Sleva na dani

Forum Fóra Pracovní právo Různé Sleva na dani

Zvolené téma obsahuje celkem 17 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  ivzez a poslední změna je stará 5 let, 6 měsíců.

• Autor

Milan

Dobry den, chci se zeptat jak je to s polozkou na vyplate "Sleva na dani" pro obcany jinych statu. Bylo nám rečeno ze pro nas jakoz to obcany SR uz tato sleva nebude. Muzete mi objasnit co a jak se zmenilo? Dekuji

• #37779 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, tyto změny jsou důsledkem reformy veřejných financí. Hlavní změnou je, že u cizinců (tzv. daňových nerezidentů) byl skutečně zrušen paušální nárok na osobní slevu poplatníka. Navíc se zvýší i zálohy na daň z příjmů ze závislé činnosti (tj. ze zaměstnání), protože základ daně se vypočítává ze superhrubé mzdy (hrubá mzda zaměstnance + pojistné, které odvádí zaměstnavatel, což do 31.12.07 nebylo). Neznamená to, že by o tyto slevy přišli cizinci úplně, neboť pokud jejich příjem v ČR bude znamenat více jak 90% všech jejich příjmů (i těch v jiných státech), mohou slevy uplatnit. Ale již ne prostřednictvím zaměstnavatele (který to dosud dělal za ně), ale sami. Bude-li chtít cizinec uplatnit slevy na dani (popř. i daňové zvýhodnění na vyživované děti) bude se muset starat sám a podat vlastní daňové přiznání. Na výzvu finančního úřadu pak bude dokládat skutečnosti o svých příjem.

• #37780 Reply

Roman Yatskiv

Dobrý den. Mam narok na slevu s dani na dítě? Jsem občan UKR s povolením k pobytu s daňovou rezidenci v ČR. Dekují.

• #37781 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, v tomto případě by Vám nárok na daňové zvýhodnění měl náležet. Ale budete muset podávat vlastní daňová přiznání. O dalším se informujte přímo na finančním úřadu v místě Vašeho pobytu.

• #37782 Reply

Milan

Jeste by me zajimalo jak je to s danovim priznanim, proc si je mam delat sam? I kdyz si podám zadost o vydani potvrzení o danovem domicilu? Do jakeho terminu je to potreba udelat?

Dekuji

• #37783 Reply

Milan

Jeste by me zajimalo jak je to s danovim priznanim, proc si je mam delat sam? I kdyz si podám zadost o vydani potvrzení o danovem domicilu? Do jakeho terminu je potreba podat tuto zadost? Do kolika dnu dostanu odpoved z funancniho uradu? Jak je to se zamestnavatelem?

Dekuji

• #37784 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, s těmito otázkami se již laskavě obraťte přímo na finanční úřad. Jeho úřednící mají povinnost Vám poskytnout všechny potřebné informace, jsou tam od toho.

• #37785 Reply

Simeon Hinov

Dobry den,

Chtel bych se zaptat, jestly jako cizinec s trvaly pobit v Ceske Republice mam narok na pouzivani danova sleva kazdy mesic jako Cesi?

• #37786 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, slevu na dani si budete uplatňovat sama a to v daňovém přiznání. Takže se o ni nestará Váš zaměstnavatel, ale Vy sama. Tím pádem Vám slevy měsíčně poskytovány nebudou. Další informace ohledně zdanění a daňových úlev u cizinců si vyžádejte přímo na finančním úřadu.

• #37787 Reply

Josef Netrh

Chtěl jsem se zeptat,zda stačí ke slevě na dani na dítě doložit potvrzení ostudiu denním.Loni jsem doložil potvrzení o studiu v 1 ročníku MU fakulty IT,Letos potvrzení o studiu v 1 ročníku MU přírodovědné fakulty.

Mzdová ůčtárna vyžaduje potvrzení o studiu v 2 ročníku.

Děkuji J.N.

• #37788 Reply

Karel Dlouhý

zái. 586/1992 § 38l

Způsob prokazování nároku na odečet nezdanitelné části základu daně, slevy na dani podle § 35ba a daňového zvýhodnění z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků u plátce daně

(2) Nárok na poskytnutí slevy na dani podle § 35ba při stanovení daně nebo záloh prokazuje poplatník plátci daně

e) potvrzením školy, že se soustavně připravuje na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem, uplatňuje-li slevu na dani podle § 35ba odst. 1 písm. f).

Domnívám se, že požadavek mzdové účtárny je neoprávněný, potvrzení školy jste doložil. (Na některých VŠ ostatně zrušili členění na ročníky.)

Případně se obraťte na finanční úřad s žádostí o konzultaci.

• #37789 Reply

Josef Nový

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, na jakou slevu na dani mám nárok, manželka je stále studentka, ale nemá žádný příjem. Navštěvuje normální denní studium. Mám tedy nárok na slevu za studentku nebo za manželku bez příjmu? Děkuji za odpověď

• #37790 Reply

Karel Dlouhý

Jakou slevu za studentku ??

Slevy na dani jsou mj.:

základní sleva na poplatníka 24 840 Kč/rok,

sleva na vyživovanou manželku 24 840 Kč/rok (pokud nemá vlastní příjem přesahující za zdaňovací období 38 040 Kč),

sleva na vyživované dítě 10 680 Kč/rok,

sleva na poplatníka – studenta 4 020 Kč/ rok.

Tedy Vy můžete použít slevu na poplatníka a na vyživovanou manželku. Zřejmě nejste studentem, tak nemůžete použít slevu na poplatníka-studenta.

• #37791 Reply

Josef Nový

Děkuji za odpověď, teď sem to ale moc nepochopil, prosím trošku o upřesnění.

Já jsem normálně zaměstnaný, manželka je studentka denního studia. Z vašeho příspěvku jsem pochopil, že tedy mám nárok na slevu na dani za vyživovanou manželku. Děkuji moc za odpověď.

• #37792 Reply

Karel Dlouhý

že tedy mám nárok na slevu na dani za vyživovanou manželku.

ANO

• #37793 Reply

Irena Vaňková

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,jestli má rozvedený otec nárok na slevu na dani na dítě,ikdyž nemá dítě svěřeno soudně do své péče,ale jeho bývalá žena by s tím souhlasila(protože sama nepracuje).Moc děkuji za radu

• #37794 Reply

Jiri Navratil

Dobrý den, chci se zeptat na jednu věc: v roce 2010 jsem vykonával závislou činnost od 1.1.2010 do 30.4.2010 a poté od 15.6. 2010 do 28.7.2010 (ukončení pracovního vztahu ve zkušební době). Byla mi tedy strhávana daň každý měsíc zálohově. V ostatních částech roku jsem již nepracoval. Pokud bych tedy uplatnil slevu na poplatníka (za celý rok) vznikl by mi přeplatek na dani. V březnu 2011 jsem však DP nepodával. Můj dotaz tedy zní: je možné podat daňové přiznání dodatečně či dostat se nějakým jiným způsobem k tomuto přeplatku? Předem děkuji za odpověď.

• #37795 Reply

ivzez

Myslím, že je to možné. Informujte se na FÚ.

Odpověď na téma: Sleva na dani
Informace o uživateli: