracovní neschopnosti, může Vám OSSZ snížit nebo odebrat nemocenské (i zpětně – musela byste část vracet) a vyměřit pokutu.

Případně může být neschopenka ukončena.

• #37950 Reply

ivzez

"Výpověď dohodou" neexistuje: Buď jste dala výpověď, nebo jste se se zaměstnavatelem o rozvázání pracovního poměru dohodla.

Rodinu bych plánovala nejdříve po skončení zkušební doby v novém zaměstnání. Pokud byste totiž ve zkušební době nastoupila na neschopenku, mohl by zaměstnavatel po uplynutí prvních 21 dnů nemoci pracovní poměr zrušit ve zkušební době.

V takovém případě byste nemusela splnit podmínky pro přiznání peněžité pomoci v mateřství.

Spolu se zaměstnáním skončí i nemocenské pojištění. Tzn., že pokud byste podmínky splnila, počítala by se PPM pouze z nového zaměstnání.

• #37951 Reply

ivzez

Uchazeči o zaměstnání nejsou nemocensky pojištěni, proto nemají nárok na nemocenské ani na peněžitou pomoc v mateřství.

Bude-li možné stanovit vyměřovací základ u otce dítěte, budete moci zvolit variantu rodičovského příspěvku.

Jinak budete mít nárok na rodičovský příspěvek od porodu do 4 let věku dítěte.

• #37952 Reply

Pavla Novakova

Dobrý den,

byla jsem zamestnana cca 3 roky u jedne firmy. Mzda cinila cca 11000 cisteho. Nyni jsem 2 mesic doma rizik. tehotenstvi. Prisli mi 3000,- nemocenské, coz mi prijde malo. je to v poradku? děkuji za odpoved

• #37953 Reply

ivzez

Neuvádíte dostatek informací k posouzení situace.

Odpověď na téma: rizikové těhotenství
Informace o uživateli: