Rozdělení domu

Forum Fóra Občanské právo Dědictví Rozdělení domu

Zvolené téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Lucie Jindrová, advokát a poslední změna je stará 9 let, 6 měsíců.

• Autor

René

Dobrý den.Vlastním 1/2 domu zděděnou po mém otci.Druhou polovinu vlastní má matka.Není však určeno která polovina komu patří.Dům nelze ani rozdělit, protože má jediný vchod.Bohužel se s matkou rozumně nedohodnu na rozdělení domu a zahrady.Na vyplacení její poloviny nemám dostatek financí a ani ona mě nechce vyplatit.Chtěl bych se zeptat co v takovéto situaci mám dělat a na co mám právo.

děkuji

• #70934 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

záleží na tom, čeho chcete dosáhnout. Můžete se dohodnout na prodeji domu, nebo podat žalobu soudu na vypořádání podílového spoluvlastnictví k nemovitosti.

Nicméně, existence 1 vchodu nebrání tomu, aby byly v domě vymezeny bytové jednotky a určeny společné prostory. Pokud však nelze ani toto, doporučuji dům prodat. Pokud na to půjdete přes soud, získáte podstatně nižší částku.

• #70935 Reply

René

Zdravím,

děkuji za Vaši odpověď.Chci dosáhnout hlavně klidu, je mi jedno jestli budu dům sdílet s ní nebo bez ní.Hlavně je tu problém se dohodnout na čemkoliv. S prodejem nesouhlasí, a na žalobu u soudu nemám finance.Jsem invalidní důchodce,je mi 23 let.Mám ještě nějaké možnosti kromě soudu co by na ní platilo?Stále se hádáme,z jejich výhružek už mám docela obavy.Předem děkuji za odpověď.

S pozdravem René .

• #70936 Reply

Dobrý den,

víceméně jsem Vám již odpověděla výše.

Nicméně vzájemné hádky za Vás nevyřeší nikdo, pokud spolu budete stále bydlet.

• #70937 Reply

Zdeněk Sedlák

Věc: Darování svého podílu na rodinném domku dceři

Podílníků domu je několik: matka, 1 dcera, 1 syn a snacha.

Každý má v katastru nemovitostí zaknihován svůj určitý podíl vyjádřený zlomkem podílu (na př. matka 1/3).

Matka chce tuto 1/3 rodinného domku darovat dceři, která je již nyní spouvlastníkem 1/9 tohoto domku.

DOTAZ:

1- Může matka darovat svůj podíl bez souhlasu ostatních spoluvlastníků?

2- Musí být v darovací smlouvě u dárce uveden výraz výlučný majitel?

3-Co znamená výraz výlučný vlastník? Je to vhodný výraz pro případ, když je majitelů 1 nemovitosti více?

4- Je nutné nechat podepsat darovací smlouvu před notářem?

Děkuji za odpověď

• #70938 Reply

Dobrý den,

ad 1) ano může, protože se jedná o převod osobě blízké.

ad 2 + 3) nemusí, resp. v tomto případě ani nesmí, protože zde se nejedná o jednoho výlučného vlastníka, ale o 4 podílové spoluvlastníky

ad 4) ano, alespoň na jednom výtisku smlouvy musí být ověřené podpisy účastníků smlouvy a to buď před notářem nebo úředníkem na obecním úřadě.

Odpověď na téma: Rozdělení domu
Informace o uživateli: