ŠIKANA-OMEZOVÁNÍ OSOBNÍ SVOBODY

Forum Fóra Pracovní právo Různé ŠIKANA-OMEZOVÁNÍ OSOBNÍ SVOBODY

Zvolené téma obsahuje celkem 14 odpovědí. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  Pavel L. a poslední změna je stará 1 rok, 5 měsíců.

• Autor

DAGMAR NOVOTNÁ

DOBRÝ DEN POTŘEBUJU POMOC JEDNÁ SE O TO KDYŽ JSEM NASTUPOVALA DO ZAMĚSTNANÍ BYLA JSEM BLONDÝNA PROTOŽE JSEM NEUSTÁLE POSLOUCHALA BLBÉ BLONDÝNA A ŽE ČÍM STARŠÍ TÍM KRATŠÍ NECHALA JSEM SE PŘEMLUVIT TEDˇ MI VLASY DOROSTLY MĚLA JSEM MĚDĚNOU BARVU ZAKAZALA MI JÍT NA KASU ŽE JSEM ČARODĚJNICE A DALA MI ULTIMÁTUM BUDˇ SE NECHAM OSTŘIHAT A PŘEBARVIT NEBO NEBUDU CHODIT NA KASU DALA JSEM SI ZPÁTKY BLOND ALE STEJNĚ MI NA KASU ZAKAZALA PRÝ ONA JE TAM VEDOUCÍ BUDˇ POSLECHNU A DÁM SI MÉLÍR A OSTŘIHAT NEBO NEBUDU CHODIT NA KASU COŽ MI SNIŽÍ PENÍZE KDYŽ JSEM ŘEKLA ŽE JE TO OMEZOVÁNÍ OSOBNÍ SVOBODY ŘEKLA ATˇ SI SKUSÍM ŽALOVAT ŽE MI NEUVĚŘÍ JSEM PSYCHYCKY NA DNĚ NECHCI SE DÁT OSTŘÍHAT PRODAVÁM V ODĚVECH ALE JÍ VADÍ ŽE NENÍ PO JEJÍM A TAK MI NEZBYDE NEŽ ODEJÍT BUDE MI 52 LET ALE TO NEZNAMENÁ ŽE MUSÍM MÍT KRATKÉ VLASY JÁ UŽ NEVÍM CO DÁL MŮŽETE MI POMOC PŘEDEM DĚKUJU MOC S ÚCTOU NOVOTNÁ DAGMAR

• #38662 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, je naprosto jasné, že ke změně účesu Vás nikdo nutit nemůže. Ovšem obrana před takovou šikanou je značně obtížná. Můžete se obrátit na Oblastní inspektorát práce, který dohlíží nad dodržováním pracovněprávních předpisů. Žalobu můžete zvážit také, ovšem její možnosti by jste měla konzultovat s advokátem. Chování vedoucí však žádný rozsudek zásadně neovlivní. To je věc komunikace mezi lidmi. A pokud je někdo v jednání s ostatními neomalený, pak to žádný rozsudek ani instituce bohužel nezmění.

• #38663 Reply

Adéla Nováková

Dobrý den.Pracuji jako vychovatelka ve státním zařízení,s mentálně postiženými osobami.Moje šéfová začala studovat vysokou školu.Svou práci předává podřízeným,takže nejen že se starám o klienty,ale vytvářím znění standardů kvality,dodělávám práci v počítači…Nejsem líná,takže přiměřené množství práce navíc zvládám,ale někdy se ohradím,že nemám ve smlouvě kancelářskou práci,ale výchovnou činnost a administrativu pouze s tím spojenou.Dostala jsem již dvě písemná napomenutí,prý za drzost.Zajímalo by mě,co všechno může ředitel nařídit jako pracovní povinnost.Ředitelka je v práci asi tři dny v týdnu.Neustále si stěžuje,jak moc má práce.Své požadavky dává příkazem,nesnese jiný názor,než má sama.

Školu,kterou studuje upředňostňuje před prací. Navíc má několik mimopracovních aktivit,které si otevřeně vyřizuje,když náhodou do práce příjde.Nechci z práce odejít.Mám potřebnou kvalifikaci a klienty mám ráda,ale nechci dělat jako otrok.Má ředitel také nějaké povinnosti,nebo jen vládne druhým?

• #38664 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, práce je zaměstnancům přidělována podle toho, jaký druh práce mají ve smlouvě. A také se posuzuje jaké je náplň této práce. Pokud se domníváte, že je Vám zadávána práce nad rámec Vašich povinností, pak si můžete stěžovat např. u zřizovatele Vašeho zařízení nebo podat podnět na oblastní inspektorát práce anebo přímo výkon těchto prací odmítnout. Kdyby jste kvůli tomu dostala např. výpověď, musela by jste se bránit u soudu. Teprve ten by dostatečně posoudil jestli vedení překročilo své pravomoci. Ale před tím, že na Vás ředitelka bude po takové stížnosti opravdu "nepříjemná" Vás nikdo neochrání.

• #38665 Reply

Pavel Hartl

Dobrý den,již dlouho pracuji jako vychovatel v dětském domově.Normální pracovní doba v pracovních dnech je od 14h do 20h.O svátcích,sobotách ,nedělích a prazdninách je pracovni doba od 8h do 20h.Doposud jsme neměli v práci žádnou přestávku.Důvodem k zavedení přestávek bylo to, že nás p.ředitelka našla pít kafe na dvoře DD mezi popelnicema.(ve 12tihodinové službě)Byli jsme za to potrestáni odebránim osobního hodnoceni a byly nastoleny přestávky na oddych.Ve 12tihodinové službě tomu rozumím,ale nechápu přestávku v době od 14-20h!!!Osobně ji mám od 19 do 19,30 potom 30 min pracuji a jdu domů.Bylo to odůvodněno ředitelkou ,že naše práce je náročná:-)Osobně to chápu jako mstu za "dýchánek u popelnic" a hlavně jako šetření mzdovými prostředky!!!!!

• #38666 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, podle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci přestávku na oddech a jídlo vždy nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce, ale přitom ji nesmí stanovit na konec pracovní doby. Tudíž je Váš zaměstnavatel stanovil takto. Pochybuji, že by se Vám podařilo jeho rozhodnutí úspěšně napadnout.

• #38667 Reply

Lucie Effenberková

Dobrý večer,chtěla bych tímto požádat o radu.Pracuji v obchodu s potravinami jako prodavačka od února.Dnešním dnem nám začala naše nová vedoucí jak při vstupu do zaměstnání tak i po skončení pracovní doby prohlížet osobní věci(šacovat).Při vstupu do zaměstnání nám důkladně prohlíží kabelky.Do jaké míry v jejím postavení je toto možne?Obchod se nachází v menší vesnici,pracujeme zde samé ženy (okolo 25 let) a všechny se důvěrně známe.Proto nám toto její chování není příjemné.

Děkuji za odpověď

Lucka Effenberková

• #38668 Reply

Milan Zeman

Podle § 248 odst. 2 zákoníku práce má zaměstnavatel právo z důvodu ochrany majetku provádět v nezbytném rozsahu kontrolu věcí, které zaměstnanci vnášejí nebo odnášejí a prohlídku osob. Musí být ovšem dodržena ochrana osobnosti a prohlídku musí vykonávat osoba stejného pohlaví.

• #38669 Reply

Slavka

Dobrý den,chci se zeptat,zda jde o šikanu či ne.

Jde o to,že vedoucí chce po jedné osobě-A určitou práci a ona osoba-A to neudělá.A tak to zadá jiné osobě-B,onu práci,kterou měla dělat osoba-A a tato osoba to neudělala.A tak to dostane za úkol to udělat osoba-B a pokud to neudělá,tak dostane vytýkací dopis za nesplnění úkolu,který původně měl udělat úplně někdo jiný.

Když je zadáván onen úkol osobě-B,tak je v tom cítit i dost rozkazování.

A osobě-A,která nesplní úkol,tak se nic nestane a osobě -B je pohroženo vytýkacím dopisem.

Děkuji za odpověď.

• #38670 Reply

marcel nováček

Možná ano,málo podrobností,Třeba osoba ,,A,, nemohla práci vykonat z vážných důvodů no a osoba ,,B,, měla zrovna na výkon práce zadané práce času dostatek .

• #38671 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

zaměstnavatel má právo a současně i povinnost přidělvoat Vám práci v souladu s Vaší pracovní smlouvou. Pokud tedy úkol, který osoba B dostala, spadá do její náplně práce, těžko může osoba B výkon takového úkolu odmítnout. Nesplnění takového úkolu by pak mohlo být zaměstnavatelem vnímáno jako neplnění pracovních povinností. Pokud tedy osoba B dostává úkoly, které spadají do její náplně práce, měla by je řádně plnit a ne se starat o to, zda osoba A byla za jejich neplnění potrestána či nikoliv.

• #38672 Reply

Jana

Ahoj. Před zhruba rokem jsem vytvořila vztah na pracovišti který ale nijak nezasahoval do mé práce, doma to byl přítel v práci kolega… Nikdo nás nikdy neviděl spolu, byt jen vest se za ruku. Od ledna jsem byla přeložena na novou práci, podotýkám bez písemné dohody, prostě jsem se začala učit na mašině, kde on byl jako seřizovač… Naše práce pokračovala stejným způsobem jako předtím, žádné srandičky apod, prostě odmakat si co máme a domů. Byli jsme spolu na směně.. někde se rozneslo že spolu jsme ale nikdy jsme nikomu nic nepotvrdili.. jenže od té doby mě vážený pan ředitel nemůže vystát, jede po mě jak slepice po flusu, neustále dělám něco špatně, neustále mám menší a menší výplaty. Na poradách vyslovil rozkaz že já a kolega( přítel) spolu nesmíme pracovat na jedné směně, tudíž mě mistr začal házet poruzných střediscích ale na stejnou směnu.Ted přišel stím že jasně zakázal abysme spolu byli na stejné směně i když každýý úplně jinde.Zajimá mě jestli seto dá brát jako omezování os.sv.

• #38673 Reply

ivzez

Pracovní dobu i rozvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel. Pokud by znovu přišel s podobným nesmyslem, řekněte mu, že Vám pracovní dobu i směny přece rozvrnul on sám.

• #38674 Reply

ivzez

Přesně tak:

Osoba B je povinna plnit své pracovní úkoly a pokyny nadřízených a do osoby A jí nic není.

• #107582 Reply

Pavel L.

Dobrý dne, chtěl bych se zeptat zda zaměstnavatel může zakázat mluvit na pracovišti…u nás ve fabrice jsou linky kde ženy sedí u stolů a dělají drobné obrábění na ruzných strojkách atd..Plní normy a ruce se jim nezastaví,prostě dělají co mají a přesto vedoucí dělá dusno a zakazuje se mezi sebou bavit. Nevím ale příjde mi to jako šikana když plní intení předpisy a nedej bože aby se seřizovač u někoho zastavil a prohodil pár slov už dostane vynadáno, při tom má svou práci hotovou. Člověk má pocit že je to vězení a né fabrika. A když se někdo ozve že si nenechá sr.t na hlavu je mu řečeno že to teda necha jestli chce mít práci. Příjde mi to jako porušování osobních práv a svobod.

Děkuji Pavel L.

Odpověď na téma: ŠIKANA-OMEZOVÁNÍ OSOBNÍ SVOBODY
Informace o uživateli: