Rozvod pred 26lety a katastr

Forum Fóra Rodinné právo Manželství a rozvod Rozvod pred 26lety a katastr

Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  právní vrba a poslední změna je stará 6 let, 6 měsíců.

 • Autor
  Příspěvky
 • #28263 Reply

  Jana Baleova

  Dobry den,

  mam dotaz ohledne meho pribuzneho. Pred 26 lety se rozvedl s manzelkou. V manzelstvi koupil za 35tis domek. Pamatuje si, ze u pravnika ona odesla prasknutim dveri. Jde ted ale o zasadni vec. Neresil po cela leta to, ze ona je zapsana v katastru s podilem 1/2. Do domu behem let investoval svych spoustu penez. Vse opravil atd. Ona uz ma noveho manzela a ten nyni po 26 letech z niceho nic dal na internet inzerat, ze 1/2 domku proda za 600tis (fotky v inzeratu jsou z dalky, aby ho nikdo nevidel, vymysleny pocet mistnosti atd.) – prisli jsme na to, jelikoz se tam nekdo byl na to zeptat. Mozna se jen snazi postrasit…

  Nejhorsi je, ze se nam nedari dohledat zadne rozvodove papiry a smlouvy, ktere po rozvodu vznikly. Nepamatuje si uz ani jmeno pravnika (to by se snad ale z nej vymacklo). Jsou nekde tyto papiry uchovavany?

  Jde ted o to, co delat dal. Zda je nejaka moznost ji vyskrtnout po takove dobe z katastru. Zda by pribuzny musel vyplatit 50% ze soucasne ceny domu?

 • #28265 Reply

  právní vrba

  Váš příbuzný má RD v podílovém spoluvlastnictví s exmanželkou (každý 1/2), to je v souladu s právem – neřešili, doplatili…

  Pokud chce jeden ze spoluvlastníků prodat svůj podíl třetí osobě (nikoliv blízké), musí jej napřed (za stejných podmínek jako 3.osobě) nabídnout zbývajícímu spoluvlastníku. Pokud tedy exmanželka inzeruje prodej své poloviny, nic se neděje. Ale až najde skutečného kupce, musí splnit své povinnosti ze zákonného předkupního práva.

  Jinak podílové spoluvlastnictví lze také zrušit a vypořádat – dohodou nebo soudem. V rámci vypořádání pak lze vyřešit i náklady a zhodnocení, které v mezidobí realizoval jen jeden ze spoluvlastníků.

Odpověď na téma: Rozvod pred 26lety a katastr
Informace o uživateli: