Rodinné právo

Forum Fóra Rodinné právo Různé Rodinné právo

Zvolené téma obsahuje celkem 16 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Roman M. a poslední změna je stará 8 let, 1 měsíc.

• Autor

Jana Dulavová

Dobrý den,prosím o radu.Manželovi rodiče se rozvedli,otec

přestal chodit do zam.,byl veden na ÚP,ale neměl zájem ani o povinné návštěvy ÚP.Byl vyřazen z evidence.Neplatí si leta ani soc. ani zdrav. poj.Již několik let se nestýkáme.Nemá zájem nic řešit i přes opakované domlouvání.Vztahy v manželově rodině nikdy nebyly dobré.Jeho otec"zůstal na krku"bývalému švagru/manželova sestra se s ním taky rozvedla/,který má domek a je mu líto otce zatím vyhodit na ulici.Máme strach,že jakmile se otci něco stane a skončí v nemocnici,tak budeme muset za něj platit dluhy na soc. a zdrav. poj.aj.Můžeme se prosím nějak bránit a nebo učinit nějaká předběžná opatření,jak zabránit platit narůstající dluhy za otce,který dokonce i dost pije?

Děkuji za odpověď.

• #31390 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

za otce rozhodně žádné dluhy platit nemusíte – to rozhodně není povinnost dětí.

Dluhy pouze přecházejí na dědice v rámci dědického řízení a to pouze do výše nabytého dědictví a pouze přihlášené pohledávky věřitelů.

• #31391 Reply

hana jandova

Po 11 letém manželství se chci nechat rozvést.Manžel však odmítá na rozvod přistoupit. Jakou žádost bych měla podat a jak v takovém případě probíhá rozvod máme dvě nezletilé děti.

• #31392 Reply

Petr Petr

Chcete li se s manželem rozvést, můžete podat návrh na rozvod sama. Soud pak bude zkoumat, zda došlo k hlubokému a trvalému rozvratu manželství a pokud nabude dojmu, že tomu tak je, manželství rozvede (předtím upraví poměr k dětem po dobu po rozvodu) i bez souhlasu druhé strany.

Budete tedy muset podat žalobu, kdy jelikož máte nezletilé děti je třeba ještě před podání této žaloby o rozvod podat i návrh na úpravu poměrů dětí na dobu po rozvodu, kdy soud musí rozhodnout o tom, komu z rodičů budou děti svěřeny a ohledně výše výživného.

• #31393 Reply

hana jandova

Kolik by mě pak tento rozvod přibližně stál ,kde mám sehnat žádosti a kam je pak podat. Je možné požádat o odpuštění soudních poplatků a za jakých podmínek? děkuji za radu .

• #31394 Reply

Petr Petr

Žaloba o rozvod se podává u soudu, v jehož obvodě máte jako manželé poslední společné bydliště (zpoplatněno 1.000,-Kč.). Jelikož máte nezletilé děti je třeba ještě před podání této žaloby o rozvod podat i návrh na úpravu poměrů dětí na dobu po rozvodu (bez poplatku).

Žaloba o rozvod musí obsahovat označení soudu, jemuž je žaloba určena, označení účastníků řízení, dále v žalobě musejí být vylíčeny skutkové okolnosti, musejí být navrženy důkazy a je třeba uvést i výrok, který má být soudem vydán. Žaloba musí být podepsána a datována. K žalobě by měly být přiloženy i fotokopie podstatných důkazů, zejména oddací list atd.

Pokud si na toto netroufáte sama a nemůžete si popřípadě dovolit služby advokáta, zajděte si pro bezplatnou radu na pracoviště OSPOD, které naleznete na příslušném Městském úřadě.

• #31395 Reply

hana jandova

Děkuji za rady.Jen se chci ještě zeptat zda musíme žít s manželem odděleně abych mohla podat žalobu.Dosud žijem ve společné domácnosti.Děkuji

• #31396 Reply

Dobrý den,

je naprosto nepodstatné, zda žijete spolu nebo ne. Tato otázka má vliv pouze v případě tzv. dohodového rozvodu, o který se však ve vašem případě nejedná.

• #31397 Reply

Petra Kollerová

Dobrý den, prosím o radu. Teta je rozvedená, její exmanžel má dost dluhů a vyhrožuje jí, že po jeho smrti přejdou jeho dluhy na jejich společného plnoletého syna. Dědí se dluhy? Lze s tím něco udělat ještě za života otce? Něco jako zřeknutí se dědíctví?

Za odpověď děkuji

• #31398 Reply

Dobrý den,

za života otce s tím nic dělat nelze. V současné době se dědí dluhy do výše nabytého dědictví. Dědictví však lze odmítnout prohlášením učiněným před soudem nebo notářem na jejich výzvu v rámci dědického řízení.

• #31399 Reply

Bob Bobster

Mám problém, otec, s kterým se již cca 15 let nestýkám nadělal dluhy, hrozí mu exekuce a dokonce vypovězení z domova důchodců. Mám obavy, aby podle nějakého zákona mi soud nevyměřil zaplatit za otce dluhy nebo abych se o něj staral, když se ke mě vždy choval hůře nežli cizí. Nejhorší případ by byl, kdyby u mě zaklepal exekutor kvůli němu. Nemáme sice stejné trvalé bydliště, ale v našem bezprávním státe se už opravdu člověk bojí i svého stínu.

Moc prosím o radu. Děkuji

• #31400 Reply

Petr Petr

Váš majetek je pro exekutora nedotknutelný, vy sama přece nic nedlužíte a otec jako svéprávný člověk si za své dluhy zodpovídá jen sám. Navíc jaký by měl exekutor důvod chodit do vašeho bydliště, když se tam ani otec (dlužník) nezdržuje a nemá zde tedy ani žádný exekucí postižitelný majetek.

• #31401 Reply

Bob Bobster

Jde ale o zákon o rodině a vyživovací povinnost dítěte k rodiči. Tuším, že je to § 87. Tady je možností exekuce už asi reálnější. Je možné zříct se vyživovací povinnosti?

• #31402 Reply

Ale vyživovací povinnost nesouvisí s povinností hradit za někoho dluhy. Teoreticky by bylo možné, aby otec podal soudu návrh na určení výživného po Vás jako synovi, nicméně jeho dluhy nejsou vaší starostí.

• #31403 Reply

František Čajkovič

Dobrý den,

rád bych se zeptal na následující. Můj otec několik let neplatil soc. a zdr.pojištění (dluh v řádu desítek tisíc). Nyní žiji v družtevním byt, jehož podíl je napsán na mě. Otec zde má zatím trvalý pobyt. Nyní dorazil soudní vykonavatel a označil k exekuci mé vlasní věci. Zde je již podána vylučovací žaloba.

Nyní plánujeme provést změnu trvalého pobytu na chatu(majitel má sestra). Otec se však občas vyskytuje u mě doma.

Otázka je, zda-li nějak mohu zabránit případným dalším návštěvám exekutora. Předpokládám, že změna trvalého pobytu nepostačí? Vzhledem k tomu, že se jedná o mého otce, nerad bych mu říkal ať se zde prostě již nikdy neobjevuje? Děkuji za případnou odpověď.

• #31404 Reply

Milena Barešová

dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je má povinnost jít na neschopenku v případě, že jsem těhotná a nemohu vykonávat dosavadní práci. Zaměstnavatel mi odmítl přeřazení na jinou práci z důvodů, že jiná není. Proto jsem odešla na neschopenku. Doktor mi, ale řekl, že pokud zaměstnavatl nemá jinou práci pro těhotné má mě ponechat doma platit mi normální mzdu. Prosím poraďte mi, zda jsem povinna jít na neschopenku. Děkuji Barešová

• #31405 Reply

Roman M.

Dobrý den,

Vaše situace je sice nepříjemná ale ne neobvyklá. Pracovní právo na to pohlíží tak že nejste dočasně spůsobilá pro výkon svého povolání a zaměstnavatel vám nemůže dát výpověd a stejně pro Vás nemá jinou práci.

Tu je zákon už vachrlatý neboť říká že někdo, něco, nějak. Tu je možno dát je 3 rady:

-pokud nejste na neschopence nebo nemáte volno tak jděte do práce, ale nemusíte dělat práci kterou vám lékař zakázal.

-kontaktujte Oblastní inspektorát práce v místě bydlistě

-a nejlíp uděláte když se poradíte s právníkem

To co dělá Váš zaměstnavatel je hnus.

Odpověď na téma: Rodinné právo
Informace o uživateli: