Rozvod-rozdělení majetku

Forum Fóra Rodinné právo Manželství a rozvod Rozvod-rozdělení majetku

Zvolené téma obsahuje celkem 14 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  právní vrba a poslední změna je stará 6 let, 2 měsíce.

• Autor

Jana Kratochvílová

Dobrý den,

píšete, že v případě rozvodu by manželka měla nárok na urč. vypořádací podíl za to, že manžel má firmu s.r.o a je jejím polovičním majitelem ( 1/2 firmy vlastní jeho kamarád). Jak se tento vypořádací podíl určuje a jaké kroky je nutné provést?

• #26966 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

pokud nedojde k vzájemné dohodě, určí podíl soud na základě znaleckého posudku v řízení o vypořádání SJM po rozvodu.

• #26967 Reply

Taťána Slivková

Máme společný družstevní byt a já si chci vzít hypotéku na koupi domu. vypořádací podíl z bytu chci použít na rekonstrukci.chci nejdříve převést byt do osobního vlastnictví, ale co když manžel nebude chtít?

Jaké mám možnosti a jak se změní vypořádací podíl ?

Děkuji

• #26968 Reply

IVETA POPKOVÁ

Rozhodla jsem se pro rozvod a chtěla bych vědět,zda se musím dělit s manželem o nemovitost,když je napsaná na mě a já jí získala dědictvím polovinu a druhou polovinu darováním v době manželství.

• #26969 Reply

Petr Petr

Do společného jmění manželů mimo jiné nepatří majetek získaný dědictvím (ten je ve vlastnictví dědice) a majetek získaný darem (ten je ve vlastnictví obdarovaného). Pokud jsou však obdarováni oba manželé, pak je v jejich spoluvlastnictví.

• #26970 Reply

IVETA POPKOVÁ

Tuto nemovitost jsme ale společně v manželství opravili,tak čeho se bude týkat majetkové vyrovnání.

• #26971 Reply

Petr Petr

Majetkové vyrovnání se bude týkat společně vložených finančních prostředků do investic týkajících se dané nemovitosti. Jednoduše řečeno podělíte se o ty peníze které jste společně vložila s manželem do oprav domu.

• #26972 Reply

IVETA POPKOVÁ

Prosím o radu,jak to doložím soudu nebo právníkovi,když nemám všechny účtenky,nebo jak se to dělá.

• #26973 Reply

Petr Petr

Uvedený dům je podle toho co uvádíte váš a vy nic dokládat tedy nemusíte, záleží na manželovi jaké doklady či svědky sežene a kolik finančních prostředků následně z vás dostane.

• #26974 Reply

Vlastimil Rod

Dobrý den. Před čtyřmi lety tehdy ještě přítelkyně utrpěla těžký úraz a pro převozy i s invalid. vozíkem jsme potřebovali větší auto. Moji Škodu Felicii jsme prodali a v září toho roku zakoupili na leasing ojetou Fabii combi. Protože jsme její užívání chtěli vykazovat i pojišťovně, která vyřizovala její úraz, rozhodli jsme se, že auto bude psané na ni. Společně jsme na půl zaplatili akontaci a společně napůl platíme leasingové splátky. Na jaře následujícího roku jsme se vzali. Nyní po třech letech se rozvádíme a bydlíme zvlášť. Manželka mi nyní oznámila, že jí oznámili ukončení leasingu a chce abych jí do 14 dnů přistavil auto před dům a předal klíče a doklady, jinak prý na mne pošle polici. Sama neřídí a ani řídit nebude, takže je to od ní jen naschvál. Už dřív jsem jí nabízel, že auto odkoupím. Zajímalo by mne tedy jaká mám já práva a jestli ona může před uzavřením odprodeje takto vymáhat navrácení vozu?

• #26975 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, auto jste získali společně před manželstvím, nejde tedy o SJM, stojí mimo jeho režim. Navíc manželka nikdy nenabyla vlastnictví k vozidlu, protože to po celou dobu bylo majetkem leasingovky. Protože záleží především na tom, jak se domluvíte, ale pokud to nejde, bude se to muset řešit právní cestou. Nájemcem vozu byla ona, ale Vy jste ji ze svého (a později tedy ze SJM) na její nájem vozu přispíval.

Pokuste se také kontaktovat společnost a zjistit, jestli by jste vozidlo od nich nemohl nějak získat.

• #26976 Reply

tisorpa tttttt

Prosím o radu, s manželem se budeme rozvádět,bydlíme v rod. domku, na který platíme hypotéku, manžel chce po mě 500.tis. a doplacení hypotéky, Peníze mi už dobu nedává ani na dvě děti, které spolu máme, bude se stěhovat a dokud neproběhne rozvod tak nás tady prý nechá bydlet, ale odveze si majetek kterýplatil, což je skoro všechno, jelikož byl soukromý podnikatel a mohl si to dovolit tak to platil sám, na co má a nemá nárok si odvést i když to platil sám?.Peníze mi prý není povinen dávat když platí hypotéku a elektřinu.A jak to bude s domem když já bych chtěla i s dětma v něm bydlet nadále a nebudu mít na vyplaceni,a musí být k rozvodu doplacená hypotéka? děkuji

• #26977 Reply

Zdenka Sternberska

Dobry den,s manzelem se rozvadime,mame novy dum s hypotekou,ja jsem se jiz odstehovala do pronajmu s trznim najmem.Jsem povinna delit se o platbu hypoteky,i kdyz v dome jiz nebydlim?Na platby hypoteky jiz nemam penize,ale bojim se,ze prijdu o pravo na dum,pokud se do vyporadani majetku nebudu podilet na platbach hyppteky.Dum je ve SJM.Dekuji.

• #26978 Reply

Jan Macháček

Jsme s manželkoů po rozvodu máme družstevní byt a v bytě zastaralé bježné vybavení bytu jak se bude rozdělovat majetek a spadá do rozdělování i tržná cena družstevního bytu když není v osobním vlasníctví. Děkuji

• #26979 Reply

právní vrba

Hypotéku dlužíte bance oba, bance je jedno zda jste manželé nebo nejste, zda spolu žijete, bydlíte atd.. Pokud banka nebude dostávat splátky úvěru, vyvolá dražbu domu bez ohledu na to, kdo v něm bydlí a čí je.

Při (po) rozvodu si exmanželé vypořádají zaniklé SJM, do kterého patří jak majetek (dům), tak závazky (dluh z hypotéky). Buď se dohodnete, nebo se budete soudit. Argument že Vy v domě nebydlíte a nemíníte ani platit hypotéku svědčí tomu, aby dům i hypotéka byly jen exmanžela.

Odpověď na téma: Rozvod-rozdělení majetku
Informace o uživateli: